İçeriğe Yönlendir

Trafik kazasında tutanak hazırlama

Bahadır Urhan

Recommended Posts

Bahadır Urhan
(düzenlendi)

Umarım hiç birimizin ihtiyacı olmaz. Kaza olduğunda, kaza tutanağını nasıl dolduracağımızı adım adım açıklayan güzel bir eğitim linki.

http://www.tramer.org.tr/app/ktt/

(Bu başlığı sanırım yanlış yerde açtım. Yetkili arkadaşlar sohbet bölümüne taşırlarsa daha uygun olacağını sanıyorum.)

tarihinde Bahad?r Urhan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yılmaz Kaçar

teşekkür ederim, faydalı bir paylaşım. araç kullanan herkese lazım.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Akif Özkan

Aslında ben sevmedim bu uygulamayı.İnsanlar hem suçlu hem güçlü oluyorlar.Sonra kazadan hemen sonra kendilerini haklı görebiliyorlar ve bu da sizi onu ikna etmeye mahkum ediyor.Öte yandan polis gelirse ayrı bi durum.Sanki türkiyeye bulgar polisini çağırmış gibi önce her iki tarafa da ceza kesiliyormuş."polisi gereksiz yere meşgul etmekten"

Yorum bağlantısı
Serkan Çok
Aslında ben sevmedim bu uygulamayı.İnsanlar hem suçlu hem güçlü oluyorlar.Sonra kazadan hemen sonra kendilerini haklı görebiliyorlar ve bu da sizi onu ikna etmeye mahkum ediyor.Öte yandan polis gelirse ayrı bi durum.Sanki türkiyeye bulgar polisini çağırmış gibi önce her iki tarafa da ceza kesiliyormuş."polisi gereksiz yere meşgul etmekten"

e böyle olmazki

kanunda anlaşmazlık yada yaralanmalı kaza olursa polis tutanak tutacak demiyormuydu :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Nurullah Demir
kanunda anlaşmazlık yada yaralanmalı kaza olursa polis tutanak tutacak demiyormuydu :rolleyes:

sadece maddi hasarlı kazalarda iki taraf kendi aralarında tutanak düzenleyip,resimlerini çekip oradan ayrılabiliyorlar. yaralamalı kazada ise mutlaka polis çağrılmalıdır.tutanağı polis düzenlemelidir...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Öte yandan polis gelirse ayrı bi durum.Sanki türkiyeye bulgar polisini çağırmış gibi önce her iki tarafa da ceza kesiliyormuş."polisi gereksiz yere meşgul etmekten"

Yok böyle bir şey..

Anlaşamıyorsanız polis çağırmak zorundasınız..

Ayrıca anlaşmak zorunda da değilsiniz..

Herkes ifadesini yazar krokisini çizer fotoğrafını çeker.. Komisyon belirler kusuru..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Başımızdan geçen gerçek bir olay: Kaza sonrası tutanak yazılıyor imzalanıyor, ertesi gün karşı taraf kendi trafik sigortasına el yazısı ile: bana zorla imzalattılar diyor. Arabasının fotoğrafları - görgü tanıkları - müdür torpili vs. ile bile 4 ayda parayı zor aldık, sonuçta haklı olan arkadaşımızın uğraşısı. Karşı tarafta en ufak bir yamukluk hissederseniz polis çağırın, ama polis te gelip, kendiniz yazacaksınız diyerek gidebiliyor ki anlattığım olayda da olmuştur.

KAza tutanaklarında kusurlu-kusursuz diye bir belirtme yok, kroki çiziliyor, olay anlatılıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar
Yok böyle bir şey..

Anlaşamıyorsanız polis çağırmak zorundasınız..

Ayrıca anlaşmak zorunda da değilsiniz..

Herkes ifadesini yazar krokisini çizer fotoğrafını çeker.. Komisyon belirler kusuru..

Abi bildiğim kadarıyla o durum da yıl başında kaldırıldı. Anlaşmamazlık diye bir durum söz konusu değil artık.

Geçen yıl anlaşamama durumunda polis çağrılabiliyordu ama artık o durumda da çağrılamıyor.

Adamın gözünün ortasına bir tane yapıştırıp yaralamalı kazaya çevirirsek durum değişebilir tabi. ;)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Eser Hira

polis maddi hasarlı trafik kazalarına bakmaz arkadaslr. yani bakmıyoruz:) zaten anlasma diyede birsey yok. yani tutanağın adı anlasma tutanağı fakat anlasmanız gerekmiyor. tutanakta iki tarafta kazayı istediği gibi yazıyor. kazayı ortak ifade etmiyorsunuz. sen dersin "adam arkamdan geldi vurdu" o der " yok ben duruyordum yolda o geldi geri geri bana vurdu. ayrıca trafik kazalarında trafik cezası ugulanmaz. ama alkollüdür şahıs, veya ehliyetsizdir, bu gibi durumlarda ceza yazılır. karayolları trafik kanunundada polisi gereksiz yere mesgul etmek diye bir kanun yoktur. kaza olunca tırt yere ceza yazdırmayın kendinize. yazılsada itiraz edin mahkemeye

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
polis maddi hasarlı trafik kazalarına bakmaz arkadaslr. yani bakmıyoruz:) zaten anlasma diyede birsey yok. yani tutanağın adı anlasma tutanağı fakat anlasmanız gerekmiyor. tutanakta iki tarafta kazayı istediği gibi yazıyor. kazayı ortak ifade etmiyorsunuz. sen dersin "adam arkamdan geldi vurdu" o der " yok ben duruyordum yolda o geldi geri geri bana vurdu. ayrıca trafik kazalarında trafik cezası ugulanmaz. ama alkollüdür şahıs, veya ehliyetsizdir, bu gibi durumlarda ceza yazılır. karayolları trafik kanunundada polisi gereksiz yere mesgul etmek diye bir kanun yoktur. kaza olunca tırt yere ceza yazdırmayın kendinize. yazılsada itiraz edin mahkemeye

Bilgilendirme için teşekkürler. demekki kulaktan dolma şeylere inanmayacaksın.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tutanağı, her iki taraf kendince yazmalı, bazen karşı taraf, yardım amaçlı! cin fikirli olarak öyle bir kroki-anlatım yapıyor ki, kusursuz olan, tramerde %100 kusurlu çıkaibliyor.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Ben daha polisin kazaya gelipte ceza yazmadığını görmedim.En azından asli kusurlu gördüğü tarafa ilgili kanun maddelerini ihlal ettiğinden dolayı yazr.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ben daha polisin kazaya gelipte ceza yazmadığını görmedim.En azından asli kusurlu gördüğü tarafa ilgili kanun maddelerini ihlal ettiğinden dolayı yazr.

+1

Kusurlu kişinin kusuruna göre illaki yazıyor...

Kaza yaptık dediğinizde tutanağı siz tutun, biz gelirsek ceza yazarız diyor...

Yorum bağlantısı
Eser Hira

4 yıldır trafik polisiyim. kaç tane kaza tutanağı tuttuğumu hatırlamıyorum. ( 3 yıl istanbuldayım). kazada sadece ehliyetsiz, alkollü, muayene, sigorta ...gibi mutlaka işlem yapılması gereken durumlarda işlem yapılır. mesela park yasağı bulunan biyerde park eden bir aracın karıstığı kazada araca park cezası yazılmaz. kaldıki yazılan cezalar kazayla alakalı olarak yazılmaz. araç kaza yapar, muayenesi yoktur, muayneden dolayı işlem yapılır. ama kaza yaptığı için muayneden ceza yazılmaz. kaza yapan araca tutanakta asli veya tali kusur verilir. mesela manevra kurallarına riayet etmemek. ama manevra kurallarına riayet etmediği için cezai işlem uygulanmaz. verilen kusur kazada hangi tarafın kusurlu olduğunu göstermek, meydana gelen hasarın tahsil edilebilmesi içindir. KUSUR ,CEZA SEBEBİ DE

Yorum bağlantısı
Engin Ünal
İkiniz de polis olduğunuz için biraz aklım karıştı :nazar:

Diyelim ki bir aracın muayenesi herşeyi tam, ehliyet ruhsat tamam, alkol yok, ceza alabileceği hiçbir şey yok. Tertemiz. Fakat kaza yapınca, kazaya gelen polis memuru ceza yazıyor (yazamaz dediğiniz halde). İşte bu cezayı neye istinaden yazıyor o zaman? Bir dayanağı olmalı.

Engin bey demiş ki, "En azından asli kusurlu gördüğü tarafa ilgili kanun maddelerini ihlal ettiğinden dolayı yazar". İlgili kanun maddeleri nelerdir? Hangi nedenden dolayı kazaya karışmış araca ceza yazılır?

Örneğin aracın biri bariz kırmızıda geçti , ve bu tanıklarla veya kamera kayıtları ile sabit , polis kendiside görmüş olabilir.ben bu duruma ceza yazmayacak polis görmedim , (yazmayanda vardır) ama ben görmedim şu ana kadar.yada tali yoldan ana yola atlayarak geçiş kurallarına uymayarak kazaya sebep olan bir sürücü de olabilir.

Yorum bağlantısı
Eser Hira
Örneğin aracın biri bariz kırmızıda geçti , ve bu tanıklarla veya kamera kayıtları ile sabit , polis kendiside görmüş olabilir.ben bu duruma ceza yazmayacak polis görmedim , (yazmayanda vardır) ama ben görmedim şu ana kadar.yada tali yoldan ana yola atlayarak geçiş kurallarına uymayarak kazaya sebep olan bir sürücü de olabilir.

kırmızı ışıkta gecti ve kaza yaptı. burda ceza yazılabilir. bakın yazılır demiyorum. yazılabilir. o birazda poisin insiyatifine kalmış bir durum. kaza tutanağında ksurlar verilir, tutanak tutulur. ama kimse çıkıpta polise" kardeşim sen tutanağını tutmuşsun, kırmızı ışık ihlali vermişsin, ama kırmızı ışıktan dolayı işlem yapmamışsın demez". veya " tutanağını tutmuşsun, bide ceza yazmışsın, olurmu böyle kardeşim " de denmez. bazı şeylere duygusal yaklaşmak lazım. sen yolunda gidiyorsun, kavşağa geldin, sana yeşil yandı, ama karşı taraf kırmızı ışıkta durmuyor ve sana çarpıyor. bu adam cezyı hak edermi hak etmezmi? sonuna kadar hak eder. peki diyelim aracınızı park yasağı olan biyere park ettiniz, adam süratli bir şekilde geldi ve arabanıza çarptı. bu durumda birde park cezası yemeniz zorunuza gitmezmi?. trafik kazalarında ceza yazılmaz. tekrar söylüyorum. ama arada ince bir nüans var işte. trafik kazalarında ceza yazılmaz diye de , adam zil zurna sarhoş, ayakta duramıyor. heee, trafik kazalarında ceza yazılmaz, işlem yapmayalım. buda olmaz işte. örnekler uzadıkça konuda dallanıp budaklanıyor. ben sadece herkesin ortak sorununu bildiğim için yazılmaz diyorum. çünkü hep yasanan şeyler. kaza oluyor, polis geliyor, siz aranızda anlasamadığınız için polise tutanak tutturmak istiyorsunuz, o zamanda kardeşim siz kendi aranızda 5 dakikada işlemi halledebilrken polisi birazda keyfi olarak mesgul ettiriyorsunuz, alın 128 er tl ceza, aklınız başınıza gelsin. maalesef olay bu. benim karşı çıktığım konu bu. bu tür cezalar keyfi oluyor. sonuçta kabul edelimki polis ceza yazmak isterse yazar. sen gidersin mahkemeyle uğrasırsın iptal ettirirsin ama mahkemeyle uğrasman bile yeter. kazada ceza yazılacak durumları kaba taslak anlatmaya çalıştım. umarım kafanızda az buçukta olsa bir fikir oluşmuştur. tekrar ediyorum " kazada ceza yazılmaz" . 3 yıl istanbulda trafikçilik yaptım, belkide 100 e yakın küçük büyük kazaya baktım ama bu güne kadar hiç ceza yazmadım. bizde trafikçiliği abilerimzden öğrendik, kazada öğrendiğimiz ilk şey ise ceza yazılmayacağı.

Yorum bağlantısı
Eser Hira
İkiniz de polis olduğunuz için biraz aklım karıştı :rolleyes:

Diyelim ki bir aracın muayenesi herşeyi tam, ehliyet ruhsat tamam, alkol yok, ceza alabileceği hiçbir şey yok. Tertemiz. Fakat kaza yapınca, kazaya gelen polis memuru ceza yazıyor (yazamaz dediğiniz halde). İşte bu cezayı neye istinaden yazıyor o zaman? Bir dayanağı olmalı.

Engin bey demiş ki, "En azından asli kusurlu gördüğü tarafa ilgili kanun maddelerini ihlal ettiğinden dolayı yazar". İlgili kanun maddeleri nelerdir? Hangi nedenden dolayı kazaya karışmış araca ceza yazılır?

sefa bey sorunuzla ilgili sizede bilgi vereyim, herşeyiniz tamam, polis geldi size ceza yazdı. bu durumda sizin müdahale etmeniz gerekir. sorarsınız, neye istinaden ceza yazıldığını. asli veya tali kusur fark etmez. dediğiniz gibi tertemizsiniz, ceza yazılması zaten mümkün değil. şöyle düşünün ortada bir kaza var. kaza varsa ortada mutlaka bir hata kusur var. o zaman her kazada ceza yazılması gerekir. ama meydana gelen her kazada ceza yazılmıyor. ortada bir tezatlık oluyor yani. böyle bir durumla karşılaşırsanız, cezaya itiraz edin, kesinlikle itirazınız kabul olur. şimdi ben size tutupta kendinize ceza yazdırmayın elinizden geleni yapın diyemem. ceza yazılırsa itiraz edin. ama dediğiniz gibi ortada ceza yazılacak bir durum yoksa. ayrıca asli veya tali kusur farkı yoktur. asli kusurda ceza yazılır, tali kusurda ceza yazılmaz diyede.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...