İçeriğe Yönlendir

Gösterge Panelindeki Arızalar Ve Uyarılar

Osman Öksüz

Recommended Posts

Ali Yaşar
(düzenlendi)

Arkadaşlar Merhaba,

Bildiğiniz gibi yarım kontak yapıldığında motor, yağ,akü ve abs ışıkları yanık kalıyor ve marşa bastığımızda hepsi birden sönüyor. Benim son üç haftadır dikkatimi çekiyor yarım kontakta normal bütün ışıklar yanıyor marşa bastığımda bütün ışılar sönüyor motor ışığı bir saniye yanık kalıyor ve sönüyor. Motor ışığı sönünce yağ lambası yanıyor oda bir saniye sabah ilk çalıştırmaysa iki saniye yanıp sönüyor. Sorunla ilgili Kavacık Gürbaşlara gittim normal deyip işin içinden çıktılar. Hatta servis danışmanı önce yeni arabaların yağ eksiltebileceğini yağ seviyesini kontrol etmem gerektiğini bunun için servise neden geldiğim konusunda abuk bir yorum yaptı. Sonra yağ seviyesine bakıldı yağ seviyesi normal. Yorumlarınız bekliyorum yada tavsiye edebileceğiniz bir servis var mı? (Gürbaşlar gibi denyo bir servis olmasın ama) Bu arada araba 5300kmde ve dizel.

Ayrıca dizel araba kullanımı konusunda forumda biraz araştırma yaptım 1500 ila 1750 d/d'da vites değişitirilmesi gerektiği belirtilmiş. Ben 2500d/d'da vites değiştiriyorum. En ideal aralık hangisidir. 1750 civarı değiştirmeyi denedim bu sefere araba çok baygın kalıyor gaza basınca anlık tüketim artıyor.

tarihinde Ali Ya?ar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Yıldız

ford servis arasında gürbaşlar iyidir ama ben aracımın butun bakımlarını gurbaslarda yapıorum ve memnunum her neyse aracı bılgısayara baglayıp beynı sıfırlasınlar belkı duzelır

Yorum bağlantısı
Togan Türel

(bızım arabalarda müşür diyemı geçiyo bilmiyorum yanlışım varsa düzeltsin arkadaşlar )müşürlerde bir problem olmuş olabılır onlarıda gostermenızde fayda var

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yağ ışığının yanık kalması, müşür doğru çalışıyor ciddi bir sorun olabilir. Yarın öbür gün motor yataklarına zarar verebilir. Koşuyolu Doğan Ota ya gidebilirseniz, servis müdür Umur Aker ile irtibat kurun, forumumuzu biliyor, benden de selam söyleyin, hatta müsait isem ben de serviste olabilirim. Herşey olabilir, fare kablo kemirmiştir, yağ pmpası sorunludur, müşür , soket vb. ama mekanik hasara yol açmadan bakılması lazım.

Kontrol yapmadan abuk yorum yapmak da moda olmuş servis danışmanlarında...

Yorum bağlantısı
Ali Yaşar

Açıkcası aracı aldığımda böyle bir problem yoktu. Sonradan ortaya çıktı. Motor arıza ışığı ve yağ ışığının yanması bana yağ pompası ile alakalı bir sorun gibi geliyor bakalım. En iyisi cumartesi sabahına Doğan Otodan randevu alayım.

Eskiden Kavacıkta çalıştığım için bende Gürbaşlara birkaç kez gittim. Bir problem yaşamadım. Gittiğimde servis çok kalabalıktı, randevu almadan gittiğim için belkide ilgilenemediler. Ama genede yaptıklarını doğru bir davranış değil.

Yorum bağlantısı
Ali Yaşar
C.tesi muhtemel saat verebilirseniz, orada olma ihtimalim olabilir.

Çağlar Bey ilginize çok teşekkürler. Yarın sabahtan Doğan Otodan randevu aldıktan sonra muhtemel saati bildiririm.

Yorum bağlantısı
Okan Yeşim

arkadaslar arabayı calıstırmadan ışıkları beklıyorum sönüyor anahtarı cevirip marş a basınca abs yanıyor araba calısınca gidiyor neden böle bişey yapıyor ??? önceden söndumu marş a basınca yanmıyordu

Yorum bağlantısı
Önder Kayta

Merhaba Bende 2001 focus ghia var ışıklar sönüyor marşa basıp aracı çalıştırınca tekrar yanıp 2 sny sonra sönüyor.dikkatimi çekti ve bir çok kez abs devreye sokarak denedim problemsiz çalışıyor.tavsiyem deneyin eğer abs devreye giriyorsa sorun yok.sistemde sorun varsa sürekli yanması gerekir.

Yorum bağlantısı
Okan Yeşim
Merhaba Bende 2001 focus ghia var ışıklar sönüyor marşa basıp aracı çalıştırınca tekrar yanıp 2 sny sonra sönüyor.dikkatimi çekti ve bir çok kez abs devreye sokarak denedim problemsiz çalışıyor.tavsiyem deneyin eğer abs devreye giriyorsa sorun yok.sistemde sorun varsa sürekli yanması gerekir.

abs devreye sokarak nasıl denicem benim trend :kutlama:

Yorum bağlantısı
Önder Kayta

Trafiğin olmadığı müsait bir yerde ani bir fren yaparak deniyebilirsiniz ..abs devreye girdiğinde sert frenlerde pedal titrer ve bununla birlikte seste duyabilirsiniz.eğer lastikler kızaklıyorsa sistem çalışmıyordur..

Yorum bağlantısı
Okan Yeşim
Trafiğin olmadığı müsait bir yerde ani bir fren yaparak deniyebilirsiniz ..abs devreye girdiğinde sert frenlerde pedal titrer ve bununla birlikte seste duyabilirsiniz.eğer lastikler kızaklıyorsa sistem çalışmıyordur..

asfalt kumlu veya sulu gibi seyler fark ediyor mu abs de ?

Yorum bağlantısı
Önder Kayta

Deneme amacıyla yapacağınız için asfaltta yaparsanız daha net sonuç alabilirsiniz.haricinde kumda sulu yerdede abs çalışıyorsa devreye girer.ancak dikkat edin özellikle arkanızdan bir aracın gelmemesine :)

Yorum bağlantısı
Okan Yeşim
Deneme amacıyla yapacağınız için asfaltta yaparsanız daha net sonuç alabilirsiniz.haricinde kumda sulu yerdede abs çalışıyorsa devreye girer.ancak dikkat edin özellikle arkanızdan bir aracın gelmemesine :)

kaç km hız yapayım ? 60 70 ?

Yorum bağlantısı
Önder Kayta
(düzenlendi)

Evet olabilir.fren pedalına sert ve ayağınızı pedaldan kaldırmayacak şekilde kuvvet uygulamanız gerekir.bunu zaten biliyorsunuzdur sadece hatırlatma.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Kayta
yaptım ama şimdi galiba kızaklıyor

garantiye giriyor mu ki

Kontrol ettirmeniz gerekiyor eğer kızaklıyorsa.tabiki garantiye girer.

Yorum bağlantısı
Okan Yeşim
Akünüz son demlerini yaşıyor, başka sorun yok :)

akü abi ne alaka anlamadım neden abs ışıkla akü baglanti?

Yorum bağlantısı
Okan Yeşim
Akünüz son demlerini yaşıyor, başka sorun yok :)

dedigin cıktı bugun araba calısmadı akü bitti kablo ile calıştırdım tesisattan mı bitti bu akü yahu

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Geçmiş olsun...

Akü ABS'yi devreye sokmak için gerekli enerjiyi bulamıyor, o işi araba çalıştıktan sonraya bırakıyor. Mantığı bu...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...