İçeriğe Yönlendir

Hararet G&#246stergesi Kalkmıyor

Hakan Orman

Recommended Posts

Serkan Toker

Yaşar usta,müşürün fişini çekip şaseye temas ettirsek gösterge kalkmazmı?Böylece göstergeyi listeden çıkarırız tesisat ile birlikte.Sence?

Yorum bağlantısı
Hakan Orman
fişini çıkar. uçları birleştir. gösterge yükseliyorsa müşür arızalıdır.

Müşür'ün Yerini Bilmiyorumda

Yarın Senin Yanına Uğrarım Yaşar Abi

Sen Bi Bakarsın.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Muharrem Onur

Arkadaşlar yeni konu açmak istemedim . Ben geçen gün şehir içinde giderken motor hararet göstergesi normalin ortasında , hatta biraz daha sağa yakındı. Daha sonra otobana çıktım . 120 km ile civarında seyir halindeyken hararet göstergesi sıfıra bayağı yaklaştı . Şehir içine girip dur kalk yapınca tekrar normal gibi oldu . Bu nedendir acaba ?

Yorum bağlantısı
Muharrem Onur
Termostat...

Mehmet bey ,

Bu arada 5-6 aydan beri benim aracımda yol bilgisayarında radyatör ikazı yanıyordu . Usta sorunu bulamamıştı . Ve çok sık olmamakla birlikte su ilavesi yapıyordum . Bu süre zarfında uzun yolada çıktım . 1500 km'lik ve 1000 km'lik yollar yaptım . Ama bir problem göremedim . İlk defa geçen hafta su kaçırdığını farkettim ve direk ustaya gittim . Usta radyatörün değişmesini gerektiğini söyledi. Bu radyatörlerin tamir olma ihtimalide yok gibi dedi. Bir ilaç koydu . 10 ytl'lik o ilacı bir denedim . Ama aracı tam olarak kullanamadığım için daha tam karar veremedim . Ha bu arada antifrizde yok . Onu koyarsak tam kaçırır dedi . Yani radyatörle alakasıda olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
Mehmet bey ,

Bu arada 5-6 aydan beri benim aracımda yol bilgisayarında radyatör ikazı yanıyordu . Usta sorunu bulamamıştı . Ve çok sık olmamakla birlikte su ilavesi yapıyordum . Bu süre zarfında uzun yolada çıktım . 1500 km'lik ve 1000 km'lik yollar yaptım . Ama bir problem göremedim . İlk defa geçen hafta su kaçırdığını farkettim ve direk ustaya gittim . Usta radyatörün değişmesini gerektiğini söyledi. Bu radyatörlerin tamir olma ihtimalide yok gibi dedi. Bir ilaç koydu . 10 ytl'lik o ilacı bir denedim . Ama aracı tam olarak kullanamadığım için daha tam karar veremedim . Ha bu arada antifrizde yok . Onu koyarsak tam kaçırır dedi . Yani radyatörle alakasıda olabilir mi?

antifiriz koymazsanız,ilerisi kış ..

motorunuz donar ve çatlar,donmasınımı arzu ediyorsunuz yoksa yeni radyatör almayımı,radyatör hortumlarını ,kalorifer hortumlarını vede kelepçeleri gözden geçirtin.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Eyvah eyvah. Mondeo radyatörü su kaçırıyor ise yapılacak en kötü şeyi yaparak radyatör onarıcı koymuşsunuz.

1. Zetec motor susuz kaldığı saniyelerde üst kapağı yamultmaya çok heveslidir=rektifiye

2. Yan bölmeleri plastik olan alu radyatörler de tamir olur ancak, radyatör sökülür, su kaçıran yeri aluminyumda ise tamir edilir, plastikte ise değişilir.

3. Fiyatını bilmiyorum ama yeni radyatörün fiyatı, motor rektifiyesinden ucuzdur

4. Radyatör tamir sıvıları neden imal ediliyor: 70-80 model döküm blok karbüratörlü araçlarda ya tutarsa diye denenirdi ancak günümüz motorlarının susuz kalmaya tahmmülü yok

5. Sonra kendi kendimize soruyoruz, bu arabalar, ikinci el piayasasında neden tutulmuyor diye, ustaları böyle olduktan sonra piyasa da haklı.

6. Teknik bilgi de şart değil, ilaç geçtiği her yeri kapamaya çalışacak mesela motor içindeki ince su kanallarını da, ileride rektifiye vs. de yaptırsanız bu ilacı nasıl temizlermiş o usta?

Yorum bağlantısı
Muharrem Onur
Eyvah eyvah. Mondeo radyatörü su kaçırıyor ise yapılacak en kötü şeyi yaparak radyatör onarıcı koymuşsunuz.

1. Zetec motor susuz kaldığı saniyelerde üst kapağı yamultmaya çok heveslidir=rektifiye

2. Yan bölmeleri plastik olan alu radyatörler de tamir olur ancak, radyatör sökülür, su kaçıran yeri aluminyumda ise tamir edilir, plastikte ise değişilir.

3. Fiyatını bilmiyorum ama yeni radyatörün fiyatı, motor rektifiyesinden ucuzdur

4. Radyatör tamir sıvıları neden imal ediliyor: 70-80 model döküm blok karbüratörlü araçlarda ya tutarsa diye denenirdi ancak günümüz motorlarının susuz kalmaya tahmmülü yok

5. Sonra kendi kendimize soruyoruz, bu arabalar, ikinci el piayasasında neden tutulmuyor diye, ustaları böyle olduktan sonra piyasa da haklı.

6. Teknik bilgi de şart değil, ilaç geçtiği her yeri kapamaya çalışacak mesela motor içindeki ince su kanallarını da, ileride rektifiye vs. de yaptırsanız bu ilacı nasıl temizlermiş o usta?

Çağlar bey ,

desenize durum vahim . Koyduğumuz ilacı çıkarma şansımızda yok . Ama allahtan ilacın yarısı dökmeden önce yere döküldü. Teselli ikramiyesi gibi oldu . henüz kaçırıp kaçırmadığına bakamadım ama şu saatten sonra kaçırmıyorsa ne yapmalı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çağlar'a +1

Motorun soğuması ile su eksilmesinin alakası yoktur...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kaçırır,merak etmeyin :) İyi bir yerde detaylı baktırın. Genelde! uzun yolda vs su eksiltmezse, durduğu yerde su eksiltirse su kapağından veya yanındaki ufak hortumndan da yapar, yani bence bir daha detaylı yer tespiti yaptırın ve mümkün dercede acilen su kaçağını giderin. Antifriz konunca suyun daha hızlı boşalması diye birşey de henüz keşfedilmedi.

Yorum bağlantısı
Muharrem Onur
Kaçırır,merak etmeyin :) İyi bir yerde detaylı baktırın. Genelde! uzun yolda vs su eksiltmezse, durduğu yerde su eksiltirse su kapağından veya yanındaki ufak hortumndan da yapar, yani bence bir daha detaylı yer tespiti yaptırın ve mümkün dercede acilen su kaçağını giderin. Antifriz konunca suyun daha hızlı boşalması diye birşey de henüz keşfedilmedi.

Teşekkürler çağlar bey , pazartesi hemen baktıracam . 200 ytl'lik çin malı olan radyatörler varmış komple . Herhalde onuda tavsiye etmezsiniz . hararet problemide tamamen termosttan gibi . onunda değişmesi gerekecek . Onun maliyeti nedir acaba ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Termostat açık kalmış ise, gidiş rüzgarı ile su soğur, ibre düşer, anlaması kolay, tamirciye gidince zaten motor sıcak olur, termostatı sökmek 2 dakika, sökülü termostat sıcak ve açık olur, soğuyuca kapanır, kapanmassa arızalı demektir.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...

Yeni konu acmak istemedim.

Benim radyatör uyarı ışığı bir kac sefer yandı ama baktım suyu eksiltmemiş.Işık yanıyor bir süre sonra kendiliğinden sönüyor.Ama hararet biraz yüksek oluyor.Normal yazısının L sine kadar ibre çıkıyor fakat sonra iniyor.

Bazende kontrol ediyorum motor cok sıcak oluyor ama hararet ibresi yerinden bile kımıldamıyor.

Nasıl bir yol izlemeliyim ilk önce nereleri kontrol ettirmem lazım?

Şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Benim radyatör uyarı ışığı bir kac sefer yandı ama baktım suyu eksiltmemiş.Işık yanıyor bir süre sonra kendiliğinden sönüyor.Ama hararet biraz yüksek oluyor.Normal yazısının L sine kadar ibre çıkıyor fakat sonra iniyor.

Bazende kontrol ediyorum motor cok sıcak oluyor ama hararet ibresi yerinden bile kımıldamıyor.

Şimdiden teşekkürler...

Benim aracımda da dediğinizin aynısı var..... ama fikrim yok. Anlamadığım abimin mondeosunda 2002 2.0 benzinli hararet nasıl sürerseniz sürün sabit duruyor, ısınınca benimkinde gösterge zaman zaman L ye kadar çıkıyor.. zorlayınca A da duruyor rahatlayınca aşağılara iniyorr Demek istediğim şudurki bu otomatiklerin harareti böyle oynakmıdır?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Şimdiden teşekkürler...

Sizin hissettiğiniz sıcaklık motor bölümünün sıcaklığı, blok soğurken ısı kaybeder ve bulunduğu ortamı ısıtıyordur. Siz bu sıcaklığı hissediyor olabilirsiniz. Termostatı değiştirmeyi denedinizmi, sanki görevini yapmıyor da su sürekli olarak dolaşıyor motor ve radyatör arasında...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...