İçeriğe Yönlendir

Emniyet Kemerinin Önemi

Hamdi Bekiz

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
bende sürekli takarım ama çok çarpıcı bir örnek, hatta kötü bir örnek ama insanımız ancak böyle anlıyor. o yüzden Mehmet bey sizi kutlarım.

NOT:(Atasözü) Bir müsibet bin nasihattan iyidir. :rolleyes:

O zaman daha yakından çektiğim bir resmi de ekleyeyim... :rolleyes:

photo0060qw5.jpg

Yorum bağlantısı
Orhan Ünsal

kazayı yapanlara geçmiş olsun diyorum.

ama kırılan camdan ziyade çarpan kafayı çekebilseniz çok etkili olurdu.

ama malesef insanlarımız bu türk formülüne devam edecekler biliyorumm...

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy

Ya aslında bazı arabalarda olan şu emniyet kemerini otomatik takan sistemlerde araçlarda zorunlu olsa ve bu dert ortadan kalksa daha mantıklı olmaz mı?

O çatlağın içindeki saç uzantılarını görünce daha da bir hoş olacaktır içiniz. Ehliyet almadan bile önce kemersiz eğitim almazdım.

Vallaha iyi göz varmış. Baktım ama göremedim. Sırf meraktan.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Şimdi buradan anlaşılıyor ki, herkes kemerini takıyor takmayanı uyarıyor.Peki kemeri taktıktan sonra boşluğunu alıyormusunuz, yani kemerin sizi sıkıca sarmasını sağlıyormusunuz yada tokasını takarım yoluma giderim mi diyorsunuz? :) Aktif gerfi falan demeyin ama. :nazar:

Yorum bağlantısı
Ulaş Kankaya

peki kemer takmadığında da hava yastığı acılıyormu? benim duyduğum bazı araclarda emniyet

kemeri takılmadığında kaza anında aracın hava yastığı acılmıyormuş

kemeri o şekilde bağlamasının sebebi bu olabilir mi acaba hava yastığının kemer bağlanmadığında acılmadığı doğrumudur?

Yorum bağlantısı
Mehmet Barın
Ön koltuğa bile alışmak bu kadar zaman almışken arka koltukta zor taktırırız emniyet kemerini .

Daha 40 yılımız var arkadakilere taktırmak için,zira önleri 40 yılda mecbur edebildik.

Yorum bağlantısı
Cem Boneval
Daha 40 yılımız var arkadakilere taktırmak için,zira önleri 40 yılda mecbur edebildik.

Mecbur edildi de ne oldu, benim yaşadığım şehirde bu oran %10'un altında... (Sürücü koltuğu için)

Trajik bir örnek vereyim. Bu yılki İngiltere rallisinde Ford Fiesta Trophy için katılan Türk takımlarından biri normal etapta yoldan çıkma sonrası starta kadar 1 km var orada kemer takarız diye gitmiş ve ciddi bir kaza geçirerek (60 km/s ve 90 km's hızla giden iki araç dar yolda birbirne girmiş), yine ciddi ama neyse ki sekel bırakmayacağını umduğum yaralarla hastanelik oldular. Bilnçli, eğitimli yarış pilot ve kopilotu... Daha ne diyebilirim?

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Evren Erakçora

Arkadaşların dediği gibi arkalarda da mutlaka takılmalı. Sanki arka tarafta olunca bir şey olmaz zannediyor insanlar. :f1:

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Nurullah Demir

bunu daha öncede izlemiştim. bunu izleyince artık takmaya daha fazla önem veriyorum :lol:

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı

Can kurtaran airbag değil emniyet kemeridir ve Allah kimseye kaza bela vermesin..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
  • 4 ay sonra...
Yasin Şimşek Eski
Araba Aston Martin bile olsa, kemer tokası kullanılabliyor. İşe yarıyor galiba... :)

http://www.sahibinden.com/aston_martin_db9...pXQQdisplayitem

2009 model Bmw 5.20 tokayı yemiyor abi illa taktırıyor.Bizim focuslar gibi ara arada değil,sürekli ötüyor teybin sesini açıyorsunuz,onunda sesi yükseliyor çare yok mecbur taktırıyor.Bende bilboard'da bir yazı görmüştüm ondan sonra takmaya başladım ^^Emniyet kemerleri tekerlekli sandalyeler kadar sıkıcı değildir.^^ yazıyordu. :)

Yorum bağlantısı
Kadir Yavuz

Bir gezide Fransaya gittiğimizde orda bir araca 5 kişi binmeye çalıştığımızda bize sinirlenip "ne yapıyorsunuz o araç 4 kişilik" demişlerdi daha önemlisi arka koltuklarda otururken kemer takmamıştık ve " siz kemerinizi takmazsanız ben yola çıkmam" demişti gülerek şoför ve bir Türk olarak çok utanmıştık çünkü herkes takmıştı. :nazar:

Yorum bağlantısı
Arda Akbay

siteye direkt video eklenebiliyor mu bilmiyorum adresi verdim sadece, çok güzel bir reklam olmuş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 1 yıl sonra...
Tamer Ergen

ZONGULDAK’ın Alaplı İlçesi’nde aşırı hız nedeniyle kontrolden çıkan otomobil, uçurumdan taklalar atarak deniz kıyısına uçtu. İkaz sesini susturmak için emniyet kemerini koltuğun arkasından takan sürücü 34 yaşındaki Özcan Kalkan, kaza sırasında otomobilden fırlayarak öldü.

Kaza, saat 02.00 sıralarında Zonguldak- İstanbul Karayolu’nun Alaplı çıkışında meydana geldi. Özcan Kalkan, Ereğli’den Ankara’daki nişanlısının yanına gitmek üzere arkadaşının 67 LP 993 plakalı otomobiliyle yola çıktı. Kalkan’ın aşırı hız yaptığı iddia edilen otomobili, yol çalışması nedeniyle stabilize durumda olan yolda kontrolden çıktı. Otomobil, takla atarak yaklaşık 50 metrelik uçurumdan deniz kıyısına uçtu. Kaza sırasında otomobilin içinde savrularak camdan dışarıya fırlayan Özcan Kalkan, ağır yaralandı.

Kazayı gören akaryakıt istasyonu çalışanları, 112 Acil Servis’e haber verdi. Gelen sağlık ekibinin ilk müdahalesinin ardından Kalkan, ambulansla Alaplı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Özcan Kalkan, yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Kazada hurdaya dönen otomobil, ekipler tarafından yapılan çalışma sonucu deniz kıyısından yola çıkarıldı.

İncelemede, kaza sırasında otomobilden fırlayan Özcan Kalkan’ın, emniyet kemerinin ikaz sesini susturmak için kemeri koltuğunun arka tarafından geçirip aparata taktığı saptandı. Otomobil otoparka çekilirken, kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yorum bağlantısı
Çağdaş Hatırnaz
İnsanlık namına, iyi niyetle, ben de bu gibi durumlarda uyarıda bulunmuş ve birinde küfür, diğerlerinde hakarete varacak şekilde azar işitmiştim. O zamandan beri, tehlikeli durumu görsem de kimseyi uyarmıyordum. Bu sabah işe gelirken yaya üst gecidinin altında yolun karşısına geçmeye çalışan ve ben yaklaşırken yola adımını atıp geri çıkan birine üst gecidi gösterdiğimde de benzer olumsuz tepkiyi aldım. Bu nedenle, "kendilerinin ve çocuklarının canını umursamayanların canı, benim için de önemli değil" diyorum.

Aynen katılıyorum size. Bu memlekette kemer takmama cezası var. Düşünün adamlar, siz kendi canınızı korumuyorsunuz diye size ceza kesiyor. Ne kadar utanç verici bir durum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

Ne yazık ki yurdum insanı böyle,küçüklükten başlayan bir trafik eğitimi şart.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

benim aracımda ikaz yok ama daha beteri ben varım, arka koluktakilere bile kemer taktırırım yada arabadan indiriyorum.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

40 gün önce yaptığımız kazada arka koltukta oturan kardeşimde dahil emniyet kemerlerimiz takılıydı. Burnumuz bile kanamadı. Takmamış olsaydık araçtan fırlamasak bile belki birbirimize çarpa çarpa öldürebilirdik birbirimizi.

Emniyet kemeri önemli; 200 metre bile gitsem farketmiyorum bi bakıyorum takmışım, bende otomatiğe bağlamış çok şükür.

Arkada oturan takmadığı zaman beni öldürmeye hakkın yok diyip taktırıyorum.

Yorum bağlantısı
İsa Demirel

ben çevremdekilerin ve/veya kırmızı ışıkta duruken yanımda duran aracın içindekilerin bakıp kıs kıs gülmelerine rağmen kemeri takmayı ihmal etmiyorum. ancak şu da bir gerçek ki vatandaş yavaş yavaş alışıyor takmaya. hele yüksek model arabaların dıt dıt ötmesi icadından sonra giderek yaygınlaştığını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Aydoğan Munanoğlu

Bir arkadaşım bundan 6 sene önce yaptığı kazada emniyet kemeri takmadığı için kafasını cama çarparak yaralanmıştı. Durumu çok ağır değildi, kafada, yüzde sıyrıklar vardı, ama o kaza arkadaşımda öyle bir kalıcı hasar bıraktı ki şaşarsınız. Kafasını çarptığı anda göz kapağı yırtılmış, dikiş atıldığı için köz kapağı kastığı için gözü tam kapanmıyor. Gece uyurken gözünün biri açık kaldığı için göz kuruması oluyor, ve sürekli suni gözyaşı damlatıyor gözüne hergün.

Kemer takılı olsa kafasını çarpmazdı cama. (Araba da connect, düşünün artık koltuk ile cam arasındaki mesafenin genişliğini.) Kafasını çarpmayacağı için de böyle bir rahatsızlığı şuan çekmiyor olacaktı.

Yorum bağlantısı
M.Eray Özer

ben ehliyetimi yeni aldım sayılır ama araba kullanmayı öğreneli çok oldu babam bizi her alıştırma yapmak için boş alanlara götürdüğünde aynalar kemer direksiyon tutuşu v.s olsun hepsine dikkat etmemizi sağlardı hatta ben ilk başladığımda baba bomboş yol bizden başka kimse yok niye böyle yaptırıyosun dediğimde buraya eğlence olsun diye araba kullanmaya gelmiyoruz iki gün sonra trafikteki bireylerden biri olacaksın orada nasıl davranman gerektiğini öğreniyosun demişti şimdi düşünüyorumda iyiki araba kullanmayı kuralları babamdan öğrendim sürücü kurslarına kalsa şu anda trafiğe çıkacak cesareti bulamazdım belkide şu anda araba kullanırken emniyet kemeri aynalar sinyal hepsi babamın ikazları sayesinde aklımın bi kenarında ve alışkanlık yapmaya başladı artık

yani uzun lafın kısası büyükler örnek olmalı ki gelecek nesiller bu kuralları bi zorunluluk olarak görmek yerine alışkanlık haline getirsin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...