İçeriğe Yönlendir

Bosch Lpg Bujisi

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Haydar Bakırcı-2

Az önce arabayı tam yükte test ettim.Gayet iyi gidiyor.Ayrıca daha önce ani duruşlarda aracın devirinde dalgalanma oluyordu,şimdi yok.İyi buji iyi.Bence alınır :good1:

toprağım aldığın siteyi link olarak eklermisin ha bu arada benim focus 1.6 2000 model :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

focus ve bizim mondeolar sonu 574 ile biten bujiyi kullanıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yanlız benim anlamaya çalıştığım Mehmet Bey, aldığımız bujiler, Platın-Ir diye geçen bujiler. Yani İridyum değil mi bunlar? Başka markalarda iridyum olunca fiyatlar oldukça pahalanıyor. Sadece iridyum bujiler farklı bu durumda sanırım. Benim Mazda için uyan buji ekranını zamanında fotoğraf çekip, sanayiye öyle gitmiştim. Bir de işaretlediğimin üstünde buji var. O'nun ne farkı vardır acaba?

20111230230440.jpg

Üstad benim anladığım; üstteki buji sıradan buji yani piyasadaki fomoco yada motorcraft süper'in muadili.. http://www.oto-parca.net/BUJI-SUPER-CNGLPG-GAZI-FR-6-DC-,PR-667.html

Alttaki ise, platinyum abi, en 2 kat daha uzun ömürlü ve kesinlikle daha iyi ateşleyeceği kanatindeyim.. http://www.oto-parca.net/CNGLPG-Buji-0242240653,PR-58.html

focus ve bizim mondeolar sonu 574 ile biten bujiyi kullanıyor.

Focus1 ve mondeo2'nin buji boyları aynı.. Tırnak aralıkları da yakın olduğu için aynı bujyi kullanabilir...

Mondeo3'lerin buji boyları kısa (7.6 cm)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Onun için senin gelmene gerek yok emmi, ben hallederim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Oldu olacak hep beraber Yaşar Ustanın orada toplanıp Menemen yeme organizasyonu yapalım :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Tarih belirleyin :)

Emmi senin burada olacağın bir hafta sonu olsun. Bir karton yumurtayı kapar geliriz dükkana:)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

işin acı tarafı bir çift pide yenmeden de kalkılmaz. sonra göbek başa bela.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Bana hiç bir şey göbek yapamaz... :)

Katalizör iptali varsa abi birikinti yapmıyor o zaman sende. Biz sökmüyoruz olan kurum doluyor içimizde :p

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bana hiç bir şey göbek yapamaz... :)

Ben de zaten var.

Yorum bağlantısı
Misafir

Benim bujiler dün sabah geldi. Bu siteyi beğendim ben. Bekletmeden gönderdiler, Ankara'da Şaşmaz'da bulunamayan bujileri. Bu aralar büyük viteste tam gaz yaptığımda kesiklik hissetmeye de başladım. Bujiler ile beraber kablolara da el atacağım galiba.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Yakup Kadri Kuşcu

GhiaX OV'ye taktım. Pek bir fark henüz hissedemedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bende haftaya deneyeceğim bakalım ne olacak :) Ben yakıtı etkilemesini bekliyorum.Sizin ilk otomatik aracınızmı. Daha önce kullanmışmıydınız?

Yorum bağlantısı
Yakup Kadri Kuşcu

Mehmet Bey,

Evet ilk otomatik aracım. Daha önce kullanmamıştım. Ancak içinden çıkan bujiler ngk lazer iridyum orjinal buji idi ve yeni görünüyorlardı. Performansları belki aynıdır. Yakıtı izleyecek kadar fazla sürmedim. Biraz daha sürünce ortaya çıkar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Otomatik araç kullanmak kolay deselerde aslında otomatik araç kullanmak en zoru. Çünkü gaza basınca gidiyor frene basınca duruyor mantığıyla aracı kullanırsak araç hem çok yakar hemde rampada ya aracı bayıltır yada yırtarız. Ben daha yeni yeni ustalaştığımı düşünüyorum. (30bin km oldu.) Ben ilk aldığımda 20 lt lpg yaktırıyordum Maraş rampalarında. şimdi 16-17 lere düştü. Geçen hafta 15 lt düştü. Şimdi siz aracın gaz tepkilerine alışma sürecinde olduğunuzu düşünüyorum. Çünkü mondeların gaz pedalı biraz sert. Gaza az basmak isterken çok, çok basmak ister az bastığımız oluyor. Bunu ayarlamakta biraz güç. Otomatiklerde de vites gaza basma şeklinize sertliğine göre vites attığından aracı tam anlamıyla kullanmamız biraz zaman alıyor. Dediğim gibi ustalaştığımı yeni yeni anlıyorum :) Biraz uzun zaman sürmüş diye düşünen arkadaşlar olabilir ama benim ustalıktan kastım az yaktırarak aracı performanslı kullanmak. :) Bu yüzden etkiyi tam hissedememiş olabilirsiniz diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Yakup Kadri Kuşcu

Haklısınız. Her ne kadar ilk otomatik aracım olsa da daha önce yeteri kadar farklı ve uzun süre otomatik araç kullandım. ediğiniz gibi aracı tamamiyle gaz pedalından idare ediyorsunuz ama mondeonun gaz pedalı gerçekten yetersiz hassasiyette. Bence siz otomatiğe değil mondeonun gaz pedalının sertliğine alışmışsınız, ki ben daha alışamadım. Özellikle otoban dışında uzun yolda insanın ayağını bayağı yoruyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben bazen şehir içinde bile hız sabitleyiciyi kullanıyorum :) 60 km hıza sabitliyorum önümü boş görünce :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Dün ben de bujileri mi taktırdım. Kalem bujilerimi değişseli yaklaşık 1 ay olduğu için performans konusunda aşırı büyük bir fark görmedim. Ancak büyük vites, düşük hızda gaza yüklenmelerde bazen bujiler yeni olmasına rağmen kesiklik olabiliyordu. Benzer durumlarda kesiklik olmadığı için bu bujilerin performansının daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

Yakup Bey,

Mondeo'nun gaz pedalı bana normal geliyordu. Yani gaz pedalı sert mi acaba diye düşünmedim hiç. Şu an kullandığım Mazdanın ise gaz pedalı dokunduğun anda 3.000 devire vuracak yumuşaklıkta. Yani ben Mondeo'nun sert değil Mazda'nın çok yumuşak olduğunu düşünüyorum mesela. Mondeo kullanırken şirket aracı (dizel Albea) da kullandığımdan pedallar arasında fark yoktu.

MK2 kasa Mondolarda gaz pedalı sertleşmesi TCS motoru ile alakalıydı. Sizin araç da 2007 model ve ESP mevcut. Bu parçada bir arıza sözkonusu ise gaz pedalınız sertleşiyor olabilir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Evren Bey bende neden olabilir peki. Biliyorsunuz opel ve toyota çok kullandım bunlara göre biraz sert geliyor. Yani sanki halat takılıyor gibi geliyor bazen.Takılıyor derken yanlış anlaşılmasın. Gazı tam istediğim gibi kontrol edemiyorum. Gaz halatına bir işlem yapılmasımı lazım acaba ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

GhiaX OV'ye taktım. Pek bir fark henüz hissedemedim.

Benzinde sorun yaşamadıysanız lpg'de başarı muhakkaktır..

Bende bariz şekilde alt devirler güçlendi ancak. benim araçtaki bujiler ve kablo zaten ölü durumdaymış..

Buzuk buji ve bozuk kablo yerine yeni lpg bujisi ve yeni orjinal kablo taktığım için şu anda uçuyorum.. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...