İçeriğe Yönlendir

Kasko değeri nerde bizim araba nerde!

Özkan Pehlivan

Recommended Posts

Özkan Pehlivan

Benim arabanın piyasa fiyatıyla kasko değeri arasında uçurum var. 13.300TL kasko değeri görünüyormuş sistemde ama benim arabanın piyasası 16000-18000 TL civarı. Şimdi herhangi çalınma durumu, pert yada yanma durumunda sigorta şirketi 13300TL mi ödeyecek bana?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hayır..

piyasası neyse onu ödeyecek..

Siz aracınızın ne ettiğine inanıyorsanız o değerden kaskonuzu yaptırın..

Yorum bağlantısı
Özkan Pehlivan
(düzenlendi)

Bu süratli cevap için teşekkürler :D

Peki arada ciddi bir fark da olacaktır kasko poliçesinde sence gerek var mı abi kendi değerinden yaptırmaya, yani ihtilaf durumu olsa bile eksper kimden yana tavır alır?

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Karadeniz

Bende bir soru sorayım bari, benim aracın kasko değeri 36000-37000 civarı gibi birşeydi. Tam hatırlamıyorum. Ama şu an satmaya kalksak 30000 e gitse iyidir. 26000- 28000 e emsalleri var.

Ben bu durumda fazla mı pirim ödüyorum boşu boşuna acaba?

Yorum bağlantısı
Burak Karadeniz
ben 20 000 lira :ahci::) vereyim senin takoza

Senin takanın üstüne 20000 lira versen belki :mangal:

Yorum bağlantısı
Burak Karadeniz
(düzenlendi)
tango kırmızısıyla işim olmaz 20000 çok bile vermişim

gel 15 e el sıkışalım

Tamam hadi kabul ettim, senin araç + 15000 TL, alım satımlar da benden olsun bari :mangal:

( arabayı gördüğünde satacağında haberim olsun diyenlerden biri kimdi acaba :ahci: )

tarihinde Burak Karadeniz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özkan Pehlivan

Konuyu dağıtmayın arkadaşlar benim soru kim vurduya gidecek :mangal:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Peki arada ciddi bir fark da olacaktır kasko poliçesinde sence gerek var mı abi kendi değerinden yaptırmaya, yani ihtilaf durumu olsa bile eksper kimden yana tavır alır?

Araç 18 ederken kasko bedeli 13 ise Bence gerek var.. Bedeli 18'e yükselttirin.. Ciddi bir fark olmayacaktır..

Eksper orta adamıdır.. Hiç bir tarafı tutamaz..

Bende bir soru sorayım bari, benim aracın kasko değeri 36000-37000 civarı gibi birşeydi. Tam hatırlamıyorum. Ama şu an satmaya kalksak 30000 e gitse iyidir. 26000- 28000 e emsalleri var.

Ben bu durumda fazla mı pirim ödüyorum boşu boşuna acaba?

36 bin yerine 30 bin üzerinden prim ödemek, 15-20 lira falan farkedebilir.. 30 edeceğine inanıyorsanız 30'dan yaptırın.. Evet boşu boşuna fazla para ödemiş oluyorsunuz..

Yorum bağlantısı
Özkan Pehlivan

Kasko yaptırdığım acente sahibi en fazla %10 üstüne cıkabilirim dedi ben de çok üstelemedim ve 13.300TL den yaptırdım artık. Çok irdelememeye karar verdim. Benim canımı sıkan Focusun fiyatını niye o kadar düşük göstermişler grur meselesi yaptım şahsen :lol2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Peki sordunuz mu, pert olduğunda nasıl ve ne kadar ödeme yapacaklarmış.. ?

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal
Kasko yaptırdığım acente sahibi en fazla %10 üstüne cıkabilirim dedi ben de çok üstelemedim ve 13.300TL den yaptırdım artık. Çok irdelememeye karar verdim. Benim canımı sıkan Focusun fiyatını niye o kadar düşük göstermişler grur meselesi yaptım şahsen :p

Benim Mondeo 8350 görünüyor ya yapayım Seyhana mı atayım boş ver sıkma canını.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Kasko yaptırdığım acente sahibi en fazla %10 üstüne cıkabilirim dedi ben de çok üstelemedim ve 13.300TL den yaptırdım artık. Çok irdelememeye karar verdim. Benim canımı sıkan Focusun fiyatını niye o kadar düşük göstermişler grur meselesi yaptım şahsen :p

O acente sallamış biraz. Sizin isteği rakamda yapmak zorunda diye biliyorum, çünkü sizin aracınızın edeceği piyasa değerini acente sizden daha iyi bilemez araç sahibi sizsiniz. Ben olsam gider teminat artış zeyili yaptırırdım. Aracınız pert olunca (Allah korusun) hangi rakam düşükse o fiyat baz alınacaktır (piyasa rayiç değeri veya kasko teminatı).

tarihinde Ali Alp G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Arkadaşlar isterseniz arabanızı 1 trilyona kaskolatın ne işinize yarayacak. Unutmayın kasko değeri arttıkça prim de artar.

+1

Aslında kasko değeri ne kadar düşükse kaskoyu satın alan o kadar kardadır.

Bunu sigortacılar daha iyi bilir. Zira sizin aracı 3-5 milyar daha yüksek değerle sigortalatıp olası bir pert veya çalıntı durmunda fazladan 3-5 milyar alma ihtimaliniz sizin aracınızın pert olma veya çalınma ihtimalinden veya daha bilimsel olarak yüzdesinden daha düşüktür.

Bura biraz karışık geldi bana..

Kısa ve net olarak..

18 bin lira eden bir aracı 13300 liradan sigortalattırırsanız, her şirketten 18 bin lirayı alamaz, 13300 lirayı Bazı şirketlerde % 20 Bazılarında tefe, bazılarında tüfe kadar artırırken Bazılarında da bu durum hiç bir sorun teşkil etmeden 13300'e kaskolattığınız araç için 18 bin lirayı alabilirsiniz..

Bu durumu acentenize özellikle sormalısınız..

Her zaman için sigortacılar mesela sizin aracınızın pert olma ihtimali veya yüzdesi mesela %5 dese de, aslında o yüzde gerçekte %3 veya 4 tür. aradaki %1 lik fark ise sigorta firmalarının karıdır.

İstatistikler vardır.. Sonuç neyse o dur..

Sigortacılar primini aldıktan sonra dünyadaki istediğiniz her şeyi istediğiniz bedelle sigortarlar. Siz risk hesabını ayrıca kendi kafanızda da yapmazsanız fazladan para kaptırmış olursunuz.

+1

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Özkan Pehlivan

Acenteye sordum zaten abi aracın piyasa değeri neyse o rakamdan alırsın demişti ve ben yüksek primden yapma isteğimi belirtsem de gerek yok dedi yine de siz isterseniz %10 artırabilirim dedi. İnternette aynı focus ghia modeli de 13300 görünüyor adam rakam konusunda beni yanıltmıyor ama niye istediğimiz rakamdan yaptıramıyoruz anlamış degilim. Bakalım önümüzdeki sene kaça düşecek onu merak ediyorum 8500 falan olursa şaşmam :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Acenteye sordum zaten abi aracın piyasa değeri neyse o rakamdan alırsın demişti ve ben yüksek primden yapma isteğimi belirtsem de gerek yok dedi yine de siz isterseniz %10 artırabilirim dedi. İnternette aynı focus ghia modeli de 13300 görünüyor adam rakam konusunda beni yanıltmıyor ama niye istediğimiz rakamdan yaptıramıyoruz anlamış degilim. Bakalım önümüzdeki sene kaça düşecek onu merak ediyorum 8500 falan olursa şaşmam :D

İstediğin fiyattan yaptırabilirsin..

Başka şirketi bilmem.. ama bizde artırmaya gerek yok..

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Millet 2001 Ghia'lara 15-16000 istiyor. Hatta fazlasını isteyen de var. 13300 nereden çıkmış?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bizim kasko bedeli 18 di. biz fiyattı yükseltin demedik axa oyak :D

Yorum bağlantısı
Sina Güran

Garibime gidiyor kasko firmalarının bu tavrı zaten. Yani X aracın değeri kasko firmasına göre atıyorum 20.000TL ama bir kaza ve pert olma durumu gerçekletirildiğinde (aynı sene içinde, yani aracın fiyatında oynama olmadan) ellerindeki veriye değil piyasa araştırmasına gidiliyor. Ee... O zaman sen neye göre 20.000TL verdin bana? Madem 20.000TL fiyat biçtin, ona göre prim aldın, ona göre bana şimdi geri ödeme yapman gerekmez mi?

Yorum bağlantısı
Garibime gidiyor kasko firmalarının bu tavrı zaten. Yani X aracın değeri kasko firmasına göre atıyorum 20.000TL ama bir kaza ve pert olma durumu gerçekletirildiğinde (aynı sene içinde, yani aracın fiyatında oynama olmadan) ellerindeki veriye değil piyasa araştırmasına gidiliyor. Ee... O zaman sen neye göre 20.000TL verdin bana? Madem 20.000TL fiyat biçtin, ona göre prim aldın, ona göre bana şimdi geri ödeme yapman gerekmez mi?

+26

Bende bunu çok merak ediyorum. Kasko bedeli üzerinden prim alınıyorsa pert durumunda neden piyasa araştırmasına gidiyor. O zaman bana ilk başta piyasa araştırması yapıp öyle bedel versin ona göre prim alsın. 20.000 bedelli kaskolanmış aracım kaza sonucu pert olmuştu. 18,500 piyasa araştırması sonucunda para almıştık. Koç Alianz kasko. Burda bi handikap var gibime geliyor. :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bende bunu çok merak ediyorum. Kasko bedeli üzerinden prim alınıyorsa pert durumunda neden piyasa araştırmasına gidiyor. O zaman bana ilk başta piyasa araştırması yapıp öyle bedel versin ona göre prim alsın. 20.000 bedelli kaskolanmış aracım kaza sonucu pert olmuştu. 18,500 piyasa araştırması sonucunda para almıştık. Koç Alianz kasko. Burda bi handikap var gibime geliyor. ;)

İyi de çoğu zaman da bunun tersi oluyor...

2001 1,6 Ghia focuslar bir ara 13300 kasko bedeli ile kaskolanıyordu ama pert olunca 16-17-18 gibi paralar ödeniyordu...

Bu işte sigorta şirketinin hiç bir suçu yok...

Bu bedelleri belirleyen burası

Yorum bağlantısı
Sina Güran
(düzenlendi)
İyi de çoğu zaman da bunun tersi oluyor...

2001 1,6 Ghia focuslar bir ara 13300 kasko bedeli ile kaskolanıyordu ama pert olunca 16-17-18 gibi paralar ödeniyordu...

Bu işte sigorta şirketinin hiç bir suçu yok...

Bu bedelleri belirleyen burası

Tüm kasko firmaları burda yazan fiyatlara bakarak mı ödeme yapıyorlar yani ?

"2009 Yili Motorlu Tasitlar Vergisi için Geçerli Olan Ocak 2009 Kasko Deger Listesi" neyi temsil ediyor? Pert durumunda verilecek rakamı mı?

"Güncel Fiyatlar için Kasko Deger Listesi - Temmuz 2009" Yoksa bu ay itibariyle pert durumunda ödenecek miktarı burası mı gösteriyor?

tarihinde Sina G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tüm kasko firmaları burda yazan fiyatlara bakarak mı ödeme yapıyorlar yani ?

"2009 Yili Motorlu Tasitlar Vergisi için Geçerli Olan Ocak 2009 Kasko Deger Listesi" neyi temsil ediyor? Pert durumunda verilecek rakamı mı?

"Güncel Fiyatlar için Kasko Deger Listesi - Temmuz 2009" Yoksa bu ay itibariyle pert durumunda ödenecek miktarı burası mı gösteriyor?

1- Hayır, buraya göre ödeme yapmıyorlar, buraya göre sigorta yapıyorlar..

2- Hayır, Bu rakam MTV tarifesinde bir alt kameye inmek için kullanılacak bedeli gösteriyor..

3- Hayır, Buranın da pert ile alakası yok.. Bura tahmini güncel bedeller..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...