İçeriğe Yönlendir

Egzos Muayenesi

Can Karacaer

Recommended Posts

Can Karacaer

Egzos muayenesi kaldırılmış diye duydum, doğru mudur? Bilgisi olan var mı?

Bir de yarın kat. iptali yaptıracağım, egzos muayenesinde sorun oluyor mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Halletmeye gerek kalmaz, katsız araçlar muayeneden geçiyor..

Yorum bağlantısı
Mustafa Yılmaz

Egzos muayenesi kaldırılmış diye duydum, doğru mudur? Bilgisi olan var mı?

Bir de yarın kat. iptali yaptıracağım, egzos muayenesinde sorun oluyor mu?

Kaldırılmadı aksine yeni muyane yapan istasyonlar için yeni düzenlemeler getirildi.

Ayrıntılı bilgiler burada http://www.cevreorman.gov.tr/belgeler4/egzoz.zip

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Arkadaşlar katın iptali arabaya zarar vermez değilmi peki yakıt durumunda bir değişiklik olurmu acaba?

Yorum bağlantısı
Misafir

biraz daha fazla yakıyor alt devirler cansızlasıyor ama üst devirlerde performans artısı oluyor ...

eksoz muanesinden her türlü gecer araba ...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Oktay Demirağ

Geçen gün aracın vizesi bitmesi nedeniyle, Vize yaptırmak için ilgili yere gittim. Vize yapıldı ancak egzos muayenesi kalktı, artık böyle bir uygulama yok dediler ve egzos muayenesi yapılmadı.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

bir ara özelleştirme nedeniyle yapılmıyordu ama özelleştikten sonra yeniden yapılmaya başlandı bir yanlış anlaşılma olmuş olabilir yaptırılması cok ucuz ama yaptırılmazsa büyük cezasının oldugunu duymuştum(17 YTL-1800 YTL)

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

ama zaten trafik sigortasını ödemezsek otomatik cezaya giriyor,bu muayene yapılmadıgında ve mesela 10 yıl hiçbir polis dikkat etmediginde herhangi bir ceza ödenmiyor gidip cezasız bir sekilde yaptırabiliyoruz

Yorum bağlantısı
Rıdvan Bakkal
(düzenlendi)

26.4.2006 tarihli yeni çevre kanunu'na göre egzoz ölçümü yaptırmayanlara 500 YTL, standartlara aykırı emisyona neden olanlara 1.000 YTL para cezası uygulanacak.

http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5491.html

tarihinde M.R?dvan Bakkal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yakup Hızlı

kat ile neyi kastediyorsunuz? ne işe yarıyor bilgilendirirseniz memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

kat ile neyi kastediyorsunuz? ne işe yarıyor bilgilendirirseniz memnun olurum.

Katalitik konvertör, ya da katalitik dönüştürücü, motorların egzozlarındaki (dışarı verdikleri gaz) çevreye zararlı maddeleri daha az zararlı maddelere dönüştüren aygıt. En yaygın uygulaması otomobillerdedir. Bir katalitik konvertörün yaptığı, tam olarak yanmamış hidrokarbonlara ikinci bir yanma ve kirletici gazlara bir indirgenme ortamı sağlamaktır. Bu yanma ve indirgenme birtakım katalizörler (platin, palladyum ya da rodyum) kullanılarak yapılır. İkinci yanma işlemi motor dışında gerçekleştiğinden bundan işe dönüştürülebilir enerji elde edilmez.

Kaynak Vikipedia

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Bu arada egsoz emisyon kalkmamış. Özel servisler yapıyormuş.Bende yaptırmış oldu bu konu sayesinde. Aksi taktirde bittiğini düşünerek yaptırmayacaktım.

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Mehmet Ozyurek
Geçen yılın kasım ayında,aracımın egsoz muayenesini yaptırmıştım,fakat şimdi lpg taktırdığım için,muayeneden önce tekrar egsoz muayenesi yaptırmama gerek var mı? Birde egsoz muayene kartında araç 34 plaka görünüyor fakat aldıktan sonra aracı 44 plakaya çevirdim,bu bir sorun teşkil eder mi?

Tam olarak bilmediğim bir konu ancak yorumlayabilirim...

Muayene teknik bir muayene ve araca yapılıyor, plakaya değil.. Dolayısı ile plaka değişikliğinin sorun çıkarmaması gerekir..

Muayene iki yıllık yapılmıştır muhtemelen, daha günü vardır yeniden muayene yaptırmadan araç muayenesine git..

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Sorun cıkmıyor Abi ben araçları genelde İstanbul dan aldığım için egzosları genelde eski plaka ile yapılıyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Geçen yılın kasım ayında,aracımın egsoz muayenesini yaptırmıştım,fakat şimdi lpg taktırdığım için,muayeneden önce tekrar egsoz muayenesi yaptırmama gerek var mı? Birde egsoz muayene kartında araç 34 plaka görünüyor fakat aldıktan sonra aracı 44 plakaya çevirdim,bu bir sorun teşkil eder mi?

Benim araç 16 plakaydı. Devrini aldıktan sonra 46 yaptım ve egsoz muaynesi yapan yere gittim durum anlattım. Onlarda aracın yeni plakasını yazıp kaşelediler.Birin sorun teşkil etmedi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bugün aracımın muayenesini yaptırdım ve bu mevzuyu orada sordum,bana söylenilen,aracın plakasını değiştirdiğiniz vakit,emniyette,egzos muayene kartı, yeni plakaya göre tescillenirse kabul edilir,fakat tescil edilmemişse yeni muayene yaptırmanız gerekli dedi...

Hepsi ortak onların :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Tamamen uydurmuşlar zaten yanlış hatırlamıyorsam muayene kartında aracın rengi modeli markası yazıyor eski ruhsatının fotokopisini bile bulundursanız kimse birşey diyemez

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hüseyin Sönmez

Egzos muaynesini bayağı geciktirdim, bunun için muayne esnasında ceza ödermiyim?

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Serhat Çitak

İlk egzos muayene tarihim geliyor hiç bir fikrim yok egzos muayene yapan herhangi bir yere giderek mi yaptıracağım ? Fazla uzun sürer mi işlem ? Tahmini de ne kadar ödenir ? Egzos belgesini yaptırdığım yer mi veriyor yenisini ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Egzos muayenesi yapılır levhası olan her yerde yapılır, en yakın sananyiye gidin, mutlaka kısa sürede bulursunuz, 35 TL galiba, pulu+muayaene kağıdı, 5 dakikalık bir iş

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...