İçeriğe Yönlendir

Lpg kullanıcılarının benzin tüketimi

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

bir depo lpg yi bitridiğinizde hiç dikkat ettiniz mi kaç litre benzin kullanmışsınız bu aralar kafama takıldıda bir depo lpg bitirdiğimde 10 liralıkta benizn gitmiş oluyor acaba biz de mi sorun var yoksa geneli böyle mi 270 km şehir içi menzilde 28-29 litre lpg tüketimi ve yaınnda bonus 10 liralık benzin tüketiyorum yani 10-11 litre lpg 2-3 litre benzin

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan

Aylık fazla dur kalk olmadan 800 km de bir 35-40 tl....Yaz aylarında da hemen hemen aynı...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Tahminlerime göre 2 depo lpg de falan 5 litre de benzin gidiyor benden.Ama benim araç çok çabuk lpg ye geçiyor.30 dereceye ayarlı.Yazın nerdeyse direk lpg ile çalışacak :)

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan

Benimki de çabuk geçiyor hava durumuna göre 10 saniyeyi bulmuyor ama buna rağmen benzini içiyor....

Yorum bağlantısı
Galip Özel

Bunu hesabını ciddi olarak yaptık, 1600 cc bir aracın çalıştıktan sonra hemen hareket etmesi koşuluyla ve normal kullanım tarzıyla 30 litre lpg de ortalama 1-1,5 lt benzin tükettiği sonucuna varmıştık...

Yorum bağlantısı
Süleyman Akdoğan

lpg li arabada harcanan benzin miktarını hesaplamak için; harcadığı lpg den çok günde kaç kez soğumuş motorun çalıştırıldığı da önemlidir.

Yorum bağlantısı
Fatih Dokcan

50tl lik benzine karsilik 5 veya 6 depo lpg tuketildi.lpg nin deposu 60lt lik. Yalniz bu 5 6 depo lpg nin sonunda biraz benzin vardi.

Yorum bağlantısı
Guest Erkan Sa?lam
Benimki de çabuk geçiyor hava durumuna göre 10 saniyeyi bulmuyor ama buna rağmen benzini içiyor....

araba benzine hasret kaldığı için madem buldum bol bol içeyim diyordur :)

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan

Çok seviyor benzini aslında...4 bin devrin üzerine çıkınca da benden habersiz gizli gizli içiyor şüphesindeyim.. :lol2: .Bir süre 3500 üzerine hiç çıkmayacağım bakalım benzin tüketimi nasıl olacak...

Bu konuya yazan kullanıcılara bakınca benimki kadar benzin yakan arabaların da olduğunu gözlemliyorum acaba onların arabaları da farkettirmeden yüksek devirde benzine mi geçiyor ve tüketim bu nedenle mi yüksek oluyor?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

araç ivmelenmesi artınca depoda arkaya yığılıyor benizn o sanırım ondan araç düz bir yerde durunca eski haline dönüyorsa sorun yok :nazar:

Yorum bağlantısı
Özgür Karaca

ya bu çeyrek deponun altında olmasın diyolar nedir bunun esprisi adamlar benzin ışığını boşamı koymuşlar ;)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
ya bu çeyrek deponun altında olmasın diyolar nedir bunun esprisi adamlar benzin ışığını boşamı koymuşlar ;)

normal bir lpg montajında (sıralı) benzin pompası araç lpg ile gitse bile çalışır. (sanırım yurt dışında bizden farklı). Depodaki benzin çok azaldığı zaman hem kendisi kuru çalıştığından ısınır (benzin bir nevi soğutma sıvısı etkisi yapıyor), aynı zamanda sıcak olan motora yakın olan enjektörlerin de soğumasını gerçekleştirmez. Enjektörlere ne gibi bir zararı var bilmiyorum ama pompa yanabiliyor, özellikle uzun yollarda, devamli lpg ile gidilen durumlarda. Benzin pompasını durdurmanın yolları var (role takılıyor). Kimisi sadece zaman rolesi takıyor, baz firmalar zaman rolesinin dezavantajlarını ortadan kaldırdığını iddia ettiği elektronik parçalar yaptık diyorlar (ben denemedim, çevremde deneyen olmadığı için 3. tekil sahış kullanıyorum).

Ben araştırmalar sonunda role takma taraftarı olmadım. Onun yerine depo çeyreğe düşünce 30 lilarık benzin alıyorum. Oda ban yaklaşık 1500 km yetiyor. Zaten toplamda lpg ile 5000 km yaptım 100-110 liralık benzin aldım. depo şu an çeyekte.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fahrettin Karakoç
ya bu çeyrek deponun altında olmasın diyolar nedir bunun esprisi adamlar benzin ışığını boşamı koymuşlar :lol2:

En az çeyrek depo benzin olmalı

olmazsa benim gibi benzin pompasını yakarsınız. (Benim başıma geldi. O zaman 400tl gibi bir masraf olmuştu)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Murat Arslan
Çok seviyor benzini aslında...4 bin devrin üzerine çıkınca da benden habersiz gizli gizli içiyor şüphesindeyim.. :lol2: .Bir süre 3500 üzerine hiç çıkmayacağım bakalım benzin tüketimi nasıl olacak...

Bu konuya yazan kullanıcılara bakınca benimki kadar benzin yakan arabaların da olduğunu gözlemliyorum acaba onların arabaları da farkettirmeden yüksek devirde benzine mi geçiyor ve tüketim bu nedenle mi yüksek oluyor?

benım sıralı sistemde 15 dakıkada bir,5 sanıye gıbı benzıne gecıyor sonra tekar gaza dönüyor otomatik şekilde,bilgisayardan bunun ayarı yapılabiliyor zaman dilimi olarak

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
benım sıralı sistemde 15 dakıkada bir,5 sanıye gıbı benzıne gecıyor sonra tekar gaza dönüyor otomatik şekilde,bilgisayardan bunun ayarı yapılabiliyor zaman dilimi olarak

Bana bu yöntem pek mantıklı gelmedi.Araçta sarsıntı olabilir,sürekli benzin bulundurmak zorundasınız.Benzin varsa zaten pompanın yanma ihtimali yok.Neden 15 dakikada bir benzine geçsin ki? Gereksiz bir çalışma düzeni..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

yanlılş anlaşılma var sanırım. benzine geçmiyordur pompayı 15 dk bir 5 sn çalıştırıyordur öyle ürünler vardı

tarihinde Mustafa T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Ceyhan

ayda 20 tl.lik benzin alıyorum ya da 30 tl. ortalama 1500 km kullanıyorum ayda.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Tüm bu okuduklarımdan çıkardığım sonuç şu; LPG'li araçlar, ortalama olarak, yaktıkları LPG'nin maddi karşılığının %1o'una tekabül eden kadar da benzin yakıyorlar. Yani km'ye 0,18 liralık LPG yakan araç 0,018-0,020 liralık da benzin yakıyor diyebiliriz sanıyorum..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

evet yani bizimki ona yakın 10 litre gaz yakıyorsa 1 litrede benzin yakıyor :D tabi bu uzun yola çıkınca olmuyor şehir içi kullanımda daha çok sabahları gaza geçene kadar

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Tansel Yavuz

Bu konuyu açıklığa kavuşturalım diyorum,şimdi herkes yazsın şehir içinde 100 km kaç lt lpg tüketiyorsunuz bunu yanında sanırım 100 km de lpg+1lt de benzin yakılıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Nevşehir'de şehir içinde ortalama 48-49 litre lpg ile 550 km ortalam yol yapıyorum..

Bunun yanında 100 km'de bir litre benzin yakıyorum.. Her lpg alışımda ortalama 5 litre falan benzin alıyorum..

Yorum bağlantısı
Sedat Can

Benim BRC sıralı sistem 2003 yılında takılmış. Devir 2200' e geldiğinde LPG' ye geçiyor. Mehmet Bey'in sarfiyatıyla benimki aynı. LPG fiyatları devamlı iniş-çıkış yaptığından ben fiyat olarak değil, LPG litre olarak hesaplarım. Şehir içi kilometrede 0.09 lt. LPG, şehirlerarası 0.07 lt. LPG sarfiyatı var. Öreğin Şehiriçi 0.09x222 Km.Yol = 20 Lt. LPG. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

Başka bir başlık altında da söylemiştim, tekrar edeyim. Tamamen bir sürüşte kaç km gittiğinize göre değişir bu hesap.

Ben günde en az 60 km yol yapıyorum. Arabayı alalı 9 ay oldu ve toplam 20000 km yol yaptım. Aldığım benzin miktarı 100 tl. km başına 0.5 kuruş yapıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...