İçeriğe Yönlendir

Kasko yaptırırken bilinmesi gerekenler?

Övgü Gürşen

Recommended Posts

Erhan Bulut
Trafik sigortası pert ettiğin arabaya en fazla 15 bin lira öder, pert ettiğin kişiye de en fazla 150 bin lira..

Bunun üstü için kaskoda ihtiyari mali mesuliyet alıyorsun...

Bu arada, pert olan adamın tazminatı, pertten toplanan adamın tazminatından daha düşük çıkar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bu arada, pert olan adamın tazminatı, pertten toplanan adamın tazminatından daha düşük çıkar.

Haklısın.. İnşaatlarda falan rastlıyoruz bazen...

Yorum bağlantısı
Övgü Gürşen

30 mesaj ama bilgi çok kısıtlı. Bence;

- Anlaşmalı yerde hasar tamiri,

- Anlaşmalıda sınırsız ya da 2-3 cam kırılması

- Lastik yarılması değişimi

- Hasar durumunda tamir süresince kiralık araç (en az aynısından)

- terör, sel, deprem,

- araç içi 4 kişi

- sürücü sınırsız

- teminat 150-200 minimum

- ilk yıl pert durumunda sıfır araç

- çalıntı durumunda kiralık araç ve 1 ayda ödeme

- 1.5-2 milyara kadar hasarlarda kasko indirimi etkilenmeme

- anahtar kaybında sınır 1.5 milyar

- motor/yürüyen aksam arızasında karşılama

var mı böyle şeyler? çokmu abartılı. ben bunu hasar indirimsiz fiyatıyla 1.800 liraya filan almak isterim yıllık. aracın 2009 focus hb 115 ps olduğu varsayımıyla. :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

- Anlaşmalı yerde hasar tamiri, evet

- Anlaşmalıda sınırsız ya da 2-3 cam kırılması evet

- Lastik yarılması değişimi Kaza sonucu yarıldıysa evet..

- Hasar durumunda tamir süresince kiralık araç (en az aynısından) Kısıtlı, 7 gün

- terör, sel, deprem, Birçoğunda artık standart

- araç içi 4 kişi Standart 1+4 kişi olarak açılır poliçe, müşteri pazarlık ettikçe kötü acente burayı düşürür

- sürücü sınırsız İsteğe bağlı

- teminat 150-200 minimum bu nedir

- ilk yıl pert durumunda sıfır araç bir çok şirkette birden fazla kasko çeşidi vardır, çeşide göre bu teminatta vardır

- çalıntı durumunda kiralık araç ve 1 ayda ödeme kiralık evet var, ama 7 gün, 1 aya kimse söz veremez.. Verse de ihalesi, sorgusu yetişmeyebilir.

- 1.5-2 milyara kadar hasarlarda kasko indirimi etkilenmeme Çoğu şirkette yok..

- anahtar kaybında sınır 1.5 milyar çoğu şirkette daha düşük

- motor/yürüyen aksam arızasında karşılama bunu anadolu denedi bir ara.. ama olmadı.. şu anda yok

Yorum bağlantısı
Övgü Gürşen
- Anlaşmalı yerde hasar tamiri, evet

- Anlaşmalıda sınırsız ya da 2-3 cam kırılması evet

- Hasar durumunda tamir süresince kiralık araç (en az aynısından) Kısıtlı, 7 gün

- terör, sel, deprem, Birçoğunda artık standart

- araç içi 4 kişi Standart 1+4 kişi olarak açılır poliçe, müşteri pazarlık ettikçe kötü acente burayı düşürür

- sürücü sınırsız İsteğe bağlı

- ilk yıl pert durumunda sıfır araç bir çok şirkette birden fazla kasko çeşidi vardır, çeşide göre bu teminatta vardır

- çalıntı durumunda kiralık araç ve 1 ayda ödeme kiralık evet var, ama 7 gün, 1 aya kimse söz veremez.. Verse de ihalesi, sorgusu yetişmeyebilir.

- 1.5-2 milyara kadar hasarlarda kasko indirimi etkilenmeme Çoğu şirkette yok..

- anahtar kaybında sınır 1.5 milyar çoğu şirkette daha düşük

- motor/yürüyen aksam arızasında karşılama bunu anadolu denedi bir ara.. ama olmadı.. şu anda yok

Ellerine sağlık abi öncelikle;

yani kazaya karışan araçlardaki hasarın ödenecek maksimum kısmı. uyduruyorum bir lambo'ya göbekten daldığımızı varsayalım. 150-200 milyar ödeme.

girdik çukura yarıldı. kaza gibi rapor mu tutacağız yani?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

yani kazaya karışan araçlardaki hasarın ödenecek maksimum kısmı. uyduruyorum bir lambo'ya göbekten daldığımızı varsayalım. 150-200 milyar ödeme.

Burdan kasıt, ihtiyari mali mesuliyet ise; Ben 10 bin liradan başlayıp, 100 bin lriaya kadar çıkabiliyorum.. Seçimliktir.. Parayı veren düdüğü çalar hesabı..

girdik çukura yarıldı. kaza gibi rapor mu tutacağız yani?

Çukura düştüyseniz, kazadır.. Kaza prosüdürünü uygularsanız, lastiğinizde jantınızda ödenir...

Yorum bağlantısı
Galip Özel
(düzenlendi)

Abi bu yukarıda saydıklarının umarım hepsi benim poliçede vardır. Lastik konusunda ''sabah kalktım tüm lastikler bıçakla yarılmış'' durumunda kasko aynı lastiğin yenisi kadar ödememi yapar?

tarihinde Galip tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Abi bu yukarıda saydıklarının umarım hepsi benim poliçede vardır. Lastik konusunda ''sabah kalktım tüm lastikler bıçakla yarılmış'' durumunda kasko aynı lastiğin yenisi kadar ödememi yapar?

Hakim bey, yaptığın şakanın ...... demiş :(

Polis çağır, rapor tuttur..

Sonra herhangi bir 3H noktasına git.. Yarın al paranı...

Yorum bağlantısı
Galip Özel
Hakim bey, yaptığın şakanın ...... demiş :(

Polis çağır, rapor tuttur..

Sonra herhangi bir 3H noktasına git.. Yarın al paranı...

Yok be abi bu güne kadar neyimi gördün :p

Bak polis çağırılması gerektiğini bilmiyordum ben, iyi oldu bunu öğrendiğim...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Fazlı Özdemir

Bugünlerde ilk senesi dolan kaskomu yenileyeceğim, sizce nelere dikkat etmeliyim? Şu teminatlar olmazsa olmaz, şu teminat şu işe yarar gibi konunun uzmanlarıyla birlikte detaylandırırsak, bilgilendirici olur diye düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aklıma geliverenler...

Poliçe de doğru araç tipinin seçilmesi

Standart dışı bir paket alındı ise teminata dahil edilmiş olması (örnek: X pkat, spor paket, lüx paket gibi)

Lpg varsa ayrıca gösterilmiş ve notlara yazılmış olması

Sürücü kısıtlaması yapılıp yapılmadığı veya sigorta ettirenin bundan haberinin olup olmadığı

Araç içindeki yolcu sayısının doğruluğu

Sel, deprem, terör gibi teminatlarda muafiyetlerin oranı

Poliçe genelinde muafiyet olup olmadığı,

Eskime payı düşülüp düşümeyeceğinin tespiti.

Yol yardımı, kiralık araç, mini onarım gibi hizletlerin varlığı veya ihtiyacının olup olmadığı

İhtiyari mali mesuliyet rahamları, manevi tazminatların verilip verilmediği yada gerekliliği

Şirketin cam hasarlarındaki tutumu, hangi camları karşıladığı

Anlaşmalı servis zorunluluğunun olup olmadığı

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Aracım 2005 Focus collection HB, geçen sene 695 TL'ye yaptırmışım kaskosunu. Şu an geçen seneki sigorta poliçesi elimde aşağıda teminatları belirtmeye çalışacağım:

1. Kasko --------------- 21.000TL

2. GLKHH-KNH-TERÖR--21.000TL Mesela bu nedir?

3. Deprem-Sel-Su------ 21.000TL Aracım deprem sel su dan dolayı pert olursa 21000TL mi verecekler bana?

4. Hukuksal Koruma-araç-- 5.000TL Bu nedir? Tutar yeterli mi?

5. Hukuksal Koruma-sürücü-5.000TL " "

6. Acil Tıbbi yardım ----- Bunun karşısı boş

7.Aksigorta yardım----- Bu da boş

8.Mini hasar onarım ------ Bu da boş

9. İhtiyari mali sorumluluk--- Bu da boş..

10.Şahıs başına bedeni---15.000 TL

11. Kaza başına bedeni---45.000 TL

12. Kaza başına maddi --- 15.000 TL

13. Ferdi kaza ----- Bu da boş...

14. Ölüm ----- 5.000 TL

15. Sürekli sakatlık --- 5.000TL

16. Tedavi masrafları ---- 500TL

Mehmet Abiiiiiiiiiiiii :p

Bir de yeni dikkat ettim, araç HB ama poliçede Sedan diye geçmiş, bunun önemi var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aracım 2005 Focus collection HB, geçen sene 695 TL'ye yaptırmışım kaskosunu. Şu an geçen seneki sigorta poliçesi elimde aşağıda teminatları belirtmeye çalışacağım:

1. Kasko --------------- 21.000TL

2. GLKHH-KNH-TERÖR--21.000TL Mesela bu nedir?

3. Deprem-Sel-Su------ 21.000TL Aracım deprem sel su dan dolayı pert olursa 21000TL mi verecekler bana?

4. Hukuksal Koruma-araç-- 5.000TL Bu nedir? Tutar yeterli mi?

5. Hukuksal Koruma-sürücü-5.000TL " "

6. Acil Tıbbi yardım ----- Bunun karşısı boş

7.Aksigorta yardım----- Bu da boş

8.Mini hasar onarım ------ Bu da boş

9. İhtiyari mali sorumluluk--- Bu da boş..

10.Şahıs başına bedeni---15.000 TL

11. Kaza başına bedeni---45.000 TL

12. Kaza başına maddi --- 15.000 TL

13. Ferdi kaza ----- Bu da boş...

14. Ölüm ----- 5.000 TL

15. Sürekli sakatlık --- 5.000TL

16. Tedavi masrafları ---- 500TL

Mehmet Abiiiiiiiiiiiii :p

Bu yazdıkların benim yazdıklarımla karşılaştırıldığında sadece ihtiyari mali mesuliyet rakamının kaç lira olduğunu, yol yardımının ve mini hasar uygulamasının varlığını görüyoruz..

Hukuksal koruma: Bir kaza sonucu mahkemelik bir durum olduğunda tutacağın avukatın parasının 5000 liraya kadar sigorta şirketince ödeneceğini gösteremktedir.. Tutar yeterlidir.. Bizim şirkette de aynı oranda zaten...

Yukarda bahsettiğim diğer soruların cevapları vediğin bilgilerde yok malesef...

Deprem sel su da 21000 lirayı vercekmi demişsin.. Bunun cevabı poliçenin arak sayfasında... Muafiyetler kısmında...

Yorum bağlantısı
Bilim Özemir

anahtar sorunları baslıgındada yazmıstım ama burdada yazayım.

soru kısa ve öz :

yedek anahtarımı kaybettim :p

kaskomun bunu karşılaması mümkünmü acaba?

kaskonun detayları gerekse aksam yazarım...

simdiden tesekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Galiba foruma aynı anda yazmışız Mehmet abi. Poliçede uzun ve anlaşılması zor olarak "Özel Şartlar" herhalde bu senin bahsettiğin muafiyetlerle aynı şey. Mesela ben sürücü kısıtlaması ile ilgili bir madde bulamadım. Mini onarım hizmeti ile ilgili maddede "mini onarım hizmeti ekli şartlar dahilinde teminata dahildir" deniyor ama ekli şart da bulamadım. Poliçenin hepsini yazmak isterdim ama çok uzun :p

Ama benim bütün bu konuştuklarımızdan anladığım, bu kasko işini anlamadım ve anlamadan da bu dünyadan göçeceğim herhalde :)

Özetleyecek olursam öyle çok karıştırmadan sigortacıdan şunları isteyeyim ;

Mini onarım hizmeti bulunmalı,

Anlaşmalı servis zorunluluğunu soracağım ki; hasar durumunda aracımın nerede yapılacağını bileyim,

Sürücü kısıtlaması olmasın diyeyim çünkü , bizim birader de kullanıyor aracı,

Cam hasarlarının karşılanıp, bunun kasko hasarsızlığını bozup bozmayacağını öğreneyim

Yolda kaldığımda çekici hizmeti verip verilmediğini aynı şekilde kiralık araç verilip verilmediğini öğreneyim

değil mi?

Bir de HB yerine Sedan yazmışlar poliçeye bu sorun olur mu abi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
anahtar sorunları baslıgındada yazmıstım ama burdada yazayım.

soru kısa ve öz :

yedek anahtarımı kaybettim :)

kaskomun bunu karşılaması mümkünmü acaba?

kaskonun detayları gerekse aksam yazarım...

simdiden tesekkür ederim..

Kasko poliçenizde anahtar kaybı teminatı varsa karşılanacaktır... Ama detayları farklıdır.. Limit vardır..

Kaskodaki anlayış sadece yedek anahtarı yaptırmak değil, kilit sistemini değiştirmektir..

Bu sayede aracı korumaktır...

Bu durumdan büyük ihtimalle hasarsızlığınız etkilenecektir..

Önce bunu araştırın.. Hasarsızlığınız etkilenecek olursa..

Anahtarın nerde nasıl kaybolduğunu biliyorsanız; anahtarı kendinizin bir anahtarcıya ücretini ödeyerek yaptırmanız daha hesaplı oalcaktır...

Galiba foruma aynı anda yazmışız Mehmet abi. Poliçede uzun ve anlaşılması zor olarak "Özel Şartlar" herhalde bu senin bahsettiğin muafiyetlerle aynı şey. Mesela ben sürücü kısıtlaması ile ilgili bir madde bulamadım. Mini onarım hizmeti ile ilgili maddede "mini onarım hizmeti ekli şartlar dahilinde teminata dahildir" deniyor ama ekli şart da bulamadım. Poliçenin hepsini yazmak isterdim ama çok uzun :rolleyes:

Ama benim bütün bu konuştuklarımızdan anladığım, bu kasko işini anlamadım ve anlamadan da bu dünyadan göçeceğim herhalde :)

Özetleyecek olursam öyle çok karıştırmadan sigortacıdan şunları isteyeyim ;

Mini onarım hizmeti bulunmalı,

Anlaşmalı servis zorunluluğunu soracağım ki; hasar durumunda aracımın nerede yapılacağını bileyim,

Sürücü kısıtlaması olmasın diyeyim çünkü , bizim birader de kullanıyor aracı,

Cam hasarlarının karşılanıp, bunun kasko hasarsızlığını bozup bozmayacağını öğreneyim

Yolda kaldığımda çekici hizmeti verip verilmediğini aynı şekilde kiralık araç verilip verilmediğini öğreneyim

değil mi?

Bir de HB yerine Sedan yazmışlar poliçeye bu sorun olur mu abi?

Hb yerine sedan yazılması iş ciddileşirse sorun teşkil edecektir.. Ama genelde pek sorun edilmez...

Düzelttirmenizi şiddetle tavsiye ederim...

Mesela: Küçük bir ayrıntı, Arka cam sileceğiniz kırıldı diyelim.. Aracınız sedan gösterildi ise sedanda bu parça olmadığı için teminat dışı olabilir..

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Musa Özcan

Merhabalar, aracı anadolu sigortadan kasko yaptırdım.

Birkaç önemli hususu forumdaki arkadaşlarla paylaşmak isterim.

1- Hasar koruma indirimi 2 adet talep edebilirsiniz. (çok cüz'i fiyat farkediyor)

2- Toplamda 15 gün ikame araç, yani kiralık araç.Normalde 5 yada 7 gün verirler.

3- Müşteri bağlantı indirimi çok değişken pazarlık yapılmalı

4- Mini onarım autoking hizmeti

5-Koltuk ferdi kaza sigorta bedelleri genelde 5.000tl yapılır, 10.000 tl olursa yine çok az fark ediyor.

herkese sağlıklı ve hayırlı günler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Tanır

bende Anadoluya 2 ay önce 1999 mondeo ghia o/v için yaptırdım iyice araştırarak yaptırdım neredeyse diğer firmaların yarı fiyatına geldi :) araştırmak şart :) :)

Yorum bağlantısı
Emre Köksal
(düzenlendi)

Musa Bey mali mesuliyet klozu ekletmedinizmi???

İMM (mali mesuliyet) siz kasko poliçesi piyasada yok denecek kadar az...

Sadece romorklara yapılan çıplak kaskolarda bi ihtimal vardır :)

Musa bey in mali sorumluluğu ya sınırsız (sadece anadolusigortada var) 999.999.9999 ya da 100.000 lira teminatlıdır..

bahsi geçen 2 hasarsızlık koruma hakkı çok güzel bişeydir.

eğer ilk yıl hasarsızlık kazandığınızda bu teminatı ekletirseniz 1 hasarda 70 tl, 2 hasarda 100 tl olmak üzre poliçeyi arttırır...

sakatlık ölüm tedavi masraf oranlarını 15000 - 15000 - 1500 tl olarak düzenletmenizi tavsiye ederim...ayrıca istenirse deprem muafiyetsiz de kasko düzenlenebiliyor...o da 50 lira arttırır poliçeyi...

not: artık anadoluda acenteler şahıslara indirim yapamıyor...sistem portföy bilgilerini kullanarak alabileceğiniz müşteri indirimini otomatik veriyor.

tarihinde Emre K&#246ksal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ömer TÜRK

Arkadaşlar,ay sonunda kaskomu ve trafik sigortamı yenileyeceğim. Axa sigortaya yaptırmıştım.Kafamı kurcalayaan sorular;

1.Kasko ve trafik sigortası yaptırırken poliçede nelerin olmasına dikkat etmeliyiz.

2.Kasko mutlaka ruhsat sahibinin üstüne mi yapılmalı(Aracım beim üstüme kayıtlı olmadığı için soruyorum)

3.Tavsiye edebileceğiniz sigorta var mı(Axa sigorta ile devam etmelimiyim)

Değerli fikirlerini paylaşırsanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Mehmet Tüysüz

Arkadaşlar,ay sonunda kaskomu ve trafik sigortamı yenileyeceğim. Axa sigortaya yaptırmıştım.Kafamı kurcalayaan sorular;

1.Kasko ve trafik sigortası yaptırırken poliçede nelerin olmasına dikkat etmeliyiz.

2.Kasko mutlaka ruhsat sahibinin üstüne mi yapılmalı(Aracım beim üstüme kayıtlı olmadığı için soruyorum)

3.Tavsiye edebileceğiniz sigorta var mı(Axa sigorta ile devam etmelimiyim)

Değerli fikirlerini paylaşırsanız sevinirim

emmiye soracaksınız bu konun uzmanı odur. konu dogru yerdemi bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Hamit Akkuş

Tum acentelerden fiyat almadan yaptirmayin. Arada 1500 tl fiyat farki olan tekliflerle karsilastik.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

rakam karşılaştırması mutlaka yapın, başkası adına ruhsat ile kullanmak/kullandırmak bayağı cesaret ve güven işi tebrikler

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...