İçeriğe Yönlendir

Yurtdışından internet üzerinden alışveriş

Ümit Uğurlu

Recommended Posts

Ümit Uğurlu

Herkese iyi alış-verişler dilerim. Alış-veriş yaparken, getirirken ya da gümrükte takılması halinde yapılacaklar için her türlü bilgiyi sizinle paylaşmaya hazırım. Ürün sipariş etmek, kargolama, gümrükleme, teslim, maliyet gibi konularda sizlere elimden geldiği kadar yardımcı olabilirim.

Aşağıdaki tebliği lütfen iyice okuyunuz.

T.C.

BAŞBAKANLIK

Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü

Sayı : B.02.1.GÜM.0.06.00.00.07.203-2875

Konu : İnternet Sitelerinden Alınıp Posta Yoluyla

Gönderilen Ticari Nitelikte Olmayan Eşya

23.09.2008/ 23008

GÜMRÜK VE MUHAFAZA BAŞMÜDÜRLÜ

Yorum bağlantısı
Sina Güran

Bu eskiden ticari olmayan eşyalar için 100 dolara kadarmıydı neydi. Şimdi 1500€ kadar yükselmiş olması iyi olmuş. %10 u ödeyip çıkabilecek isek güzel bir kanun.

Yorum bağlantısı
Ümit Uğurlu
Bu eskiden ticari olmayan eşyalar için 100 dolara kadarmıydı neydi. Şimdi 1500€ kadar yükselmiş olması iyi olmuş. %10 u ödeyip çıkabilecek isek güzel bir kanun.

100 Euro ya kadar, ticari nitelik taşımayan numune ve ya kişisel kullanıma tabi eşyalara gümrüksüz geçiş muafiyeti uygulanıyor. Eğer gelen ürün bedeli 100 Euro dan yüksek, 1500 Euro dan az ise kişi Vergi Kimlik Numarası ile gümrükten %10 Maktu Vergi + 33,90 Damga Vergisi + Ardiye bedeli + Ordino ücreti (Gümrük Evrakı) + kendisi yapmayacaksa vekalet ve gümrükleme ücreti ödeyecekler. Tabi gelen ürünün değeri 100 Euro nun altında, 1500 Euro ya kadar olsa dahi ürünün mevzuata uygun ürün olması gerekiyor..

Yorum bağlantısı
Sina Güran
100 Euro ya kadar, ticari nitelik taşımayan numune ve ya kişisel kullanıma tabi eşyalara gümrüksüz geçiş muafiyeti uygulanıyor. Eğer gelen ürün bedeli 100 Euro dan yüksek, 1500 Euro dan az ise kişi Vergi Kimlik Numarası ile gümrükten %10 Maktu Vergi + 33,90 Damga Vergisi + Ardiye bedeli + Ordino ücreti (Gümrük Evrakı) + kendisi yapmayacaksa vekalet ve gümrükleme ücreti ödeyecekler. Tabi gelen ürünün değeri 100 Euro nun altında, 1500 Euro ya kadar olsa dahi ürünün mevzuata uygun ürün olması gerekiyor..

Misal; 1000€ luk bir ürün getirdik ABD den, (elektronik) ve UPS ile gelirken adresime gümrükte takıldı. Ortalama çıkacak olan masraflar kalem kalem yazarsanız nasıl olacaktır?

Yorum bağlantısı
Ümit Uğurlu
(düzenlendi)
Misal; 1000? luk bir ürün getirdik ABD den, (elektronik) ve UPS ile gelirken adresime gümrükte takıldı. Ortalama çıkacak olan masraflar kalem kalem yazarsanız nasıl olacaktır?

Gümrük Vergisi = 100 Euro ( % 10 )

Damga Vergisi = 33.90 TL ( Her yıl değişir ) ( Fazla artmaz ama :) )

Ordino Ücreti = 120 TL ( 10-20 TL aşağı-yukarı oynar )

Ardiye Ücreti = 60 TL ( Gün geçtikçe artar )

Ürünü getiren kendi uğraşacaksa gümrükleme ücreti ödemez. ( 1-2 gün uğraşır ) 1 günde hallederse gümrükçü olmuş demektir :D

Eğer vekaletname vererek gümrük müşaviri yapacaksa;

Komisyon Ücreti = 40 TL ( Vekaletname Ücreti ) + 150 TL ( Gümrük Hizmeti )

Kişi kendi yapacaksa;

210 + 33.90 + 120 + 60 = 423.90 TL ( Yol ücreti, yeme-içme, eziyet hariç )

Vekaletname verilerek yapılacaksa ;

210 + 33.90 + 120 + 60 + 40 + 150 = 613.90 TL ( Yol ücreti, yeme-içme, keyfiyet, adrese teslim dahil )

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sina Güran
Gümrük Vergisi = 100 Euro ( % 10 )

Damga Vergisi = 33.90 TL ( Her yıl değişir ) ( Fazla artmaz ama :) )

Ordino Ücreti = 120 TL ( 10-20 TL aşağı-yukarı oynar )

Ardiye Ücreti = 60 TL ( Gün geçtikçe artar )

Ürünü getiren kendi uğraşacaksa gümrükleme ücreti ödemez. ( 1-2 gün uğraşır ) 1 günde hallederse gümrükçü olmuş demektir :D

Eğer vekaletname vererek gümrük müşaviri yapacaksa;

Komisyon Ücreti = 40 TL ( Vekaletname Ücreti ) + 150 TL ( Gümrük Hizmeti )

Kişi kendi yapacaksa;

210 + 33.90 + 120 + 60 = 423.90 TL ( Yol ücreti, yeme-içme, eziyet hariç )

Vekaletname verilerek yapılacaksa ;

210 + 33.90 + 120 + 60 + 40 + 150 = 613.90 TL ( Yol ücreti, yeme-içme, keyfiyet, adrese teslim dahil )

:)

Çok iyi açıkladın, teşekkürler.

Bu durumda bir ürün alırken bu 2 fiyatı üzerine koyarak hesaplamalıyız ki avantajı var mı yok mu görebilelim.

Y.dışından alınan ürün 2.el olur ise nasıl bir prosedür geçerli oluyor?

Yorum bağlantısı
Oskay Furtuna

Biz bile bile DHL ile parça getirdik getirdiğimiz parça kadar masraf yaptık.En güzeli posta ile getittirmek bu gibi şeyleri.

Yorum bağlantısı
Sina Güran
(düzenlendi)
Biz bile bile DHL ile parça getirdik getirdiğimiz parça kadar masraf yaptık.En güzeli posta ile getittirmek bu gibi şeyleri.

Posta ile gelebilecek ürünlerin bir ağırlık ve boyut sınırlaması yok mu?

DHL ve UPS e göre avantaj ve dezavantajları nelerdir?

tarihinde Sina G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Uğurlu
:good1:

Çok iyi açıkladın, teşekkürler.

Bu durumda bir ürün alırken bu 2 fiyatı üzerine koyarak hesaplamalıyız ki avantajı var mı yok mu görebilelim.

Y.dışından alınan ürün 2.el olur ise nasıl bir prosedür geçerli oluyor?

2. el ürün girişi, kullanılmış eşya girişi mümkün değil. ancak kullanılmış eşya listesi var. eğer o listeye girmiyorsa getirdiğin eşya ülkeye girişini yapamazsın. tabi bu listede öyle herşey yok :)

bu 1000 avro için değil mi ?

Evet 1000 Euro için ortalama maliyet.

Eğer ucuz bir ürün getirdiyseniz ve gümrükte kaldı ise size pahalıya mal olur. Eğer ülkemizde var ise ucuz bir ürün getirtmemek en mantıklısı.

Posta ile gelebilecek ürünlerin bir ağırlık ve boyut sınırlaması yok mu?

DHL ve UPS e göre avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Posta ile süre belli değildir. 2-3 ay sonra bile gelebilir ürün. Ürünün gelme garantisi yoktur ;)

Ama hızlı kargo şirketleri (kurye şirketleri) hızlı bir şekilde adresinize kadar teslimat yapar. Biraz pahalıdır ama en güvenli yol budur.

Yorum bağlantısı
Kıvanç Palamutlu

benim yaptığım alışverişlerden öğrendiğim, ödediğimiz kargo parasıda bu 100 euroluk sınırın içinde. 100 dolarlık bir ürün aldık 50 dolar kargosu tuttu. paketimiz 150 dolarlık ürün gibi işlem görüyor. Ayrıca dhl gibi hızlı kargo seçeneklerinde paketimiz gümrüğe takıldığında işlemleri kendimiz yapamıyoruz. yanlışım varsa düzeltiniz

Yorum bağlantısı
Ümit Uğurlu
Buna bir de Nezaket baksa iyi olacak.

Nezaket kim abi :)

benim yaptığım alışverişlerden öğrendiğim, ödediğimiz kargo parasıda bu 100 euroluk sınırın içinde. 100 dolarlık bir ürün aldık 50 dolar kargosu tuttu. paketimiz 150 dolarlık ürün gibi işlem görüyor. Ayrıca dhl gibi hızlı kargo seçeneklerinde paketimiz gümrüğe takıldığında işlemleri kendimiz yapamıyoruz. yanlışım varsa düzeltiniz

Kargo ücreti bu sınıra dahil değildir. Bazen kargo ücretleri fatura ücretinden daha fazla olabiliyor. Ama hızlı kurye sisteminde 100 Euro nun altında numune ve ticari değeri olmayan eşyalar değerlendirilir. Eşya 100 Euro nun altında olabilir. Gümrük memuru bu eşyayı adet, çeşit, kullanım amacı, yasaklı ürünler kapsamında değerlendirir. Eğer sakınca yok ise o zaman 100 Euro muhafiyeti çıkar. Eşya 100 euro nun altında olsa bile kati suretle gümrükte takılmadan geçer diye bir hüküm yoktur.

DHL de takılan eşyanız için ofisine gittiğinizde, eğer gümrük memuruna eşyanın ticari olmadığını ispatlarsanız hiçbir ücret ödemeden ürününüzü alabilirsiniz. Eğer ticari olarak nitelendirilirse kendiniz gümrük işlemlerini takip edebilirsiniz. Eğer DHL ye yetkiyi verirseniz işleminizi DHL yapar..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Kargo ücreti bu sınıra dahil değildir.

Hakaan... Sen dahil mi diyordun... ?

Yorum bağlantısı
Ufuk Bahar

Ben de yaklaşık bir haftadan beri bu konuda araştırma yapıyorum. Sitelerde bazı eşyalar için getirtmeyin gümrüğe takılır, şansız varsa geçer, gümrükçünün inisiyatifine kalmıştır geçebilir de geçemeyebilir de :rolleyes: gibi ifadeler var. Diyelim ki yasal olan Türkiyeye sokulmasında sakınca olmayan bana hediye olarak posta ile gönderilen bir eşya var. Bu deniz yolu ile Türkiyeye girecek. Kontrol memuru bunu nerede açıyor? Liman gümrüğünde mi yoksa ikamet ettiğim (Kastamonu PTT) yerde mi? Ve bu eşya taktir edilen bedeli yüzünden (100 Avroyu geçerse) gümrüğe takılırsa ben vergi olarak ne öderim? Hakan beyin nezdine eşi Nezaket Hanımın yardımlarını bekliyorum. Saygılar...

Yorum bağlantısı
Nezaket Gürsoy

Merhabalar,

İşyerinden yaklaşık 10 aydır uzakta olduğumu belirtmek isterim öncelikle yani vereceğim bilgilerde eksiklik olabilir affınıza sığınırım. Ama genel hatlarıyla değerlendirme yapabilirim.

1- Yurtdışından gelen eşyanız teslim adresi neresiyse oranın bağlı olduğu posta gümrük idaresinde açılır.

2- Kullanılmış eşyanın Türkiyeye giremeyeceği konusu tam olarak öyle değil. Birincisi eşya muafiyet kapsamında olmasa dahi Dış Ticaret Müsteşarlığından izin alınması halinde ithalat gerçekleştirilebilir. Ancak bu izin çok özel durumlar haricinde şahıslarca getirilen eşyaya verilmemektedir. Diğer taraftan yeni düzenleme ile posta yoluyla getirilen ve 1500 euroya kadar olan eşya karar kapsamına alındığından ikinci el eşya için izin alınması gerekmemektedir. En azından öyle olması gerek yeni bir düzenleme yapılmamışsa geçen süre içerisinde.

3- Diğer taraftan eşyaya ilişkin ithalatta öngörülen bir standart düzenlemesi varsa (CE, TSE, Sağlık Bakanlığı/Tarım Bakanlığı Kontrol Belgesi vs gibi) bu konuda gerekli belgelerin tamamlanması istenebilir. Konu ben çalışırken bile net değildi şuanda durum ne bilmiyorum. Ama eğer isteniyorsa astar yüzden pahalıya gelebilir bilginiz olsun.

Umarım yardımım olmuştur.

Yorum bağlantısı
Ufuk Bahar
Merhabalar,

İşyerinden yaklaşık 10 aydır uzakta olduğumu belirtmek isterim öncelikle yani vereceğim bilgilerde eksiklik olabilir affınıza sığınırım. Ama genel hatlarıyla değerlendirme yapabilirim.

1- Yurtdışından gelen eşyanız teslim adresi neresiyse oranın bağlı olduğu posta gümrük idaresinde açılır.

İlginize çok teşekkür ederim.Merak ettiğim husus buydu.

Yorum bağlantısı
Ümit Uğurlu
Benim başıma çok geldi gümrük olayı. Ümit beyin söyledikleri noktası virgülüne doğru.

Bir mal diyelim ki 90 euro, kargosu 40 euro, totalde 130 euro. Malın bedeli 90 euro olduğu için 90 üzerinden işlem yapılıyor. Alıcı 130 euro ödemiş deyip, 100ü geçmiştir deyip vergisini alalım olayı olmuyor yani. Kargo masrafı dahil değil.

Bu arada, alınan mal 100 euronun altında olsa bile (sanırım 30-35 TL arası bir meblağ) birşey vergisi (sanırım damga) adı altında yine ödeniyor. İnsanın en az 1 günü gidiyor. Havaalanındaki gümrük ile ikitellideki depo arasında mekik dokunuyor.

Not: Karayolu ile gelen her ne olursa olsun, isterse bir zarftaki 0,50 kuruşluk bir toplu iğne dahi olsa, gümrüğe takılıyor. Uçak yoluyla gelirse seçmece yapıyorlar. İstedikleri gümrüğe takılıyor, istemedikleri kapıya kadar getirilip teslim ediliyor. Bu nedenle, ucuz olsun, az kargo masrafı ödeyeyim diye karayoluyla gelmesini istemeyin. Şu ana kadar airmail (havayolu) ile gelen hiçbirşeyim gümrüğe takılmadı. Kapımda teslim edildi. Tabi uçakla gelmesi gümrüğe takılmayacak manasına gelmez.

Evet doğrudur. Karayolu ile gelen eşyalar, hızlı kargo kapsamında değildir. Gelen bütün ürünler ilgili gümrük idaresine özet beyan verilmesi suretiyle daha sonra ordino vasıtasıyla alıcının rejim beyanında bulunarak işlem yapması gerekir.

Yorum bağlantısı
Ümit Uğurlu
Ben de yaklaşık bir haftadan beri bu konuda araştırma yapıyorum. Sitelerde bazı eşyalar için getirtmeyin gümrüğe takılır, şansız varsa geçer, gümrükçünün inisiyatifine kalmıştır geçebilir de geçemeyebilir de :bambam: gibi ifadeler var. Diyelim ki yasal olan Türkiyeye sokulmasında sakınca olmayan bana hediye olarak posta ile gönderilen bir eşya var. Bu deniz yolu ile Türkiyeye girecek. Kontrol memuru bunu nerede açıyor? Liman gümrüğünde mi yoksa ikamet ettiğim (Kastamonu PTT) yerde mi? Ve bu eşya taktir edilen bedeli yüzünden (100 Avroyu geçerse) gümrüğe takılırsa ben vergi olarak ne öderim? Hakan beyin nezdine eşi Nezaket Hanımın yardımlarını bekliyorum. Saygılar...

Gemi ile posta geldiğini hiç duymadım. Posta genelde havayolu ve karayolu ile gelir. Posta ilk olarak nereye iniyorsa, örneğin havayolu ile geliyor, Atatürk Havalimanı'na gelen posta paketleri, ptt araçları ile Paket Posta Gümrüğü'ne gider, orada paketler açılır, muayene işlemi yapılır, ticari-ticari olmayan eşya-döküman olarak ayrılır ve var ise gümrük vergileri hesaplanarak ilgili posta idaresine gönderilir.

Yorum bağlantısı
Ümit Uğurlu
Merhabalar,

2- Kullanılmış eşyanın Türkiyeye giremeyeceği konusu tam olarak öyle değil. Birincisi eşya muafiyet kapsamında olmasa dahi Dış Ticaret Müsteşarlığından izin alınması halinde ithalat gerçekleştirilebilir. Ancak bu izin çok özel durumlar haricinde şahıslarca getirilen eşyaya verilmemektedir. Diğer taraftan yeni düzenleme ile posta yoluyla getirilen ve 1500 euroya kadar olan eşya karar kapsamına alındığından ikinci el eşya için izin alınması gerekmemektedir. En azından öyle olması gerek yeni bir düzenleme yapılmamışsa geçen süre içerisinde.

3- Diğer taraftan eşyaya ilişkin ithalatta öngörülen bir standart düzenlemesi varsa (CE, TSE, Sağlık Bakanlığı/Tarım Bakanlığı Kontrol Belgesi vs gibi) bu konuda gerekli belgelerin tamamlanması istenebilir. Konu ben çalışırken bile net değildi şuanda durum ne bilmiyorum. Ama eğer isteniyorsa astar yüzden pahalıya gelebilir bilginiz olsun.

Selamlar Nezaket hanım,

Posta yoluyla gelen, internet üzerinden alınmış eşyanın değeri ne olursa olsun, 2. el eşyanın muafiyetine izin verilmemektedir. Kullanılmış eşyanın muaf olabilmesi için, kendisine ait olduğunu ispatlaması gerekir. Aksi takdirde kullanılmış eşyanın gümrüksüz bir şekilde yurda girişi yasaktır. Gümrüklü bir şekilde alabilmesi için eşyanın gümrük tarafından istenilen belgelerin yerine getirilmesi zorunludur.

Örneğin, 2. el internetten alınan laptopun muafiyet uygulanarak yurda girişi yasaktır. Ama kişi orada bu laptopu kullanıyor ve kendisi gelmeden veya geldikten sonra hızlı kargo yoluyla getiriyor ise kendisine ait olduğunu ispatlaması zorunludur.

İnternet yoluyla gelen gönderilere (değeri 100 Avro ile 1500 Avro arasındaki ürünlere) İthalat Rejimi uygulanmaz. (CE, TSE, Sağlık Bakanlığı/Tarım Bakanlığı Kontrol Belgesi vs gibi) Tebliğde açık bir şekilde ifade ediyor. 1500 Avro üzeri eşyalarda İthalar Rejim Kararı uygulanır.

Yorum bağlantısı
Nezaket Gürsoy

İyi günler Ümit Bey,

2. el eşya ile ilgili belirttiğiniz açıklamada kafama yatmayan noktalar var. Birincisi ne Gümrük Kanununun 167. maddesinde ne de 2000/53 sayılı BKK da eşyaya tanınan vergi muafiyeti eşyanın kullanılmış/yeni olması ile ilişkilendirilmemiştir. Bu durumda söz konusu eşyaya muafiyet ygulanmama sebebini anlayamadım. Sonuçta posta yoluyla gönderilen hediyelik eşya başlıklı kısım ile kişilen beraberlerinde ya da çıkışlarından önceki ve sonraki dönemlerde getirebilecekleri kendi eşyalarına ilişkin hükümler farklı kategoriler bildiğim kadarıyla. Yolcu beraberi eşya listesi bu ikinci bölüm ile ilgili diye biliyorum.

İkincisi standartlar konusundaki husus. Bildiğiniz gibi 2000/53 sayılı BKK karar kapsamı eşyaya ithalat tahdit ve takyitleri aranmamasına ilişkin hususu eşyanın karar kapsamında vergilerden muafen ithal edilmesi sınırlamasına bağlamıştır. Burada gümrük vergisi olmasa da maktu vergi adı altında bir vergi alınıyor. Bu sıkıntı yaratabilir. Diğer tarafta DTM Standardizasyon Genel Müdürlüğünün standardizasyon "tahdit ve takyit" kavramı içine girmez bu nedenle DTS mevzuatı kapsamında alınması gereken belgelerin tamamlanması gerekmektedir yönünde bir görüşü vardı. Ben kurumdayken konu ilgili birimce değerlendiriliyordu. GGMnin ilgili yazısında bu konuya dair açıklayıcı bi husus göremedim ben.

Demem şuki iyiki idarede muayene memurluğu yapmıyorum. Ben olsam hayatta dts kapsamındaki bir eşya (ilgili DTS tbliğinde aksi belirtilmedikçe) 100 euroun altında dahi olsa ilgili belge alınmadan gümrükten çekilmesine izin vermezdim.

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg

e-bayden biri alışveriş yapıcaksa yakın zamanda benimde bi siparişim olucak banada onu satın alabilirmi?Sadece bi film posteri :D

Yorum bağlantısı
Ümit Uğurlu
İyi günler Ümit Bey,

2. el eşya ile ilgili belirttiğiniz açıklamada kafama yatmayan noktalar var. Birincisi ne Gümrük Kanununun 167. maddesinde ne de 2000/53 sayılı BKK da eşyaya tanınan vergi muafiyeti eşyanın kullanılmış/yeni olması ile ilişkilendirilmemiştir. Bu durumda söz konusu eşyaya muafiyet ygulanmama sebebini anlayamadım. Sonuçta posta yoluyla gönderilen hediyelik eşya başlıklı kısım ile kişilen beraberlerinde ya da çıkışlarından önceki ve sonraki dönemlerde getirebilecekleri kendi eşyalarına ilişkin hükümler farklı kategoriler bildiğim kadarıyla. Yolcu beraberi eşya listesi bu ikinci bölüm ile ilgili diye biliyorum.

İkincisi standartlar konusundaki husus. Bildiğiniz gibi 2000/53 sayılı BKK karar kapsamı eşyaya ithalat tahdit ve takyitleri aranmamasına ilişkin hususu eşyanın karar kapsamında vergilerden muafen ithal edilmesi sınırlamasına bağlamıştır. Burada gümrük vergisi olmasa da maktu vergi adı altında bir vergi alınıyor. Bu sıkıntı yaratabilir. Diğer tarafta DTM Standardizasyon Genel Müdürlüğünün standardizasyon "tahdit ve takyit" kavramı içine girmez bu nedenle DTS mevzuatı kapsamında alınması gereken belgelerin tamamlanması gerekmektedir yönünde bir görüşü vardı. Ben kurumdayken konu ilgili birimce değerlendiriliyordu. GGMnin ilgili yazısında bu konuya dair açıklayıcı bi husus göremedim ben.

Demem şuki iyiki idarede muayene memurluğu yapmıyorum. Ben olsam hayatta dts kapsamındaki bir eşya (ilgili DTS tbliğinde aksi belirtilmedikçe) 100 euroun altında dahi olsa ilgili belge alınmadan gümrükten çekilmesine izin vermezdim.

Selamlar Nezaket hanım,

Hızlı Kargo Taşımacılığı ile gelen ticari mahiyet arz etmeyen, değeri 100 Avro ve 1500 Avro arasındaki eşyalara İthalat Rejimi uygulanmaz. Ancak; İthalat Rejimi Kararı'nın 7 nci maddesi, "eski kullanılmış, yenileştirilmiş, kusurlu (defolu) ve yatık (zamanla dayanaklılığını yitirmiş) malların ithali izne tabidir." hükmü amirdir. Bu çerçevede, anılan karar kapsamında olan eşyaların ithali için Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan izin alınmaktadır.

4458 Sayılı Gümrük Kanunu

ALTINCI KISIM

Özellik Gösteren Faaliyetler

BİRİNCİ BÖLÜM

Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna

MADDE 167 - Aşağıda sayılan hallerde, serbest dolaşıma sokulacak eşya gümrük vergilerinden muaftır:

1. Cumhurbaşkanının zat ve ikametgahı için gelen eşya,

2. Mütekabiliyet esasına göre ithal edilen diplomatik eşya,

3. a) Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ihtiyaçları için gümrük beyannamesi bu kuruluşlar adına düzenlenmiş olmak kaydıyla, yurt dışından tedarik olunan her türlü harp silah, araç, gereç, teçhizat, makine, cihaz ve sistemleri ile bunların yapım, bakım ve onarımlarında kullanılacak yedek parçalar, akaryakıt ve yağlar, hammadde, malzeme ve harp ganimetleri,

b) Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ihtiyacı için bedelsiz olarak dış kaynaklardan alınan her türlü yardım malzemesi,

c) Emniyet Genel Müdürlüğü ile Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü tarafından emniyet ve gümrük muhafaza hizmetleri ihtiyacı için dış memleketlerden mubayaa ve ithal olunacak (a) bendinde yazılı araç, gereç ve silahlar ile bunların teferruatı,

4. Değeri 100 EURO’ yu geçmeyen eşya,

5. Gerçek kişiler tarafından ithal edilen kullanılmış şahsi eşyadan;

a) Kanuni ikametgahlarını Türkiye Gümrük Bölgesine nakleden gerçek kişilere ait alındığı tarihte üç yaşından büyük olmayan kullanılmış motorlu veya motorsuz özel kara nakil vasıtaları,

b) Kanuni ikametgahlarını Türkiye Gümrük Bölgesine nakleden gerçek kişilere ait her türlü kullanılmış ev eşyası,

c) İkametgahı Türkiye’de olan bir Türk ile evlenerek veya evlenmek üzere Türkiye’ye gelen kişilere ait çeyiz eşyası,

d) Miras yoluyla intikal eden kişisel eşya,

e) Türkiye’ye öğrenim görmek amacıyla gelen öğrencilere ilişkin eğitimle ilgili malzemeler ve eğitimle ilgili diğer ev eşyaları,

f) Türkiye Gümrük Bölgesinden geçici olarak çıkan gerçek kişilerin geri getirdiği kullanılmış ev eşyası,

6. Gerçek kişilerce ithal edilen diğer eşyadan;

a) Değeri 300 EURO’ yu geçmemek üzere gerçek bir kişiden diğerine gönderilen veya yolcular tarafından ithal edilen hediyelik eşya,

b) Şeref nişanları veya ödülleri,

c) Uluslararası ilişkiler çerçevesinde alınan hediyeler,

7. Kamu kurum ve kuruluşları ile kamu yararına çalışan dernekler ve Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflar tarafından ticari gaye güdülmemek ve kuruluş amaçları doğrultusunda kullanılmak üzere ithal edilen eşyadan;

a) Eğitim, bilim ve kültürel amaçlı eşya ile bilimsel alet ve cihazlar,

b) Tıbbi teşhis, tedavi ve araştırma yapılmasına mahsus alet ve cihazlar,

c) Bilimsel araştırma amacına yönelik hayvanlar ile biyolojik veya kimyasal maddeler,

d) İnsan kaynaklı tedavi edici maddeler ile kan gruplama ve doku tipi ayırma belirteçleri,

e) İlaç özelliği olan ürünlerin kalite kontrolü amacına yönelik maddeler,

8. Bir ticari faaliyetin yürütülmesi ile bağlantılı ithalat;

a) İşyeri nakli suretiyle ithal edilen sermaye malları ve diğer malzemeler,

b) Türkiye Gümrük Bölgesinde faaliyette bulunan çiftçilerin, komşu ülkedeki mülklerinden elde ettikleri ürünler,

c) Komşu ülkelerdeki çiftçiler tarafından Türkiye Gümrük Bölgesindeki mülklerinde kullanılmak üzere getirilen, toprak ve ekinlerin işlenmesi amacına yönelik tohum, gübre ve diğer ürünler,

d) Ticari mahiyet arz etmeyen numuneler,

i- Önemli değeri olmayan numunelik eşya ve modeller,

ii- Basılı reklamcılık dökümanları ve reklamcılık amacına yönelik malzemeler,

iii- Bir ticari fuarda veya benzeri bir faaliyette kullanılan veya tüketilen ürünler,

e) İnceleme, analiz veya test amaçlı olarak ithal edilen eşya,

9. Ulaştırmacılıkta kullanılan eşya;

a) Taşıma sırasında eşyanın istifi ve korunması için yardımcı maddeler,

b) Canlı hayvanların nakli sırasında kullanılan kuru ot, yem ve yiyecek maddeleri ile ilaçları,

c) Ulaşım araçları ile özel konteynerlerde mevcut bulunan akaryakıt ve madeni yağları,

d) Deniz ve hava ulaşım araçlarına ait donatım ve işletme malzemesi,

10. Bilgi materyali ithalatı;

a) Yayın hakları veya endüstriyel ve ticari patent haklarını koruyan örgütlere gönderilen eşya,

b) Turistik reklamcılık malzemeleri,

c) Ticari değeri olmayan çeşitli belge ve eşya,

11. Cenaze ve cenaze ile ilgili eşyanın ithali;

a) Savaş kurbanları anıtları ile mezarlıkların yapımı, bakımı ve süslenmesi amacına yönelik eşya,

b) Tabutlar, cenaze kül kapları ve süsleme niteliği olan cenaze levazımatı,

12. Diğer eşya;

a) Malül ve sakatların kullanımına mahsus eşya,

b) Doğal afetlerden zarar görenlere gönderilen eşya,

c) Türkiye’de düzenlenen uluslararası spor müsabakalarında kullanılmak üzere getirilen eczacılık ürünleri,

Bu maddenin 4 ila 12 inci fıkralarında yer alan eşyayı tanımlamaya, bunların cins, nevi ve miktarları ile muafiyet ve istisna uygulanacak tutarları belirlemeye, maktu hadleri sıfıra kadar indirmeye veya iki katına kadar çıkartmaya ve sürelerle ilgili alt ve üst sınırları belirlemeye ve bu muafiyet ve istisnayı farklı eşyalar itibariyle birlikte veya ayrı ayrı uygulatmaya Bakanlar Kurulu yetkili

Tabi bu durumu birebir Muayene Memuru ile hergün yaptığım için savunuyorum. Kullanılmış ürünleri ticari mahiyet arz etmeyen ürün kapsamında görmedikleri için gümrükte takılıyor. Dediğiniz gibi DTS, TSE, CITES, CE aranması gereken bir çok ürün hergün muaf geçiyor. Eğer bu muafiyet ve memurun insiyatifi olmasa hemen hemen hiçbir ürün gümrüksüz bir şekilde teslim olmaz. Bu durum isyana yol açar :D Kati ithalattan çok, bu kapsamda ithalat yapılıyor. Bu da vergi kaybına ve rekabetin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Muayene memurluğu zor iş, bende olsam birçok ürünün muaf olarak geçişine izin vermezdim.

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Fatih Karaot
(düzenlendi)

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAP...em=320219619532

Bu ürünü aldım.(geçen ay)Yaklaşık 20 günde geldi.39$ kargo...(35 tl da gümrük ödedi babam :rolleyes:

Şu an Kıbrıs dayım...Trans'ı da Forum üyelerinden Sıtkı usta indiriyo.(Orda tanıştık,forum üyesi olduğunu da orda öğrendim :D ...Artık sıtkı usta dan bişiler bekliyoz... :fiuw:

tarihinde Fatih Karaot tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ramazan Akkaya
(düzenlendi)

arkadaşlar aracıma almanyadan arka tampon buldum uygun fiyata, almanyadan arkadaşım satın aldı benim için, , fiyatı 50 euro ve ikinci el kullanılmış bir parça, gümrüğe taıkılırmı? nasıl göndermesi gerekir?tampon ağır bişey değil ama hacmi büyük doğal olarak, Cevaplarınız için şimdiden Teşekkürler

tarihinde Ramazan Akkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...