İçeriğe Yönlendir

Plaka problemi

Uğur Yorulmaz

Recommended Posts

Uğur Yorulmaz

Arkadaşlar çalıştığım için mecburen plaka işlemlerini takipçiye verdim ve plakamı seçtim. Fakat plakam benim istediğim değil, başka bir plaka geldi. Bunun için bana yardımcı olur musunuz? Ne yapmam gerekir? Hiç başına böyle birşey gelen oldu mu?

Yorum bağlantısı
Uğur Yorulmaz

Değiştirebilirsin. Hangi ilin plakasını alacaksan, o ilden ikametgah çıkartman lazım.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Benim soruyu da araya sıkıştırsak? Nasılsa benziyor :)

İli değiştirmeden plakayı değiştirebilir miyiz?

değiştirebilirsin hangi ilin plakasını alacaksan o ilden ikametgah çıkartman lazım

:)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Plaka harfleri isteğiniz dışında gelmişse de yapacak birşey yok.

Yorum bağlantısı
Uğur Yorulmaz
Plaka harfleri isteğiniz dışında gelmişse de yapacak birşey yok.

tekrar plakayı değiştiremezmiyiz çağlar abi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tekrar değişebilir elbette, ama aynı araç satın alır gibi ilk günkü masrafı yapılarak

Yanılmıyorsam Hollanda veya Belçikada plakalar şahıs üstüne. İlk aldığınız arabaya çıkan plakayı sonrakilere takıyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger
Tekrar değişebilir elbette, ama aynı araç satın alır gibi ilk günkü masrafı yapılarak

Yanılmıyorsam Hollanda veya Belçikada plakalar şahıs üstüne. İlk aldığınız arabaya çıkan plakayı sonrakilere takıyorsunuz.

Emmi gibi mi? :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Emmiden şüphelenmekte haklıyız, Belçikalı galiba :)

Yorum bağlantısı
Barış Çelik

Arkadaşlar plaka diye konu olunca bende bir sorayım dedim geçen gün otobanda bir kaza yaptım. :good1: Ve Transite arkadan çarptım ve plakam baya bir hasar aldı bunu yenilemek istesem ne yapmam gerekir bilgi verirseniz çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Arkadaşlar çalıştığım için mecburen plaka işlemlerini takipçiye verdim ve plakamı seçtim fakat plakam benim istediğim değil başka bir plaka geldi bununiçin bana yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekir hiç başına böyle bişey gelen oldumu

Başka bir ile nakil olup, tekrar geri gelmekten başka yapacak birşey şey yok..

Benim soruyu da araya sıkıştırsak? Nasılsa benziyor :fiuw:

İli değiştirmeden plakayı değiştirebilir miyiz?

Hayır.. Nüfustan, ikamet belgesi isteniyor..

Emmi gibi mi? :good1:

Emmi'nin durumu farklı.. O özellikle Aynı şehirden isteyenlere satmadı arabasını.. Hep şehir dışına sattı, plakası boşaldı.. O da tekrar gidip müracat edip eski boşalan plakasını aldı...

Arkadaşlar plaka diye konu olunca bende bir sorayım dedim geçen gün otobanda bir kaza yaptım. :( Ve Transite arkadan çarptım ve plakam baya bir hasar aldı bunu yenilemek istesem ne yapmam gerekir bilgi verirseniz çok teşekkür ederim.

Plakayı kır, eline al, trafiğe git.. bir yazı verirler, plakayı bastırırsın, yeniden mühürlerler..

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Bu akılda kalan plakaların fayda dan çok zarar verdiğini düşünüyorum.

Yaşadığım bir olay: Plakama ceza kesilmiş ,ışık ihlali. Ama ben o gün değil Samsunda Karadeniz bölgesinde değilim :fiuw:

Ben her zaman derim plaka karışık olsun akılda kalmasın. :good1:

Yorum bağlantısı
Barış Çelik

Mehmet abi teşekkür ederim çok net ve sert bir cevap :good1::fiuw::):(

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Pardon.. olması gereken şuydu galiba :good1:

Plakayı kırınız, elinize alınız, trafiğe gidiniz.. size bir yazı verirler, plakayı bastırırsınız, yeniden mühürlerler.. Hayırlı olsun :fiuw:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sihirli kelimeyi (lütfen) unutmuşsun.

Plaka Barış Bey'in Hakan.. Ben niye lütfen diyormuşum. :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Plakayı kıracan, kafayı değil :help:

Tamam Hakan'cım...

Selçuuuk... Çabuk plaka kıran adam smileyi bul... :superman:

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez
plaka kıran adam

Birisi beni mi arıyor?

Ben kıyamadım abi plakama, boyattım gövde rengine taktım geri. Ne de olsa AS plaka. Kırmak bükmek olmaz.

Yorum bağlantısı
Alper Dereli
Tam dingiliz tarzı yani.

Dingiltere'de aracın plakaları değişmez. Sıfırından bayiden hangi plaka ile çıkmışsa, hurdaya ayrılana kadar isterse 50 defa el ve il değiştirsin, plaka değişmez. Bu nedenle plakalar illere göre değil aracın modeline göre belirlenir.

Mesela benim 406, P983 diye başlardı. P 97 model demektir ve tüm 97 model araçların plakası P ile başlar. İki harften sonra 53 rakamı gelirse 2004 model, 52 rakamı gelirse 2003 model diye hatırlıyorum. Mesela MJ52 CSF diye plakası olan bir araç 2003 modeldir.

Yabancı filmlerde polis kaçan arabayı anons ederken modelini de söylüyo demekki bu yüzdenmiş :D

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

konya da araç baska bir ilçeye gectiginde de plaka degişiyor istanbul da yok mu böyle birsey

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi
Pardon.. olması gereken şuydu galiba :(

Plakayı kırınız, elinize alınız, trafiğe gidiniz.. size bir yazı verirler, plakayı bastırırsınız, yeniden mühürlerler.. Hayırlı olsun :keyifli:

yeni konu açmayayım dedim bu plakanın yeniden basılması kaç lira ayrıca nornalden kare plakaya geçmek için bu yöntemi uygulasak yer mi :futbolcu:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

11 lira mı iyi ön plakanın harfi yanlışlıkla silindi bende kırtasiyeden bi kalem aldım kolay silinmeyen fakat tinerle temizlerken plakanın beyaz rengi biraz morardı kötü duruyo o yüzden belki yeni plaka çıkartırım hem kare plaka istiyordum o da olmuş olur diye :(

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Zafer Ayvacı

Konu hort!

SORU 1)

Babamın arabası İstanbul'da 34 VB XXXX plaka bir araç, biz bu aracın plakasını 34 S XXXX (bendeki Şahin'in 78 olmadan önceki plakası) ile değiştirmek istiyoruz, konuda bununla ilgili mesajlar var ama eski, belki bir değişiklik olmuştur diye yeniden sormak istedim.

Yani 34 VB XXXX' den 34 S XXXX' e çevirmek istiyoruz, istediğimiz 34 S XXXX plaka boşta, plaka üzerinde sahiplik yok. Ucuz veya pahalı, bu isteğimizi gerçekleştirmek için hangi yollar mevcut öğrenebilir miyim?

SORU 2)

Benim Karabük plakam 78 BJ 850, Karabük'te de plakalar ilçelere göre belirlenmiş, örneğin S(x) plakalar Safranbolu ilçesinde, Eskipazar ilçesinde E(x) şeklinde, Karabük merkez ilçe veya diğer ilçelerde hiç "Z" plaka yok, bildiğim kadarıyla plaka harfleri de alfabetik sırayla gidiyor. Alfabetik sıraya göre düşünürsek gördüğüm plakalara göre Z 'ye daha çok var :lol2: Ben plakamı "Z" plaka yapabilir miyim, bu plakamı değiştirme veya Karabük iline yeni alınmış bir aracın plakasını Z çıkartma şansım var mı?

CEVAPLAR:

1-

2-

NOT: Her soru 50 puan, sınav süresi 40 dakikadır. Başarılar.

SO

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Plaka değişecekse, baban nerde ikamet ediyorsa, oranın plakası takılır...

Baban Karabükte ise, 34 VB'yi 34 S yapamazsın..

Parayla da olmaz bu iş...

34 VB ile 34 S farklı ilçelerden verilen plakalarsa, Baban 34 S veren ilçeye ikametini taşımalı.. Sonra gidip ben taşındım plakamı değiştirmek istiyorum demeli..

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Babam İstanbul'da, S plaka Beykoz'a ait, VB Bahçeşehir, bunu anladım, Beykoz ilçesine ikametini aldırıp S plakayı talep edebilir.

2.soruya cevap vermemişsin Mehmet abi. Otur. 50 ! :lol2:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...