İçeriğe Yönlendir

Yurtdışından internet üzerinden alışveriş

Ümit Uğurlu

Recommended Posts

Ramazan Akkaya
Takılma ihtimali var. Ama benim bagaj perdem takılmasına rağmen, gidip sıkıntısızca almıştım. Tek gönderme yolu var. Alman PTT'si ile.

Alman ptt'si nasıl oluyor abi açıklarmısın.

Yorum bağlantısı
Ramazan Akkaya
Bizim PTT ile bağlantısı olan Alman resmi posta işletmecisi. İngiltere'de Royal Post diye geçer. Alman olanını bilmiyorum. Buradan gönderilen kargo, Türkiye'de posta gümrüğüne gelir. Çoğunlukla sorunsuz geçer. Geçmezse de sözlü beyan yapılarak posta gümrüğünden alınır. Hava postası da var ama o durumda astarı yüzünü aşar.

bu şekilde gelirse ben postayı nerden teslim alacağım ve tahminen nekadar sürede geliyor

Yorum bağlantısı
Ramazan Akkaya
Süre değişir. Çoğunlukla kapıya gelir. Gelmezse de Yenimahalle'de Eşref Bitlis Cd.'nde Posta İşleme Merkezi var. O binadan.

abi çok soru soruyorum kusura bakmıyorsundur umarım,takıldı mesela ürün ozaman nasıl öğreniyoruz ne yapmamız gerekiyor, alamama gibi bi ihtimalimiz oluyormu bu PTT ile

Yorum bağlantısı
Ramazan Akkaya
Kağıt gönderirler. Alamama durumu olur. Bazen de alınır ama çok fazla uğraştırırlar. Yani muayene memurelerinin (2 tane bayan bakıyor bu işe) o günkü psikolojilerine bakar.

Ne yapayım bilmiyorum ki,arkadaşımda Türkiye ye gelmiyor, gelse yanında getirirdi ama, hay allah, bişey düşüneceğiz artık.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Peki getirttiğimiz ürün gümrüğe takılmadı ise; Ümit Bey'in bahsettiği Gümrük Vergisi, Damga Vergisi, Ordino Ücreti, Ardiye Ücreti gibi ücretleri ödemiyor muyuz, ürün direkt etikent fiyatı + kargo masrafı ile elimize geçiyor mu?

Evet...

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Murat Dere

çok olmuş son mesaj yazılalı ama, e-bay'den ikinci el mondeo kararan aynası aldım. bilenler vardır. gönderi ücreti dahil 88 TL (26 pound ürün bedeli+8.75 pound shipping) civarına geldi. kapıya kadar postacı getirdi. 12 günde geldi. gümrük mümrük ödemedim. mümrük diye bir şey zaten yok da. hani bazen böyle "m" harfi ile ikileme yaparız ya ondan yaptım. n'oldu ya? herkes yapıyor Allahallah.

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
çok olmuş son mesaj yazılalı ama, e-bay'den ikinci el mondeo kararan aynası aldım. bilenler vardır. gönderi ücreti dahil 88 TL (26 pound ürün bedeli+8.75 pound shipping) civarına geldi. kapıya kadar postacı getirdi. 12 günde geldi. gümrük mümrük ödemedim. mümrük diye bir şey zaten yok da. hani bazen böyle "m" harfi ile ikileme yaparız ya ondan yaptım. n'oldu ya? herkes yapıyor Allahallah.

ayna bahane muhabbet şahane demek istiyorum :D

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Yasin Çelik

Peki ebay dan ürünü alsak başka bir ülkedeki arkadaşımızın adresine yollasak .Başka ülkedeki arkadaşımızda bize yollasa .

Saçma gelebilir ama ben farklı ürünler içinde Ticari numune olarakta getirmiştim bi çok kez de o yüzden soruyorum

yani bu vergi gümrük işlemleri acaba başka ülkelerde de uygulanıyormudur?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Vedat Orhan
Peki ebay dan ürünü alsak başka bir ülkedeki arkadaşımızın adresine yollasak .Başka ülkedeki arkadaşımızda bize yollasa .

Saçma gelebilir ama ben farklı ürünler içinde Ticari numune olarakta getirmiştim bi çok kez de o yüzden soruyorum

yani bu vergi gümrük işlemleri acaba başka ülkelerde de uygulanıyormudur?

Biraz geç oldu ama ynei gördüm.

bildiğim kadarıyla en zından ebayda kart adresi ile kargo adresinin aynı bölgeden olması gerkiyor.

Yani ben ödeyeyim başka ülkedeki arkadaşıma yolltayım o gelirken getirsin olmuyor.

ama dediğim gibi bildiğim kadarıyla

emin miyim? hayır?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek

T.C.

BAŞBAKANLIK

Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü

Hükümet Meydanı Ulus 06100 ANKARA

Ayrıntılı bilgi için: İthalat Dairesi

Tel: (0312) 3068977-78

Faks: (0312) 3068965-95

Elektronik Ağ: www.gumruk.gov.tr

e-posta: muafiyetler@gumruk.gov.tr

Sayı

: B.02.1.GÜM.0.06.10.00-010.06-02

21/5/2009

Konu

: Posta yoluyla gelen eşya

GENELGE

(2009/72)

4458 sayılı Gümrük Kanununun 167 nci maddesinin son fıkrasına istinaden çıkartılan 05.02.2000

tarih ve 23955 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 13.01.2000 gün ve 2000/53 sayılı Bakanlar Kurulu

Kararı eki Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna Tanınacak Haller Hakkında Kararın 4, 32 ila 34

ve 39 ila 41 nci maddelerinde posta yoluyla gelen eşyanın hangi koşullar altında gümrük

vergilerinden muaf olacağı belirlenmiştir.

2006/10733 sayılı BKK ile yukarıda bahsi geçen hükümlerde yapılan değişiklik ile alkol ve alkollü

ürünler ile tütün ve tütün ürünlerinin posta yoluyla yurda gelmesi mümkün bulunmamaktadır.

Posta yoluyla gelen eşyaya muafiyet uygulanabilmesi için; 4üncü maddede belirtilen eşyanın

kıymetinin 100 AVRO'yu geçmemesi, 32 ila 34 nci maddede belirtilen hediye edilmek suretiyle

gönderilen eşyanın kıymetinin ise 300 AVRO'yu aşmaması gerekir. Kıymeti 300 AVRO'yu aşan

1500 AVRO'yu aşmayan eşyadan ise, gerçek kıymetin %10'u oranında tek ve maktu vergi tahsil

edilecektir. 1500 AVRO'yu aşan eşya İthalat Rejimi Hükümleri çerçevesinde değerlendirilecektir .

2000/53 sayılı BKK'nın 4 üncü madde kapsamında getirilecek olan eşyaya muafiyet uygulanmasında

zaman açısından herhangi bir kısıtlama bulunmazken, aynı BKK'nın 32 ila 34 üncü maddeleri

kapsamındaki eşyaya muafiyet uygulanabilmesi için Ramazan ve Kurban bayramları ile yılbaşı ve

noel'den bir ay önce veya bir ay sonraki süreler içinde gönderilmiş veya Türkiye Gümrük Bölgesine

girmiş olması şartı aranmaktadır.

Yine 32 ila 34 üncü maddelerde söz konusu eşyanın karşılığında alıcısı tarafından ödeme yapılmamış

olma şartı getirilmiş ancak 2008/13676 sayılı BKK ile 2000/53 BKK'nin 40 ıncı maddesinin (e) bendi

yürürlükten kaldırılarak, vergileri ödenmek suretiyle posta yoluyla gönderilecek olan eşyada

karşılığında alıcısı tarafından ödeme yapılmamış olma şartı aranmamaktadır.

Dolayısıyla, 2000/53 sayılı BKK'nın 4 üncü maddesinde belirtilen kıymeti 100 AVRO’yu aşan ancak

1500 AVRO’yu aşmayan internet yoluyla satın alınan eşya için eşyanın gerçek kıymeti üzerinden

%10 oranında tek ve maktu vergi alınacaktır. Söz konusu eşyanın gerçek kıymetinin belirlenmesinde

ise aynı Kararın 3/m maddesine istinaden kargo ücreti dahil edilmeyecektir. Ayrıca, posta yoluyla

gelen eşyanın kullanılmış olması veya fatura ibraz edilememesi halinde eşya için yapılan ödeme

kıymete esas teşkil edecektir.

Bilgi ve gereğini arz/rica ederim.

S. Umman HAMİDO

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mesut Yalçın

merhabalar...

ben de bu güne kadar ebay ve strawberry.net ki oldukça uygun fiyata kozmetik satarlar(hanımlar duymasın yada duysun ve bizde kozmetiğe az para ödeyelim, hatta biz hediye edelim). neyse. en fazlası 120$ civarında idi ve hepsi 10-15 günde elime geçti ve hatta evime geldi. hiçbirinde gümrük ödemedim. ayrıca bildiğim kadarı ile kurban ve ramazan bayramlarından 1 ay önce ve sonra gümrük olmuyor. bu konuda bulunduğunuz ildeki gümrük ile ilgili kurumla muhatap oluyorsunuz. kesin emin olmak istediğiniz konuda orayı arayın şüpheniz kalmasın ve ayrıca sonradan üzülmeyin.

saygılarımla....

Yorum bağlantısı
Cihan Öztürk

Herkese Merhablar,

Forumlardaki yurtdisi sitelerden e-ticaret ile ilgili butun yazilari okudum. Benim sormak istedigim bir konu vardi. Yardimci olabilirseniz cok cok sevinicem.

Ben su anda San Francisco sehrinde yasiyorum Amerika'nin. Burada amazon.com yada ebay.com yada diger uluslararasi online satis siteleri gibi bir site kurma calismalrim var.

Asil yapmak istedigim ise Turkiyeye ozel bir site yapmak. Cunku ben Turkiyedeyden istedigimiz her urunu Ebay den getirtemiyorduk. Benim yapacagim web sitesi ise kendi urunlerini satmanin yaninda oradaki arkadaslar sayet diger sitelerde urun bulurlarsa kuracagimiz bu web sitesi uzerinden alip onlara ulastirmak.

Sorum ise su: Amazon.com yada diger uluslararasi siteler nasil oluyorda parekende her urunu Turkiyeye gonderebiliyorlar. Yani gumruk mevzuati nasil oluyor bunun. Cunku neticede bu bir ticari is olacak ve devlet haliyle vergisini almak isteyecek. Ama bunu nasil otomatikmen halledior bu siteler ve hic gecikme yasamadan ve ugrasmadan direk Turkiyedeki adresimize gonderebiliyorlar. Ya da gumrukte hic takilmiyorlar mi?

Umarim uzun yazmamisimdir ve cevap verecek birilerini bulabilirim.

Simdiden cok cok tesekkuler.

Saygilarimla,

Cihan Ozturk

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Herkese Merhablar,

Forumlardaki yurtdisi sitelerden e-ticaret ile ilgili butun yazilari okudum. Benim sormak istedigim bir konu vardi. Yardimci olabilirseniz cok cok sevinicem.

Ben su anda San Francisco sehrinde yasiyorum Amerika'nin. Burada amazon.com yada ebay.com yada diger uluslararasi online satis siteleri gibi bir site kurma calismalrim var.

Asil yapmak istedigim ise Turkiyeye ozel bir site yapmak. Cunku ben Turkiyedeyden istedigimiz her urunu Ebay den getirtemiyorduk. Benim yapacagim web sitesi ise kendi urunlerini satmanin yaninda oradaki arkadaslar sayet diger sitelerde urun bulurlarsa kuracagimiz bu web sitesi uzerinden alip onlara ulastirmak.

Sorum ise su: Amazon.com yada diger uluslararasi siteler nasil oluyorda parekende her urunu Turkiyeye gonderebiliyorlar. Yani gumruk mevzuati nasil oluyor bunun. Cunku neticede bu bir ticari is olacak ve devlet haliyle vergisini almak isteyecek. Ama bunu nasil otomatikmen halledior bu siteler ve hic gecikme yasamadan ve ugrasmadan direk Turkiyedeki adresimize gonderebiliyorlar. Ya da gumrukte hic takilmiyorlar mi?

Umarim uzun yazmamisimdir ve cevap verecek birilerini bulabilirim.

Simdiden cok cok tesekkuler.

Saygilarimla,

Cihan Ozturk

düşüncelerini ve çalışmalarını takdirle karşıladım Cihan arkadaşım, umarım başarılı olursun da Türkiye'den çok dua alırsın. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Cihan Öztürk
Cihan kardes yanlisin var, urunlerin hepsini yollamiyorlar, eger adresin Turkiye adresi ise, shopping cart'a atiyorsun, ama hade odeyelim gelsin dediginde bu urunleri adresinize yollayamayiz uzgunuz diye bir cevap cikiyor karsina.

Su an amazondan sadece kitap alabiliyorsun, baska bir sey almaya kalktiginda, cd/oyun/elektronik zimbirti, bunlar yollanmiyor.

Mehmet abi zahmet olmazsa

4, 32 ila 34, ve 39 ila 41 numarali maddelerin icerigini de bizimle paylasirmisin ?

Bu konuda umidimi her gecen gun kaybediyorum. Yani anlasilan bu isi professyonel, hizli, pratik ve de mevzuatina uygun bir sekilde yapmanin bir yolu yok. Yani parekende bir sekilde Turkiyeye urun yollamanin.

Anladigim kadariyla uzun yolu ise: Yurtdisindan urunu yolluycaz ve (gumruge takilip takilmamasi tamamen sans) gumruge takilmasi halinde alici gidip orda bir gununu harcayarak urununu almaya calismasi ki bu da hem alici hemde satici icin ugrasmaya degmeyecek kadar maliyetli ve uzun bir yol.

Tekrar tekrar tesekkurler ilginiz icin.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Tanr?verdi

arakdaşlar ben Tarsus'tayım hadi gümrüğe takıldı ürün, nereden alacam? taaa istanbula mı gidecem yoksa nereye gelecek? kesin ulaşacağı yer neresidir. çok bulanık bir konu çünkü.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Bayram Korkmaz

Ebaydan far almak sitiyorum ben. amerikalı bir firmada var. 250 dolar civarındada fiyatı. büyüklük yada fiyat konusunda bir sıkıntım olur mu daha önce ebaydan hiç alısveriş yapmadım. sizce siparişi vereyim mi? yardımcı olursanız sevinirim... :))

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Süha Demirtaş
Ebaydan far almak sitiyorum ben. amerikalı bir firmada var. 250 dolar civarındada fiyatı. büyüklük yada fiyat konusunda bir sıkıntım olur mu daha önce ebaydan hiç alısveriş yapmadım. sizce siparişi vereyim mi? yardımcı olursanız sevinirim... :D)

Bu ürünü aldınız mı son durum nedir ?

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Mustafa Volkan Koca

Daha önce kendi aracıma almıştım güvenlik açısından çok hoşuma gitti bilirsiniz minübüslerin tam arkasını aynaya bakarak göremesiniz binek arabalardada atıyorum aynaya bakınca sadece üst taraf gözükür ama arkaya geçen 2 yaşında bir çocuğu göremezsiniz bu sebepten dolayı babamda arabalarına almak istiyor şöyle bir ürün sipariş etsek gümrüğe takılır acaba haftada 1-2 zaten bu siteden ürün geliyor eve ama genellikle spor kıyafeti ve ufak aletler geliyor 34dolar fiyatı var.

http://www.aliexpress.com/item/New-7-TFT-LCD-Color-Screen-Car-Monitor-Mirror-Rearview-camera-VCR-With-Remote-Controller-Dropshipping/830050941.html

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

Daha önce kendi aracıma almıştım güvenlik açısından çok hoşuma gitti bilirsiniz minübüslerin tam arkasını aynaya bakarak göremesiniz binek arabalardada atıyorum aynaya bakınca sadece üst taraf gözükür ama arkaya geçen 2 yaşında bir çocuğu göremezsiniz bu sebepten dolayı babamda arabalarına almak istiyor şöyle bir ürün sipariş etsek gümrüğe takılır acaba haftada 1-2 zaten bu siteden ürün geliyor eve ama genellikle spor kıyafeti ve ufak aletler geliyor 34dolar fiyatı var.

Benim bildiğim bir kişi üzerine yılda en fazla 5 adet sipariş oluyor,isim değiştirerek sipariş verirseniz sıkıntı olmaz gümrüğe de 100 doların altı takılmaz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca
(düzenlendi)

Benim bildiğim bir kişi üzerine yılda en fazla 5 adet sipariş oluyor,isim değiştirerek sipariş verirseniz sıkıntı olmaz gümrüğe de 100 doların altı takılmaz.

O biraz tuturabildiğine gibi bizim eve haftada 2-3 çinden posta geliyor onlar kargo olmadığı için sorun olmuyor mektup gibi düşünün zaten çoğu mektup gibi zarflarda geliyor.

Bunuda içi çıt çıtlı baloncuklardan zarfta gönderecekler büyük ihtimal ama içinde ekran var sıkıntı olurmu acaba televizyon özelliklilerin TRT den vergi istendiğini duydum bu sebepten sordum.

tarihinde Mustafa Volkan Koca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

O biraz tuturabildiğine gibi bizim eve haftada 2-3 çinden posta geliyor onlar kargo olmadığı için sorun olmuyor mektup gibi düşünün zaten çoğu mektup gibi zarflarda geliyor.

Bunuda içi çıt çıtlı baloncuklardan zarfta gönderecekler büyük ihtimal ama içinde ekran var sıkıntı olurmu acaba televizyon özelliklilerin TRT den vergi istendiğini duydum bu sebepten sordum.

satıcıya söyleyin zarf üzerine araç iç aynası yazsın sıkıntı olmaz

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

T

satıcıya söyleyin zarf üzerine araç iç aynası yazsın sıkıntı olmaz

eşekkürler

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...