İçeriğe Yönlendir

Hız göstergesi ve gerçek hız

Serkan Aktay

Recommended Posts

Serkan Aktay

Daha önce hep duyardım. Yok şahinle 210 yapanı, passat 1,6 ile 260'ı göreni. Artık bazı yollarda anlık hızınızı gösteren dijital göstergeler (tabelalar) var. Antalyada da 2 yerde var. ben focus 2.0 ile 100 km hızla giderken o göstergede hızımın 93 olduğunu gördüm. Acaba hangisi yanlıştı? Bende 100 km sabit hızla giderken yol bilgisayarından ortlama hızı sıfırladım ve gerçekten ortlamam 93'ü gösteriyordu (sizde bir deneyin). Demekki ben 200 giderken aslında 186 ile gidiyorum. Bu konu aklıma forumda bir yerde okuduğum yazııdan takılmıştı. Bir üyenin arabasını denemek için usta kullanıyor ve 220 yapıyorduki zannediyorum fabrika verisi son sürat sıfır eğilimli yolda,0 rüzgarda ve sadece sürücü ağırlığıyla 205 ve bu araçda 2.0 focusdu. Aslında daha önceden otomobil dergilerinde neredeyse bütün otomabillerde bu kadran hatasının olduğunu okumuştum. Acaba kadranı hatasız hale getirebilirmiyiz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bunu bende farkettim. Bursa'da da o digital hız gösteren tabelalardan var. Hatta hızınıza göre yorum yapıyor :)

Kadranlarda gösterilen hız tabelaya göre yüksekti. Sonra digital hız göstergesini actım. Digital hız göstergesi ile tabeladaki aşağı yukarı aynıydı.

Kadranlar %7-8 fazla gösteriyor. Acaba bizi kandırıp radara yakalanmayalım diyemi :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Focus 2.0 5500 devirde iken kadran 210 km gösterir..

O andaki gerçek hız 206'dır..

Yani bu kadran sapmalarında bir orantı yok. ama sapmanın mantığı nedir bilmiyorum...

Yorum bağlantısı
Utku Çay
(düzenlendi)
Analog kadranın %5-10 arası hatalı (fazla) göstermesi bir kanuni zorunluluk

buna katılmıyorum. neden derseniz bende o dijital panolara denk geldim yakın zamanda ve göstergem 120km iken dijital panoda 119km gösteriyordu. 1km lik bir sapmanın nedeni kanuni zorunluluk olamaz.

otomobil fabrikaları kafalarına göre davranamıyorlar. Ayrıca hız arttıkça hata oranı da yükselir. Örneğin ben kadranımı kalibre ettirdim 30-100 arası hızı 1:1 doğru gösteriyor amcak 115km den sonra tekrar fazla göstermeye başlıyor ve hız arttıkça hata payıda artıyor.

Diğer bir deyişle 100 ile giderken %6 hata veren bir kadran 160km/h de de aynı hatayı vermiyor, %7 - 8 e çıkıyor.

bunun nedeni açıklayabilir misiniz? sizce?

ayrıca internette çoğu sitede bahsedilen sapmalar lastik diş derinliğinin değişmesi, farklı lastik takılması gibi nedenlerdir.

birde ford firması sanırım göstergelerini bilerek fazla göstermesini sağlıyor, hatta bunu dijital göstergesinde doğru göstererek itiraf etmiş oluyor :)

tarihinde Utku tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Peki bu hız ibresinin çalışma prensibi neye dayanır? Gaz pedalıyla doğru orantılı bir ölçümümü gösterir yoksa başka bir yöntemle yaptığı ölçümümü kadrana yansıtır?

Hız sensöründen aldığı veriyi yansıtır..

Hız sensörü şanzımandan hız okur..

Yorum bağlantısı
Utku Çay
Normal olmayan seninki Utku...

Tamam da mehmet abi, lastikler yeni idi 120 km hızda 119 km gösteriyordu, doğru göstermesi mi anormal onu anlamadım :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet Utku

1 km sapma normal değil :) Daha fazla olmalıydı...

Yorum bağlantısı
Utku Çay
Turkiye'de yururlukte olan EEC 75/443 ( Hiz gostergeleri regulasyonu) e gore üretilen herhangi bir aracın km. saati maksimum %7+ 4km. FAZLA GÖSTEREBİLİR, asla eksik gösteremez. Yani araçlarda okunan hız değerleri mutlak hız değerleri değildir.

yani fazla gösterebiliyor, tamda gösterebilir ama eksik gösteremez, doğru mu anladım. :)

Eğer doğru anladıysam benimkinde bir anormallik yok gayet düzgün çalışıyor :)

Yorum bağlantısı
Hilmi Cavlı

Araçta hızı GPS cihazı ile karşılaştırdım. Ortalama %5 fazla gösteriyordu araç km saati....

Yorum bağlantısı
Halil Gecegörür

Yolda digital hız ölçüm tabelasına rastlamadım ama tabelalar yüksek gösterip ayağı gazdan çektirme amaçlı olamaz mı?

Bir de bazı yeni arabalarda yüksek hızlarda gösterge aralıkları sıklaşıyor. Kadranın yarısında 90 yapıyorsunuz, ama kadranın tamamı 260 mesela. Bu sanırım sürekli kullanılan süratin daha net ölçülmesi amacıyla. Araçların kadranlarının hassas hız ölçümü yapmalarına gerek de yok bence, aşağı yukarı, kabul edilebilir oranlarda hata payıyla fikir vermesi yeterlidir bana göre. gerçek hızdan az göstermesin de fazla göstermesine razıyız.

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
Yolda digital hız ölçüm tabelasına rastlamadım ama tabelalar yüksek gösterip ayağı gazdan çektirme amaçlı olamaz mı?

B.

Zaten yoldaki hız ölçüm tabelaları hızı olduğundan yüksek değil, daha az gösteriyor.

Yıllar önce oto show dergisinin Toyota Coralla testinde tam %10 fazla gösterdiği yazılıydı(1995'li yıllar). Hız göstergelerinin fazla gösterdiğini 1600 cc arabalarla 230-240 km/s hızı gördüğünü söyleyenlerdende açıkca anlayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Utku Çay
(düzenlendi)

hız yükseldikçe göstergelerdeki aralığın azaldığı söyleniyor. yüksek hıza çıkınca da gösterge ibresi daha yavaş ilerler bunu yaptırmakta elektronik olarak mümkündür. dolasıyla buna dayanarak bişey iddia etmek yanlış olur

Zaten yoldaki hız ölçüm tabelaları hızı olduğundan yüksek değil, daha az gösteriyor.

Yıllar önce oto show dergisinin Toyota Coralla testinde tam %10 fazla gösterdiği yazılıydı(1995'li yıllar). Hız göstergelerinin fazla gösterdiğini 1600 cc arabalarla 230-240 km/s hızı gördüğünü söyleyenlerdende açıkca anlayabilirsiniz.

neden az göstersinler ki?

ayrıca aracım 95 model ve otobanda düz yolda hız denemesi yaptım ve en çok 195 gördüm. 230-240 gördüm diyenler eğimli yolda denemiştir ve birazda sallıyorlar.

Araçların kadranlarının hassas hız ölçümü yapmalarına gerek de yok bence, aşağı yukarı, kabul edilebilir oranlarda hata payıyla fikir vermesi yeterlidir bana göre

hız ölçümünü bir araç için tespit etmek hiçte zor değildir. basit bir yöntemle çalışıyor. sadece araç firmaları ne kadar sapma yapmasını düşünüyorlarsa ona göre ayarlıyorlar. buna en güzel örnek ford araçları galiba, dijital ekranı açıp ordan doğru hızı görebiliyorsunuz. daha ne olsun bal gibide hatasız gösteriyorlar yani. belki 1-2km ama daha fazla değil

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
ayrıca aracım 95 model ve otobanda düz yolda hız denemesi yaptım ve en çok 195 gördüm.

13 yıllık bir arabadaki güç kaybını düşünürseniz sizinde göstergeniz fazla gösteriyor olabilir. Ankara'da araç test merkezleri var. Orada görüştüğüm yetkili her 100 bin km'de yaklaşık %7-8 civarı bir güç kaybının olduğunu söylemişti.

Yoldaki hız ölçerler daha düşük gösteriyor bunda bi yanlışlık yok. ben km saatinde 100 km/s hızı görürkrn yoldaki hız ölçer 93 km/s gösteriyordu.

Yorum bağlantısı
Okyay Pay

Kuram olarak Görelilik, ilk olarak Galileo Galilei'nin hızlarla ilgili düşüncesinde ortaya çıkmıştır. Galilei'ye göre sabit hızla giden bir gözlemci veya sabit duran gözlemci aynı fiziksel yasaları kullanmalıdır. Örneğin sabit hızla giden bir gemide yukarı doğru bir taş atarsanız aynı yere düşecektir - sabit durduğunuzda olduğu gibi. Bu anlayış Newton fiziğinde formülasyona dökülmüştür. Sabit hızla giden bir cisim veya sabit duran bir cisim için geçerli olan Newton denklemlerinin şekli aynıdır. Burada şunu belirtmekte fayda var. Sabit hızla giden bir cisim gözlemciye göre tanımlanmaktadır. Eğer bir cisimle beraber aynı sabit hızla gidiyorsanız sizin için cisim hareketsiz görünecektir. Fakat dışarıdan bakan bir gözlemci için cisim hareketli kabul edilir. Görelilik kelimesi burada ortaya çıkmaktadır. Bizim gözlemlediğimiz hızlar mutlak değildir. Ancak gözlemciye göre tanımlanmaktadır. Ama gözlemlenen olay için geçerli olan yasaların şekli aynıdır.

:)

Yorum bağlantısı
Utku Çay
(düzenlendi)

ayrıca aracım 95 model ve otobanda düz yolda hız denemesi yaptım ve en çok 195 gördüm. .

13 yıllık bir arabadaki güç kaybını düşünürseniz sizinde göstergeniz fazla gösteriyor olabilir. Ankara'da araç test merkezleri var. Orada görüştüğüm yetkili her 100 bin km'de yaklaşık %7-8 civarı bir güç kaybının olduğunu söylemişti.

Yoldaki hız ölçerler daha düşük gösteriyor bunda bi yanlışlık yok. ben km saatinde 100 km/s hızı görürkrn yoldaki hız ölçer 93 km/s gösteriyordu.

ayrıca pano düşük göstermiyor, sizin aracınız yüksek gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
ayrıca pano düşük göstermiyor, sizin aracınız yüksek gösteriyor.

Tamam işte sorunda buya. Araçların km saatlerinin neden olduğundan fazla göstermesi. :)

Yorum bağlantısı
Cem Kaya

yeni üyeyim, herkese selamlarıor.mı iletiyorum. sitenizi 1 beğenerek yıldır okuyorum. bende 2 yıldır severek kullandığım 99 mondeo ghia var. hız göstergesi yaklaşık olarak 13-15 km civarında fazla gösteriyor. arkalı önlü bir tanıdıkla giderken de cep telefonuyla test ettim. yol bilgisayarından da; giderken ortalama hızı sırırladığımda aynı şeyi gördüm. mesela hız göstergesi 105'i gösterirken aslında 90 la gidiyorum. problem acaba beyinden kaynaklanıyor olabilir mi? ya da arabanın ilk sahibi km ayarlarıyla oynamış olabilir mi? yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Osman Bala

Cem Bey bir terslik var bu kadar olmaması lazım farkın.

Yorum bağlantısı
Hilmi Cavlı
GPS kullanan birini duydum mutlu oldum :unsure:

En hassas yol budur aslında....ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var referans verisinin doğru olabilmesi için mutlaka en az 5 uydu görmeniz gerekiyor.Yıllardır GPS ile yaptığım testlerde kendi aracımın %4 - %5 gibi fazla gösterdiğini tespit ettim.Zaten modern araçlardada hız verisi genelde uydudan alınır,benzer örnek ile bilinen tüm rent a car araçlarda bulunan takip sistemide hız verisini GPS'ten alarak yollar.

Ancak farklı araçlarda kalibrasyon muhtemelen farklı olduğundan bu oran değişecektir.

Sevgiler

Harici anten ile kullandığım için en az 10 uydu görüyorum. Accuracy High yani :unsure:

Yorum bağlantısı
Oğuz Yıldırım

Eskişehir yolunda giderken radara yyakalnmıştım. Polis amc sordu kaç la gidiyodun biliomusun dedi. Valla abi 120 felandı sanırım demiştim. 123 km demişti radardaki hız. Dürüstlk sayesinde cezasız yırttık :unsure:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Selçuk Çoban

Radar cezalarıdan kurtulamazsın...Büyük ihtimalle seni mutlu etmek için ufak bir şaka yapmışlar.. :kutlama:

Bende Benim Focus 215 basıyor die seviniyorum :rolleyes: Demek ki hepsi Ford un bana oynadıgı bir oyunmuş. :nazar:

Yorum bağlantısı
Fatih Yüce
Dünya üzerindeki tüm otomobillerin kadranları hızlarını fazla gösterirler.

Her markada her modelde değişir, kimi firmaların kasıtlı oranlamaları vardır, bilinçli olarak farklı hızlarda farlı kadran hataları verdidirler, misal BMW.

Bir aralar Bentley ile ilgili bir GPS efsanesi vardı ama, o kadar gecikmeli kadran nasıl olur anlamadım ben.

Bütün otomobiller fazla gösteriyorsa benimki bu bütüne girmiyor o zaman.Çünkü ben 60 km hızla geçerken 69 km gösteriyor.GAGE menüsündeki dijital hız göstergesinden de baktım 65 km yazıyordu,tabelanın yanından geçerken 73 gösterdi.Sizce neden olabilir?

Yorum bağlantısı
Fatih Yüce

Bilmiyorum hocam bi alt geçitte var bu tabela ve orda hız sınırı 50 km yazmışlar tam rampanın inişinde olduğundan araba o sırada ister istemez biraz hızlanıyor ceza yiyicez yakında ama öyle bişey olursa çağırıcam o trafik ekiplerini oraya göstericem bunu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...