İçeriğe Yönlendir

Alım Satım

Bilgin Aksoy

Recommended Posts

Korhan Orkun
Sağol Çağatay hallettim..

Gittim sabah 10'da zaten orada ayakçılar var 10lira veriyorsun ek 1 diye bi form dolduruyor o kadar o formu ve evraklarla ilgili memura verdim 45 tl ruhsat parası o kadar başka bi numara yok yarım saatte hallettim.. haftaya bugün gidim alıcam tek fark o.. muameleci ertesi güne hallederim demişti.. bu elimdeki kağıtlarla da trafikte dolaşabilirmişim o yüzden dert değil..

Bende yarın sabah Bakırköye gidicem, ruhsat dervi için. Tahminimce bayramdan sonra verirler ruhsatı. Yoğunmuş orası. Bu zaman aralığında trafiğe çıkabilmemiz için bi evrak veriyorlarmı şubeden ?

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

bu konudan devam ediyim, şimdi şahıs firmasına kayıtlı bir araç var, ruhsatta şahıs ismi yazıyor firma ismi yazmıyor, bu aracın ikinci el satışında fatura kesilmesi gerekiyor sanırım, oran yüzde 18 diye biliyorum yanlışsa düzeltiniz, peki meblağyı ne belirliyor fatura tutarını yani güncel kasko değerimi..

eğer arabayı alıcak kişi faturayı kullanmayacaksa yine de fatura kesilmesi gerekir mi..

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

araç ruhsatta hususi kamyonet olarak geçmektedir..

yok mu maliyeci aramızda ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
bu konudan devam ediyim, şimdi şahıs firmasına kayıtlı bir araç var, ruhsatta şahıs ismi yazıyor firma ismi yazmıyor, bu aracın ikinci el satışında fatura kesilmesi gerekiyor sanırım, oran yüzde 18 diye biliyorum yanlışsa düzeltiniz, peki meblağyı ne belirliyor fatura tutarını yani güncel kasko değerimi..

eğer arabayı alıcak kişi faturayı kullanmayacaksa yine de fatura kesilmesi gerekir mi..

Araç otomobil ise kdv'si % 1

Araç firmaya kayıtlı ise satılması durumunda alıcının isteyip istmemesi önemli değil fatura kesilmek zorundadır.

Noterler kasko bedeli üstünden harcını alır, Sizin satış bedelinin kasko bedelinin dışında bir rakam ise notere bunu beyan edip, ben bu bedelle sattım, aldım beyanım budur notunu yazdırır, faturayı da bu bedelden kesebilirsiniz..

Ancak bir çok il defterdarlığının tutumu değişik,

Birisi; beyan bedeli, kasko bedelinin % 70'inden az olamaz ben kabul etmiyorum derken, başka bir defterlık % 50 si diyor..

Muhasebecinizden fikir almanızı tavsiye ederim..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet abi ben şöyle birşey duydum connect kangoo doblo gibi araçlar kamyonet olmasına rağmen eğer iki sıra koltuklu ve camlı ise binek araç sayılıyormuş ve yüzde 1'den kesiliyormuş..

mesela şu yazıya bakarsan sondan bir önceki paragrafta bir açıklama yapılmış http://www.avdb.gov.tr/y/mukteza/muktezadetay.asp?id=106106

Müktezayı okudum.. Benim yorumum mükteza ile çelişiyor, Hakan'ın yorumun bekleyelim..

Benim bildiğim;

Bu tür araçlar kdv açısından % 18 kdv'ye tabidir..

Ancak alırken ödenen kdv'nin indirilmesi aşamasında otomobil gibi değerlendirilir..

İşletmenin aktifine kayıtlı otomobil satılırsa fatura kesilir Kdv oranı % 1 'dir.

Bu aktifte kayıtlı araç otomobil dışı kamyonet, minibüs kamyon ve benzeri ise kdv oranı % 18'dir..

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

Mehmet abi son birşey öğrendim, 2008de çıkmış bu yasa, buna göre bu araçlar 2 sene akfifte kaldıktan sonra satılırsa yüzde 1 iki sene kalmadan satılırsa yüzde 18 imiş..

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

Yok abi ne demek ben o açıdan yazmadım..

Çok karanlık bir durum aslında bu durum aydınlansın diye yazdım..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...