İçeriğe Yönlendir

Maddi Hasarlı Trafik Kaza Tespit Tutanağı Eğitimi

Emre Gülşen

Recommended Posts

Emre Gülşen

TRAMER, Maddi Hasarlı Trafik Kaza Tespit Tutanağı ile ilgili çok güzel bir sesli ve görsel eğitim hazırlamış. Ne kadar çok izleyen olursa o kadar çok doğru tutanak doldurulacaktır

http://www.tramer.org.tr/app/ktt/

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bizimkilerde motorize tim kurmuş...

Alo kaza yaptım deyince gelip rapor tutacaklarmış :D

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Guest Murat Ay
(düzenlendi)

Merhabalar,

Link çalışmıyor bu arada. Önemli bir konu oluduğu için gündeme de taşımak istedim bu bahaneyle. Konu hakkında görüşünüz nedir? Polisi beklemek mi doğrudur yoksa kişilerin doldurması mı doğrudur? Görüşleriniz nelerdir?

Selamlar,

Not: Ekte bir kaza tespit tutanağı örneği var.

tarihinde Murat Ay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bedri Baki
Merhabalar,

Link çalışmıyor bu arada. Önemli bir konu oluduğu için gündeme de taşımak istedim bu bahaneyle. Konu hakkında görüşünüz nedir? Polisi beklemek mi doğrudur yoksa kişilerin doldurması mı doğrudur? Görüşleriniz nelerdir?

http://www.tramer.org.tr/app/kttegitim/

Doğru link bu sanırım. sürücüler karşılıklı anlaşmaya vardıysa polisi çağırmadan kendimiz dolduruyoruz bildiğim kadar ile.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Konu hakkında görüşünüz nedir? Polisi beklemek mi doğrudur yoksa kişilerin doldurması mı doğrudur? Görüşleriniz nelerdir?
sürücüler karşılıklı anlaşmaya vardıysa polisi çağırmadan kendimiz dolduruyoruz bildiğim kadar ile.

Sürücülerin anlaşıp anlaşmamasının önemi yok.. İki taraf ifadesini yazar, bilgilerini doldurur, kaza krokisi çizilir. Kusuru komsyon belirler..

Taraflardan birisi yada iki taraf, ehliyetsiz değilse, alkollü değilse, yaralı yoksa. Kaza tutanağı kazaya karışanlar tarafından düzenlenmek zorundadır..

Normal şartlarda polis tutanak tutmaz.

Yorum bağlantısı
Bedri Baki
Sürücülerin anlaşıp anlaşmamasının önemi yok.. İki taraf ifadesini yazar, bilgilerini doldurur, kaza krokisi çizilir. Kusuru komsyon belirler..

Taraflardan birisi yada iki taraf, ehliyetsiz değilse, alkollü değilse, yaralı yoksa. Kaza tutanağı kazaya karışanlar tarafından düzenlenmek zorundadır..

Tutanakta iki tarafın imzası da olması gerekmiyor mu. Diyelim ki taraflardan biri suçlu olduğunu bildiği için tutanağa imza atmaya yanaşmadı. O zaman polisin gelmesi gerekmez mi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bizimkilerde motorize tim kurmuş...

Alo kaza yaptım deyince gelip rapor tutacaklarmış :)

2 yıl geçmiş, tim hala yolda mı :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tutanakta iki tarafın imzası da olması gerekmiyor mu. Diyelim ki taraflardan biri suçlu olduğunu bildiği için tutanağa imza atmaya yanaşmadı. O zaman polisin gelmesi gerekmez mi.

İmza atmayacak adam, olayı yerini de terk eder..

Anlaşmadan kastım, kusur tespiti idi..

İki taraf da kendini haklı gösterecek ifade verebilir.. Kusurda anlaşmak zorunda değiller, demek istediğim buydu..

Az önce bir kazaya gittim.

Polis çağırmışlar, gelmiş. Boş tutanağı vermiş gitmiş.

Yorum bağlantısı
Bedri Baki
İmza atmayacak adam, olayı yerini de terk eder..

Anlaşmadan kastım, kusur tespiti idi..

İki taraf da kendini haklı gösterecek ifade verebilir.. Kusurda anlaşmak zorunda değiller, demek istediğim buydu..

Az önce bir kazaya gittim.

Polis çağırmışlar, gelmiş. Boş tutanağı vermiş gitmiş.

Kaza durumunda karşı taraf kaçtıysa tek taraflı doldurup imzalamak yeterli mi.

Yorum bağlantısı
Guest Murat Ay

Bu sefer de imzasız bir belge ne kadar geçerli olur gibi bir soru gelebilir. Bu noktada mutlaka bir memurun olaya el atması gerekir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Bedri Baki
Bu sefer de imzasız bir belge ne kadar geçerli olur gibi bir soru gelebilir. Bu noktada mutlaka bir memurun olaya el atması gerekir diye düşünüyorum.

Sonuçta kaza durumu ile ilgili fotoğraf da isteyeceklerdir. Adam kaçtıysa nasıl fotoğraf çekip durumu ispatlayabiliriz ki :)

Yorum bağlantısı
Guest Murat Ay
(düzenlendi)
Sonuçta kaza durumu ile ilgili fotoğraf da isteyeceklerdir. Adam kaçtıysa nasıl fotoğraf çekip durumu ispatlayabiliriz ki :)

Evet o da var. Eğer polis ya da kaskodan uzman biri gelmedi ise görgü tanıkları olabilir. Hemen oradan birini çevirip beyaz kağıda imzalı bir tutanak tutturmak olabilir.

Eğer görgü tanığı da yoksa işte o zaman problem.

Ya da tüm bunların üstüne şöyle bir şey gelebilir: "-keşke toplu taşımayı kullansaydın" diye içinizden acı bir cümle geçebilir :)

tarihinde Murat Ay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu durumda polis çağırmak gerekli..

Yada kasko şirketine hitaben bir beyan yazıp hasar beyanla alınmalı..

Yorum bağlantısı
Faik Sidar
(düzenlendi)

Birde taraflardan biri kamu aracı değilse anlaşmalı tutanak tutulabilir.

tarihinde Faik Sidar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

çekilen fotoğraflarla çizim farklı olabilme ihitmali çok yüksek bence bunu nasıl çözebiliriz ?

Yorum bağlantısı
Bedri Baki
Bu durumda polis çağırmak gerekli..

Yada kasko şirketine hitaben bir beyan yazıp hasar beyanla alınmalı..

Diyelim ki aracımda kasko yok. Öküzün biri geldi çarptı ve kaçtı. Suçlu da o ve onun sigortasından karşılanması gerekiyor. O zaman kimi çağıracağım polis amcaları mı :D

Yorum bağlantısı
Faik Sidar
Diyelim ki aracımda kasko yok. Öküzün biri geldi çarptı ve kaçtı. Suçlu da o ve onun sigortasından karşılanması gerekiyor. O zaman kimi çağıracağım polis amcaları mı :)

Aynen dediğiniz gibi Bedri bey.Olayın olduğu bölgenin jandarma yahut polise ait olduğunu öğrenip çağırıyorsunuz ve olay yeri terk tutanağıyla birlikte kaza tutanağı tutuyorlar.Plakayı alabildiyseniz ve görgü tanığı varsa hasarınızı karşı tarafın sigortasından tazmin edersiniz.(Tecrübeyle sabit).Sigorta şirketide kaçan aracın sahibine tüm hasar tutarını rücu eder.

Yorum bağlantısı
Faik Sidar
(düzenlendi)
çekilen fotoğraflarla çizim farklı olabilme ihitmali çok yüksek bence bunu nasıl çözebiliriz ?

Hiç önemli değil.Yeter ki çektiğiniz fotoğraflar araçları ve olay yerini göstersin.Hemen hemen her hasarda olay yeri araştırması yapılmaktadır.Ayrıca evraklarınız birçok yerde inceleniyor ve inceleyen kişiler (başta sigorta eksperleri olmak üzere) kaza senaryoları hakkında çok deneyimliler.Aracınızın hasarına bakarak hangi araçla veya cisimle,hangi pozisyonda nasıl çarptıştığınızı tahmin edebilirler.

tarihinde Faik Sidar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nedim Öner

Önemli bir konuyu belirtmek isterim. Taraflar fotoğraf çekerken, araçların hasar alan yerlerini çekme derdindeler. :)

Halbuki fotoğrafın amacı, hasarlı olan yerden ziyade, kazanın oluş şeklini ve kazaya karışan araçları doğru tespit etmektir. :good1:

Bu nedenle fotoğraf; araçların plakaları görünür şekilde, uzaktan çekilmeli ki, kusurlandırma yapacak komisyonu doğru yönlendirebilsin... :)

Böyle bir pozdansa...

(Biraz daha uzaktan çekilmek kaydıyla) böylesi daha iyidir. :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Birde taraflardan biri kamu aracı değilse anlaşmalı tutanak tutulabilir.

O zaman, tamamını yazalım...

kazag.jpg

Önemli olan çizimdir.. Çünkü fotoğraf zorunlu değil şu an..

Yorum bağlantısı
İbrahim Göknar
(düzenlendi)

animasyonunun sonuna doğru sık sorulan sorular var orada söylemişler,

iki tarafın anlaşamaması durumunda önceki gibi polis çağırılır diye

birde kaza tek taraflı yapılınca tutanak tutulmuyormuş merak ediyordum iyi oldu, yani duvara çarpınca, veya tarflardan

birisi alkollüyse, 18 yaşını doldurmamışsa, ehliyeti yoksa veya ehliyeti o aracın kullanılmasına izin vermiyorsa, ha birde kamuya ait zarar varsa ve yaya'ya çarpılması durumları gibi durumlarda tutanak tutulmuyormuş,

adamın kaçmaya çalışması halinde, plakayı alabildiysek hemen trafik ekibini çağırmak olur bence, kaçtıysa ve plakayı alamadıysak hapı yuttuk demektir heralde yanlışım varsa düzeltin

tarihinde ?brahim G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tek taraflı ciddi bir kazanız varsa, polisten tutanak tutturmaya çalışın.. Bazı sigorta şirketleri çamura yatıyor..

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
O zaman, tamamını yazalım...

kazag.jpg

Önemli olan çizimdir.. Çünkü fotoğraf zorunlu değil şu an..

ama çizimi yapmak ayrı bir dert değilmi ? ve iki tutanak düzenlencek birebir tututurmak ne mümkün... çizim konusunda birde anlaşmak var tabiki kusurlu olan mutlaka kıvırmak isteyecek veya zorluk çıkaracak o zaman herkes kendi tutanağına kendi çizsin fotoğraf daha garanti değil mi ?

Yorum bağlantısı
Nedim Öner

Hazır tutanaklar kendinden karbonludur. Üste yazılan-çizilen altına da geçer, aynısı olur.

Diğer bir husus da; kusurlu olan "sen-ben" münakaşasına gerek yok. Komisyon karar vereceğine göre, ne yazdığınızın önemi yok. Belki de kusursuz olduğunuzu sandığınız kazada siz kusurlusunuz... :)

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Hazır tutanaklar kendinden karbonludur. Üste yazılan-çizilen altına da geçer, aynısı olur.

Diğer bir husus da; kusurlu olan "sen-ben" münakaşasına gerek yok. Komisyon karar vereceğine göre, ne yazdığınızın önemi yok. Belki de kusursuz olduğunuzu sandığınız kazada siz kusurlusunuz... :)

peki böyle durumlarda tarafların birbirlerine ehliyet fotokipisi trafik sigortası fotokopisi gibi belgelerini vermesinin bi yararı varmı ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...