İçeriğe Yönlendir

Lpg kullanıcılarının benzin tüketimi

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Ufuk Kılınçarslan
Tahminlerime göre 2 depo lpg de falan 5 litre de benzin gidiyor benden.Ama benim araç çok çabuk lpg ye geçiyor.30 dereceye ayarlı.Yazın nerdeyse direk lpg ile çalışacak :p

Benim değerlerimde hemen hemen aynı ama bence aracın ilk çalıştığında gitmiş olduğu mesafe ve yaz ve kış şartları benzin sarfiyatını çok etkiliyor.ben ayda 5 litreye(20tl) yakın benzin alıyorum ortalama 110 litre gaz tüketiyorum,ama günlük en az 40 km yol yapıyorum.eşimin çalışmadığı zamanlarda işyerim eve yakın olduğu için km bazında yakmış olduğum benzin miktarı çok fazlaydı.anlatmak istediğim lpg li araçlarda özellikle kış aylarında 3-5 km mesafede yapılan yolculuklarda benzin sarfiyatı fazla oluyor,ama uzun mesafede yapılan yolculuklarda km oranına göre bu sarfiyat azalıyor .Biraz karışık oldu ama inşallah ne demek istediğimi anlamışınızdır :))

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Oooh,herkeş ne güzel taktırtmış LPG yi,100 km de en az benzini kim tüketiyoru tartışıyor. 100 km de 11.6 Lt tüketen zavallı bende yazılanları hayretle izliyorum :unknw:

Yorum bağlantısı
Bahtiyar Aydoğdu
Oooh,herkeş ne güzel taktırtmış LPG yi,100 km de en az benzini kim tüketiyoru tartışıyor. 100 km de 11.6 Lt tüketen zavallı bende yazılanları hayretle izliyorum :unknw:

sen takdırma abi ya yazık etme arabaya...bende de benzin baya gitmeye başladı şehir içi 1200 km yolda yaklaşık 20 tl benzin gidiyo ortalama...

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
sen takdırma abi ya yazık etme arabaya...bende de benzin baya gitmeye başladı şehir içi 1200 km yolda yaklaşık 20 tl benzin gidiyo ortalama...

:unknw: Bahtiyar,sende hep yazık etme arabaya diyosun yahu :D Arabaa yazık etmeyelim derken maaşa yazık ediyoruz,aldığımız 3 kuruşun 3 te ikisi taksite geri kalanıda benzine gidiyor,araba gıcır gıcır orjinal yatıyor garajda. Ulen 0 araba olmak varmış şu dünyada beee. Hayır,arabayı alalı 2 ay oldu hala rodaj dolmadı,1340 km de araba ama harcadığım benzin le yaptığım km arasında o kada büyük orantısızlık var ki anlayamıyorum,bu arabaya benzin dayanmıyor resmen.Çok az kullansam bile yinede bu benzin zamlarına çok dayanamayacağım sanırım,güya dizel almadığımız için 8 milyar kardayız ama bu gidişle daha arabanın taksiti bitmeden dizelle aradaki fark kapanacak. LPG garantiyi bozmuyor olsa (ben bide 550 TL daha verip +2 garanti aldım gereksiz yere) hemen taktırtcam LPG bagaj küçülüyor falan diye düşünmeden ama şu garantinin bozulması olayı beni engelliyor valla.

Yorum bağlantısı
Bahtiyar Aydoğdu
:unknw: Bahtiyar,sende hep yazık etme arabaya diyosun yahu :D Arabaa yazık etmeyelim derken maaşa yazık ediyoruz,aldığımız 3 kuruşun 3 te ikisi taksite geri kalanıda benzine gidiyor,araba gıcır gıcır orjinal yatıyor garajda. Ulen 0 araba olmak varmış şu dünyada beee. Hayır,arabayı alalı 2 ay oldu hala rodaj dolmadı,1340 km de araba ama harcadığım benzin le yaptığım km arasında o kada büyük orantısızlık var ki anlayamıyorum,bu arabaya benzin dayanmıyor resmen.Çok az kullansam bile yinede bu benzin zamlarına çok dayanamayacağım sanırım,güya dizel almadığımız için 8 milyar kardayız ama bu gidişle daha arabanın taksiti bitmeden dizelle aradaki fark kapanacak. LPG garantiyi bozmuyor olsa (ben bide 550 TL daha verip +2 garanti aldım gereksiz yere) hemen taktırtcam LPG bagaj küçülüyor falan diye düşünmeden ama şu garantinin bozulması olayı beni engelliyor valla.

bagajı düşünme abi sen dün akşam patronun arabaya takdırdık brc simit depo, birde ordan sprey aldık lastik patladıgında spreyin sipopa göre agzı var basıyosun hem hava basıyo hemde patlak yeri geçici süre tamir ediyomuş...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

boş verin x in tadına varmaya çalışın zevk için binin kmsi fazla olmasın ki ikinci elde temiz X bulabilelim. :unknw:

garantiyi uzatmamış olsanız bitince taktırın derdim ama. garantiyi bozdurmayın. lpg de olabilecek sorunları araştırmaktansa benzin tüketimini minimize edecek yolları ve teknikleri araştırın.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bora bey;

1. Senaryo: Diesel araçtan arta kalan 8000 TL fonlansa, 3 sene sonra en az 14.000TL yapar, yani o zaman benzinli aracınız üstüne ilave edebileceğiniz serbest bir meblağınız olur

2. Senaryo: 12 ayda 9-10.000 km ancak yapacağınızı varsayarsak, 1500-1700 +250 TL lik kaliteli sorunsuz, lpg montajının maliyetini çıkaramayacak, 600-700 TL zararda olacaksınız.

3. Arabanızın keyfini çıkartın.

Yalnız 11.6lt/100 km biraz yüksek bir rakam, Ankara trafiği, İstanbul dan beter, yollarını da yokuşlu olduğunu sanmam ama. Acaba, marş-stop arası gündelik menzil 3-5 km civarı mı? Veya marştan sonraki 1 km içinde yoğun, yokuş yukarı dur-kalk trafiği mevcut mu?

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

TİTANYUM X ile LPG zaten nedense hiç yanyana uygun olmuyor :rolleyes:)) Şaka bir yana senede 8-9 bin km yapacağım bir arabaya LPG taktırtıp taktırtmamak arasında kalakaldım.Burada yazılanlar bir yandan insanı imrendiriyor LPG ye,öte taraftan da gerçekten gerek varmı diye düşündürüyor...

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
Bora bey;

1. Senaryo: Diesel araçtan arta kalan 8000 TL fonlansa, 3 sene sonra en az 14.000TL yapar, yani o zaman benzinli aracınız üstüne ilave edebileceğiniz serbest bir meblağınız olur

2. Senaryo: 12 ayda 9-10.000 km ancak yapacağınızı varsayarsak, 1500-1700 +250 TL lik kaliteli sorunsuz, lpg montajının maliyetini çıkaramayacak, 600-700 TL zararda olacaksınız.

3. Arabanızın keyfini çıkartın.

Yalnız 11.6lt/100 km biraz yüksek bir rakam, Ankara trafiği, İstanbul dan beter, yollarını da yokuşlu olduğunu sanmam ama. Acaba, marş-stop arası gündelik menzil 3-5 km civarı mı? Veya marştan sonraki 1 km içinde yoğun, yokuş yukarı dur-kalk trafiği mevcut mu?

Şöyle söylüyeyim Çağlar Bey,evle kreş arası 4.7 km.Ama çok yoğun trafik artı kısa ama dik 2 yokuş var.Kreşle işyeri arası 3.1 km.1 tane dik yokuş ve yine oldukça çok dur kalklı trafik. Akşam iş-kreş arası 4.3 km.Çok fazla dur kalk ve 1 tane kısa ama dik yokuş. Kreşten eve dönüş 4.7 km.Çok ama çok dur kalklı trafik.1 tane kısa dik yokuş. Toplam 16 km falan günde. Ankara trafiğinin en yoğun olduğu yerlerde kullanıyorum arabayı.Ve sürekli şehir içi.Daha şehir dışı hiç kullanmadım.Şehirlerarası kullanmak ancak seneye kısmet olabilir belki :rolleyes: Ve hiç 11.6 LT altını göremedim 2 aydır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

tüketim çok aşırı değil araç aşırı dur kalk ve kısa mesafe kullanılmış :) hafta sonları en az 100 km aralıksız sürün ortalama düşer :)

Yorum bağlantısı
Orhan Akbulut

geçen ay 200 lira lık lpg aldım 20 liralık da benzin yani ortalama 1000km yol için 20 liralık benzinyetiyor benim araçta

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...