İçeriğe Yönlendir

Mondeo ne kadar yakar?

Murat Karahan

Recommended Posts

(düzenlendi)
bende, hafda sonu, iki günlügüne sinop a gittim, toplam 1100 km, 190 tl lpg tükettim, kılima daima açıkdı, hiç kapatmadım.

190tl lpg 90litre falan yapıyor galiba iyi bir deger.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Benim de soyle bir problemim var, yeri burasi midir bilmiyorum; ancak yeni bir konu acmaya gerek gormedim.

Aracima LPG montaji yaptirdiktan sonra yaklasik ceyrek depoluk benzin almistim. Km menzili 190 km gosteriyordu; ancak hic benzinli kullanmama ragmen su an aracin benzin isigi yaniyor ve km menzili 70 km civarinda. Sorun ise surada, benzin depo gostergesi hala ceyrek gosteriyor :) Yani km menzili dusmesine ragmen, depo gostergesinde hic bir azalma olmadi, km menzili 80i gosterdigi anda benzin ikaz isigi yanmaya basladi. Buna nasil bir cozum bulmaliyim?

15-20.-TL'lik benzin alın düzelir Çağrı Bey.

Eğer bir kere menzil 80km gösterirse sürekli düşmeye devam ediyor. Gazdan önce benzin kullandığınız için yol bilgisayarı kalan menizili düşürüyor. Biraz fazla benzin alırsanız, menziliniz oldukça yükseleceğinden 80km.'ye düşene kadar bu problemden kurtulursunuz. Araç stop etmez Şani Bey'in dediği gibi ancak sesli uyarı, benzin ışığı gibi görsel ve sesli ikazlar sizi rahatsız eder.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam

Haklisiniz Evren Bey, yukaridaki mesajda da dedigim gibi benzin isigi beni hic bu kadar rahatsiz etmemisti, zaten sikinti da orada doguyor; ancak insanin aklina, yahu bu arac tamamen elektronik, yol bilgisayari depo bos diye arabanin calismasini engeller mi acaba sorusu da gelmiyor degil. :crazy:

Yarin bu sorunu halledeyim, aracima benzin alayim.

Bu arada son tuketim degerim: 37 lt LPG ile tamami sehir ici 270 km. LPGyi litresi 1.57den aliyorum km basi 21.5 22 kr gibi bir deger ediyor. Benzinde ise ne yaptiysam sehiricinde 42 kurusun altina dusurememistim, ortalama 44 kr civarindaydi.

Guzergahim ise kisa, Dikmen-Kizilay-Cebeci, cogunlukla Dikmen-Kizilay ( 5.6 km. ).

Yorum bağlantısı
Haklisiniz Evren Bey, yukaridaki mesajda da dedigim gibi benzin isigi beni hic bu kadar rahatsiz etmemisti, zaten sikinti da orada doguyor; ancak insanin aklina, yahu bu arac tamamen elektronik, yol bilgisayari depo bos diye arabanin calismasini engeller mi acaba sorusu da gelmiyor degil. :crazy:

Yarin bu sorunu halledeyim, aracima benzin alayim.

Bu arada son tuketim degerim: 37 lt LPG ile tamami sehir ici 270 km. LPGyi litresi 1.57den aliyorum km basi 21.5 22 kr gibi bir deger ediyor. Benzinde ise ne yaptiysam sehiricinde 42 kurusun altina dusurememistim, ortalama 44 kr civarindaydi.

Guzergahim ise kisa, Dikmen-Kizilay-Cebeci, cogunlukla Dikmen-Kizilay ( 5.6 km. ).

en kalabalık güzergah buralar ama yinede fazla gibi geldi.bakım yaptırdınızmı hiç araca

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam
(düzenlendi)

Mehmet Bey, arac otomatik.

Oktay Bey, aracim bir iki kez ufak tefek bakimlardan gecti; ancak daha donanimli ve ozenli bakima ihtiyac var. Araci ben 132.000de aldim, eski sahibi 129.000 de yag-filtre bakimini yaptirmisti; ancak bobin ve buji kablolaari su ana kadar hic degismemis, en kisa zamanda degistirilecek. Onun haricinde aksatilmis bir bakimi yok.

100 kmde sehir icinde yaklasik 14 lt LPG tuketimim var. Eger normal fiyat olan 1.8TLden LGP alirsam, tuketim km. basina 25 kurus oluyor. Benzinde 12 lt tuketimi olan bir arac icin LPG tuketimi normal; ancak benzin tuketimi fazla derseniz, onun cevabini ben de bulamadim ki LPG taktirdim, hatta o hale geldim ki arac 30 kr. yaksa havada 30 takla atardim, simdi 60lara dayandim :crazy:.

Ilerideki bakimdan sonra bir degisiklik olursa buradan size bildiririm. Tesekkur ederim.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bobini değişmenize gerek yok.. Acil olarak bujiyi değişin..

Sonra buji kablosu değişimi faydalı olur...

Hava filtreniz her zaman temiz olsun...

Ne kadar süredir otomatik bir araç kullanıyorsunuz.. ?

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam

Henuz ilk otomatik aracim ve daha iki ay oldu. Araci ilk aldigimda 50tl lik benzinle 100 kmyi gecemiyordum :crazy:. Su an ise gayet mutluyum.

Yarin muayeneden hemen sonra dogr ivedik organize sanayiye, buji ve buji kablolarini degistirmeye gidecegim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Otomatik bir aracı manuelmiş gibi kullanmayı öğrenene kadar biraz fazla yakarsınız...

Bunu öğrendikten sonra manuelden yine en az % 10 fazla yakarsınız...

Gaz pedalını, debriyaj ve vites kolu gibi kullanmaya alışmalısınız.. İstediğiniz devirde vitesi büyütüp istediğiniz devirde düşürebilmelisiniz..

Gaz pedalına sert davranmayın..

vites büyütmek için gaz pedalından ayağınızı hafifce çekmeniz yeterli olacaktır..

Yakıt seçiminde dikkatli olun...

Total ve milangaz kullandığımda hep olumlu sonuçlar aldım ben.. İstasyon seçimi de önemlidir..

Lastik havalarınızı sürekli kontrol edin ve kılavuz değerlerinde kullanın.. Araçtaki gereksiz ağırlıkları depoya kaldırın..

Benzin deponuzu çeyrek ile yarım arası bir seviyede tutun...

Bir soru daha...

Uzun yol tecrübeniz oldumu, Uzun yoldaki yakıt tüketiminiz nedir.. ?

Yarin muayeneden hemen sonra dogr ivedik organize sanayiye, buji ve buji kablolarini degistirmeye gidecegim.

Buji kablosunu değişince, eski kablolarınızı isteyin ve alın...

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam

Onerileriniz icin cok tesekkur ederim. Hemen kopyalayip her gun okunacaklar listesindeki klasorume ekledim :crazy:.

Bu aracla uzun yol tecrubem henuz 3 hafta once oldu. Ben ve 4 arkadasim cadir kampi yapmak uzere yola ciktik, tahmin edebileceginiz gibi cok fazla yukumuz vardi, bagaj tika basa doluydu, hatta ben haric herkes bagdas kurup oturdu, arac o kadar doluydu. Guzergahim, Ankara-Marmaris-Fethiye-Izmir-Marmaris-Ankaraydi, ortalama hiz 90-95 arasindaydi; ancak bazi yerlerde hizi 115e sabitledigim, yer yer 140i gordugum durumlarda oldu; sollama esnasinda tecrubesizlikten oldu ki 6000 rpmyi gordugum durumlar oldu, sonuc olarak 8 lt benzin tuketimim vardi ( 31 kr. ).

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
sonuc olarak 8 lt benzin tuketimim vardi ( 31 kr. ).

Aracınızda sorun yok... Sadece buji değişin..

Sonra yukarda anlattıklarımı uygulamaya çalışarak otomatik kullanımı pratikleri yapın...

Yoğun trafiğin olduğu, dur kalkların çok olduğu güzergahlardan kaçınıp, alternatif yollar bulmaya çalışın...

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam
(düzenlendi)
Aracınızda sorun yok... Sadece buji değişin..

Sonra yukarda anlattıklarımı uygulamaya çalışarak otomatik kullanımı pratikleri yapın...

Yoğun trafiğin olduğu, dur kalkların çok olduğu güzergahlardan kaçınıp, alternatif yollar bulmaya çalışın...

Keske oyle bir imkanim olsa Mehmet Bey, evimden okul 9.5 km ve hep Ankaranin en islek caddelerini kullaniyorum, alternatif yol ise ana arterlerden gecisle yaklasik 20 km oluyor ki astari yuzunden pahali oluyor.

Bugun muayenede sorun cikti, gunesin altinda 2 saat bekleyince nevrim dondu, pulumu aldim eve gideyim derken ustami karsimde gordum, buji degisimi icin sen siparis ver beni ugrastirma dedi, hemen otoservetten 4 buji 4 kablo siparisi veriyorum, elime gecer gecmez hemen degisimi yapiyorum.

Yardimlariniz icin cok tesekkur ederim.

Bu arada, sabah arabayi calistirdiktan bir muddet sonra benzin isigi sondu, km menzili 40tan 160lara kadar cikti, oh ne guzel duzeldi diye sevinirken 3-4 km sonra birden lpg bitti, istasyona gidene kadar 7-8 km benzinle kullandim, su an ayni sorun devam ediyor, lpgde bile km menzili dusmeye devam ediyor.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet abi burda ki yazında vites büyütmek için gaz pedalından ayağınızı hafifce çekmeniz yeterli olacaktır..

yazmışsın bu 98ler içindemi geçerli biraz açıklama yaparmısınız?

Tüm otomatikler için geçerli.. Vites büyütebileceği devirdeyse, bu hareketle büyütür... Gaza basmaya devam ettiğiniz yada gazın dozunu artırdığınız sürece vites büyütme devri yükselir...

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Tüm otomatikler için geçerli.. Vites büyütebileceği devirdeyse, bu hareketle büyütür... Gaza basmaya devam ettiğiniz yada gazın dozunu artırdığınız sürece vites büyütme devri yükselir...

Mehmet abi,40 tl.lik gaz ile yaklaşık 150 km.yapmama(ş.içi)fazla yaktığımı söylediniz,2000cc otomatik araç (25 krş)için normal değil mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet abi,40 tl.lik gaz ile yaklaşık 150 km.yapmama(ş.içi)fazla yaktığımı söylediniz,2000cc otomatik araç (25 krş)için normal değil mi?

20 litre gaz, 150 km, otomatik bir 2,0 ve şehir içi değerleri normal...

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
20 litre gaz, 150 km, otomatik bir 2,0 ve şehir içi değerleri normal...

Daha önce fazla demiştiniz,ama ben o zaman değerleri tam anlatamamıştım galiba.Arıza ışığına da çözüm bulabilsem süper olacak,teşekkürler abi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Daha önce fazla demiştiniz,ama ben o zaman değerleri tam anlatamamıştım galiba.Arıza ışığına da çözüm bulabilsem süper olacak,teşekkürler abi.

Ya şehir içi olduğunu yada otomatik olduğunu atlamışımdır.. Otomatik zaten en az % 10 fazla yakıyor ki bu fark bazen % 20'yi buluyor..

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Ya şehir içi olduğunu yada otomatik olduğunu atlamışımdır.. Otomatik zaten en az % 10 fazla yakıyor ki bu fark bazen % 20'yi buluyor..

Hangi devir aralığında kullanmamızı tavsiye edersiniz?LPG sorunsuzsa velinimet,yoksa mondeo gibi süper bi araca ben şahsen yakıt olayından dolayı binemezdim.Ayrıca sıradan sürücüler için araçta herhangi performans kaybı vs..gibi durumları anlaması çok zor.Bendeki araçta uyarı sesi olmasa gaza geçtiğini anlamıyorum bile. :D

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

otomatikte lpg degerleri kullanıma göre çok degişiyor bi bakarsın 20litre ile 200km yapmışsın bi bakarsın 130km ortalamasını bulmak kullanıma baglı bunu çok iyi ögrenmiş bulunuyorum.kesin az yada çok yakıyo demek dogru olmuyor heleki şehir içinde çok zor bunu söylemek.şehir dışı otoban kullanımı en kesin degeri veriyor ve lpg yi aldıgınız yerin bariz önemi büyük.vites geçişleri ise şehir içinde bazen 3000 devrin üzerine çıkıyor buna hemen kendim mudahale edip degişiyorum kalkışlarda seri sakin kalkılmalı fark ettiriyor kısaca manuelde nasılsa o şekilde kullanmaya alıştırmalıyız ayagımızı gazı ve freni iyi kullanmak şart.3000 devre gelmeden vites degişimi yaptırıyorum genelde.bu devrin üzerini geçirtmemeye çalışıyorum.yanlışım varsa düzeltirim bu uygulamayı.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hangi devir aralığında kullanmamızı tavsiye edersiniz?LPG sorunsuzsa velinimet,yoksa mondeo gibi süper bi araca ben şahsen yakıt olayından dolayı binemezdim.Ayrıca sıradan sürücüler için araçta herhangi performans kaybı vs..gibi durumları anlaması çok zor.Bendeki araçta uyarı sesi olmasa gaza geçtiğini anlamıyorum bile. :fiuw:

Ben 3000 devirde vites büyütürüm.. Bu otomatikte nasıl olur tam kestiremiyorum...

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

3000 devirleri hiç görmem...2000-2200 de en geç vites değişir...

Zaten 3000 devirde görünen hız 130 km /h dir...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3000 devirleri hiç görmem...2000-2200 de en geç vites değişir...

Zaten 3000 devirde görünen hız 130 km /h dir...

Sizin vites kutusu çok farklı abi...

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Doğru...

Kardeşimle yanyana aynı hızlarla giderken ki devirler çok farklı.Ben 90 la giderken 2000 lerde olan devir ,onda 2200 - 2300 lerde hatta daha yukarlarda...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Hasan abi 3000dd 130 biraz fazla gibi. 120 olması lazım eimn değilim birazdan bakacam :p

Emmi 3000 dd ile ben spor tarzda sürüyom :yes:

Otomatikte üst vitese çabuk geçmeye bakmak a lazım. benim ideal vites geçiş aralığım 1900 dd ile 2100 arası. Hatta yol boşsa 1300 dd gibi gidiyorum :D şehir içinde. tüketim ortalamam şehir içinde düz vites kadar olabiliyor. ama sürüş zevki kalmıyor :(

Otomatikte şanzıman tepkisi sürüşe göre değişkenlik gösteriyor. siz sakin olursa o da sakin oluyor ve çabuk çabuk vites yükseltiyor. siz hızlanırsanız vites geçişleri gecikiyor. kick down a değinmiyorum bile :s Düz vitesten 10 bg fazlası olsa bizim arabanın 2.0 larla yarışırım :p 3 vitesten bozma zaten fordun otomatikleri.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...