İçeriğe Yönlendir

Marea gerçeği

Gökhan Çelenk

Recommended Posts

Ersoy Denli

konunun başlık metni olan

"bu fiyata bu konfor neden marea tutulmadı" yazısına şöyle bir cevap vermek isterim.

fiat malesef ürettiği arabaların hemen hepsinde aynı hatayı yapıyor.

nedir bu hata.

şudur. ürettiği tipo aracının değişim sürecinde yerine çıkardığı arabaya yeni bir isim veriyor. yani

tipo = stilo

uno = palio

marea = linea

bravo = bravo

buda alıcılarda araba tutmadı imajı çiziyor. örnekle açıklamak gerekirse marea 1997 - 2007 yılları arasında 10 yıl boyunca üretildi. bu mareanın hayli tuttuğunun bir işareti. ancak marea 1997 yılında çıkmasına karşın halen görünüşü ve donanımı yeni 2009 model araçlarla yarışacak kadar yüklü.

buda tabi ilk çıktığında satış rakamlarını hayli düşürüyor.

deneme amaçlı olarak 1997 model marea ile 1997 model herhangi bir arabanın kıyaslaması yapılsa her halükarda marea ön sıralarda yer alır.

örnek = 1997 model fiat marea VS 1997 model opel astra

1997 model fiat marea VS 1997 model renault megane

bu kıyaslamalar için araçları kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

ilginiz için tekrar teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

tam da bu gün bu araç aklıma gelmişti iyi kaçan bir araç tabi 2.0 v5 sanırım ayrıca fiat motor gücünde yanıltıyor deniliyordu bazı modellerinde arabam.comda da böyle bir yazı vardı 1.6 motor 103 değilde 90 hp değerinde sayılıyordu sanırım katarma gücü ile motor gücü arasında fark vardı yada motor gücü değerlerinin cinsinde bir değişiklik vardı aynı işi subaru içinde yapıyor diyorlardı

Yorum bağlantısı
Mustafa Baş
şimdi şöyle oluyor.

evet marea ile lineanın kasaları farklı. zaten marea bitti yerine linea geldi diye farz ediyorum.

2007 yılından sonra marea olmadığı için (brava, bravo ) mareayı 2007 sonrası herhangi bir araçla kıyaslayamazsınız. o yüzden en yakın olan ile yani linea ile kıyaslama yapabilirsiniz.

yani 2007 marea ile 2009 focus kıyaslanamaz. ama yakın olması bakımından 2009 linea ile 2009 focus kıyaslanabilir.

focusI i kıyaslama yaparken mesela 2006 focusu 2006 marea ile kıyaslama yapabilirsin. ancak 2009 focusII yi marea ile kıyaslama yapamayacağın için marea yerine geçen linea ile kıyaslayabilirsin.

sanırım yazılarımda bir hata yaptım yanlış anlaşılma oldu. :D

Ersoy hocam bu daha açıklayıcı oldu paylaşım için teşekkürler.. :D

Yorum bağlantısı
Ersoy Denli
(düzenlendi)
tam da bu gün bu araç aklıma gelmişti iyi kaçan bir araç tabi 2.0 v5 sanırım ayrıca fiat motor gücünde yanıltıyor deniliyordu bazı modellerinde arabam.comda da böyle bir yazı vardı 1.6 motor 103 değilde 90 hp değerinde sayılıyordu sanırım katarma gücü ile motor gücü arasında fark vardı yada motor gücü değerlerinin cinsinde bir değişiklik vardı aynı işi subaru içinde yapıyor diyorlardı

şimdi bu konudaki doğruluk payı şöyle.

marea HP testlerinde 5750 devir de 103 HP güç alınıyor. ama 6000 devirde 106 HP.

kıyaslama yaparken eşit devirlerde yapmak gerekir.

mareanın gaz kesme devri yaklaşık 7200 - 7250 olduğuna göre yaklaşık HP 103 ten hayli yukarıdadır.

ayrıca hemen hemen tüm araçlarda motor ürettiği HP güç ile Lastiklere iletilen HP arasında farklılıklar olabiliyor. bu konuda çok bilgim yok. test makinesine sokmam gerekecek.

tarihinde Ersoy Denli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

maeralar ve şimdiki linea ncap testine girmişmiydi...ncapta linkini bulamadımda :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Baş
bizimde fethiyede yazlığımız var oradan biliyorum yolun üzerinde turuncu ışıklı tabela olan değilmi??

evet o tabela, şimdi çalışıyormu diyorsanız çalışmıyor..

maeralar ve şimdiki linea ncap testine girmişmiydi...ncapta linkini bulamadımda :D

marelar girmedi diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Baş
(düzenlendi)
2008 yazında çalışıyordu... termik santral yolundakiden bahsediyoruz değilmi?? yoksa fethiye tarfına giden yolmu??

2008 yazında çalışıyordu evet sonra ne olduysa çalışmıyor artık. Bahsettiğimiz km ölçen tabelalar muğla-aydın karayolu üzerinde yani başka bir deyişle Yatağan'ın çıkışındadır. Yada şöyle diyeyim Aydın tarafından Muğla tarafına giden bizim Dörtyol diye tabir ettiğimiz yerde vardır. Bir de Muğla'dan gelirken Yatağan Total benzin istasyonuna varmadan 100 m önce vardır.. Umarım anlaşılır olmuştur.. :D

Edit:İmla hatası..

tarihinde Mustafa Ba? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Baş
anlaşıldı,benim jeton yeni düştü köşeli jeton heralde

Niye öyle dedin ki? :D

Yorum bağlantısı
Serkan Çok

marea için 1- 2 söz söylemek isterim.

donanımını fiyatına göre göstermeyen bir araçtır.

makinası çok hemde çok iyidir .

nekadar kalın görünsede gölbaşında dikiz aynasından görmediğim 320 kalmadı.

iyi olarak niteleyebileceğim firenlere sahipti.

kasislerde sıkıntı yaşamıştım çukura girdiğinizde önden gelen ses inanılmazdı ama dayanıklıydı.

bir abim benim arabayla takla atacakken 2 tekerlek üzerinde paçayı yırttığında beni arayıp olm.bu araba olmasaydı şimdi ben yoktum demek olmuştu.

.

.

. sonuç itibari ile bence iyi bir arabaydı belkide ilk gelen italyanlardan olması etkilemiştir.

unutmadan 3 yaşında aldığımda alım satım vergisiyle derli toplu 124 alınırdı

saygılarımla

Yorum bağlantısı
Guest Serdar Kaya
(düzenlendi)

Ben askerde iken bizim başçavuşun vardı, exclusive modeliydi. O zaman hoşuma gitmişti ve alınabilir diyerekten listeme(!) eklemiştim. Bu aralar param ona yetmediği için mondeo aldım :D. Exclusive marea ile mondeo ghia arasında eksiklik olarak marea'da hız sabitleyici olmaması ve klimasının otomatik değil de manuel olması var. Fazladan ise, cd changer ile park sensörü var. Bence binici diye adlandırılan grup için fiyat/performans açısından çok çok iyi bir araba.

tarihinde Serdar Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu

Şirketin Marea'ları 120.000 km'ye dayandı. Her yerinden sesler gelmeye başladı. Bugün trigerden ya da devirdaimden ses geliyordu. Frenler şişmeye, çabucak ısınmaya başladı. Bahsettiğim araç 2003 model. Anlayacağınız çabuk yıpranıyor. Marea'ya binince Astra'mın kıymetini anlıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Eren Güneş
Şirketin Marea'ları 120.000 km'ye dayandı. Her yerinden sesler gelmeye başladı. Bugün trigerden ya da devirdaimden ses geliyordu. Frenler şişmeye, çabucak ısınmaya başladı. Bahsettiğim araç 2003 model. Anlayacağınız çabuk yıpranıyor. Marea'ya binince Astra'mın kıymetini anlıyorum.

Benim brava 140.000 km yi devirdi.Devirdaim üstündeki orjinal parçası 8 senelik parça.Ne bir ses var nede terleme.Trigeri 80 bin km aralıkla takım halinde değiştirende sorun yaşamaz.Bu arabaların bir diğer avantajıda devirdaimin trigerle bağlantılı olmamasıdır.Bir arıza olduğunda triger değişimi gerekmez.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Cömert Yücesel

Marea 1998 lerde Türkiye'ye çok teknlojik bir araç olarak girdi.

Malumunuz o dönemlerde bizim en baba üretimlerimiz Renault 9 Broadway , Tofaş Doğan , Fiat Tipo/Tempra vb araçlardı.

Tabii bizler kullanıcı olarak alışmışız arabalarımızı eşşek niyetine kullanmaya. Ve bu şekilde kullanılınca teknolojik ve hassas olan bu araçlar kısa sürede arıza vermeye başladı.

Arıza veren araçları servislere veya ustalarımıza götürdüğümüzde ise yeterli bilgi sahibi olmadıkları için apışıp kaldılar ve araçların bakımlarını yapmak için orayı söktüler burayı söktüler hiç alakası olmayan parça değiştirdiler ve masrafı arttırdılar. araçlar hakkında detaylı bilgileri yok diyorum çünkü alışmışlar doğana renault 9 a. tabii ustalarımız usta olana kadar araçlar hakkında hemen önyargı oluştu.

çabuk arıza verir , masrafı pahalıya çıkar vb.

bu gerçek olmayan sebeplerden dolayı Marealar Türkiyede tutulmuyor.

Peki sizlere sormak istiyorum. Taksici esnafı tutulmayan , parça problemi olan , masrafı ağır olan bir arabayı alıp sabahtan akşama kadar o müşteri senin bu müşteri benim dolanırmı???????

bence bir düşünün.

saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...