İçeriğe Yönlendir

2004 Focus Ghia'ya eklentiler

Murat Dere

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Sami Hoca, Ben seni bir elinde soba boyası, diğer elinde fırça ile hayal ediyorum hep... Kitapla falan görsem sen olduğuna inanmam heralde :D

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Sami Hoca, Ben seni bir elinde soba boyası, diğer elinde fırça ile hayal ediyorum hep... Kitapla falan görsem sen olduğuna inanmam heralde :D

Harika düzelttin Memet! Morali yerine gelmiştir Sami Beyefendi'nin. Ehehheheee... :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben sadece kitabın adını sormuştum ama tiyatro, konser yağlı boya resimde iyi birer alışkanlık... :D

Yorum bağlantısı
Vay be bunları damı duyacaktık. :D Kitap okumak yüzünden çoğu zaman forumu okumaya vakit bulamayan birine bunu da soruyorsan...

Ben her akşam olamasa da yatmadan önce en az bir saati kitaba ayıran biriyimdir...Tüm vizyon filmlerini izlerim...Her fırsatta tiyatroya giderim, beğendiğim sanatçıların konserlerini kaçırmam...Zamanında yağlıboya resim yaptım, şiir yazdım, bazı internet sitelerine inceleme türünde yazılar yazdım...Bu sanatsal faaliyetin yanında motora binerim, dağa çıkarım, dalarım, tamirat-tadilat yaparım, hızı severim...Bu yaşıma rağmen her hafta en az iki halısaha, bir de basketbol maçı yaparım...Siyasi ve ekonomik ''Güncel'' i mutlaka takip ederim...

Tek eksiğim yerli dizi izlemektir.Onu da denedim ama beceremiyorum, bünye kabul etmiyor. :)

Son okuduğum kitap dersen; şu ara elimde edebi eser yok, eniştemin yolladığı birkaç bilimsel dergi serisi var...Onların içindekileri ayıklamakla meşgulüm...

Oralardan çok boş görünüyorum galiba... :p

tebrik ediyorum sizi bunları muntazaman uygulayabiliyorsanız.ayrıca yaşınız da bişi yok gençsiniz. :D sanırım evlilik gibi bir ayrıcalıgın içinde degilsiniz gibi geldi bana.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Olr Ersen'im olur, yavaş yavaş. Getireyim mi aletleri, takalım mı Bursa'da sana bir tane... denizatı ışığı yani. :D

Takalım takmasına abi ama vakit bulabilirmisin bilmem.. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
tebrik ediyorum sizi bunları muntazaman uygulayabiliyorsanız.ayrıca yaşınız da bişi yok gençsiniz. :D sanırım evlilik gibi bir ayrıcalıgın içinde degilsiniz gibi geldi bana.

Sami hoca'nın içi geçmiş ruhu yaşlı :flowers:

Yorum bağlantısı

üstad bahsettigim 3.fren lambası vardıya mercekli degilmiş iyice baktım şeffaf plastik kullanmışlar.mercekli olanlarda bildigimiz küçük araç yanı veya tavan tipi aydınlatmalarda var onlarda hep oval tip düz olanı yok.hurdacıdan şahin stop bulucan geri vites yeri beyaz olan onu tırtıklayıp uyduracaksın ayna altına.gözüme çarparsa bu tip mercekli düz parça yazarım.

Yorum bağlantısı
Murat Dere
üstad bahsettigim 3.fren lambası vardıya mercekli degilmiş iyice baktım şeffaf plastik kullanmışlar.mercekli olanlarda bildigimiz küçük araç yanı veya tavan tipi aydınlatmalarda var onlarda hep oval tip düz olanı yok.hurdacıdan şahin stop bulucan geri vites yeri beyaz olan onu tırtıklayıp uyduracaksın ayna altına.gözüme çarparsa bu tip mercekli düz parça yazarım.

Oktay'cım sağolasın, ayağına sağlık. :blink: Şimdilik bunlarla idare ederiz biz de. :)

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Oktay'cım sağolasın, ayağına sağlık. :blink: Şimdilik bunlarla idare ederiz biz de. :)

yani arabana şahinden tırtıklanmışta olsa parça takmam diyosun illaaa.bizde orjinal bişi bulalım napalım.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
(düzenlendi)

cadran çalışmanı gözden kaçırmışım güzel çalışma ama ışık hüzmeleri hamojen degil sonradan smd lerden yapılmış led alıcam demişsin sonrası yok.bende yakında başlıcam.kafamdaki düşünce smd ledlerle ugraşmak olucaktı.

sonuç nedir geldimi o ledler ve taktınmı? taktıysan resim varmı?.sitendede cadran için yeni ledli halindeki resimlere ve açıklamayada rastlayamadım.

Yorum bağlantısı

hatta o smd ledin aynısını sende yapabilirdin çok basit yapısı var.

gösterge panelinin son resimleri lütfen eger düzelttiyseniz murat üstadım.

Yorum bağlantısı
Murat Dere
cadran çalışmanı gözden kaçırmışım güzel çalışma ama ışık hüzmeleri hamojen degil sonradan smd lerden yapılmış led alıcam demişsin sonrası yok.bende yakında başlıcam.kafamdaki düşünce smd ledlerle ugraşmak olucaktı.

sonuç nedir geldimi o ledler ve taktınmı? taktıysan resim varmı?.sitendede cadran için yeni ledli halindeki resimlere ve açıklamayada rastlayamadım.

hatta o smd ledin aynısını sende yapabilirdin çok basit yapısı var.

gösterge panelinin son resimleri lütfen eger düzelttiyseniz murat üstadım.

Resimde gösterdiğim 4lü smd led lambalardan geldi. Ancak onlardan da verim alamadım. Şimdi oradaki yuvalar iyi ayarlanmamış. 5 tane ampul yuvası yetmiyor. Ama tabii çareler tükenmez. Şimdi orası için daha farklı bir şey yapmayı düşünüyorum. Bazıları şerit ledleri arkaya döşüyor ama o da çok iyi değil bence. Proje uzun süreceği için yazı bekletiyorum; gösterge panelindeki her bir rakamın karşısına 1 smd led atacağım. Hadi o zaman heterojenlik yapsın da göreyim ben onu. :nazar:

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Resimde gösterdiğim 4lü smd led lambalardan geldi. Ancak onlardan da verim alamadım. Şimdi oradaki yuvalar iyi ayarlanmamış. 5 tane ampul yuvası yetmiyor. Ama tabii çareler tükenmez. Şimdi orası için daha farklı bir şey yapmayı düşünüyorum. Bazıları şerit ledleri arkaya döşüyor ama o da çok iyi değil bence. Proje uzun süreceği için yazı bekletiyorum; gösterge panelindeki her bir rakamın karşısına 1 smd led atacağım. Hadi o zaman heterojenlik yapsın da göreyim ben onu. :nazar:

günaydın deyim önce .

peki 4lü smd lerin yan kenarlarınada smd yerleştirsen üstekileri yanlara koysan üste bir tane yapsan bence olucak gibi 360derece ışık alırsın diye düşünüyorum.ekteki resminlere benzeyen tipte.ve sonra bunlara uygun şapka taksan ışıgı homojenleştirecek şekilde sence olmazmı.geniş boyutlu malzeme kullanmaktansa bunuda dene istersen.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

ledlerde eger şeffaf yüzeye ışık verilecekse farkettigim şey ledin iç yanan göbegi resmen ışıldıyor görülüyor yani bunu anca o ışıgı en aza indirecek şey ledin üstüne şeffaf kapak yerleştirmek ve diger şeffaf yüzeye en az şekilde yansımasını saglamak ve ışık daha hamojen görünecegini düşünüyorum

veya ledleri duyunun en altına yerleştirip yani duyunun sıkıldıgı taban hizasının biraz üzerine ve ledin oldugu yerin kenarlarını aliminyum bantla ayna yapmak bu şekilde ışıgı daha iyi yansıması saglanabilir diye düşünüyorum.yakında başlıyacagım bunları deneyecegim bakalım ne olcak.sence olumsuz düşüncelermi.

Yorum bağlantısı
Murat Dere
ledlerde eger şeffaf yüzeye ışık verilecekse farkettigim şey ledin iç yanan göbegi resmen ışıldıyor görülüyor yani bunu anca o ışıgı en aza indirecek şey ledin üstüne şeffaf kapak yerleştirmek ve diger şeffaf yüzeye en az şekilde yansımasını saglamak ve ışık daha hamojen görünecegini düşünüyorum

veya ledleri duyunun en altına yerleştirip yani duyunun sıkıldıgı taban hizasının biraz üzerine ve ledin oldugu yerin kenarlarını aliminyum bantla ayna yapmak bu şekilde ışıgı daha iyi yansıması saglanabilir diye düşünüyorum.yakında başlıyacagım bunları deneyecegim bakalım ne olcak.sence olumsuz düşüncelermi.

Oktay, benim daha iyi bir fikrim var. Bu resimdekiler çok pahalı. Fikrimi şimdi açıklamayayım. Biri yapar diye değil, yapsınlar. Öyle bir endişem olsa burada yayınlamam zaten yaptıklarımı. Bilgi olsun diye söyledim. ;) Şimdi söylemeyeyim, eğer olmazsa boşuna heyecenlanmış olmayayım kendi kendime. :nazar:

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Oktay, benim daha iyi bir fikrim var. Bu resimdekiler çok pahalı. Fikrimi şimdi açıklamayayım. Biri yapar diye değil, yapsınlar. Öyle bir endişem olsa burada yayınlamam zaten yaptıklarımı. Bilgi olsun diye söyledim. :) Şimdi söylemeyeyim, eğer olmazsa boşuna heyecenlanmış olmayayım kendi kendime. :D

evet bu ürünler pahalı,ben sadece örnek teşkil etsin diye ekledim.yapabilecegimiz türden bi led örnegi bunlar.tamamdır üstad yapınca görecez zaten.icatlarına alıştık beklenti var.yeni icatların için bekletme fazla. :D:D

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Dere
(düzenlendi)

Şimdik arkadaşlar, hani bazı arabalarda vardır (marka/model vermeyeyim, reklam olmasın. Onlar kendilerini bilirler.) geri vitese takınca yan aynalar aşağı iner böylece kaldırımı rahat görüp vurmadan parketme kolaylığı sağlar. Bildiniz mi? Hah, işte ondan benim arabada da var artıkın. Daha önce de belirttiğim gibi programcılık bilgim olmadığı için benim bacanağa ve kardeşine gittim. Fikrimi anlattım, nasıl olacağını söyledim, beyin fırtınası ve planlama aşamasından sonra aynaları kumanda eden anahtarı açıp içini inceledik, hangi konumda ne yaptığını keşfettik:

1anahtar.jpg

Daha sonra ne yapacağımıza karar verdikten sonra devreyi tasarlayıp baskılı devresini çizdik, positive 20 yöntemiyle çıkardık:

2pcb.jpg

Elemanları tedarik edip -ki zaten eldeki elemanlara göre tasarlamıştık- pcb'ye dizdim ve monte ettim:

3pcbdone1.jpg

4pcbdone2.jpg

En zor kısım aşağıdaki oldu. Motor bölümündeki geri vites müşirinden kablo çekmek. Direksiyon milinin geçtiği yuvayı kullanarak müşirden artı ucu içeriye taşıdık:

5musirden.jpg

6musir.jpg

Yasir (kendisi benim bacanak olur) "Ben monte edecem." diye tutturdu. Boş durmaktan canı sıkılıyordu herhalde...:

6montaj.jpg

Kapıda devrenin sığacağı kadar bir boşluk olması bizi ne kadar sevindirdi bilemezsiniz:

7monte.jpg

Devrede iki adet de pot var; biri inme süresi, diğeri kalkma süresinin ayarlıyor. Bunlara şu sebeple gerek duyduk; aynalardaki motorlar step motor olmadığı için konum bilgisi veremiyorlar (öyle olsa devre dadından yinmezdi) dolayısıyla motorun nerede olduğunu bilemiyoruz. Ayarı kaçarsa süreyi ayarlamak için pot koyduk. Devre şöyle çalışıyor: geri vitese takıldığında 3 sn süreyle röleler çekiyor ve sağ ve sol aynaları aşağı bakacak şekilde indiriyor. Geri vitesten çıktığında hemen kalkmıyor, çünkü ileri-geri manevra yapılıyorsa inip çıkıp durmasını istemedik. Geri vitesten çıktıktan sonra 20 sn kadar bekliyor -ki bu arada geriye takılırsa bu zamanlayıcı sıfırlanıyor- ondan sonra geldiği yere geri dönüyor. Görüntüsü aşağıda:

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Dere
her yeri pas içinde bu arabanın :spiteful: yanack bi gün bu kadar devreden :D

Seninki çok mu düzgün? :p Yanmasın be Mustafa'm. Ağzından yel alsın len. ;)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

ne kadar tebrik etsek seni az abi.

bir elektronikci olarak şuda dikkatimi çekti her baskı devreyi farklı yöntemlerle çıkartıyorsunuz.

:spiteful::D

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

hocam yine bir ilke imza atmışsın tebrikler. ayrıca Mustafanın dediği gibi o paslar yakışmamış :spiteful:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Seninki çok mu düzgün? :D Yanmasın be Mustafa'm. Ağzından yel alsın len. :spiteful:

Tamam yanmasın ama benimki daha düzgün ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...