İçeriğe Yönlendir

Focus II - CVT Şanzıman Sorunu

Mert Ender

Recommended Posts

Mert Ender
(düzenlendi)

Bir yakınım, 2007 model Focus II Ghia TDCI CVT kullanıyor. Araç yaklaşık 25.000 km'de. 20.000 civarında bir uzun yol tatilinde ekran uyarı vermiş ve şanzımandan garip sesler gelmiş. Araç Antalya'da servise çekilmiş ve yolculuğun kalan kısmı için Mondeo tahsis edilmiş. Onarım tamamlandığında şanzıman kulaklarının sallandığı ve sıkılarak sorunun giderildiği belirtilmiş. Şu anda araçta bir sorun yok.

Bildiğim kadarıyla CVT şanzıman ZF üretimi ve artık günümüz Focus'larında bulunmuyor. Dikkat edilmesi gereken başka kronik sorunları var mı? C-Max'lerde sorunlu olabilen örnekleri var diye duymuştum. İleride başka ne gibi arızalar çıkarabilir? Aslında tiptronik olması ve çok sarsıntısız vites değiştirmesi oldukça konforlu ama düşündürüyor...

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Duyumlarımdan, yağ soğutucu ile ilgili bir sıkıntısı olduğunu ve çözüldüğü yönünde idi.

Yorum bağlantısı
Ali Yaşar

Benimde servisten duyduğum kadarı ile CVT şanzuman dizelin torkunu kaldıramıyormuş. Yani sakin kullanımda bir problem çıkmıyor. Ama sert kullanımda arıza çıkarma olasılığı yüksek dediler.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Yunus Emre Yılmaz

2005 model focus lar da cvt şanzıman var değil mi? onlar la ilgili sorun yaşayan var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Evet 2005 cvt var.sorunlar genelde ortak Yürümeme gaz yememe-Vites geçişlerinde vuruntu-kazıma sesi-bilya sesi.Bu tip sorunlar genelde.

Yorum bağlantısı
Yunus Emre Yılmaz

2005-2006 dizel otomatik focus almayı düşünüyordum ama vazgeçmek daha doğru olacak sanırım bundan. onlarda kullanılan şanzıman problemli demek ki... ford şanzıman a ne kadar garanti veriyor?

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

CVTleri otomatik diye adlandırmak yanlış otomatik şanzımanla hiç alakası yok.Ford otosan CVT ler fabrikasyon hatalı olduğu için ömür boyu garanti süresi veriyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Debriyaj pedalı ve vites kolu olmayınca otomatik demek çok da yanlış değildir sanırım? Hanfi Ford yetkilisinden duydunuz ömür boyu şanzıman garnatisi verildiğini? İsim-firma?

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Ben şanzımanın iç dizaynı için söledim otomatik ile alakalı olmadığını.Ford eresinlerde çalışıyorum biliyosunuz yaklaşık 2 buçuk aydır bizde Cvt şanzıman yapıyoruz şanzımanları garantiden yapıyoruz faturayı otosana kesiyoruz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ben şanzımanın iç dizaynı için söledim otomatik ile alakalı olmadığını.Ford eresinlerde çalışıyorum biliyosunuz yaklaşık 2 buçuk aydır bizde Cvt şanzıman yapıyoruz şanzımanları garantiden yapıyoruz faturayı otosana kesiyoruz.

Yani şimdi ben, kaç model olursa olsun, kaç km de olursa olsun, servis geçmişi ne olursa olsun (şanzımandan hasar almadıkça) CVT şanzımanlı bir Ford aracımı size getirirsem, arızasını garantiden (hiçbir isim altında ücret istemeksizin) ve 30 işgünü içinde giderebiliyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ford Otomotiv ve ömür boyu garanti kelimeleri aynı cümlede çok garip duruyor, hemen araştıralım bakalım neler öğreneceğiz... Ahmet Şatıroğlu imzalı belge görmeden inanmam.

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Ford Otomotiv ve ömür boyu garanti kelimeleri aynı cümlede çok garip duruyor..

+1907

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

hooo ford ömür boyu garanti veriyorsa bunu her yerde bangır bangır dile getirir ki sırf sorunlu diye cvt bir ford kalmadı 0 olarak tabi bubenim bildiğim benim bildiğim ford 2 yıl garanti verir hadi üst donanıma torpil yapar 3 yıl der bilemedin paranı alır 5 yıl sonra kralını tanımaz :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
CVTleri otomatik diye adlandırmak yanlış otomatik şanzımanla hiç alakası yok.Ford otosan CVT ler fabrikasyon hatalı olduğu için ömür boyu garanti süresi veriyor.

Bu gün itibarı ile tanıdığım tüm yetkili servis yetkililerine sordum ancak ömür boyu garantili Cvt şanzıman prosedürü hakkında bilgileri yok, Ford Otomotiv bu garantiyi veriyorsa hemen 1 adet focus tdci cvt alacağım da ondan soruyorum. Acaba detay bilgi alabilir miyiz?

Yorum bağlantısı
Oskay Furtuna

Çağlar abi böyle bir şey var ama garantisi dahilinde iken (2yıl) aracın şanzıman ile ilgili problemden serviste kaydının olması gerekiyor.Ancak bu arıza garanti bittikten sonra tekrar ederse ücretsiz revizyon yapılıyor.Ve aracın bakımlarının sürekli serviste yapılmış olması gerekli.

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
Bu gün itibarı ile tanıdığım tüm yetkili servis yetkililerine sordum ancak ömür boyu garantili Cvt şanzıman prosedürü hakkında bilgileri yok, Ford Otomotiv bu garantiyi veriyorsa hemen 1 adet focus tdci cvt alacağım da ondan soruyorum. Acaba detay bilgi alabilir miyiz?

Diğer yetkili servisler CVT şanzıman reviyonu yapmıyor.Türkiyede otosan-nazer ve son olarakda eresinler yapmaya başladı diğer servislerin bilgisi olmaması normal.Biz bütün cvtileri garanti kapsamında yapıyoruz km-yıl servis geçmişi ne olursa olsunn fark etmiyor.Yazdıklarım doğru.Teyit etmek isterseniz Eresinleri arayıp koray ustadan daha detaylı bilgide alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Oskay Furtuna

Nazer'dede Naci abi vardır bizden emekli olan.Onuda arıyabilirsiniz.

Bu arada bende yaklaşık 30.000 km cvt şanzımanlı şirket aracı kullandım bazen toprak yarış etaplarına daldım ama 1 kere bile arıza yapmadı hemde %90 spor modunda kullandım.Biraz şans işi galiba birazda dikkat ...Nasıl vitesli araç kullanırken sıkışık trafikte ve kırmızı ışıkta beklerken boşa atıyorsak cvt yide atmak gerekli...Sorunu aşırı ısınmadan kaynaklanıyor genelde...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bugün telefon ile Koray beye ulaşamadım, normal yoğunluk vardı, eski iş arkadaşı ile cepten de aradık ama ulaşamadık, zira Cvt ler hakkında edindiğim son bilgi: şu anda Ford Otomotiv iyi niyeti ile müşteri memnuniyeti adına, garanti kapsamında revizyonu yapılan Cvt ler için birkaç bayii seçilmiş ancak yarın, öbürgün, öbür ay , öbür yıl için geçerli bir yazılı prosedür-bilgi-garanti vaadi yok.

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
Bugün telefon ile Koray beye ulaşamadım, normal yoğunluk vardı, eski iş arkadaşı ile cepten de aradık ama ulaşamadık, zira Cvt ler hakkında edindiğim son bilgi: şu anda Ford Otomotiv iyi niyeti ile müşteri memnuniyeti adına, garanti kapsamında revizyonu yapılan Cvt ler için birkaç bayii seçilmiş ancak yarın, öbürgün, öbür ay , öbür yıl için geçerli bir yazılı prosedür-bilgi-garanti vaadi yok.

Bugün koray abi ile yine konuştuk sizinde dediğinizi söyledi en fazla 3 sene böyle devam eder diyo bakalım hayırlısı...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Keşke 3 sene sürse ne mutlu müşteriye ama 2009 u çıkaramaz gibime geliyor.

Yorum bağlantısı
Yunus Emre Yılmaz

sahibinden com da takip ettiğim 3 cvt şanzımanlı dizel araç vardı. 3 ü de satıldı. millet alıyor. bir arkadaşa sattıktan sonra msj attım o da sorun yaşamamış. yaşasanda en fazla 2000 tl diyor şanzıman için.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Abdussamed Acar
Diğer yetkili servisler CVT şanzıman reviyonu yapmıyor.Türkiyede otosan-nazer ve son olarakda eresinler yapmaya başladı diğer servislerin bilgisi olmaması normal.Biz bütün cvtileri garanti kapsamında yapıyoruz km-yıl servis geçmişi ne olursa olsunn fark etmiyor.Yazdıklarım doğru.Teyit etmek isterseniz Eresinleri arayıp koray ustadan daha detaylı bilgide alabilirsiniz.

96 1.25 fiesta da kullanılan CTX CVT kutuyu tamir edebilir misiniz peki ? :D

algılanan sorun şöyle; gücü tam olarak iletemiyor, baskı balatası bitmiş manuel araba gibi davranıyor...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...