İçeriğe Yönlendir

Turbo sesi

Özgür Düzgüner

Recommended Posts

Tevfik Çapar

Arkadaşlar va mı indirip dinleyen lütfen bi yorum ses hakkında...

Yorum bağlantısı
Tevfik Çapar
(düzenlendi)

Alper hocam motor devri düşerken ki sese dikkat. Elektrik süpürgesinin katılırken çıkardığı ses gibi bi ses geliyor...

tarihinde Tevfik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eyyüp Çelik

evet bu ses normal değil. turboda sorun olabilir. isterseniz başka bir servis veya ustaya gösterin

Yorum bağlantısı
Tevfik Çapar

Yaşar ustam bu sorunu nasıl giderebiliriz? Kayseriye gelsem sizi nasıl bulabilirim? Ne kadara mal olur bana?

Yorum bağlantısı
Ömer Bilen
Ömer bey benim araba da 2005. Acaba servis para almak için öle dedi?

servislerden herşey beklenir aracımın egr si bozuk dediler 1300 tl ye değiştiririz dediler yaptırmadım oysaki ne egr si sorun başka biyerden çıktı 150 tl ye hallettik.

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

servislere çok güvenmem,iyi servis ustası zaten kendi özel servisini açar

her özel serviste iyi usta vardır anlamına gelmesin :)

Yorum bağlantısı
Ömer Bilen

Abicim aynı benim araçtaki ses hortumları kelepçeleri felan iyice şıkıştırın benimki öyle azalmıştı biraz

Yorum bağlantısı
Tevfik Çapar

"Emme pervanesindeki hasarlar genelde hava filtresinden kaçan yabancı cisimlerden kaynaklanır.

Egsoz türbinindeki hasarlar ise motor sibop kestiyse veya manfolddan küçük bir parça koptuysa oluşur.

Şu durumda turbonuz ya revize edilecek, ya da yenisi takılacak. Sorun pervane veya türbin sorunu olduğu için sadece türbinin değişmesinde bir problem olmayacaktır. Yağsız kalıp da aşınsaydı değişim önerirdim. Ama şu durumda hasar hangisindeyse, egsoz türbininde veya emme pervanesinde, tespit edilip revizyonu yapılabilir". O.B.K hocamın cevabından alıntıdır...

Arkadaşlar sorum türbin den kaynaklanıyormuş. Bunu nasıl ve nerede değiştirebiliriz? Yaşar ustam özeline msj gönderdim bu arada cevap bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

Abi turboya giden hortumun kelepçesine baktır. Gevşemiş olabilir.Bizimki gevşemiş hortum çıktı dün gece uzun yolda gece 11 de ford acil servis bekledik. Bizdede böyle ses vardı. Egzostan siyah duman atma , çekiş kaybı veya yakıt tüketiminin artımı varmı?

Yorum bağlantısı
Tevfik Çapar

Siyah duman var. Çekiş kaybı çok fazla hissedilmese de var. Yakıt tüketmi abartılı değilama şu an 5.6 tl/100 km de.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hüseyin İlkay Balamber

16-08-2009 tarihinde yolda giderken bir polis sirenini andırı ses duydum. indim baktım turbodan geliyordu.Yiğit otoya telefon açıp durumu anlattım.bana turbo hortumu patlamış olabileceği söylendi.sonra eve dönerken ses iyice şiddetlendi ve araba çekişden düştü.pazartesine kadar bekleyip direk yiğit otoya gittik.baktılar hortum sağlam.turboyu sökük türbinelerine bakınca 2 kelebeğinin kırık olduğu gördük.turbo nafiş anlıyacağınız.turboyu tamirciye götürdüm adam bana 500 e tamir ederim dedi. bende 500 otaraya verceğime 950 verip Sıfır turbo aldım.takdırdım.Araba manyak gibi oldu.meğerse ben arabayı aldığımdan beri tam performansında kullanamıyomuşum..bunuda sizlerle paylaşmak istedim..

Yorum bağlantısı
Tevfik Çapar

Hüseyin bey bende sizin yaptığınız gibi yaptım 950+75 el emeği ile turboyu değiştirdim. Eski turboyu da kayseriye yolum düştüğünde yaptırmayı düşünüyorum ne olur ne olmaz diye...

Yorum bağlantısı
Fatih Kutluata

Benim arabada da aynı ses yeni çıkmaya başladı. Uzun yolda gelirken aracın sesi değişti, Islık sesi gibi bir ses çıkıyor. Dün akşam aynadan arabanın arkasına baktığımda siyah duman çıktığını farkettim. Yani bahsettiğiniz problemmi desem artık aynısı galiba. ustaya gösterme fırsatım olmadı ama turbodan kaynaklandığını düşünüyorum. Bu hafta sonu göstereceğim hayırlısı cebimizi yakmaz umarım...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Geçmiş olsun, bir daha olmaz inşallah, şu cmax lerinde bir turbo birde enjektör derdi bitmedi gitti, acaba 2009 larda durum nasıl, sırf bu yüzden cmax ten soğudum diyebilirim, normalde bakımlı ve düzgün kullanılan araçta mazotta temizse ne turbo nede enjektör kolay kolay bozulmaz, bu cmax lerde bir terslik var ama nedir, motor fazla güçlü sanki yani chip tuning yapılmışta üst limitte kullanılıyor gibi bozuluyor, demekki ya arabada sorun var yada kullanım hatası yapılıyor, beklemeden stop etmiyorsunuz herhalde değilmi, ayrıca dizel yüksek devri sevmez, yani 4000 devirde uzun süre sürmemek lazım hele 4500 motoru direk öldürür, cmax uzun yol dürekli en fazla 3000 devirde kullanılmalı, dizel yüksek devri sevmez istediği kadar gelişmiş olsun, otobanda 4000 devir sürekli giderseniz bu motorlar özelliklede cmax te çabuk turbo arızası yapıyor, devrimi fazladır nedir, fiesta 1.4 tdci ondan daha dayanıklı bu nasıl iş, kesin bir terslik var bu işte bence.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Hortumlar kontrol edildimi. Hortumlarda problem olmasın. Özellikle hava filitresi-turbo arasında. Bir ihtimal. Ses turbodan geliyor belli. Çekişte yakıtta problem yok, acaba bir yerde yırtılma açılma vs mi var.

Yorum bağlantısı
Hüseyin İlkay Balamber
(düzenlendi)

C-max motorundaki turbo ve enjektör sorunu var olmasına varda.siz gene dua edin Pejosu Citroeni olanlar kan ağlıyolar.gene Ford onlardan daha dayanıklı ve masraf olarakda az..ha bide aklıma gelmişken söyliyeyim.turbo time diye bişey varmış.bu alet turbonun ölmesini engelliyormuş.200 milyon lira filan dediler.aranızda bilgisi olan varmı ?

tarihinde H tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
İlker Özsöylemez
servislerden herşey beklenir aracımın egr si bozuk dediler 1300 tl ye değiştiririz dediler yaptırmadım oysaki ne egr si sorun başka biyerden çıktı 150 tl ye hallettik.

Ömer bey merhaba, nasıl hallettiniz egr sorununu ? bende 2004 c-max tdcı kullanıyorum aynı sorundan bahsettiler ve aynı miktarda parayı istediler benden de . naf sensörünü iki kez temzilediler düzelir gibi oldu ama gene aynı sorun devam ediyor araç 3000 devri geçmiyor, göstergedede arıza uyarısı vermiyor.

teşekkürler

ilker özsöylemez

izmir 1973

Yorum bağlantısı
Ömer Deveci

C-max 'in rapidshare 'e yüklenmiş seslerini dinledim, aynı ses bende de dün çıkmaya başladı. Acil olarak aracımı Usta Eller'e götürdüğümde, inceleme sonrası turbo yataklarında aşınmaya bağlı, milde boşluk oluşmuş olduğu bilgisi verildi.

Aracım, '06 FII 1.6 TDCI HB 103.000km.

Neyseki +2 yıl FORD güvence paketi yaptırmış idim, servis bakımlı olduğu için önümüzdeki günlerde OTOKOÇ 'ta değişim yapılacak görünüyor, umarım bir aksilik olmaz.

Bir de Usta Eller'den aldığım bilgiye göre yeni bir motor yağı temizleme cihazının OTOKOÇ 'a gelmiş. Onu da OTOKOÇ'a sordum, doğrulandı. Turbo değişirken mutlaka bu yeni cihaz ile motor yağı temizliğinin yapılmasını talep ettim.

%100 turboyu koruyucu şekilde kullandım diyemem. Ama yinede 100.000km'ler civarı PSA üretimi bir motor için düşük ömür gibi geldi bana.

Saygılar

Ömer D.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...