İçeriğe Yönlendir

Bosch Lpg Bujisi

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Misafir
(düzenlendi)

Evren Bey bende neden olabilir peki. Biliyorsunuz opel ve toyota çok kullandım bunlara göre biraz sert geliyor. Yani sanki halat takılıyor gibi geliyor bazen.Takılıyor derken yanlış anlaşılmasın. Gazı tam istediğim gibi kontrol edemiyorum. Gaz halatına bir işlem yapılmasımı lazım acaba ?

Her aracın direksiyon, gaz, fren ve debriyajı bir süre tecrübe edildikten sonra sürücüsünü rahat ettirir. Bu alışma döneminde bazen eski araçlar aranılır hale gelebilir, bazen de eski aracın tepkimeleri uzun süre aralıklardan sonra farklı hatırlandığından yanlış izlenimler olabilir.

Otomatiğin sürüş karakteristiği gereği, gaz pedalı biraz daha farklı ve uzun yollu. Gaza basıldığı anda aracın ivmelenmemesi bile sertlik olarak algı yaratabilir. Oysaki kickdown durumunda aynı gaz sanki daha yumuşakmış gibi hissedilir çünki, devrini bulmaya başlayan şanzıman ayak gaza bastıkça devrini de basışa bağlı olarak arttırıyordur o sırada. Yani etki tepki. Otomatik araçlarda hep aynı devirde vites değişimi ya gaz pedalına sonuna kadar basıldığında ya da hiç basılmadan kendi ivmesi ile olabilir. Bunun haricindeki her durumda vites geçişleri bizim tam belirleyemeyeceğimiz hassasiyetle farklı devir aralıklarında gerçekleşiyor. Kabaca hangi devir olduğunu araca alıştıkça anlıyoruz ama bazen vites şimdi değişecek dediğimiz anda vitesin değişmemesi hepimizin başına gelmiştir. Bu nedenle farkında olmadan pedal üzerindeki baskıyı azaltıp, tekrar gaza yüklendiğimizde pedalın algılaması farklılaşabilir.

Ancak gazın sert olması, takılma hissi yaratması ve aracı kullanırken sürücüyü yorması sözkonusu olmamalı. Gaz telinin bir kontrolü yararlı bu durumda. Dediğim gibi ben aracımın gaz pedalını sert olarak algılamadım hiç.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yakup Kadri Kuşcu

Aslında gaz pedalı sert ifadesi yerine hassasiyeti iyi değil demek daha doğru olacak galiba. Hassasiyetin az olmasının sebebi pedalın sert olması da olabilir aracın otomatik olmasından dolayı tepkisinin yavaş olması da olabilir.

Henüz karar veremedim.

Evren bey,

Sorduğumda aracın gaz teli olmadığı söylemişlerdi. Tekrar sormamda fayda var çünkü trigeri de kayışlı demişlerdi :),

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yakup Kadri Kuşcu

Benzinde sorun yaşamadıysanız lpg'de başarı muhakkaktır..

Bende bariz şekilde alt devirler güçlendi ancak. benim araçtaki bujiler ve kablo zaten ölü durumdaymış..

Buzuk buji ve bozuk kablo yerine yeni lpg bujisi ve yeni orjinal kablo taktığım için şu anda uçuyorum.. :)

Mehmet bey,

Çok şükür benzinde problem yaşamıyorum. İlk çalıştırmada da gaza geçene kadarki 2-3 km içinde de problem yok. Fakat yüksek devirleri denemedim benzinde.

Aslında biraz agresif kullanıp denemekte fayda olabilir. Tabi yorumlarım için yaptığım toplam km az. Bunlara yorumdan ziyade ilk izlenim dersem daha doğru olacak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Aslında gaz pedalı sert ifadesi yerine hassasiyeti iyi değil demek daha doğru olacak galiba. Hassasiyetin az olmasının sebebi pedalın sert olması da olabilir aracın otomatik olmasından dolayı tepkisinin yavaş olması da olabilir.

Henüz karar veremedim.

Evren bey,

Sorduğumda aracın gaz teli olmadığı söylemişlerdi. Tekrar sormamda fayda var çünkü trigeri de kayışlı demişlerdi :),

Ben kaput açıkken gaz verdiğin kola iki tane halat bağlı. biri hız sabitleyici diğeri gaz halatı olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

Bugün bujilerim elime ulaştı ve hemen gittim taktırdım. Çıkan bujilerim motorcraft ve tırnak aralığını ölçtük 1,43 çıktı. Gelen bujileri usta ölçtürmedi. Bugün 10bin bakımınıda yaptırdım.Boğaz kelebeğini ve rolanti sensörünüde temizlettim. Sanayiden çıktım eve gelene kadar (4-5 km yol biraz rampa) aracın gaza tepkileri gerçekten çok hoşuma gitti. Psikolojik olduğunu düşündüm yol bilgisayarını sıfırladım ( o güzergahta herzaman yaparım :) ) yakıt ortalaması 12.5 gösterdi. Hafta sonu il dışına çıkacağım uzun yolda yakıtı kontrol edeceğim bakalım uzun yolda yakıt ve performans nekadar etkilecek.

Mehmet Özyürek Abi sana teşekkür ediyorum. Bize bu bujiyi tanıttığın için.Yarın ilk çalıştırmada da sorun yaşamazsam tamamdır.

Saygılarımla.

Not: Yakup bey bizim araçların gazı halatlıymış bugün tekrar baktım.

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Güzel olacak güzel...

Bugün sorun yaşamadıysanız yarın da yaşamayacaksınız...

Sadece şunu bilin, benzinde verimsiz olacak, bu sebeple gereksiz yere benzinde kullanırsanız tüketim fazla olabilir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi ben benzinde her ay bilerek 50-60 km kullanıyorum. Ondada verime gerek yok :)

Abi bu arada arabanın lastik ebatları geçici olarak arkalara 225 /50/17 lastik takıldı. Önlerde 205/50/17 var. Geniş taban araçta gerçekten çok güzel duruyor. Ama yakıtı arttıracağı için ben 205/50/17 taktıracağım :(

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Ama ne yakışmıştır o şimdi Mehmet abi.. :) Arkadan itiş drag arabaları gibi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Semih ben sadece taban genişliyor sanıyordum. Ancak yakıt alırken farkettim ki geniş tabanda lastik dışa doğru çıkıntı yapınca araç çamurlukla lastik arası boşluk biraz daha dolgun olmuş. Ön lastik küçük kalmış. Yarın veya cuma günü 4 tane yaz lastiği alacağım şeytan dürtüyor ama yıllık 25bin km yol yapınca 205'geri dönüyorum. Ama 215 te yakışır değilmi :)

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Abicim o 205/50/17 225 /50/17 Burdaki /50'ler sabit bir birim değil. Şöyle açıklayayım 225x0.50 eşit değildir 205x0.50 Yani taban ve yanak değerleri arasında bir işlem ile gerçek yanak çıkıyor. Mesela benim aracın 195/60/15. Ben 205'e geçmek isterken 205/55/15'e bakmak durumunda oluyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi ben benzinde her ay bilerek 50-60 km kullanıyorum. Ondada verime gerek yok :)

Abi bu arada arabanın lastik ebatları geçici olarak arkalara 225 /50/17 lastik takıldı. Önlerde 205/50/17 var. Geniş taban araçta gerçekten çok güzel duruyor. Ama yakıtı arttıracağı için ben 205/50/17 taktıracağım :(

Genişlik bir yana çap da büyüyor.. oldukça olumsuz etkileyecektir..

Abs hata vermedi mi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi çapta bir değişiklik olmuyor ki. Taban 225 yükseklik hala 50. Abs de hiç hata falan vermedi? Ben 50 yanak herzaman 50 kalıyor sanıyordum. 225*0.5 hesabını bilmiyordum. Ozaman ne olursa olsun en ugunu orjinal 205/50/17

Yorum bağlantısı
Yakup Kadri Kuşcu

Genişlik bir yana çap da büyüyor.. oldukça olumsuz etkileyecektir..

Abs hata vermedi mi ?

Çap niye büyüyor? 205 den 225 e çıkınca yanak da mı değişiyor?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

225/50/17 ölçülerinde ortadaki 50'nin manası, lastiğin yüksekliğinin taban genişliğinin %50'si kadar olduğudur.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yakup Kadri Kuşcu

225/50/17 ölçülerinde ortadaki 50'nin manası, lastiğin yüksekliğinin taban genişliğinin %50'si kadar olduğudur.

Eyvallah, bir şey daha öğrendik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

www.oto-parca.net ten zaman zaman alış veriş yaparım..

En son lpg bujilerini almıştım..

Dün, bir mail aldım.. şu şekildeydi..

www.oto-parca.net ailesi olarak kabul ederseniz size ufak bir hediye gönderdik. Kargonuzu, Yurtiçi Kargonun Nevşehir Şubesinden alabilirsiniz.

Sabah kargoya uğradım..

Çok ince düşünülmüş, çok güzel bir hediye idi.. Aradım ve teşekkür ettim. Sizlerle de paylaşmak istedim..

fotoraf0587.jpg

fotoraf0588.jpg

fotoraf0589.jpg

fotoraf0590.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bize hiç hediye gelmiyor :D

oto-parça.netten bişey aldın mı Ersen ? :)

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

oto-parça.netten bişey aldın mı Ersen ? :)

Oradan almadım ama başka sitelerden alıyorum ; hatta tüm elektronik alışverişimi internetten yapıyorum ama ; kimse birşey göndermiyor :D

Ben biraz bakınayım birşeyler alayım buradan ; bakalım hediye gelecekmi .. :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Oradan almadım ama başka sitelerden alıyorum ; hatta tüm elektronik alışverişimi internetten yapıyorum ama ; kimse birşey göndermiyor :D

Ben biraz bakınayım birşeyler alayım buradan ; bakalım hediye gelecekmi .. :p

Ersen senin aldıkların hep batakçı, vur kaçcı :D

Onlar hediye göndermez,

Fordburada.com'dan aal.. oto-parça.netten aal..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...