İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2 Kapı Kilit Problemleri

Sait Ertürk

Recommended Posts

Sait Ertürk

selamlar

arkadaşlar 98 mondeo ghia aracım var. aracın sol arka kapı kilidinde bir problem var. Merkezi sistemle kilitlendiğinde 4 kapı kilitleniyor. Ancak açıldığından sol arka kapı ne içeriden ne de dışarıdan açılabiliyor. Sizce bı sorun neden kaynaklanabilir.. Şans eseri kapı bir kere açıldı çocuk kilidine bakmıştım.Cocuk kilidi açık. galiba kilitte bir problem var.

Dün bir çıkmacıya gittim sol iç kapı kilidine 100 ytl fiyat verdi. Şans eseri ordaki bir ustada dün aynı araca sıfır kilit taktığını söyledi ve 480 ytl fiyata kapı kilidini aldığını söyledi ..bir kapı iç kilidi bu kadar pahalı olabilirmi?

Yorum bağlantısı
Sait Ertürk

demekki olabiliormu.

ya bu fordların sevmediğim özelliğide bu bundan yıllar önce sierra vardı onunda parçalarını bulmak zor oluyordu bulduğun zamanda fiyatlar epey bir cep yakıyordu. :rtfm:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Zafer Ofli

Bu dediğiniz problem bende de vardı.Oda tam kapıları açacakken dışardan amcam kapıyı açmaya çalıştı ve sonrasında ne içerden ne dışardan açıldı.Gittiğim kaportacıda onun açıp kapartırken merkezi kilitle tam kapanma esnasında o kapının koluna bastırdı ve sonrasında normale döndü bende kilit değiştirmekten kurtuldum.Nasıl yaptın diye sorduğumda kapanma esnasında diğer kolların hareketi % 50 ye yakınken kolu biraz kuvvetli ittiğinde hallolur bunu çoğu kişide bilmez dedi. Çoğu kişinin bilip bilmediğini bilmiyorum ama benim sorunumu o şekilde halletmişti o günden beride hiç sorun çıkartmadı.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...

Hemen aklıma gelen; kapı kapanırken bastığı düğme korozyona uğramış ya da işlevini kaybetmiş olabilir. . Şu an tam yerini bilmediğim için tarif edemiyorum ancak pratik olarak düğmeyi elinizle hızlı aralıklarla bastırıp çekin. Düzelmezse WD40 tarzı spreyle temizlemeyi deneyin. Yine düzelmezse iyi bir elektrikçi ya da kaportacı ile görüşün.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Bahadır Yıldız

Aynı problemi bende yaşadım çözümü basit kapının kilit yerinin oradaki sensör arızalı. işten anlayan bir kilitçiye giderseniz onlar bir parçayı değiştirip yeniden programlıyolar tahmini 40 ytl gibi bir masrafı var.Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

gösterge panelinin arkasında chip arızalı olabilir. mondeoda başka bir yerde bağımsızsa bir bakın derim.

connectte aynı arıza oldu ,panel komple değişti :seytan:

Yorum bağlantısı
Gökhan Çevik

Bende aynı sorunu yaşadım,

Sorunun birinci kaynağı kapı ayarının bozulmuş olması,

öncelikle kapı ayarlarınıza baktırın, normal ise,

Kapı kapandığında direk üzerinde bulunan kilit halkasındaki anahtarın/switch'in üzerine

2-3 mm kalınlığında uygun herhangi bir plastik/kauçuk yapıştırın ki

kapı üzerinde bulunan mandalın bu anahtara tam olarak basamasını sağlayın.

Para varsa anahtarı değiştirin ama ben 3 ay önce bu sorunu halletin anlattığım üzere.

Sevgiler

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Baysal
(düzenlendi)

Sayın Sait bey benim 1999 mondeoda da sol arka kapı ile ilgili bir sorun oldu kilit cift kilitli iken yani içerdende el ile açılmazken elektrikli kilit bozuldu binbir güçlükle kapıyı açtık kiliti söktük. kilit içinde açılıp elektrikle kapanma sırasında oluşan yüksek voltajı emen bir elektronik parca var bu kısa devre olmuş soküp yenisi ile değiştirdik (1 ytl den uçuz bir parca) kapı şimdi çalışıyor. Eğer kapı motoru kısa devre gösteriyorsa bu parçanın bozulmuş olma ihtimali yüksek

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sait Ertürk
Sayın Sait bey benim 1999 mondeodad sol arka kapı ile ilgili bir sorun oldu kilit cift kilitli iken yani içerdende el ile açılmazken elektrikli kilit bozuldu binbir güçlükle kapıyı açtık kiliti söktük. kilit içinde açılıp elektrikle kapanma sırasında oluşan yüksek voltajı emen bir elektronik parca var bu kısa devre olmuş soküp yenisi ile değiştirdik (1 ytl den uçuz bir parca) kapı şimdi çalışıyor. Eğer kapı motoru kısa devre gösteriyorsa bu parçanın bozulmuş olma ihtimali yüksek

teşekkürler.sorunu başka yoldan çözdük ama elkt. parçaya bakmadan yaptık 2 hafta oldu yaptıralı biraz geç geldi cevap:)

Yorum bağlantısı

Benim de sol arka kapı kilidine nazar değdi herhalde. Hiç bir problemi yokken cuma günü bir baktım ne açılıyor, ne kapanıyor. Cumartesi arabayı götürdüm. Elektrik değil kilit arızası olduğunu belirttiler. Kilit mekanızmasına birşeyler yapıp, 2 kablo çıkardılar ve kilide bağlı olan soketi iptal ederek (soket kesilmedi) , çıkardıkları kabloları sokete giren kablolara bağladılar. Şu anda problemsiz çalışıyor. İsteyen olursa adres ve isim verebilirm.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Benim sol ön kapıda da benzer bir problem çıktı. çift kilitlemede bazen kalabiliyor. Kumanda ile açıyorum. Bu socket problemi için nereye gitmek lazım. Ben söksem zor olur mu? Resim olsaydı keşke.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Buraya konuyu yazdıktan sonra 2 aşamalı ön sol ve diğer kapıların kilitlnemesi sürecini tek aşamalıya çevirdim ve henüz tekrarlamadı.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Murat Karahan

Benim arabada sağ arka kapıda aynı sorun var.Kumandadan kilitlediğimde veya açtığımda hiç tepki vermiyor.elektrikçiye götürdüm baktı.kapıya elektrik geliyor motor arızalı dedi.Motoru açtı kendisi işyerinde elektrik verdi yine ayı tepki yok.motoru açmaya çalıştı.valla abi ilk defa açıyorum böyle bir kilit zorlamaktan korkuyorum dedi.bende zorlanacaksan bırak dedim.

şimdilik sağ arka kapıyı el ile içerden açıp kapıyorum.iyi bir elektrikçiye rastlarsam ona götürmeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Demir Evrensel
selamlar

arkadaşlar 98 mondeo ghia aracım var. aracın sol arka kapı kilidinde bir problem var. Merkezi sistemle kilitlendiğinde 4 kapı kilitleniyor. Ancak açıldığından sol arka kapı ne içeriden ne de dışarıdan açılabiliyor. Sizce bı sorun neden kaynaklanabilir.. Şans eseri kapı bir kere açıldı çocuk kilidine bakmıştım.Cocuk kilidi açık. galiba kilitte bir problem var.

Dün bir çıkmacıya gittim sol iç kapı kilidine 100 ytl fiyat verdi. Şans eseri ordaki bir ustada dün aynı araca sıfır kilit taktığını söyledi ve 480 ytl fiyata kapı kilidini aldığını söyledi ..bir kapı iç kilidi bu kadar pahalı olabilirmi?

Benim de 98 Mondeom'da aynı problem vardı. Ustadan öğrendiğime göre Mondeo kilitlerinin çift kilit özelliği varmış. Yani kilitlendiğinde içeriden de dışarıdanda açılmıyormuş. Usta sizin kapı çift kilitlemede kalmış ondan açılmıyor dedi. Kapıyı uzun uğraşlardan sonra açabildiler bu arada kilit te tamamen bozuldu. Kilidin yalnızca Ankarada bir bayide olduğunu ve 450 lira olduğunu söylediler. Daha sonra çıkma bişeyler buldular ve işi hallettiler. Şimdilik çalışıyor ama sonrası allah kerim.

Yorum bağlantısı
Sait Ertürk
Benim de 98 Mondeom'da aynı problem vardı. Ustadan öğrendiğime göre Mondeo kilitlerinin çift kilit özelliği varmış. Yani kilitlendiğinde içeriden de dışarıdanda açılmıyormuş. Usta sizin kapı çift kilitlemede kalmış ondan açılmıyor dedi. Kapıyı uzun uğraşlardan sonra açabildiler bu arada kilit te tamamen bozuldu. Kilidin yalnızca Ankarada bir bayide olduğunu ve 450 lira olduğunu söylediler. Daha sonra çıkma bişeyler buldular ve işi hallettiler. Şimdilik çalışıyor ama sonrası allah kerim.

ankarada kilit işini çözmüştüm. kilitci orj. kilide by-pass yaptı, 60 tl vermiştim ozaman :good1:

Yorum bağlantısı
Misafir
iyi bir elektrikçiye rastlarsam ona götürmeyi düşünüyorum.

Elektrikçiye değil, kilitçiye götürün onlar sorunu çözerler.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Fatih Alagöz

dün akşam işten çıktığımda sürücü tarafının kapısı açılmadı. Allah tan diğer kapılar açıldığı için yolcu tarafından girebildim arabaya. içerdende açma kolunu denedim tık yoktu. diğer kapılar uzaktan kumandaya, anhtar deliğinden ve içerden manuel kitlemeye cevap veriyo. sadece sürücü tarafı çalışmadı.

neyse eve varınca biraz uğraş sonucu sorunlu kapı kilidi çalışmaya başladı ama merkezi sistemden bağımsız. ayrıca içeri kapı açma mandalı açık konumda olduğunda kumandayla kitlenmiyo tüm kilitler kitlenirmiş gibi yapıp tekrar açılıyor.

:) lütfen acil yardım :unsure2:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Muhtemelen kilidiniz pert olmuş.

İçine WD-40 sıkıp öyle deneyin derim...

Yorum bağlantısı
Murat Karahan

Bende de 1 haftadır benzer br sorun var.yolda giderken en ufak çukurlarda bile gösterge şoför kapısı açık ikazı veriyor.yolda iken kapıyı açıp kapatıyorum.Bu sık sık oluyor.ayrıca kumandadan kilitleme yapmıyor.kilitleyince tekrar açıyor.anahtarla manuel kilitliyorum sorun olmuyor.

Bende kapı ayarından şüpheleniyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Misafir

sorunu tam anlayamadım ama sanırım kapı açık-kapalı ışık düğmesinin üzeri aşınmış.

benim arabamdada sorun vardı kasislere girince ışık yanıp sönüyordu.yol bilgisayarında hangi kapının sensörü aşınmışsa o kapıyı açık gösteriyor zaten.yapılacak iş çok kolay. sensor yani anahtar kapının üzerinde değil kapı kilidinin şase tarafında.kilit dilinin tuttuğu milin hemen altında. söz konusu anahtar oratya geçme ve üzeri plastiktir.zamanla üzerindeki plastik aşınmaktadır.yapılması gereken şey söz konusu anahtarı az yukarı doğru çekip altına o ölçülerde 0,5mm kalınlığında sac veya sert plastik parçalar sıkıştırmaktır.ben her kapıya uyguladım 1 senedir sorun yaşamıyorum

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Burçin Kabasakal
sorunu tam anlayamadım ama sanırım kapı açık-kapalı ışık düğmesinin üzeri aşınmış.

benim arabamdada sorun vardı kasislere girince ışık yanıp sönüyordu.yol bilgisayarında hangi kapının sensörü aşınmışsa o kapıyı açık gösteriyor zaten.yapılacak iş çok kolay. sensor yani anahtar kapının üzerinde değil kapı kilidinin şase tarafında.kilit dilinin tuttuğu milin hemen altında. söz konusu anahtar oratya geçme ve üzeri plastiktir.zamanla üzerindeki plastik aşınmaktadır.yapılması gereken şey söz konusu anahtarı az yukarı doğru çekip altına o ölçülerde 0,5mm kalınlığında sac veya sert plastik parçalar sıkıştırmaktır.ben her kapıya uyguladım 1 senedir sorun yaşamıyorum

Ben de aynı sorunu yeni yeni yaşamaya başladım. Öneriniz için teşekkür ediyoruz fakat, cümlelerinizi daha anlaşılır h

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Kapı kilitinin şase tarafını sökün ve fişi çekin .Lamba artık yanmayacaktır.Kapanmaya bi zararı yok .En azından sesli ve ışıklı uyarıyı algışamak zorunda kalmazsınız.Bazen sinir bozucu olabiliyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kapı kilitinin şase tarafını sökün ve fişi çekin .Lamba artık yanmayacaktır.Kapanmaya bi zararı yok .En azından sesli ve ışıklı uyarıyı algışamak zorunda kalmazsınız.Bazen sinir bozucu olabiliyor.

bence fişi sökmeyin. kapı kilidinin bastığı anahtar bozulmuyor sadece üzeri aşınıyor.alt tarafından yükselterek sorun çözülebiliyor.ben sorunlu iki kapımada uyguladım 1 seneden daha fazla zamandır çalışıyor

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez

Door ajar switch (Kapı açık uyarı anahtarı) kırıgan bir yapıda. Bu anahtar bozulduğunda kapı açık uyarısı sürekli yanar.

Ya anahtar değişecek, ya da Hasan Bey'in dediği gibi fişi çıkarılacak. Bildiğim kadarıyla bu anahtar alarm mekanizmasına da sinyal gönderiyordu. Yenisi 120 lira gibi bir fiyata sahip diye hatırlıyorum. Çıması 50 liraya temin edilebilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...