İçeriğe Yönlendir

Fren Balata / Disk / Kampana

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Çağlar Bayur

1. Abs nin daha erken devreye girmesi, lasitklerin artık yol tutmadığı göstergesidir.

2. Diskler de kontrol edilir, yüzeyde aşınma var ise, yeni balata takılırsa ömrü yarıya düşeceğinden disk de değişir.

Yorum bağlantısı
Lokman Özbek

Öncelikle teşekkürler. Lastikler henüz 1 seneyi doldurmadı. İlgili linkte sadece otosan ve bosh markalar yer alıyor. Fiyatlar uygun mu arkadaşlar?? Orjinali lok diye duymuştum. Sizin önerileriniz nedir?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Öncelikle teşekkürler. Lastikler henüz 1 seneyi doldurmadı. İlgili linkte sadece otosan ve bosh markalar yer alıyor. Fiyatlar uygun mu arkadaşlar?? Orjinali lok diye duymuştum. Sizin önerileriniz nedir?

Orjinal balata otosandır.Sizin dediğiniz Luk marka baskı balata da kullanılıyor.Balata olarak ne takarsanız olur ancak çok sert olan bir şey olmasın.Ses yapabilir.Bence yapacağınız şey işi ustanıza bırakın bir sorun olursa gelirim deyin.Ben TRW balata kullnıyorum çok memnunum.Daha önce BSG vardı onlarda ucuz olmasına rağmen oldukça iyiydi.Yani baltada orjinallik önemli değil.Disklerinize de baktırın ama yamulma falan varsa bir defalık tornaya verin veya değiştirin.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Otosan markalı diskler servisde de satılıyor, ama orjinal kavramı bir yana, kaliteli kavramı bir yana. Bosch markasının imajına da kanmayın.

Yorum bağlantısı
Tufan Ünlü
Arkadaşlar. Aracımın balatalarını değiştirmek istiyorum . Geçen sene usta idare eder demişti ama artık değiştirme zamanı geldi gibi. Abs ler çok çabuk devreye girmeye başladı. yakın zamanda fren balatalarını değiştiren oldu mu? Sizlerden marka önerisi ve fiyat almak istiyorum....Bu arada fren balatalarında değişecek parça sadece balatadan mı ibaret oluyor???

Balatalar değişirken eğer disk yüzeyinde aşınmalar olduysa diski tornalatmanız gerekecek. Bana diski tornalatmaya 40 lira vermek yerine yeni disk almak daha mantıklı geliyor. Tornalatma işleminden sonra fren sırasında titreme vs gibi problemlerde çıkabileceğini okumuştum forumlarda. Bilmiyorum doğru mudur? Ayrıca disk belli bir miktar inceliyor sonuçta. Ben daha değiştireli 1 ay olmadı TRW marka balata 45 lira ve Ate marka fren disklerini 85 liraya aldım.

Yorum bağlantısı
Lokman Özbek

Aslında ben de ustaya bırakmaktan yanayım. Ama benim ustadan mıdır yoksa geneli böyle midir bilmiyorum eksik olan parçayı yedek parçacıdan alıp getiriyor ve takıyor. bana pek marka model felan sorduğu yok. Sorduğumda gerek yok bu parça işini görür diyor. Bakalım bu sefer ne diyecek...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Aslında ben de ustaya bırakmaktan yanayım. Ama benim ustadan mıdır yoksa geneli böyle midir bilmiyorum eksik olan parçayı yedek parçacıdan alıp getiriyor ve takıyor. bana pek marka model felan sorduğu yok. Sorduğumda gerek yok bu parça işini görür diyor. Bakalım bu sefer ne diyecek...

Tamam işte ustanıza güveniyorsanız dert etmeyin.Ancak sorun olduğunda da bak gelirim başını ağrıtırım deyin ;) Zaten çoğunlukla ustalar piyasada fiyat performans oranı en iyi olan ürünleri kullanmaya çalışıyorlar.Kalitesiz taksa kendi başı ağrıyacak,pahalı taksa müşteri memnun olmayacak falan filan...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

montajda motocraft kullanılıyor. diski 130 binde değiştim 90 binde bir kere torna görmüştü. motocraft aradım ama bulamadım Osman usta otosan disk ve değişik bir marka balata taktı. 4 bin km oldu heralde bir sorun yok. Önceki balata otosandı. Sorun olmadı.

Yorum bağlantısı
Lokman Özbek

Ustaya gittim.Orjinal balata kullanalım dedi.Otosan taktı.Ön Diskler için çok az incelmiş değiştirmeye gerek yok dedi. Arka tekerleklerin fren ayarını yaptı. Birde el freni ayarını yaptı.

Ön balata değişim+ arka teker ve el freni ayarları için 40 tl ödedim. + 45 tl de ön balatalar için.. Bu arada frenler bayağı bi zayıfladı. 1-2 güne düzelir dedi. İnşallah dediği gibi olur... Yoksa sıkıntıya sokacak gibi...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Değişim sonrası iyileşme fark etmek lazımdı bence. İlerleyen zamanlarda da (balata alışana kadar) performansı en üst seviyeyi gelmesi lazım. Disk değişmedğinizi için mi acaba öyle oldu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yeni balatada, fren pedalı hamur gibi olur, en sonda tutar gibi. 30-40 km sonra düzelir.

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

acaba otosan ne yapmaya çalışıyor...bir işe yaramayan dandirik disk ve balataları ucuza satıp ford yedek parçası ucuzdur imajı sağlamakmı...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Teknik olarak kaliteli olsa da, müşteri özel servise kaçınca, eski modellerde, ucuz bakım parçası her markada, raflarda yerini alır.

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu
Teknik olarak kaliteli olsa da, müşteri özel servise kaçınca, eski modellerde, ucuz bakım parçası her markada, raflarda yerini alır.

teknik olarak herşey kalitelidir sonuçta :fiuw: ama iş uygulamasına geldiğinde cossss :good1: kısaca piyasa rekabeti diyosun galiba abi :s

Yorum bağlantısı
Bekir Akarca
(düzenlendi)

Orijinalli lok değil Motorcraft olduğunu biliyorum, bende tüm balataları değiştirdim Ankara Tan otoda takılan Motorcraft'tı.

tarihinde Bekir Akarca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur
Yeni balatada, fren pedalı hamur gibi olur, en sonda tutar gibi. 30-40 km sonra düzelir.

bunu öğrendiğim iyi oldu çağlar'bey 3 gün önce bende balataları değiştirmiştim eskisi üstte tutyordu yenisi dipte tutyor birde abs geç devreye giryor bende sorun var sanmıştım meğer normalmış .

Yorum bağlantısı

Ben 1 ay kadar önce hem diskleri hem balataları değiştim.Forumda da bu konuyu yazmıştım.Sildirme felan yapmayın, benim diskleri adam gibi silemediler.Sizinkinde de aynı problem olursa boşa para vermiş olursunuz.Gidin servise gerekeni yapsınlar.Orjinal disk ve balata kullanma taraftarıyım.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...

arka balataları otosan takmıştım 1 ay boyunca ciyaklayıp durdu sonra iade ettim ithal aldım ama adı aklımda degil.

bu balataları fişli olandan almıştım merakım aracımda balatalara takılması gereken fiş vardı balata kontrolünü veya neye yarıyorsa bunun kontrolünü neye göre anlıyacagım.fişler abs kontrolünemi baglı acaba.anlam veremedim.

Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur
arka balataları otosan takmıştım 1 ay boyunca ciyaklayıp durdu sonra iade ettim ithal aldım ama adı aklımda degil.

bu balataları fişli olandan almıştım merakım aracımda balatalara takılması gereken fiş vardı balata kontrolünü veya neye yarıyorsa bunun kontrolünü neye göre anlıyacagım.fişler abs kontrolünemi baglı acaba.anlam veremedim.

abs ye bağlı olmalı diye düşünyorum çünkü eski araçımda abs lambası yanyordu abs devreye girmiyordu tamirçi arkadaşa gittim oda direk o fişlere baktı bi çıkıklık varmı diye ordan hatırlıyorum .

Yorum bağlantısı
abs ye bağlı olmalı diye düşünyorum çünkü eski araçımda abs lambası yanyordu abs devreye girmiyordu tamirçi arkadaşa gittim oda direk o fişlere baktı bi çıkıklık varmı diye ordan hatırlıyorum .

o zaman fişli almakla iyi etmişim sanırım.

gerek yok denmişti bana kablo boşuna konmamış yani vardır bi görevi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Balatadaki fiş ile, poryadaki hız okuyucu fişi karışmasın:

1. Hız okuyucu her lastiğin hızını ayrı ayrı okur, burada sıkıntı var ise abs lambası yanar, arıza verir

2. Balatadaki okuyucu basit bir kısa devre (şase) okuyucusudur, yol bilgisayarına balata bitiyor uyarısı yollar, fiş kopuk-çıkık ise, balata bitti uyarısı yanar ama abs-fren de hiçbir ikaz-değişim olmaz.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Çağrı Sağlam

Her balata degistirildiginde disk de degistirilir mi? Kis gelmeden balatalari degistirmeyi planliyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Her balata degistirildiginde disk de degistirilir mi? Kis gelmeden balatalari degistirmeyi planliyorum.

Böyle bir şart yok.Ancak yeni balatalar bazen disklerle uyum sağlayamadığı için titreşime yol açabilir.Diskleri bozabilir.Sadece balatalarınızı değiştirin.Baktınız sorun çıktı o zaman diskler ya tornaya gidecek yada değişecek :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...