İçeriğe Yönlendir

Emniyet Kemerinin Önemi

Hamdi Bekiz

Recommended Posts

Murat Gedik

Arkadaşlar emniyet kemerinin önemini gösteren, üzücü kazalara bir örnek daha yaşandı. Kırmızı ışıkta duran araca arkadan çarpan araçta, yolcu koltuğunda bulunan bayan kemeri takılı olmadığı için yola fırladı.

Kimsenin hayatı ucuz değil lütfen dikkat edelim. Emniyet kemeri alışkanlık halini alması gereken bir davranıştır.

Kaza videosu!!!

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

o kazada zannedersem öndekiler değil arka koltuktaki bayan fırlıyordu.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Gerçekten çok önemli bir konu arkadaşlar emniyet kemerlerimizi her zaman takalım konu biraz daha güncel kalırsa iyi olur diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Fikret Karaca

Nerde okudum bilmiyorum ama biryerlerden okumuştum. 20 km hızla giden bir aracın ani fren yapması durumunda bile eğer öndekilerin emniyet kemeri takılı değilse kafasını kesinlikle öncama çarptıkları yazılıydı. Emniyet kemeri hayat kurtarır. kesinlikle ihmal etmeyin. uzak yakın farketmez. sürekli takılı olmalı bence.

Yorum bağlantısı
Cenk Avcı

Arkadaşın arabasında şehir içinde ara sokakta kaza yaptık. Hızımız 20 km bile yoktu, yan sokaktan hızla gelen beton mixeri sol ön köşeden çarptı. Kemer takılı olmadığı için kafamı cama vurdum. Ambulansla hastaneye kaldırdılar, Allah'tan bir şey çıkmadı ama çıkabilirdi de. Hızın düşük olmasının hiç bir önemi yok, karşıdan hızla gelen büyük bir araç, siz 10 km ile gitseniz bile ciddi hasarlar verebilir.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bundan önceki perte çıkan connect'imizle kaza yaptıgımızda babamda bende kamer takmıyorduk hava yastıgı açıldı ve ikimizede birşey olmadı(burnumuz bile kanamadı sayılır). Emniyet kameri takılı değil diye hava yastıkları açılmamış olsaydı %90 ikimizde ciddi derecede başımızdan parbe alırdık(ön cama çarpıcaktık). 2-3 m.'den uçup araç burnunun dikine yere çarptı ve 80m. takla attık.

Uzun yolda kamer takmadan hayatta çıkmam ama şehir içi kısa mesafede takma alışkanlıgı henüz yapamadım...

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

Kemer ile havayastığı bağlantısı yok, bu haber pek doğru değil.

Hayır, yanılıyorsunuz. Benim yakın arkadaşım VW Polo ile ciddi bir kaza geçirdi ve emniyet kemeri takılı olmadığı için hava yastığı açılmadı, niye açılmadı diye dava açmışlardı ve yapılan araştırmada bilir kişi raporunda "emniyet kemeri takılı olmadığı için hava yastığı açılmamıştır" diye mahkemeye gerekli raporu vermişler. Davayı kaybettiklerini söylemişti. Detayını bilmiyorum tabiki ama emniyet kemeriyle alakalı olduğunu ilk defa arkadaşın o kazasında öğrendim.

faydasını bizzat görmüş biriyim,şehir içi demeyin,yakın demeyin takın lütfen kemerinizi...

Aynen katılıyorum; iki adım gitsem bile mutlaka takıyorum. Trafik polisi ceza yazacakmış, arabanın ikaz sesi ötecekmiş, falanmış filanmış umurumda değil, can güvenliğim herşeyden önemli olduğu için takıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

Nerde okudum bilmiyorum ama biryerlerden okumuştum. 20 km hızla giden bir aracın ani fren yapması durumunda bile eğer öndekilerin emniyet kemeri takılı değilse kafasını kesinlikle öncama çarptıkları yazılıydı. Emniyet kemeri hayat kurtarır. kesinlikle ihmal etmeyin. uzak yakın farketmez. sürekli takılı olmalı bence.

kırmızı ışıktan yeşile döndüğünde bacanağım arabayı hareket ettirirken bir bisikletli önümüze geldi ve frene bastığı için bizzat bu olayı yaşadım.sonuç birkaç ay boyun ve kafa ağrısı çektim.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Emniyet kemeri önemsiz diyebilecek birinin aklından şüphe ederim.

Konuya başka bir boyut kazandırayım.

Bazı kişiler araç içinde sigara içer.

İçer içer keyf kendisinindir.

Benim arkadaşımda içerdi.

Ta ki önündeki taksi ani fren yapıpta duramayıp o taksiye çarpana kadar.

Taksiye arkadan çarptı ve ön hava yastıkları açıldı.

Ne olduysa ondan sonra oldu.

Ağızındaki sigara hava yastığına dokunmasıyla pof laması bir oldu.

Uzun süre yanık tedavisi gördü.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Emniyet kemerinin işini iyi yapabilmesi için havayastığına, havayastığının da işini iyi yapabilmesi için emniyet kemerine ihtiyacı vardır. Bu ikisi birbirinin tamamlayıcısı gibiler.

Yorum bağlantısı
Mutlu Kanter

Emniyet kemerini arkada bile oturuken bile kullanıyoruz ailecek hatta işden eve gelirken kullandığımız sevis minibüsünde bile kullanıyorum biraz garip karşılandığı oluyor.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Ne kadar emin konuşuyorsunuz açıklama işin uzmanlarından geliyor.Neyi ne kadar bildiğinizi gerçekten merak ettim...

Bunu netleştirelim. Özellikle de yeni model aracı olanlar kılavuzlarını inceleyebilirler mi ? "Emniyet kemeri takılmazsa havayastığı açılmaz" şeklinde bir ifade kullanılmış mı ? Hiç bir üreticinin böyle bir riski alabileceğini sanmıyorum. Bazı markaların kılavuzları webde var, ordan da bakabiliriz.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Peugeot 508 kılavuzunda bu tip bir ifade görmedim sadece şu dikkatimi çekti :

Airbag'ler

Şiddetli çarpma durumunda araçtakilerin (arka

orta yolcu dışında) güvenliğini arttırmak için

düşünülmüş sistem. Güç sınırlayıcılı emniyet

kemerlerinin hareketini tamamlarlar (arka orta

yolcu dışında).

Böyle bir durumda elektronik algılayıcılar darbe

algılama alanlarına gelen ön ve yan darbeleri

kaydeder ve analiz ederler :

- şiddetli çarpma durumunda Airbag'ler

anında açılır ve aracın yolcularını (arka orta

yolcu dışında) korurlar ; çarpmadan hemen

sonra, görüşü ya da yolcuların olası çıkışını

engellememek için Airbag'ler hızlıca

sönerler,

- düşük şiddetli çarpmalarda, arkadan

çarpmalarda veya bazı devrilme şartlarında

Airbag'ler açılmaz ; bu durumlarda yalnızca

emniyet kemerleri yolcuların güvenliğini

sağlamaya yeterlidir.

308 kılavuzu da benzer şekilde, ayrıca şöyle bir not var :

Airbag’lerin tam anlamıyla etkili

olabilmeleri için şu güvenlik

kurallarına uyunuz :

Normal ve dik bir oturma şeklini benimseyiniz.

Emniyet kemeri ile kendinizi koltuğunuza

bağlayınız ve emniyet kemerini

düzgün konumlandırınız.

Yolcularla Airbag arasına hiç bir şey

koymayınız (çocuk, hayvan, eşya...).

Bunlar Airbag’lerin çalışmasına engel

olabilir veya yolcuların yaralanmasına

sebebiyet verebilir.

Yorum bağlantısı
Ali Fuat Alagöz

işte ben de bunu anlamıyorum. "hız limiti gereksiz", "emniyet kemeri gereksiz", "güvenli sürüş gereksiz", "bişey olmaz".

kafamızı değiştirmemiz gerek. neyin neyi ne şekilde etkilediğinin önemi yok. ben bu Türkiye'nin yollarında 10 dan fazla araba eskittim Allah'a Şükür yaralanmalı kazaya karışmışlığım yoktur; ve fakat, emniyet kemeri yüzünden mefta olmuş o kadar çok kimseye rastladım ki, Bakınız, emniyet kemeri basit bir mekanizmadır. arızaya geçme riski çok düşük. Ancak; hemen hemen her otomobilde mevcut hava yastıkları arızalanabilir, gecikebilir veya hiçbir sebep yokken açılmayabilir (örnekleri görüşlmüştür) efendim ben mefta olduktan sonra o markaya dava açılsa ne olur, açılmasa ne olur.

Bir de şöyle bir inanç var öndeki hava yastığı camdan fırlamayı engelleyecek o zaman sorun yok. pekiyi ne malum direkt önden darbe alacağımız, takla atarsak ne olacak, o arabanın içinde çuvalın içindeki şeker taneleri gibi uçarız. İşte emniyet kemerinin esaslı işi zaten ön camdan fırmalayı engellemetan öte, yolcuyu koltukta stabil tutmaktır. zira araç taklalar atarken hava yastığı kimseyi koltupa sabitlemez.

Gözümle idrak ettiğim bir ölümdür ki, Afyon Ankara arasında hız meraklısı bir şahıs virajı alamayıp şarampole yuvarlanmakta iken sürücüsü camdan fırlayıp aracın altında kalarak can vermişti. Araç gayet yüksek model, teknolojik bir araçtı, hava yastıkları açıldı, esasında kaza sonunda kabinde çok fazla hasar da görünmüyordu. Ama bu arkadaş, aracında kaldı. Allah Rahmet Eylesin.

Yani bence neyin neyi nasıl etkilediğinin önemi yok. Polisinde umrunda değil emniyet kemeri takılıp takılmadığı. Öyle hasbel kader yaşıyoruz.

Sonuç olarak; emniyet kemeri hayat kurtarır. Takınız, taktırınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Şancı

Uyarı sesini kesmek için emniyet kemerini koltuğun önünden geçirmiş

EDİRNE’de, aşırı hız nedeniyle virajda kontrolden çıkan otomobil, kaldırıma çarptı. Kazada emniyet kemeri takan üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Ayhan Sevimli hafif yaralanırken, emniyet kemeri takılı olmayan sürücü 21 yaşındaki Samet Çil ise ağır şekilde yaralandı. Çil’in emniyet kemerini, uyarı sesi vermemesi için koltuğun önünden geçirdiği tespit edildi.

fft99_mf1787378.Jpeg

Fırat KESKİNKILIÇ/EDİRNE, (DHA)

Kaza, saat 12.45 sıralarında Atatürk Bulvarı Olin Kavşağında meydana geldi. İstanbul’a gitmek için dönüş yoluna giren üniversite öğrencisi Samet Çil yönetimindeki 34 EP 1496 plakalı otomobil, sürücüsünün aşırı hız nedeniyle kavşakta virajı alamaması üzerine kontrolden çıkarak yolun sağındaki kaldırıma çarptı. Kazada, otomobil hurda yığınına dönerken, yaralılara ilk müdahaleyi kaza yerinin hemen yanında bulunan Çevik KuvvetMüdürlüğü’nde görevli polis memurları yaptı ve sağlık ekiplerine haber verdi.

Kazanın ardından, emniyet kemerini takmak yerine, kemeri, kemer uyarı sesinin ötmemesi için koltuğun üzerinden geçirdikten sonra tokasını giriş yerine takan sürücü Samet Çil ağır yaralandı. Emniyet kemerini takan arkadaşı Ayhan Sevimli ise hafif yaralandı. Yaralılar, sağlık ekiplerini yaptığı ilk müdahalenin ardından ambulansa Trakya Üniversitesi Edirne Tıp FakültesiHastanesi’ne kaldırıldı.Yaralıların tedavisi sürerken, polis ekipleri kazayla ilgili soruşturma başlattı.

http://gundem.milliy...900/default.htm

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

Forumda bunun yanlışlığı ile ilgili yüzlerce ileti var işte bir örnek daha... Araç emniyet kemeri takan kişinin oturduğu yerden darbe almış bide o takmamış olsaydı büyük ihtimalle kapıdan fırlamıştı.

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Şancı

Forumda bunun yanlışlığı ile ilgili yüzlerce ileti var işte bir örnek daha...

kesinlikle doğru

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Kemeri takılı olsaydı çok büyük ihtimalle kazayı atlatabilirdi.Airbag de açılmış ama kemer takılı olmadıktan sonra ne fayda...

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Kazanın nerede ve nasıl olacağı tabii ki belli değil ama çok kısa mesafelerde mööö :selo: ama uzun mesafelerde bende kemerimi nizami şekilde takıyorum. :good1:

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Çevremde emniyet kemeri ikazını susturan aparatlardan kullanan çok arkadaş var. Ne zaman onların arabasına binsem ya da onlar benim arabaya bindeiğinde her zaman uyarırım. Yaşanmış böyle örnekleri anltırım. Onlar sıkılsa da ben sıkılmayacağım emniyet kemerinin faydasını anlatmaktan.

Paylaşım için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...