İçeriğe Yönlendir

Emeklilik Koşulları

Tamer Topaç

Recommended Posts

Ali Tütün

öyle bişeyi planlamadığım için pek hesaplamıyorumda...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Kaan Elber

1995 yılında öğretmen olan bir ablam var 1973 doğumlu. Önceden olsa 41 yaşında emekli olcaktım ama şimdi 52 yaşı beklemek zorundayım diyor. Bu bilgi doğrumudur.

1995 yılında işe girdiği için 20 yılından sonra emekli olamıyormu? Kanundaki yeri nedir?

Yorum bağlantısı
Deniz Tayanç
1995 yılında öğretmen olan bir ablam var 1973 doğumlu. Önceden olsa 41 yaşında emekli olcaktım ama şimdi 52 yaşı beklemek zorundayım diyor. Bu bilgi doğrumudur.

1995 yılında işe girdiği için 20 yılından sonra emekli olamıyormu? Kanundaki yeri nedir?

51 yaş ve 20 fiili hizmet yılını tamamladıktan sonra emekli olabilir.

Fiili hizmet zammı süresi varsa bu süre hesaplanan yaştan düşülmelidir

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ayhan Şentürk

Bilgisi olan arkadaşlar bilirler,

Babam için yazıyorum.

Babam 05.1964 doğumlu. İşe başlama tarihi yani sigorta başlangıcı 01.1991.

Şuan 5000 iş günü var. Yurt dışından eskerliğinide ödeyecek ve gün sayısı 5500'ü geçeçek. Son çalıştığı iş yerine 1997 yılında başladı ve 12 yıldır çalışıyor. Şuan norml şartlarda 52 yaşında emekli olacak güzüküyor fakat yurt dışından borçlanma yaptığında aşağı yukarı 49 yaşa düşecek. Babam 46 yaşında.

Sormak istediğim soru şu. Emeklilik yaşını beklemek üzere tazminatını alarak işten ayrılma hakkı varmı? Bilgiler yukarda, yukarıdaki şartlarda işten 46 yaşında emeklilik için yaşını beklemek üzere işten ayrılıp tazminat alma hakkı varmı?

Yorum bağlantısı
Tayyar Karahan

SSK İşe giriş tarihim 01/12/1985 , 4511 prim günüm var.01/1968 doğumluyum ,ssk primim şuan çalışmıyor amma askerliğide borçlanabilirim 18 ay, ne zaman emekli olabilirim.

ayrıca daha önce defalarca sorguladığım hizmet dökümüm şuan gözükmüyor bu numaraya ait hizmet bulunamadı diyor amma tc kimlik no güncelleme bölümüne girdiğimde ise ssk nomu yazınca ismim çıkıyor. anlamadığım enteresan bir durum.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Bilgisi olan arkadaşlar bilirler,

Babam için yazıyorum.

Babam 05.1964 doğumlu. İşe başlama tarihi yani sigorta başlangıcı 01.1991.

Şuan 5000 iş günü var. Yurt dışından eskerliğinide ödeyecek ve gün sayısı 5500'ü geçeçek. Son çalıştığı iş yerine 1997 yılında başladı ve 12 yıldır çalışıyor. Şuan norml şartlarda 52 yaşında emekli olacak güzüküyor fakat yurt dışından borçlanma yaptığında aşağı yukarı 49 yaşa düşecek. Babam 46 yaşında.

Sormak istediğim soru şu. Emeklilik yaşını beklemek üzere tazminatını alarak işten ayrılma hakkı varmı? Bilgiler yukarda, yukarıdaki şartlarda işten 46 yaşında emeklilik için yaşını beklemek üzere işten ayrılıp tazminat alma hakkı varmı?

Ayhan Bey, birkaç sorum olacak babanızla ilgili.

Babanızın, ilk sigorta tarihi ve ilk sigortalılığının nerede başladığı,

Şu an nerede çalıştığı, (borçlanmayı yurtdışından mı, yoksa Türkiye' den mi yapacak?)

Yurtdışında hangi tarihler arasında ve ne kadar çalıştığı,

Askerliğini hangi tarihler arasında yaptığı ve kaç gün yaptığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
SSK İşe giriş tarihim 01/12/1985 , 4511 prim günüm var.01/1968 doğumluyum ,ssk primim şuan çalışmıyor amma askerliğide borçlanabilirim 18 ay, ne zaman emekli olabilirim.

ayrıca daha önce defalarca sorguladığım hizmet dökümüm şuan gözükmüyor bu numaraya ait hizmet bulunamadı diyor amma tc kimlik no güncelleme bölümüne girdiğimde ise ssk nomu yazınca ismim çıkıyor. anlamadığım enteresan bir durum.

Tayyar Bey,

Verdiğiniz bilgilere göre, 01.12.1985 tarihli sigorta başlangıcı olanlar;

49 yaş, 5300 prim günü, 25 yıl sigortalılık süresi.

01.12.1985+25=01.12.2010 (25 yılı doldurduğunuz tarih)

4511+540(askerlik)=5051 gün

5300-5051=249 gün eksik kalan gününüz.

1968-49(yaş)=2017 yaşınızı doldurup emekli olacağınız tarihtir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Ayhan Bey, birkaç sorum olacak babanızla ilgili.

Babanızın, ilk sigorta tarihi ve ilk sigortalılığının nerede başladığı,

Şu an nerede çalıştığı, (borçlanmayı yurtdışından mı, yoksa Türkiye' den mi yapacak?)

Yurtdışında hangi tarihler arasında ve ne kadar çalıştığı,

Askerliğini hangi tarihler arasında yaptığı ve kaç gün yaptığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

İlk sigorta tarihi yurt dışında ve 1986 yılında, Türkiye'ye geldikten sonra ise 01.1991 yılında sigortalı olarak işe başladı.

Borclanmayı yurt dışından yapacak. Şuan Türkiye'de özel bir şirkette çalışıyor (12 yıldır)

Yurt dışında 1984-1989 arası 4 yıl çalıştı.

Askerliğini 1984-1986 arası yaptı ve 27 ay ama 18 ayı sayılıyormuş, kalanı staj oluyormuş.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
İlk sigorta tarihi yurt dışında ve 1986 yılında, Türkiye'ye geldikten sonra ise 01.1991 yılında sigortalı olarak işe başladı.

Borclanmayı yurt dışından yapacak. Şuan Türkiye'de özel bir şirkette çalışıyor (12 yıldır)

Yurt dışında 1984-1989 arası 4 yıl çalıştı.

Askerliğini 1984-1986 arası yaptı ve 27 ay ama 18 ayı sayılıyormuş, kalanı staj oluyormuş.

Yardımlarınız için teşekkürler.

1984-1989 arası yutdışında çalışmış, ama 1984-1986 arası askerlik yapmış diyorsunuz bir yanlışlık var.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
1984-1989'a kadar 6 yıl var. 2 yıl askerlik 4 yıl çalışma.

Bu şekilde olması gerek.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Şöyle ki;

1989 - 1984 = 5 yıl.2 yıl askerlik 3 yıl çalışma.

01.01.1991 - 3 = 01.01.1988 yurtdışı borçlanması

01.01.1988 - 1 yıl 6 ay = 01.07.1986 askerlik borçlanması

01.07.1986 sigorta başlangıç tarihli olanlar;

49 yaş, 5300 prim günü, 25 yıl sigortalılık süresi.

01.07.1986 + 25 = 01.07.2011 25 yılı dodurduğu tarih.

5000 + 1080(yurtdışı) + 540(askerlik) = 6620 toplam prim günü

1964 - 49 = 2013 yaşını doldurup emekli olacağı tarihtir.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Kıdem tazminatı alma hakkınız da var.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Kıdem tazminatı alma hakkınız da var.

Teşekkürler Tamer bey.

Şöyle ki;

1964 - 49 = 2013 yaşını doldurup emekli olacağı tarihtir.

Sanırım burası 2013-1964=49 yaşını doldurup olacaktı.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Rica ederim.Orası da 1964 + 49 = 2013 olacaktı :rolleyes:

Gerçekten çok teşekkür ederim. Babamın çalıştığı iş çok stresli ve sağlığı bozuluyor. O yüzden tazminat alıp bırakmak istiyordu. Bırakabildiğine sevindim. Bırakması için koşullar uygun değil sanıyordum.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Gerçekten çok teşekkür ederim. Babamın çalıştığı iş çok stresli ve sağlığı bozuluyor. O yüzden tazminat alıp bırakmak istiyordu. Bırakabildiğine sevindim. Bırakması için koşullar uygun değil sanıyordum.

Bir mesaj gönderdim onu mutlaka inceleyin.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Çağlar Bayur

Bir soru: Bayan için:

1980 3. ay sigorta başlangıcı, 935 günü ödenmiş, 2665 gün ödenmemiş, 50 sinde emekli olur gözüküyor, şu anda yaş 55.

Kalan 2665 günü toptan vs. öderse, emekli olabiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Benim bildiğim bu şartlarda 44 yaş ve 5000 gün gerekiyor. 55 yaş olduğuna 5000 günü tamamladığı an emekli olması gerek.

Bu arada babam işinin stresli olması nedeniyle kendi isteğiyle işten ayrıldı. Şartlar uygun olduğu için sigortadan bir kağıt ile tazminatını alarak bırakma hakkı vardı ve kullandı. Bir iş yerinde 10 yıl sigortalı olarak çalıştığında ve tam emin değişim ama 3600(babamın 6400) günü dolu ise kendi isteğiyle ayrılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Düzeltiyorum, 15 yıl sigorta süresi olması gerekiyormuş. O iş yerinde 10 yıl gerekmiyor. Kaç yıl çalıştıysan bıraktığında okadar tazminat alınıyor.

Yorum bağlantısı
Remzi Erkesim

Tamer bey 1996 yılında asistanlık eğitimine çapada başladım ve 4.5 yıl görev yaptım , 2000-2003 arası ssklı çalışmadım, 2003 temmuz ayından beri sigortalı çalışıyorum 1971 doğumluyum sorum şu: üniversite de çalıştığım süre için sgk ya benim mi bildirmem lazım yoksa otomatik olarak kayıtlarda çıkarmı, benim için emeklilik yaşı 60 diye biliyorum yanılıyormuyum

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Bir soru: Bayan için:

1980 3. ay sigorta başlangıcı, 935 günü ödenmiş, 2665 gün ödenmemiş, 50 sinde emekli olur gözüküyor, şu anda yaş 55.

Kalan 2665 günü toptan vs. öderse, emekli olabiliyor mu?

Çağlar Bey, konu bayanın 3600 iş gününü doldurması gerekiyor. Bunun için toplu ödeme hakkı henüz olmayıp, bir işyerinde sigortalı olarak geri kalan günlerin ay ay ( 7 sene 4 ay kadar ) ödenmesiyle emekli olabilir.

Benim bildiğim bu şartlarda 44 yaş ve 5000 gün gerekiyor. 55 yaş olduğuna 5000 günü tamamladığı an emekli olması gerek.

Bu arada babam işinin stresli olması nedeniyle kendi isteğiyle işten ayrıldı. Şartlar uygun olduğu için sigortadan bir kağıt ile tazminatını alarak bırakma hakkı vardı ve kullandı. Bir iş yerinde 10 yıl sigortalı olarak çalıştığında ve tam emin değişim ama 3600(babamın 6400) günü dolu ise kendi isteğiyle ayrılabiliyor.

Ayhan, Baban tazminatını alabildi mi?

Tamer bey 1996 yılında asistanlık eğitimine çapada başladım ve 4.5 yıl görev yaptım , 2000-2003 arası ssklı çalışmadım, 2003 temmuz ayından beri sigortalı çalışıyorum 1971 doğumluyum sorum şu: üniversite de çalıştığım süre için sgk ya benim mi bildirmem lazım yoksa otomatik olarak kayıtlarda çıkarmı, benim için emeklilik yaşı 60 diye biliyorum yanılıyormuyum

Remzi Bey, sigorta günlerinizi http://app.sgk.gov.tr/SigortaliHizmet/amp/sicilSor buradan sorgulayabilirsiniz. Sigorta başlangıç tarihiniz, gününüz ve yaşınıza göre bir emeklilik hesabı çıkarabilirz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Ayhan, Baban tazminatını alabildi mi?

Sigortadan aldığı istifa ile ilgili belgeleride her türlü olumsuzluğa karşı noterden yolladı.

Babam İstanbula merkeze gitti ve orada protokol yapmışlar. Babam protokolün yanına imza sirküleride almış. Bu şekilde olduğunda şirketin hiç kıvırma payı yok, para yatmadığı halde mahkeme ilede uğraşmaya gerek yok, direk haciz başlatılabiliyor.

Tazminatı 8 takside bölmüşler. ilk taksidin zamanı geldi ve yatırdılar. Şimdilik problem yok.

Yorum bağlantısı
İhsan Yargıcı

benim de bir sorum olacak eşim için

31/10/94 te staj siğortası ile başlangıcı var .şu an toplam 3150 günü mevcut, 2008 doğumlu 1 çocuğumuz var ve doğum sonrası 500 gün ara verdiği çalışma hayatına 26 günlük bir dönüş yapıp yeniden ev hanımlığına geçti. ikinci çocuk düşünmeye başladık bu durumda her çocuk için 2 yıl borçlana bilecekmiyiz ?. borçlanırsak emeklilik yaşı geriye gelirmi ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...