İçeriğe Yönlendir

Alım Satım

Bilgin Aksoy

Recommended Posts

Bilgin Aksoy
(düzenlendi)

Arkadaşlar yeni alınan aracın noterden satışı yapıldıktan sonra önce muayene(muayene tarihi gelmiş durumda) yapılıp sonra trafikten ruhsat çıkartılır yoksa önce ruhsat sonra muayene yapılır?

Ayrıca EK-1 belgesi alım-satımda da dolduruluyor mu? Sırası nasıl olacak bütün bu işlemlerin?

tarihinde Bilgin Aksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ömer Salih Yetgil

Bilgin Bey,

Öncelikle muayenesi bitmiş ise muayene yapılıp sonra ruhsat çıkıyor. Muayenesi bitmiş araca trafik şubeleri ruhsat çıkartmıyor. Ek-1 belgesi ile alakalı herhangi bir trafik müşaviri yardımcı olur sanıyorum. Ama ben kendim yapacağım diyorsanız sanırım trafik şubelerinin yakınlarında bu belgeleri cüz-i ücretle dolduran yerler varmış. Mesela Sarıyer Trafik Şubesi'nin yanında ki büfede bu belge dolduruluyormuş.

Bilgilerinize...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Otomobilse evet 3 yıl Özgür..

Sıfır alındığı zaman, anlaşmaya bağlı olmak üzere, yani anahtar teslimi aldıysan o yılın ilk taksiti satıcı tarafından ödeniyor..

Yorum bağlantısı
Ömer Salih Yetgil

Birşey değil Bilgin Bey.

Özgür Bey ana kural şu; yılın hangi döneminde aracı alıyorsanız o dönemin vergisi ödenmiş olur. Ocak-Haziran arası alırsanız 1. taksit, Temmuz-Aralık arası alırsanız 2. taksit. Aralığın son haftası alıp ruhsatı çıkarttırırsanız 1 hafta sonra MTV ödemek zorunda kalırsınız. O yüzden Aralık ayında firmalar faturayı keser ruhsatı ve teslimatı Ocak ayına sarkıtırlar. Bilginize...

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Oğuz Altınada

Yarın ruhsatı üstüme almak için Sultanbeyli trafik şubesine gidicem daha önce buraya yolu düşen oldu mu, çok kalabalık bir şube mi? Muameleci işlemler için 110lira istedi birde 30-40lira vekalet parası derken 150lirayı buluyor, bu yüzden kendim hallediyim diyorum iyi mi yaparım kötü mü bilmiyorum ilk defa deniyeceğim :)

birde plakalarımı yeniden bastırmak istiyorum bu işlem için işi yokuşa sürerler mi plakaları alıp iyice eskitiyim mi?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Yarın ruhsatı üstüme almak için Sultanbeyli trafik şubesine gidicem daha önce buraya yolu düşen oldu mu, çok kalabalık bir şube mi? Muameleci işlemler için 110lira istedi birde 30-40lira vekalet parası derken 150lirayı buluyor, bu yüzden kendim hallediyim diyorum iyi mi yaparım kötü mü bilmiyorum ilk defa deniyeceğim :)

birde plakalarımı yeniden bastırmak istiyorum bu işlem için işi yokuşa sürerler mi plakaları alıp iyice eskitiyim mi?

yukardaki Oğuz Bey in yazsına ilave olarak ikinci el oto alımında masraflar neler oluyor. İllaki Noter satışı gerekiyor mu ? vb...

Yorum bağlantısı
Ömer Aydogan

yukardaki Oğuz Bey in yazsına ilave olarak ikinci el oto alımında masraflar neler oluyor. İllaki Noter satışı gerekiyor mu ? vb...

alım satımda noter satışı şartt bildiğim kadarıyla, trafikdeki masraflara gelince; 60 Tl ruhsatın bir sayfası, 45 Tl diğer sayfası tutuyor. bu ücretler standarttır ve altı yada üstü olmaz. plaka değişecekse ikiside değişmek zorunda ve toplam 105 Tl dir. ayrıca dosya hazırlamak gerektir başvurmadan önce, her muameleci yada sigortacı hazırlamaktadır bu dosyayı. ben antalya 25 tl ye hazırlatmıştım. ama sizden istenen rakam bu dosya masrafı dahil 40 tl civarı ise direk muameleciye verin derim. ama dosya masrafından ayrıyeten 40 tl ve üstü isteniyorsa sizde takip edebilirsiniz, yoğunluk durumuna göre bekleme süreniz değişir. ancak takipci ile sizin halletmeniz arasında süre oynamaz. benden takipci, takip işlemleri için ayrıca 50 tl istediği için ben kendim halletmeye çalışıyorum. çok da zor bir olay değil. hatta hiç zorluğu yok. çok çok 1-2 saatinizi alır başvuru işlemleri. ama plaka değişiyorsa her ilde yeni plakayı verme günleri farklı olabilir, antalyada 2 gün sonra gel al diyorlar.

saygılar.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
(düzenlendi)

Ömer bey cevabınız için teşekkürler..

Aracın ruhsatı eski tip ruhsat her komple değiştirmemiz mi gerekiyor acaba?

Yoksa tek yapraktan yırtarmıyız.. Birde yeni plaka bastırmak için 105tl çok değil mi ben 18 yada 25tl gibi birşey duymuştum.. 100liraya muameleci App denilen plakayı bastırıyor çünkü, kaldıki bu plakanın 50 75 arası bağış zaten..

birde bu 40tl olayını anlamadım :? Benden muameleci plaka işlemleri hariç sadece ruhsat çıkartmak için için 110lira istedi..

edit:

benim sadece tescil kısmı değişecek sanırım o da 45tl imiş.. Geriye ufak tefek dosya paraları kalıyor herhalde.. Plakayı şube mi basıyor yoksa şöförler cemiyetine falan mı gitmek lazım?

tarihinde O?uz Alt?nada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Ben Astranın işlemlerini kendim halletmiştim. Öyle ahım şahım bir şey yok, çok zor olmuyor.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

07.07.2009 tarihinde 98 mondeo ghia o.v aldım. maltepe istanbuldan. araç 34 plaka idi. 239 tl ye noterde aracı noterde üstüme aldım. sonra trafik sigortası yaptırdım 53yk001 diye 121 tl. memlekete geldikten sonra evrağı trafik tescile verdim. şöförler odasına gönderdi 20 tl ye dosya açtırdım. istanbuldan dosya gelmesini bayağı bir bekledim. dosya geldikten sonra ruhsat için 105 tl ve plakaları içinde 17 tl ödedim.

kasko bedeli 9800 tl sanırsam

noter : 239

emniyet : 105

ş. odası : 37

t.sigortası: 121

toplamda 502 tl masraf oldu

aracın noter satışını aldıktan sonra plakayı çıkartmasınz bile yapacağınız ilk iş trafik sigortası olsun. yeni plaka çıkana kadar dahi olsa eski sigorta iptal oluyormuş!

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
(düzenlendi)

Naptın Oğuz halledebildin mi kendi başına?

Yeni araban hayırlı olsun buarada.. Kazasız belasız binersin işallah.. :good1:

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

Sağol Çağatay hallettim..

Gittim sabah 10'da zaten orada ayakçılar var 10lira veriyorsun ek 1 diye bi form dolduruyor o kadar o formu ve evraklarla ilgili memura verdim 45 tl ruhsat parası o kadar başka bi numara yok yarım saatte hallettim.. haftaya bugün gidim alıcam tek fark o.. muameleci ertesi güne hallederim demişti.. bu elimdeki kağıtlarla da trafikte dolaşabilirmişim o yüzden dert değil..

Yorum bağlantısı
Ömer Aydogan
Sağol Çağatay hallettim..

Gittim sabah 10'da zaten orada ayakçılar var 10lira veriyorsun ek 1 diye bi form dolduruyor o kadar o formu ve evraklarla ilgili memura verdim 45 tl ruhsat parası o kadar başka bi numara yok yarım saatte hallettim.. haftaya bugün gidim alıcam tek fark o.. muameleci ertesi güne hallederim demişti.. bu elimdeki kağıtlarla da trafikte dolaşabilirmişim o yüzden dert değil..

söylemiştim oğuz bey sayfanın bir tanesi 45 diğer sayfa 60 Tl. demekki sizin değişen 45 Tl lik olan kısımmış. kendinizin halletmeside güzel tabii. adamlar sanki büyük bir iş yapıyorlarmış gibi para istiyorlar. muameleciye 40-50 Tl vermeye değermiymiş. elbette değmez demi. adamların abarttığı kadar yok yani olay.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
söylemiştim oğuz bey sayfanın bir tanesi 45 diğer sayfa 60 Tl. demekki sizin değişen 45 Tl lik olan kısımmış. kendinizin halletmeside güzel tabii. adamlar sanki büyük bir iş yapıyorlarmış gibi para istiyorlar. muameleciye 40-50 Tl vermeye değermiymiş. elbette değmez demi. adamların abarttığı kadar yok yani olay.

Ya bu iş aslında şubeden şubeye değişiyor, bazı şubeler o kadar yoğun oluyorki içeri giremiyorsun, sıra kalmıyor vs.. o yüzden o zaman muamelici devreye girebilir ama bu durumda gerek yok açıkçası...

Yorum bağlantısı
Malik Dağlı

Mondeo 97 ghia 2.0isd aracımın devrini bu gün aldım

vekaletsiz satış yaptık

245 tl noter

12 şoförler odası

18 yeni plaka

105 ruhsat sayfaları (iki adet)

112 ak sigorta (1 yıllık)

toplam:492 tuttu.

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Malik Dağlı

istanbulla afşinin riski aynı değil sanırsam ama fark çok büyük geldi banada siz nide bir sorun derim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ben nevşehirden ikametgah çıkarsam 100liraya mı yaptırıcaz şimdi :friends:

Plakayı 50 yaparsan evet..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...