İçeriğe Yönlendir

Fren Balata / Disk / Kampana

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Övgü Gürşen
(düzenlendi)
Sanırım bana bir kınama gelmiş :bravo: Ankarada 37 yıldır Taksi durağı işletmeciliği yapıyoruz.Ankara-Çankayada en saygın duraklardan biridir.Hepsi üniversite mezunu değildir ama kendilerini yetiştirmiş insanlardır.Taksici esnafıda insandır.Eğiitmsizlik sadece onların değil toplumumuzun genel sorunudur.Ayrıca Taksici esnafının kendi doğruları yoktur.Deneme-yanılma yöntemleri vardır.Sizin 50 binde değiştirdiğiniz balatayı onlar 10 binde,sizin 2-3 mevsim kullandığınız lastikleri onlar her mevsim,sizin 10 binde değiştiğiniz yağı onlar 5 binde,sizin 3-5 ayda değiştiğiniz filtreleri onlar 15-20 günde bir değişmektedir.Dolayısıyla çok sık parça değişimi yaptıkları içinde hangi ürün kaliteli bilmektedirler.Aldıkları yakıtları,yine değiştikleri bujileri,baskı balataları falan hiç saymıyorum bile..Kısaca buna göre taksici esnafı birçok uzmandan daha uzmandır. Hani ne demişler, çok okuyan değilde çok gezen bilir demişler.Bilmem anlatabildim mi?

ayhan hocam kınama sana değil tabi ki ama senin yazın aklıma getirdi. mezuniyet ile ilgisi yok onu hemen belirteyim.

esnafın ihtiyacı ve beklentileri sıradan vatandaştan çok farklı. iddialı araç kullanan ile esnafın ya da sıradan sürücününün de farklı. yani herkes ihtiyacına göre seçimde bulunuyor doğal olarak. problem şu ki ortalama bir sürücü ticari sürücüsünün seçimini baz alamaz; daha doğrusu almamalı. uyduruyorum 1.5 yılda sertleşecek bir lastik ya da frenajda ses yapacak bir balata diğer sürücüler için iyi seçim olmaz. yılda 15-20 bin km yapacak sürücü için de dizel ya da lpg gereksiz olabilir ama ticariler için durum tümüyle aksidir. kınadığım zihniyet sen ya da senin gibi bu işi yapanlar değil, baz alan sıradan sürücüler bu bir.

çok güzel bir laf etmişsin, tam bir özet; kendi doğruları değil, deneyimleri olur diye. yıllarca gazete kağıdıyla, silmek amaçlı, camlarını çizdiler, kışın lastiklerini indirdiler; oksitlenen kutup başlarına vazelin sürmemekte inat ettiler ya da yokuş aşağı boşa attılar, ön sağ koltuk başlarını söktüler, gündüz far yakmayı ya da çoğu kez sinyal vermeyi reddettiler vs vs. ben 90 lardan beri bunlar için arada bir insanlarla karşı karşıya gelirim. hadi bir kısmını maliyet amaçlı olarak reddediyorlar diyelim ki onu bile kabul edemiyorum, diğerlerini kabul bile ettiremedim. yıllar geçtikçe sadece sürü psikolojisiyle, yani yapanlar arttıkça, bazı huylarını değiştirdiler. bu da aklıma geldi: frene basınca yanıp sönen stoplar; aracın arkasını kaldırmak; yay kestirmek vs.

kısacası uzmanlık sadece görüp geçirmekle de olmaz. biraz araştırma, gerektiğinde esnek davranma da gerektirir. genelleme yapmak her ne kadar yanlış olsa da trafikteki araçlara şöyle bir bakmak ne yazık ki hazin durumu ortaya koyuyor. eğitimsizliğin genel bir sorun olduğuna yürekten katılıyorum.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Önder Seçkin

evet bendede sorun var arka balatalardan gelen ses firene basıp ayagımı cektigimde sanki birsey yaglanmamışta o ses yapıyor gibi ses geliyor servise gittim birseyler yaptılar ama sorun bir süre sonra tekrarladı

Yorum bağlantısı
Fatih Dokcan

Benimde şöyle bi sorunum var frene biraz sert basınca 'tır tır tır tır' diye gelen ses var ama bu ses hız dustukce azalıyor.ilk zamanlarda az duyulan bi sesti simdilerde net şekilde duyuluyor. Sebebini bilen veya yaşayan var mıdır?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Benimde şöyle bi sorunum var frene biraz sert basınca 'tır tır tır tır' diye gelen ses var ama bu ses hız dustukce azalıyor.ilk zamanlarda az duyulan bi sesti simdilerde net şekilde duyuluyor. Sebebini bilen veya yaşayan var mıdır?

Abs nin sesi olmasın ? Pedalda titreşim oluyormu o sesler çıkarken..

Yorum bağlantısı
Fatih Dokcan

Fren titremiyor yani Abs degil.ses tarifini 'tır tır' diye anlattım ama garip bi ses cıkartıyor yani nasıl tarif etcegimi bilemiyorum.hız azaldıkca ses azalıyor ama frenden cekene kadarda ses gitmiyor.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Fren titremiyor yani Abs degil.ses tarifini 'tır tır' diye anlattım ama garip bi ses cıkartıyor yani nasıl tarif etcegimi bilemiyorum.hız azaldıkca ses azalıyor ama frenden cekene kadarda ses gitmiyor.

Balata ve disk kontrolu şart, büyük ihtimalle balatalarınız bitmek üzeredir..

Yorum bağlantısı
Fatih Dokcan

Cevaplar icin sagolun,Bu arada normal frenleme yapıldığında cızırdama sesi geliyor bi suredir ama toz kumdur diye aldırış etmemistim,dediğim seste cıktığına göre dediğiniz gibi balatalar bitiyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ali Fuat Alagöz

2007 dizel focus aracımda neredeyse 1.5 yıldır artarak devam eden bir frene basıldığında titreme durumu var.

Son zamanlarda direksiyonu takırdatma boyutuna erişti.

Sizce bu nedir? (abs değil, abs takır takır çalışıyor)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Muhtemelen diskler yamulmuş. 1.5 senedir böyle kullanıyorsanız bence değiştirin gitsin...

Yorum bağlantısı
Ali Fuat Alagöz
Muhtemelen diskler yamulmuş. 1.5 senedir böyle kullanıyorsanız bence değiştirin gitsin...

derhal yarın kontrol ettireceğim.

Yorum bağlantısı
Ali Fuat Alagöz
amortisör takozlarınada baktır oda yapabilir

zaten amortisörlerle ilgili bir sorunum var. büyük ihtimalle onlardan kaynaklanıyor.

Yorum bağlantısı
Bilgin Uluoğlu

1,5 yıldır iyi sabretmişsiniz bu sürede hiç servise gitmedinizmi onların anlaması lazım! Bu arada daha önce diskten olabileceği söyleyen oldumu :good1:

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
(düzenlendi)
1+

Disktendir.

Disktir disk...

Diskten..

tarihinde Cavit Do?an tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Konuyla ilgili olarak disk maceralarımı anlatayım.. :(

benim 07 focus ta da aynı sıkıntı vardı...

1- önce tavsiye üzerine bir özel servsite taşlatırdım.. 50 TL

2- 2 hafta dayandı ve aynı servis bozuntusuna yine götürdüm.. abi bir de üzerinde taşlayalım dedi ve utanmadan 40 TL daha para istedi.. hayır duası(!) ederek verdim ve o işlemden sonra da 1 ay dayandı.. sonra yine Azer bülbül gibi titremeye devam.. :p

3- soluğu yetkili serviste aldım... 2 disk + 2 balata (hepsi orj. motorcraft) için 385 TL para ödedim..

4- yeni sıfır diskler de 2 ay dayandı ve yine titremeye devam.. :unknw:

5- servise yine gittim ve "Parça Garantisinden" değiştirdiler..

6- şimdi üzerinde değişen diskler var ve 120 den donra frenleyince yine artan bir titreme başladı.. :)

7- bir arkadaşım bu şekilde 4 set disk değiştirdiğini ve en sonunda serviste cıngar çıkartıp Otosana şikayet ettikten sonra parça konusunda yetkili bir arkadaşından birşeyler öğrendiğini, Türkiyede birçok yetkili servise giden parçaların 2. kalite orj. parçalar olduğunu, 1. kalite parçalarda sıkıntı yaşanmadığın, bu disklerden getirtilip takıldığında sorununun çözüldüğünü söyledi.. (inanıp inanmamak size kalmış.. bizzat başıma geldiği için ben inandım.. :good1: )

SON OLARAK: yaklaşık 2-3 hafta kadar önce servisi arayıp bu arkadaşın durumunu ilettim ve hiçbir yalalama, itiraz olmadan "Abi gel, şikayete gerek yok, biz çözeceğiz" cevabını aldım.. :p bilmem anlatabildimmi...

ben başımdan geçenleri anlattım.. umarım yardımcı olmuştur..

Yorum bağlantısı
İbrahim Etem Gök

aynı sorun bendede var diskleri değiştirdim titremeye devam . yeni aldığım diskleride tornalattım 1 ay dayanmadı şimdi titriyoruz. acayip sinirbozucu birşey. acaba başka bir parça diskin yamulmasına neden olurmu ? boyle ayda bir tornacıyamı gidecez

Yorum bağlantısı
Serkan Öz

Servisten değil de dışarıdan bosch, motorcraft vs diskte alınabilir bence..

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Diskleri biran önce değiştirin,viraj dönerken ani fren yapınca titremeden dolayı araç kontrolden çıkabilir.Otosan diskler benimde 2 ay sonra titremeye başlamıştı,şimdi 1 senedir bosch kullanıyorum sorun yok.

Yorum bağlantısı
İbrahim Etem Gök

boschu nerden alacaz? burdaki parçacılarda üstünde otosan yazanlardan var

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Beyler diskler için çok fazla para vermeyin..Gidip uyduruk bişeyde almayın ama çok pahalı bişeye de gerek yok.Disk işi şans işidir.250 TL lik diske 20 TL lik balata takarsanız onlarda yamulur.Veya disk balata uyumunu yakalayamazsanız yazık edersiniz.Disk kadar balatada önemlidir.Size tavsiyem sert balata almayın.Yumuşak olanları tercih edin.Bunlarda görsel oalrak tozlanma yapacaktır ama en azından disklerinize zarar vermezler.Misal bende Çin malı dedikleri BENDİX marka disk ve yine yerli malı dedikleri BSG marka balatalar var en ufak bir titreşim yok.7-8 ay oldu değişeli.Ha bundan sonra olursa ne mi olur zaten toplamda verdiğim para 100 lira bile değil.Atar yenisini taktırırım. Ama 300-500 Tl disk+balataya verdikten sonra atması biraz güç olsa gerek :good1:

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Haziran ayında Bendix marka disk aldım. Geçen aydan itibaren çok hafif bir titreme oluştu yanlız ben bunu başka bir sebebe bağlıyorum. Araba her yıkandığında jantlara temizleme ilacı sıktırıyorum. Bu ilaç sıcak diske temas edince diski eğebiliyor. Bence arabanızı yıkatmadan önce yaklaşık bir 10-15 dk disklerinizi ve frenlerinizin soğumasını bekleyin. Daha sonra aracınıza su vurdurun...

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

Ben de duymuştum, sıcak disklere su tutmamak gerekiyormuş yamulma yapabiliyormuş, benim 2 yıl oldu değiştireli herhangi bir titreme yok.

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
Konuyla ilgili olarak disk maceralarımı anlatayım.. :)

benim 07 focus ta da aynı sıkıntı vardı...

1- önce tavsiye üzerine bir özel servsite taşlatırdım.. 50 TL

2- 2 hafta dayandı ve aynı servis bozuntusuna yine götürdüm.. abi bir de üzerinde taşlayalım dedi ve utanmadan 40 TL daha para istedi.. hayır duası(!) ederek verdim ve o işlemden sonra da 1 ay dayandı.. sonra yine Azer bülbül gibi titremeye devam.. :)

3- soluğu yetkili serviste aldım... 2 disk + 2 balata (hepsi orj. motorcraft) için 385 TL para ödedim..

4- yeni sıfır diskler de 2 ay dayandı ve yine titremeye devam.. :)

5- servise yine gittim ve "Parça Garantisinden" değiştirdiler..

6- şimdi üzerinde değişen diskler var ve 120 den donra frenleyince yine artan bir titreme başladı.. :)

7- bir arkadaşım bu şekilde 4 set disk değiştirdiğini ve en sonunda serviste cıngar çıkartıp Otosana şikayet ettikten sonra parça konusunda yetkili bir arkadaşından birşeyler öğrendiğini, Türkiyede birçok yetkili servise giden parçaların 2. kalite orj. parçalar olduğunu, 1. kalite parçalarda sıkıntı yaşanmadığın, bu disklerden getirtilip takıldığında sorununun çözüldüğünü söyledi.. (inanıp inanmamak size kalmış.. bizzat başıma geldiği için ben inandım.. ;) )

SON OLARAK: yaklaşık 2-3 hafta kadar önce servisi arayıp bu arkadaşın durumunu ilettim ve hiçbir yalalama, itiraz olmadan "Abi gel, şikayete gerek yok, biz çözeceğiz" cevabını aldım.. ;) bilmem anlatabildimmi...

ben başımdan geçenleri anlattım.. umarım yardımcı olmuştur..

motorcraft olduguna eminmisiniz. otosanın kendi yaptırdığı mallar var diye hatırlıyorum. 60 binde değiştirttim 90 binde hala tık yok. tabi ben gidip aksaraydan parçacımdan alıp gidip kendim takıyorum. muayneye giderken bi far ayarı yapıp gittim. Fardan az kusurlu olarak geçti araç. sağ far hüzmesi sola kayık gibi bişeydi :)

Haziran ayında Bendix marka disk aldım. Geçen aydan itibaren çok hafif bir titreme oluştu yanlız ben bunu başka bir sebebe bağlıyorum. Araba her yıkandığında jantlara temizleme ilacı sıktırıyorum. Bu ilaç sıcak diske temas edince diski eğebiliyor. Bence arabanızı yıkatmadan önce yaklaşık bir 10-15 dk disklerinizi ve frenlerinizin soğumasını bekleyin. Daha sonra aracınıza su vurdurun...

o kadar su ne yapıcak olm. ben sol ayakla geçen frene basıyordum balata yandı. duman çıkmaya başladı. aynen çıktım yola 5 dakka fren kullanmayınca eski haline döndü ama balatayı yaktık. gidip balata alıp değiştirdim. disk hala canavar gibi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...