İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2 Kapı Kilit Problemleri

Sait Ertürk

Recommended Posts

Yasin Karadağ

çocuk kilidi diye bildiğim,sürücü ve yan koltuk tarafındaki iç açma kolunu içe doğru bastırdıgında tüm kapılar kitleniyor fakat sürücü tarafındakini içe doğru ittiğimde olmuyor neden acaba?

Yorum bağlantısı
çocuk kilidi diye bildiğim,sürücü ve yan koltuk tarafındaki iç açma kolunu içe doğru bastırdıgında tüm kapılar kitleniyor fakat sürücü tarafındakini içe doğru ittiğimde olmuyor neden acaba?

benim araçta çocuk kilidi kapı açıkken bakıldıgında bir swich var onu tersine çektigimde içten açılmıyor.bunu tersine yaptıgımda içten açılıyor.kapı açma kolunu içe dogru bastırdıgımda 3 kapıda kilitleniyor ama sol kapı kilitlenmiyor sol kapının açma kolunu çektigimde diger kapılar açılıyor.bunun tersini yani sol kapının açma kolunu içe bastırıp diger kapılar kilitleniyormu denemedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
benim araçta çocuk kilidi kapı açıkken bakıldıgında bir swich var onu tersine çektigimde içten açılmıyor.bunu tersine yaptıgımda içten açılıyor.kapı açma kolunu içe dogru bastırdıgımda 3 kapıda kilitleniyor ama sol kapı kilitlenmiyor sol kapının açma kolunu çektigimde diger kapılar açılıyor.bunun tersini yani sol kapının açma kolunu içe bastırıp diger kapılar kilitleniyormu denemedim.

Hangi kapı bu... ?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Hangi kapı bu... ?

arka kapılarda emmi,kapı açıkken kilidin altında beyaz çubuk şeklinde swich var onu tersine çektigimde kapatıyorum ve içerden açılmıyor.dışardan açılabiliyor ama.swich tersine ittigimde normal açılıyor.sonra açma koluna içe dogru bastıgımda 3 kapınında açma kolu içe çekiliyor ve kilitleniyor.sol kapıyı denemedim.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
arka kapılarda emmi,kapı açıkken kilidin altında beyaz çubuk şeklinde swich var onu tersine çektigimde kapatıyorum ve içerden açılmıyor.dışardan açılabiliyor ama.swich tersine ittigimde normal açılıyor.

Bu anlattığın çocuk kilidi... Bu şekilde çalışır...

sonra açma koluna içe dogru bastıgımda 3 kapınında açma kolu içe çekiliyor ve kilitleniyor.sol kapıyı denemedim.

Bu anlattığında içerden kapı kilitleme.. Kolu içeri itersen tüm kapıları kilitler.. çekince hepsini açar..

Yorum bağlantısı
Bu anlattığın çocuk kilidi... Bu şekilde çalışır...

Bu anlattığında içerden kapı kilitleme.. Kolu içeri itersen tüm kapıları kilitler.. çekince hepsini açar..

yasin beyin sorusu bir nevi açıklanmış oldu.

sol kapı içinde geçerlimi kolu içeri itince kilitleme,bunu deneyim ben.birazdan hava almaya çıkıcam bakarım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu anlattığın çocuk kilidi değil... Çocuk kilidi, kilit üstünden aktif edilir... Forumda Mk2 kullanma kılavuzu var...

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

biraz önce aracımın yanındaydım.sol ve sag kapı açma kollarını içe bastırdıgımda tüm kapı açma kolları kilitleniyor ve dışa çektigimde açılıyor.arka kapılardan yaptıgımda sadece o kapı kilitleniyor diger kapılara kumanda etmiyor.sag arka ve sol arka tek başına çalışıyor.önlerden bastırdıgımda kilitlenen arka kapıların açma kolunu çektigimde sadece o kapı açılıyor digerleri kapalı.umarım arka kapılarda bu özellik yoktur arızalı degildir diye düşünüyorum.

yasin bey sol kapı açma kolunda sorun var sanırım .burdan bu sonuç çıkıyor.arka kapılardan emin degilim mk2 lerde bu işlev belki çalışıyordur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
biraz önce aracımın yanındaydım.sol ve sag kapı açma kollarını içe bastırdıgımda tüm kapı açma kolları kilitleniyor ve dışa çektigimde açılıyor.arka kapılardan yaptıgımda sadece o kapı kilitleniyor diger kapılara kumanda etmiyor.sag arka ve sol arka tek başına çalışıyor.önlerden bastırdıgımda kilitlenen arka kapıların açma kolunu çektigimde sadece o kapı açılıyor digerleri kapalı.umarım arka kapılarda bu özellik yoktur arızalı degildir diye düşünüyorum.

Tüm kapıların olması gerektiği gibi çalışıyor... Her şey normal...

Yorum bağlantısı
Tüm kapıların olması gerektiği gibi çalışıyor... Her şey normal...

rahatladım.

yasin beyde en kısa sürede rahatlar umarım.

Yorum bağlantısı
Kemalettin Karatum

Benzer sorun bende de var ve konuyu takip ettim ama benim sorunuma cevap çıkmadı.

Benim ön sağ kapı kolunu içeri itince tüm kapıları kitliyor, çekince de tüm kapıları açıyor. Bu normal.

Ama sol ön kapı (şoför kapısı) bu şekilde bir tepki vermiyor. Sadece kendisine müslüman.

Aracı ilk aldığım zamanlar çalışıyordu. Ne olduysa artık çalışmaz oldu.

Yapabileceğim bir şey var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aracı ilk aldığım zamanlar çalışıyordu. Ne olduysa artık çalışmaz oldu.

Yapabileceğim bir şey var mı?

Kişlidi söküp, en kılcal parçasına kadar temizlemek çözümdür...

Yorum bağlantısı

benim sol kapı sökük komple dıştan kapı açmanın yayı bozuk onu degiştircem.içten kapı açma kolunun mekanızmasını incelerim yazarım buraya ona göre müdahale edebilirsiniz sanırım.

Yorum bağlantısı
Kemalettin Karatum

Nevet. Bu pazar bir aksilik olmaz ise mutlaka görüşelim.

Otomatik şanzıman tamiri benden sorulur... :D

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Nevet. Bu pazar bir aksilik olmaz ise mutlaka görüşelim.

Otomatik şanzıman tamiri benden sorulur... :good1:

bizede anlatırsınız artık sorunu.bende otomatik vitesli kullanıcısıyım bişiler ögreniriz belki.

Yorum bağlantısı
Yasin Karadağ

ilginize çok teşekkür ederim ,sanırım benim şöför tarafında arıza var içe ittiğimde tüm kapıları kitlemiyor. :wub:

Yorum bağlantısı

sol ön kapı açma kolunu inceledim biraz.

açma kolu düzeneginden incecik bir çubuk çıkıyor ve bu çubuk kapı dilinin oldugu bölümde beyaz kutucuk var ona gidiyor elektrik kabloları falan baglı,çubuk kutunun üst bölümünde çubugun inceligi kadar bir delikten giriyor ve içersinde mekanizmaya baglı olarak görünüyor.fazla detayım yok bundan sonrasında.bu ince çubuk kontrol edilmeli öncelikle çubukta sorun yok ise mecburen bu kutucuk yerinden sökülmesi gerekiyor.birde açma kolunun alt tarafında kırmızı renkte swich gibi birşey var ama bu çubukla temasını göremedim.bu swichin görevi nedir bilmiyorum ancak hafta sonu detaylı bakabilirim.

kısaca durum bu.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mustafa Açıkgöz

ilk aldığımda bende içerden kilitleme yapmıyor diye serzenişte bulunmuştum. Sonra fark ettim ki eğer sadece söför kapısını tek tuşla anahtardan açarsan belirli bir süre sonra hepsi otomatik olarak açılıyor , kapatmak için her iki tarafın da kilit kollarını içeri itersen hepsi kapanıyor. Ama çift olarak anahtara açmak için bastığımda kapıların hepsi açılıyor ve içerden ne kadar denediysemde hepsi bir türlü kapanmıyor...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
ilk aldığımda bende içerden kilitleme yapmıyor diye serzenişte bulunmuştum. Sonra fark ettim ki eğer sadece söför kapısını tek tuşla anahtardan açarsan belirli bir süre sonra hepsi otomatik olarak açılıyor , kapatmak için her iki tarafın da kilit kollarını içeri itersen hepsi kapanıyor. Ama çift olarak anahtara açmak için bastığımda kapıların hepsi açılıyor ve içerden ne kadar denediysemde hepsi bir türlü kapanmıyor...

Bu saydıklarınız malesef bir özellik değil ve bir arıza belirtisi..

Normal şartlarda, siz bir kapıyı açınca diğerlerinin açılmaması gerekir..

İçerden de her halukarda kilitleyebilmeniz gerekir...

Bence,

fordun en dandik yeri kapı kilitleri...

Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur
Bu saydıklarınız malesef bir özellik değil ve bir arıza belirtisi..

Normal şartlarda, siz bir kapıyı açınca diğerlerinin açılmaması gerekir..

İçerden de her halukarda kilitleyebilmeniz gerekir...

Bence,

fordun en dandik yeri kapı kilitleri...

+1 eski aracım beni bayabi yormuştu kilit konusunda cok hassaslar hele kışın çok arza veren olur .

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Dün Temizlik imandan gelir diğerekden ALanyada çok PROFFOSİONEL bir yıkamacıya verdim herşey bittikten sonra. eve geldim birde şu camları bir acim havalansın dedim camlarıdan sol arka kapı acılmadı kendi tuşundan diğer merkez tuştan (şöför tarafı) açılıyor.. neyse tuş bozulmuş dedim tuşu değiştirdim çalıştı kapıyı kapattımi ve kilitleme yaptım içime doğmuş gibi birde kilitlendimi bakim dedim hoooooooppaaa kapı açıldı diğer kapılar kilitli. neyse şuan söktüm kilit modülünü sokette ıslaklık vardı hemen çıkarttım soketi,WD40 sıktım modüllede sıktım ama bir işe yaramadım çalışmıyor.Elektirikcime götürücem birazdan bakalım ne olucak :)

arabanın içimedemi su tutmuşlar bunlar olmaması gereken bi kusur bence.tuşlar bozulcak gibi degilki nasıl bozulmuş içi çok saglam mantıgıda süper saglam mantıkla çalışıyor.oksitlenme olmuştur bence dügmenin içinde.kilit modülüne açma kolundan pin gidiyor oralara bak bence ya sıkışma var yada bişiler söküldükten sonra yerine oturmamış gibi.açma kolunu ittiginde motor sesi gibi sesi duyuyorsan çalışıyodur.iyice kontrol et.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Hasan Karabekiroglu

Şöyle bir sıkıntı hasıl oldu... forumu baya bi deşeledim ama bendeki arızaya ilişkin yazılmış pek birşey bulmadım...

Kontağı kapatıp arabadan iniyorum kumanda üzerindeki kilitleme tuşuna basıyorum 2 kere tık tık sesi duyduktan sonra kilitleme işlemini yapmıyor

Sonra anahtarı sol ön kapıya takıyorum sağ tarafa çevirince bütün kapılar kilitleniyor çıkartıp tekrar takıyorum sol tarafa çevirince de bütün kapılar açılıyor...... fakat anahtarı kapıya takıp kilitledikten sonra kumanda dan açma tuşuna basıyorum sol ön kapı hariç diğer kapıları açıyor...

Sorunu pek anlayamadım merkezi kilit sisteminde bir arıza mı var yoksa kumandanın kodlamasında felan mı ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...