İçeriğe Yönlendir

Plaka problemi

Uğur Yorulmaz

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
SORU 2)

Benim Karabük plakam 78 BJ 850, Karabük'te de plakalar ilçelere göre belirlenmiş, örneğin S(x) plakalar Safranbolu ilçesinde, Eskipazar ilçesinde E(x) şeklinde, Karabük merkez ilçe veya diğer ilçelerde hiç "Z" plaka yok, bildiğim kadarıyla plaka harfleri de alfabetik sırayla gidiyor. Alfabetik sıraya göre düşünürsek gördüğüm plakalara göre Z 'ye daha çok var :lol2: Ben plakamı "Z" plaka yapabilir miyim, bu plakamı değiştirme veya Karabük iline yeni alınmış bir aracın plakasını Z çıkartma şansım var mı?

Olmaz...

Yorum bağlantısı
Ali Çukur

Demek ki plaka takıntısı olan bir ben değilmişim :nazar:

2008 yılında Merso için 48 F 0001 plakayı sahibinden satın almak istedim 3.000TL ye anlaştık sonra araç şirket üzerine kayıtlı olduğu ve şirketin de borcu olduğu için plaka sahibi yan çizdi. :blink:

O sırada Antalya Mercedes Benz Hastalya Bayii aracınızı almıyor musunuz diye üst üste telefon edince kısa bi zaman zarfında plaka araştırıp sonunda 48 H 6776 ' yı buldum.

Ağustos ayında da Fiesta için başladım araştırmaya özellikle 48 F 6776 yı istedim malesef plaka sahibine ulaşamadım. Aracımın faturası ikametgah adresime kesilmişti onun için sonunda 48 H 5776 yı buldum.En azından 6776 ya uygun. Plaka işlemlerini yaptırmadan Muğlayı aradım 48 AL 049 boştaymış ama malesef faturam kesildiği ve Muğlada ikamet etmediğim için plakayı alamadım :p

Şimdi de Antalya ya gittikçe görüyorum 07 ALK, ALC, ALx vs vs acaba ALI serisi de var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Demek ki plaka takıntısı olan bir ben değilmişim :)

2008 yılında Merso için 48 F 0001 plakayı sahibinden satın almak istedim 3.000TL ye anlaştık sonra araç şirket üzerine kayıtlı olduğu ve şirketin de borcu olduğu için plaka sahibi yan çizdi. ;)

O sırada Antalya Mercedes Benz Hastalya Bayii aracınızı almıyor musunuz diye üst üste telefon edince kısa bi zaman zarfında plaka araştırıp sonunda 48 H 6776 ' yı buldum.

Ağustos ayında da Fiesta için başladım araştırmaya özellikle 48 F 6776 yı istedim malesef plaka sahibine ulaşamadım. Aracımın faturası ikametgah adresime kesilmişti onun için sonunda 48 H 5776 yı buldum.En azından 6776 ya uygun. Plaka işlemlerini yaptırmadan Muğlayı aradım 48 AL 049 boştaymış ama malesef faturam kesildiği ve Muğlada ikamet etmediğim için plakayı alamadım :p

Şimdi de Antalya ya gittikçe görüyorum 07 ALK, ALC, ALx vs vs acaba ALI serisi de var mı?

plakalarda "I, O" gibi harfler karışıklığa yol açacağı için kenarlara gelmiyor "I" 1 ile karışır "O" sıfır ile karıştığı için orta harf olarak plakalara yazılır

Örnek: "34 AIL 61 " serisi bulabilirsiniz ama "34 ALI 61 " bulamazsınız çünkü plaka okunması gereken yerde "34 AL 161 olarakta okunabilir veya 34 AOL 61 olabilir ama 34 ALO 61 olamaz okunurken yanlışlıkla 34 AL 061 olarak okunabilir bunu önlemek içindir ki bu seriler yoktur

Yorum bağlantısı
Ali Çukur
plakalarda "I, O" gibi harfler karışıklığa yol açacağı için kenarlara gelmiyor "I" 1 ile karışır "O" sıfır ile karıştığı için orta harf olarak plakalara yazılır

Örnek: "34 AIL 61 " serisi bulabilirsiniz ama "34 ALI 61 " bulamazsınız çünkü plaka okunması gereken yerde "34 AL 161 olarakta okunabilir veya 34 AOL 61 olabilir ama 34 ALO 61 olamaz okunurken yanlışlıkla 34 AL 061 olarak okunabilir bunu önlemek içindir ki bu seriler yoktur

Hmm hiç bu yönüyle düşünmemiştim Mehmet Bey...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...