İçeriğe Yönlendir

Fusion model araçda zıplama

Bahadır Görgeç

Recommended Posts

Ahmet Tekin

Cihaner Bey in önerisi ile lastik havalarını 30/30 yaptım. Arabanın süspansiyonu bayağı rahaltladı. Meğer fabrika çıkışı lastiklere 38/39 hava basmışlar. Konu ile ilgilenen arkadaşların önerilerine teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
İlker Demir

Önler için 30 çok az. Karlı ve ıslak zeminde kesinlikle tutunmasını azaltır. Manevra yaptığınızda ön tekerler geç tepki verir. virajlarda güvensizlik verir. Yakıt tüketiminiz artar. Ayrıca yüksek hızlarda da güvensizlik verir. Burada hız belirtmiyorum, otobanda 5.vites 4000 devirde bile zıplama olmuyor. Ben önler 35, arkalar 32 olarak kullanıyorum. İnanın Fusion için en ideal hava. Eğer 4 kişiden fazla ve yük çoksa sadece arkaları yüke göre biraz arttırırsınız. Kasislere girerken tam yavaşlayarak , vitesi boşa alarak geçin.

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
(düzenlendi)

Tabiki araç yüklü olarak kullanılacaksa ona göre hava basılması gerekir, bunu söylemeye gerek yok diye düşündüm. Benzinli için 30/30 1-3 kişi kullanımına çok ideal. Dizelde önlere 1 veya 2 fazla basın. Yani 32/30 sizinkine uyar. Hem yüksek tork hem de daha ağır motor için. Ben tam yükte tümünü 35 (benzinli için) yapıyordum, tavsiye ederim sizde 36/35 yapın. Tam yükten kastım 4x75 kg + 50 = 350 kg olarak düşünebilirsiniz. Yüke göre lastikleri ayarlamak zor gelebilir ama bu araçlarda çok faydasını görürsünüz.

Şu an kullandığım Passat ın lastik basıncı 32, tabi yaylarda önemli ama sonuçta 1,5 tonluk araba ve daha büyük lastik. Bilgi olsun diye yazdım.

tarihinde Cihaner tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Tekin

Önerilerinize göre lastik havalarını az yükte (iki kişi) 32/30 yapıp kullanacağım. Deneyimlerini ayrıca aktarırım. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Fahri Fatih Özer

Araca 3 kişiden fazla binmiyorsanız lastik havalarını biraz düşürebilirsiniz. Daha yumuşak olur, bence güzel de olur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...