İçeriğe Yönlendir

Yazın Kış Lastiği Kullanımı

Ahmed Dönmez

Recommended Posts

Ahmed Dönmez
(düzenlendi)

Arabamda Lassa kar lastiği var.

2007 Kasım da taktırdım. Yazın değiştiremedim ve kullanmaya devam ettim hala da kullanıyorum. Arabaya nasıl bir etkisi olur?

Yaz mevsiminde kullanmaya devam edeyim mi?

Ayrıca lastiğin ebatları 175-70- R 13. Acaba 185 ebatında lastik takmanın olumlu-olumsuz ne gibi etkisi olur?

PETLAS marka nasıldır? tavsiye eder misiniz?

tarihinde Ahmed D tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Aşırı yakıt tüketimi, aşırı lastik tüketimi, aşırı güç tüketimi....Yazık olur, bence değiştirin..

Yorum bağlantısı
Misafir

petlası yaz lastiği olarak düşünüyorsunuz sanırım.yaklasık 2000 km dir petlasın kar lastiğini kullanıyoruz.su ana kadar hiç bi sıkıntı yaşamadık.sertleşme yada çatlama gibi sorunlar olmadı.ama yaz lastikleri için bi yorum yapamayacağım.

Yorum bağlantısı
Ahmed Dönmez
petlası yaz lastiği olarak düşünüyorsunuz sanırım.yaklasık 2000 km dir petlasın kar lastiğini kullanıyoruz.su ana kadar hiç bi sıkıntı yaşamadık.sertleşme yada çatlama gibi sorunlar olmadı.ama yaz lastikleri için bi yorum yapamayacağım.

Kış lastiğim olduğu için öncelikle yaz ya da dört mevsim de olabilir.

Yorum bağlantısı
Misafir

ben kış lastiklerinden çok memnun kaldım şu ana kadar.bildiğim kadarıyla forumda petlasın yaz lastiğini kullanan yok.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Kış lastikleri yazın fren mesafesini uzatır ve yol tutuşu kötü yönde etkiler,bence en önemlisi budur.

Bugün yaz lastikleri sayesinde kötü bir kazadan kurtuldum,önüme hayvanlara hakaret olmasın diye hayvan diyemediğim bir zat aniden çıkınca acı bir fren yaptım ve kesinlikle kış lastiğim takılı olsaydı duramazdım çünkü şu an Ankara da hava sıcaklığı 19 derece.

Yorum bağlantısı
Ahmed Dönmez
Kış lastikleri yazın fren mesafesini uzatır ve yol tutuşu kötü yönde etkiler,bence en önemlisi budur.

Bugün yaz lastikleri sayesinde kötü bir kazadan kurtuldum,önüme hayvanlara hakaret olmasın diye hayvan diyemediğim bir zat aniden çıkınca acı bir fren yaptım ve kesinlikle kış lastiğim takılı olsaydı duramazdım çünkü şu an Ankara da hava sıcaklığı 19 derece.

Yaz lastiği alacağım ama markada karar veremedim

Hangi markayı tavsiye edersiniz?

Lassa, Continental, Barum, Petlas Hangisi daha uygun olur?

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Saygın Can Oğuz

arkadaşlar eskişehirde kullanmak için 2006da aldığım kış lastiklerim vardı. conti wintercontact. her ne kadar pek kışı olmayan izmire taşınmış olsam da, arabadaki mevcut lastikler artık setleştiğinden kasım ayında bu kış lastiklerini taktırmıştım. yaza doğru bunları çıkarıp yeni bir yazlık lastik alırım diye düşünmeme rağmen, ekonomik durumlar pek elvermediğinden hala kışlık lastikleri kullanıyorum.

1. daha önce de tartışılmıştı ama bunları yazın 30-40 derece sıcakta kullanmanın bir riski varmıdır? çünkü ben bunu kullanmazsam lastik doğru dürüst km yapmadan tarih olarak eskiyecek. şimdiden 4 sene oldu.

2. eğer bunları çıkartırsam pahalı lastik alacak durumda değilim. mesela sabah gördüm, bizim oradaki bir lastikçi kocaman yazmış lassa impetus 2 205/55/16 125 tl diye. böyle bir lastik almak mı yoksa kış lastikleriyle eskiyene kadar devam edip daha sonrasında pahalı bir lastik almakmı mantıklı?

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Kışlık lastikler sıcakta çok çabuk aşınır ve ömürleri biter.

Fren ve viraj emniyeti bakımından yazlık lastiklerin gerisinde kalırlar. Hava ısındıkça da güvenilirlikleri daha azalır.

Ama yine de bu durumu bilerek limitleri fazla zorlamazsanız, kullanmanızda hiç bir sakınca yoktur.

Bizim buralarda bir çok tanığıdım yaz kış kışlık lastik kullanırlar.

tarihinde Mahmut ?im?ek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Teoman Tuncel

Geçen haftaya kadar ben de kışlıkları kullandım tembellikten, söylenenler tabii ki doğru ama şehir içinde ve dikkatli kullanılacaksa bence kullanın gitsin. Uzun yolda emniyet açısından sıkıntılı olacağına inanıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Teoman Tuncel
Kışlık lastikler sıcakta çok çabuk aşınır ve ömürleri biter.

Fren ve viraj emniyeti bakımından yazlık lastiklerin gerisinde kalırlar. Hava ısındıkça da güvenilirlikleri daha azalır.

Ama yine de bu durumu bilerek limitleri fazla zorlamazsanız, kullanmanızda hiç bir sakınca yoktur.

Bizim buralarda bir çok tanığıdım yaz kış kışlık lastik kullanırlar.

Hemşerim tabii oralarda yaz kış aynı kullanırlar. Yazın temmuz ağustos hariç yorganla yatılırsa nedeyim artık... :)

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
Aracınızın fazla yakıt tüketeceğinide unutmamak gerek.

Aslında sıcaklar başlamasına rağmen yakıt tüketimi artmadı.

Ben yaz lastiği ile 2 sert fren yapmıştım. Hemen abs devreye giriyordu. Kızaklama var.

kızaklama değilde, bir iki defa otoban dönüşlerinde zorladığımda arkayı daha çabuk bıraktığını ben de hissettim.

aslında biraz yumuşak lastiğin işime geldiğini söyleyebilirim. süspansiyonların sertliğini biraz olsun dengeliyor. lassadan falan o yüzden korkuyorum.

Yorum bağlantısı
Abdullah Ercan

Ben de yeni lastik aldım. Benim arabanın üzerinde de kışlık lastikler duruyordu ama lastikler çok eskiydi 2003 ve 2005 yıllarına ait lastiklerle arabayı satmışlar ben de dikkat etmedim. Asıl diyeceğim arabayı hafif yağmurda sıcak bir ortamda hipodrumun ordan batıkente donerken kaydırdım 3 hamlede toparlayabildim bence kışlıklar yazın performans vermemekte tabii benim kışlıklar çok ölüydü. Ama şimdi ayaklarım resmen yere bastı lastik olarak da michelin pilot primacy hp aldım artık korkmadan basabiliyor ve virajlara girebiliyorum.

Bence yazın yazlık lastik kullanılsa daha iyi olur. :)

Yorum bağlantısı
Okan Yücel

Benim lastiklerim 4 mevsimmiş... Sıcakta virajlarda ve otobanda felaket ötüyor... Bunun bir sakıncası var mıdır???? Ötmeyi kesemez miyiz?

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
Benim lastiklerim 4 mevsimmiş... Sıcakta virajlarda ve otobanda felaket ötüyor... Bunun bir sakıncası var mıdır???? Ötmeyi kesemez miyiz?

O ötme biraz da zevk veriyor insana :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

16 jant lastik için 125 tl oldukça iyi bir rakam ama lastiğin raf ömrüne dikkat edin ikincisi kullanılmış lastik olmasın. çünkü ben impetus revoyu(14 jant) 110 Tl ye aldım. Kış lastiklerini yazın kullanabilirsiniz tabiki ama dikkat etmeniz gerekecektir birde fazla yakıt yakarsınız. Özellikle izmirde ağustosa doğru iyice yol tutuş sorununuz olacaktır ve baharda yağmurlar başladığında kışlık lastiklerinizden verim alamazsınız. Ama ekonomi en doğrusunu söyler ve bende sizin yerinizde olsam ekonominin uygun dediği zamanda yeni 4 adet lastik alırım. Bu arada o lastiklerle çevre yolunda hız yapmayın ne olur ne olmaz

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Yazın karpuz ,kışında mandalina yiyin derim. :D

Lastikleri değişmenizde fayda var.

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

lastikci bana güzel bir misal vermişti:yazın botla koşmayı dene birde spor ayakkabıyla koşmayı dene demişti...

yazın yaz kışın kış lastiği herzaman daha olması gerekendir..

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

peki arkadaşlar, bu lassa impetus 2'yi kullanan varmı? sonuçta koreli, çinli rakiplerinden kötü olmasa gerek.

Yorum bağlantısı
Abdullah Ercan
Yazın karpuz ,kışında mandalina yiyin derim. :D

Lastikleri değişmenizde fayda var.

Hocama katılıyorum. +1

Yorum bağlantısı
Rahim Sarı
(düzenlendi)

Bu yaz o lastikleri kullanırsanız kışın yeni kış lastiği almanız gerekir. Kış lastikleri yazın kullanılınca fazla ısınmadan ve aşınmadan dolayı özelliklerini kaybederler. 4 mevsim olarak yazanlar için de bu geçerlidir. Benim kullandığım 4 mevsim Good Year Vector lastiklerin üzerindeki M&S işareti kış lastiği olduğunu belirtiyordu (Mud & Snow). Lastikleri 1 yaz kullanıp kışın zincir takmıştım. Yaz sıcağında gezerseniz sizin lastiklerdeki o özelliğin sadece adı kalır.

tarihinde Rahim Sar? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu

Arkadaşlar ölümle dans etmeyelim. 4 lastik üzerindesiniz, akrobasiye gerek yok bence. Yazın kışlık lastik kullanmanın tavsiye edilecek hiç bir yanı yok bence.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...