İçeriğe Yönlendir

96 mondeo far için ampul

Şükrü Yıldızdal

Recommended Posts

Şükrü Yıldızdal
(düzenlendi)
Yapabiliriz... :(

Mehmet bey nasıl yaparız böyle bir şeyi?

İki tane yeni far camı lazım.

Not :Sorun yok ama ben değiştirmek istiyorum

Birde sağ arka stop lambası.Bunu hemen bulursam iyi olur.

http://www.morette.com/products/HEADLIGHTS.../HLMONDEO93.htm

Yurtdışından getirtilebilir, ama değmez çünkü çok eski teknoloji, bi işe yaramaz.

Güzel duruyor,acaba aydınlatması nasıl?

tarihinde ? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İsteyince yapılamaycak yok ama..

İçtiğimiz su ürküttüğümüz kurbağaya değmez...

Bence orjinal far alın...

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal

Orijinal far camı almayı düşünüyorum acaba kaça alabilirim?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

96 larda far içindeki plasitk reflektör sararır ama far camında sorun olmamalı?

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal

Yok sorun değilde ,far camlarından biri değişmiş,desenleri farklı.O nedenle iki tane yeni alayım diyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sağ ve solun desenleri farklıdır ve normaldir diye düşünüyorm. Detaylı resmini çekebiliesem, benimkinden resimlerim.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Şükrü Yıldızdal

Arkadaşlar bir çoğunuz biliyor zaten aracım 96 ford mondeo.Yeni aldım.Aldığımda far camlarının desen farklılığından dolayı ikisinide değiştirdim.Carello marka far camı taktırdım.Bununla beraber osramın kendisi mavi ancak beyaz ışık vern H1 veya H7 diye adlandırılan ampüllerinden takıldı.Aydınlatma kalitesinde bir sorunum yok.Ancak değiştirdiğim far camlarınım merceksiz olmasından (Düz cam gibi üzerinde sadece dikine 5-6 cizgi var.)dolayı Ampülden çıkan ışık hüzmesi dar bir açı ile hatta dikine aydınlatma yapıyor.Önüme bakınca sadece arabanın eni kadar bir genişlikte aydınlanma var.Bu sorunu bilmiyorum varmıdır mercekli ampül ile çözebilirim diye düşündüm.Ancak ampüller hakkında hiç bilgim yok.Şöyle cevremi iyi aydınlatabileceğim vede mümkünse beyaz ışık veren bir ampül önerebilirmisiniz?Xenon demeyin çünkü bütcem uygun değil.

Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı
Arkadaşlar bir çoğunuz biliyor zaten aracım 96 ford mondeo.Yeni aldım.Aldığımda far camlarının desen farklılığından dolayı ikisinide değiştirdim.Carello marka far camı taktırdım.Bununla beraber osramın kendisi mavi ancak beyaz ışık vern H1 veya H7 diye adlandırılan ampüllerinden takıldı.Aydınlatma kalitesinde bir sorunum yok.Ancak değiştirdiğim far camlarınım merceksiz olmasından (Düz cam gibi üzerinde sadece dikine 5-6 cizgi var.)dolayı Ampülden çıkan ışık hüzmesi dar bir açı ile hatta dikine aydınlatma yapıyor.Önüme bakınca sadece arabanın eni kadar bir genişlikte aydınlanma var.Bu sorunu bilmiyorum varmıdır mercekli ampül ile çözebilirim diye düşündüm.Ancak ampüller hakkında hiç bilgim yok.Şöyle cevremi iyi aydınlatabileceğim vede mümkünse beyaz ışık veren bir ampül önerebilirmisiniz?Xenon demeyin çünkü bütcem uygun değil.

Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

Optik düzeneği olmayan far camlarının, mercek kısmı farın içindeki ayrı bir plastik mercekten oluşur...Eski Mondeo larda düzenek böyledir..96 sonrası Mondeolar da mercek görevini dış cam üstlenir..Sizin aracınıza Ya iç bölmedeki mercek takılacak, yada mercekli 96 sonrası far camı takılacak..

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal

Evet iç bölümde plastik mercek yok.Ampul değişikliğiyle düzelmez mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İç bölümde plastik yok ise, ışık yayılarak gider, ampul ile alakası yoktur.

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal
(düzenlendi)

Çağlar bey işin ilginci benim sorunum ışığın yayılmaması.Yani nasıl söyleyeyim ,diyelimki arabanın genişliği 1,5 m.İşte benim farlar sadece arabanın eni kadar bir alanı aydınlatıyor.Sağım solum kör nokta yani,hiç ışık vurmuyor.Dik bir ışık var.Bu nedenle mercekli ampül varmı diye konuyu açtım.Yani mercekli ampul varsa (ki bilmiyorum.)ne tavsiye edersiniz.Şimdi o içteki merceği bulmak sorun.Xenonlarda mercek varmı yada mercekli olanları varmı.Son care olarak biraz masraf yapım xenon alabilirim ama o da iyi birşey olmalı.Farların içini karartmamalı.Tabi son çare xenon olacaksa o yönde de öneri istiyorum.

tarihinde ? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yanlış tarif etmişim. Bu farların içindeki plastik-mika parça olmayınca, farlar el feneri gibi ışık verir. Kontrolsuz odaklanır, mesafe ve sağ sola aydınlatma bozulur. Far camını değiştirirken, içindeki plastik parçayı neden çıkardılar?

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Parabolik far camı gerekli. Free form cam,düz reflektörden ışık dağılımı sağlamaz. Ya reflektörün açılı asimetrik yapıda olması gerekir ya da camın parabolik yani desenli yapıda olması gerekir.

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal

Birinin içinde zaten parça yoktu,diğererininde camı mercekliydi o da iyi aydınlatmıyordu bu nedenle iki camı da değiştirdim.Evet aynen el feneri gibi tanımlamanız harika.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Maalesef sıkça yapılan bir hatadır. Çok gördüğüm için tarifledim. Eski plastik parçayı atmadı iseniz (sağ-sol hangisinden çıkmışsa) geri takın. Şansınıza bir adat daha bulup diğer fara takmanız lazım ama bunu bulmak zor :( . Dost acı söylermiş derler.

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal

Yani mercekli ampul diye bir şey yokmu?Veya xenon olmazmı?

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Xenonla bu şekilde tam anlamıyla rezalet olur. Fara mercek takıp sonra xenon takılabilir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mercekli ampul diye birşey duymadım. Xenon takılması için mercek şart yani iç ayna komple kesilecek ki 96 Mondeo nun dar yapısını düşünürsem biraz zor.

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal

Cihan bey sorunum zaten farda mercek olmaması .Merceği bulsam sorunum kalmayacak.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

En sağlam yöntem yan sanayi iki adet yeni far alınır ve takılır. Çifti 100-120 lira olması lazım.

Cihan bey sorunum zaten farda mercek olmaması .Merceği bulsam sorunum kalmayacak.

Piyasada baya var.

Burada da buldum bi tane.

Memleketimin güzel insanı kit halinde yapmış bile.

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuz Yıldırım

Fiestalardaki far şapkası olmaz mı ki ? veya onun gibi bişey

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...