İçeriğe Yönlendir

Kaza yaptım

Aydın Baybörü

Recommended Posts

Bahtiyar Aydoğdu
Arkadaşlar öncelikle merhaba.

Geçen hafta 2000 model ford focus hb ghia aracımla kaza yaptım. Durumu aşağıya özetliyorum.

5 şeridi + 1 emniyet şeridi olan otobanın 3. şeridi üzerine seyir halinde iken bir araç tarafından sıkıştırıldım. İstem dışı kazayı önlemek için sağ şeride kaydım. bu sırada 2. şerit üzerinde peugeot partner marka bir araç lastik değişimi için durmuş. (inanabiliyormusunuz hemde 5 şeritli otobanın 2. şeridinde) her hangi bir uyarı levyası üçgen reflektör felanda yok. Dırek 90 km hızla lodoslama araca arkadan girdim. aracımdan rahat indim. diğer araca baktım abartmıyorum akardiyon gibi katlanmış. birde kendi aracıma baktım. Hava yastıkları, tampon, kaput, çamurluklar, radyatör, klima radyatörü gibi parçalar hasar görmüş. Birde emniyet kemerim takılı olmadığından ön camı kafamla patlattım. Araçta görünen hasar buydu. Tabi biz hastaneye giderken aracımı parka çekmişler. Ertesi gün bir usta alarak parka gittim usta bana 1,500 TL parça masrafı 500 tl işçilik 500 tl de boya ile ortalama 2,500 tl masrafı var dedi. Bende uygun görerek çekici ile arabayı tamirhanesine taşıdım. ertesi gün beni arayarak aracımın % 90 pert olacağını söyledi. Özel bir ford servisi 12,000 Tl masraf cıkartmış sigorta bunu ödemez pert dermiş.

Benim aracım henüz 1 haftalıktı ve kasko yaptıramamıştım. Sigortam var sadece. diğer araçta hem kasko hem sigorta var. ikimizinde aracı pert. Polisin tuttuğu tunanakta. ikimizide asli kusur yazmış. Bana arkadan çarpma diğer araç içinde otoban üzerinde gerekli tedbirleri almadan araç bırakma diye.

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlara sesleniyorum. Bize söylenilen 8/4 bana 8/4 diğer arabaya verildiği şeklinde.

1- Bu durumda benim izlemem gereken yollar nedir.

2- 12 binlik hasarımın ne kadarını karşı taraf öder.

3- ben karşı tarafın ne kadarlık bir hasarını öderim.

4- karşı tarafın kaskosu benden başka şekilde bir hak talep edebilirmi? (sigortanın verdiği dışında hasarın geri kalan kısmı gibi)

5- aracım pert olursa ne kadarlık bi para alırım.

6- diğer aracın kasko şirketi benim pert olan arabam üzerinde bir hakka sahip olurmu? pert aracın satışından % 50 gibi.

7- aracımı her halükarda yaptırma taraftarıyım fakat aracımı yaptıramazsam pert aracımı nasıl satabilirim önerilerinizi bekliyorum.

ön cama kafamı carptım diyosun hava yastıgı açılmadımı...

Yorum bağlantısı
Aydın Baybörü

Tamamen katılıyorum. Aracım focus değilde o klasmandaki başka bir araba olmuş olsaydı sağ çıkmam imkansız gibi görünüyor. Diğer araba için fazla diyecek birşeyim yok zaten sen çok güzel açıklamışsın olayı. :blink:

Hava yastığı açıldı hocam Allahtan önce ona vurup sonra yastığın üzerinden cama çarptım yoksa camdan çıkardım mazallah.

ön cama kafamı carptım diyosun hava yastıgı açılmadımı...

Allahtan hava yastıkları açıldı önce ona çarpıp yastığın üzerinden cama çarptım. Saçlarım halen kırılmış camda duruyor. Hava yastıkalrı olmasa camdan fırlamıştım zaten kesinlikle.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Geçmiş olsun.. Emniyeti kemeri takmamanız büyük hata. Allah korusun daha kötü şeyler olabilirdi.

Otobanda durmak kesinlikle yasak olduğundan bence bu işin peşine düşün derim.

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir

90 la değil 120 ile de gidebilirdiniz. O zaman Allah korusun başka sonuçlar olabilirdi.

Kemeri herzaman takmak lazım..

Tekrardan çok geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı

Büyük geçmiş olsun. Otobanda durmak yasak olduğuna göre acaba hukuki yolları deneseniz. Ben olsam dava açardım şahsen karşı tarafa Ucuz atlamışşsınız...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Aydın Baybörü

Arkadaşlar durumum sonuçlandı. İnşallah başınıza gelmez ama olurda gelirse bilgisi olmayan arkadaşlar faydalanır.

Aracımın hurdasını 8.000 TL'ye sattım. Sigorta ise bana 4.625 TL ödeyeceğini söyledi. Fakat eksik evrak olduğunu onları tamamlamam gerektiğini söyledi. Eksik evrak ise "karşı tarafın alkol muayenesi" Araştırdımki bu raporun 3 yerde olma ihtimali varmış. Olayla ilgilenen karakolda, Kaza sonrası gidilen hastanede veya savcılıkta. 3 yerde de büyük mevkili tanıdıklar bularak dosyama ulaştım fakat 3 yerdede karşı tarafın alkol raporu bulunamadı. Karakoldaki polis memurlarının etekleri tutuştu tabiki. Rapor bulunamadı diye sigorta şirketi ancak dava açarak paramı alabileceğimi söyledi. Karşı tarafın soförünü rapor için aradım. Bana telefonda söylediklerininden sonra insan olmadığına karar verdim. Meğersem arkadaş yolda lastik değiştirmiyor dahada beteri kavşağı kaçırdığı için geri geri geliyormuş. Bunu kendi ağzı ile söyledi. Raporda almadım Zil zurna sarhoştum, arabanıda yaptıramayacaksın dahada beter olursun inşallah dedi. Bana bu kadar kızmasının nedeni ise arkadaş kaza sonrasında 3 ayda 4. kazasından dolayı iş yerinden kovulmuş. (Olayı hatırladıkca arkadaşı rahmetle anıyor kulaklarını çınlatıyorum.) Hastanedeki sorgumda öğrendimki bu arkadaş alkol muayenesine girmemek için hastaneye gidince ben kazaya karışmadım yaralıları getirdim diyerek muayeneden kaçmış. Kaçma nedeni ise araçta bulunan diğer 3 kişinin zil zurna sarhoş olmasıymış. Diğerlerinin raporu var hemde alkollü bir şekilde bu soför arkadaşın yok. Ben bunu ortaya çıkartınca sigorta şirketi beni aradı ve 2 gün içinde hesabıma parayı yatırdı. Artık okadar miğdem bulandıki koşuşturmaktan. Belki kızacaksınız ama dava felan açmadım. Paramı aldım sıyrıldım işin içerisinden.

Şimdi arkadaşlar bana yine temiz bir FOCUS HB GHİA lazım. Çevrenizde satan veya önerebileceğiniz birileri varsa her türlü önerilerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...