İçeriğe Yönlendir

Balık tutmak...

Süleyman Çetin

Recommended Posts

Süleyman Çetin

Sezonun açılmasına 1 ay kala hazırlıklara başlıyorum.(baraj,göl, ırmak vs.)

En büyük tutkulardan biri de bu olsa gerek.Oltamı atıp balık geldi mi değmeyin keyfime.:nazar:

Bunu tutmasını çok seviyorum ama yemeğe gelince ağzıma sürmem o da ayrı :D

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Çok güzel bir konu açmışsınız. Ben de balık tutma işine yeni merak sardım. Bu konuda bilgilerinizi bizimle paylaşırmısınız?

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Tabiki Mert bey.Bende fazla profesyonel değilim bu işte ama yine de uğraşıyorum.

Balıkçılık 2 tür bana göre.

1-Deniz balıkçılığı(fazla anlamam.genel balık türleri hakkında bilgim yok.Tehlikeli olanları mevcut.O yüzden balık türlerini bilmeden yapılması tehlikeli olabilir)

2.Baraj,göl,ırmak gibi tatlı su balıkçılığı.

Ben genellikle baraja takılıyorum.Bende 4mlik-5mlik kamış ve küçük makaralı olmak üzere 3 çeşit olta mevcut.Makaralı rüzgarlı havalarda süper oluyor.Diğer zamanlarda fazla tavsiye etmem.

Misine kalınlıklarım genellikle 14mlik ve 15mlik bunlar 5 kg kadar kaldırabiliyor.Tabiki çok ani çekiş yapmamak kaydıyla.

İğneler çok abartıya kaçmamak kaydıyla ufak.En küçüğün 1 veya 2 numara üzerindekiler iyidir.

İğneyi misineye bağlayan kişi muhakkak işi bilen olması lazım.Oradaki küçük bi hata balıkları yakalayamamanıza sebep olur.(Burası en önemli bölümlerden biri)

Bundan sonrası yeme kalmış...(genellikle kurt)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bende uzun zamandır(5 yaşından beri)balık tutmaya gidiyorum. %70 baraj, göl %15 ırmak,dere, %15 deniz.

Balıkçılık yapmak için tarım il müdürlüğünden belge almanız gerekiyor. Aksi halde ceza çok yüksek.Belge 10-15 Tl olması gerek, oda 2 yıllık.

Bugüne kadar rekorumuz tam 10kg gelen aynalı sazan. Adapazarı tarafında bir gölde gece 3'te olta ile tutmuştuk

Yorum bağlantısı
Çağlayan Engin

Ben de uzun zamandan beri tatlı su avcılığı ile uğraşıyorum. Rekorum gökçe ada da barajdan 6 kg lık aynalı sazan yayın bir kere avlayabildim. Edirnede elinizi attığınız heryer gölet olunca gidicek yerimiz çok oluyor. Gökçe adada avlanmanızı isterim balık yakalamaya bıkarsınız rastgele

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Evet arkadaşlar kontrollerin yapıldığı yerlerde bu belge şart ve cezaları oldukça ağır...Gerçi ben bu belgeye gerek duymuyorum.Sorun yaşamadım, yaşamam gibi de.

Benimde bu zmanda kadar en güzel avladığım 5kg'lık sazan ve 10kg'lık marmara olsa gerek.Tabi küçük balıklarda cabası. :D

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Amatör balıkçılık belgesinin alınma şartı yoktu sirküleri en son okuduğumda şimdi bir daha bakayım :D

MADDE 3- (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu sirküler ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren iki yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince “Amatör Balıkçı Belgesi” verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

Evet şimdi baktım amatör balıkçılık belgesi alma zorunluluğu yoktur arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Amatör balıkçılık belgesinin alınma şartı yoktu sirküleri en son okuduğumda şimdi bir daha bakayım :D

Bende sadece olta ile yapılan avlanmalarda gerek yok diye biliyorum...Zaten ağ, tırıvırı gibi şeyler bence anlamsız..Ticareti yapacak değilim.Önemli olan hoş vakit geçirmek...

Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)

balık tutmak mı?

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Balık avı kadar beni stresten uzak tutan başka bir faliyet yok.Sanki psikoloğa gitmiş gibi oluyorum.ama tabi ki bu işi kuralları dahilinde yapmak lazım.Balığa tek oltayla çıkarım ben. ırmak,göl,deniz farketmez.Hiç tırıvırı,serpme,germe gibi ağ çeşitlerini kullanmadım.

amatör balıkçılıkta balığa kaçma fırsatı vermek lazım ki spor olsun.

Ama avda geçirdiğim zamanda aklıma ne çocuk derdi,ne borç derdi,ne kavgalar,ne çekişmeler hiç birisi gelmez.Hele birde isli demlikte köz ateşinde çay da içmişsem değmeyin keyfime. :):D

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Balık avı kadar beni stresten uzak tutan başka bir faliyet yok.Sanki psikoloğa gitmiş gibi oluyorum.ama tabi ki bu işi kuralları dahilinde yapmak lazım.Balığa tek oltayla çıkarım ben. ırmak,göl,deniz farketmez.Hiç tırıvırı,serpme,germe gibi ağ çeşitlerini kullanmadım.

amatör balıkçılıkta balığa kaçma fırsatı vermek lazım ki spor olsun.

Ama avda geçirdiğim zamanda aklıma ne çocuk derdi,ne borç derdi,ne kavgalar,ne çekişmeler hiç birisi gelmez.Hele birde isli demlikte köz ateşinde çay da içmişsem değmeyin keyfime. :good1::)

Nereye gidiyoruz o zaman, benim olta paslanmış çözmek lazım.... :D

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Göksu göletine gidin :D

Hale gitsek daha iyi olmazmı? Göksu da balık tutmaya izin varmı, bende orada tutan gördüm ama sanki gizli saklı tutuyorlar gibiydi...

Yorum bağlantısı
Ruhi Gökhan
(düzenlendi)

2 Sene önce Didim-Akbükte kilolarca Çupra tutmuştuk, olta boş gelmiyordu, geçen sene gittik, oltayı atıyoz atıyoz hiç bişi yok, dedik herhalde ilk günlerin acemiliğini yaşıyoruz, sonra öğrendikki 2 sene önce o yakaladığımız Çupralar Balık çiftliğinden kaçanlarmış :D

tarihinde Ruhi G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erhan Bulut
2 Sene önce Didim-Akbükte kilolarca Çupra tutmuştuk, olta boş gelmiyordu, geçen sene gittik, oltayı atıyoz atıyoz hiç bişi yok, dedik herhalde ilk günlerin acemiliğini yaşıyoruz, sonra öğrendikki 2 sene önce o yakaladığımız Çupralar Balık çiftliğinden kaçanlarmış :D

Renginden anlamadınız mı çiftlik olduğunu

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin
Ama avda geçirdiğim zamanda aklıma ne çocuk derdi,ne borç derdi,ne kavgalar,ne çekişmeler hiç birisi gelmez.Hele birde isli demlikte köz ateşinde çay da içmişsem değmeyin keyfime. :):p

İşte olayın bittiği nokta burası valla süper... :D

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
Nereye gidiyoruz o zaman, benim olta paslanmış çözmek lazım.... :p

Serkan Bey güdül tarafı olur,kesikköprü tarafı olur.Güdül tarafında bu sene baya fazlaymış kirmir çayında su.Su fazlaysa balıkta fazla olur. :) Ama iki senedir kene korkusundan tam zevk alamıyorum balıktan.Devamlı tetikte oluyor insan. :D

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Ben Genelde zıpkınla çıkmayı severim. Ama çok fazla bişey tutumam. Hatta geçen haftakinde hasta oldum soguk suda 2 saat yüzdüm diye :D

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
Ben Genelde zıpkınla çıkmayı severim. Ama çok fazla bişey tutumam. Hatta geçen haftakinde hasta oldum soguk suda 2 saat yüzdüm diye :)

Geçmiş olsun.Yaban tv de izliyorum zıpkın işide çok zor.Kocaman orkinosları vuruyorlar o balıkla suyun altında veya üstünde mücadele etmek inanılmaz zor ve adranalin yüklüdür sanırım.

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin
(düzenlendi)
Hatta geçen haftakinde hasta oldum soguk suda 2 saat yüzdüm diye :)

Zevk alacağız diye hasta olmaya gerek yok yav.Gerçi adrenalin var işin ucunda ama :blink:

tarihinde S tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Demir

Sen neymişsin be abi. kaçalım bi ara. Balık tutmak zevkli bir iştir. Sarımsaklıda 2-3 yıl önce sandalla açılmıştık sabahın 5inde, bir kova balık tutmuştuk. Şimdilerde bulsam bi sandal falan açılcam ama yok :(

Başka yerlerdede çıkmıştım zıpkınla 2 saatten fazla kaldığımıda bilirim, Ama sarımsaklının denizi ayrı bi soğuktur, Ondan oldu herhalde.

Bende eskiden 25metreye düpsüz daliyorum, çinekopu elimle çıkarıyorum :unknw::D :D

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır
balık tutmak mı?

Murat hocam bunlar mangalada kendisi yatar dimi :good1::good1:

Yorum bağlantısı
Bahtiyar Aydoğdu

Ben Isparta'da askerlik yaparken gördüğüm ve yediğim balığı hiç bir yerde yemedim. Artık resmen bıkmıştık askerler olarak. Beyşehir gölünün yarısına biz bakıyorduk. Avlanmanın yasak oldugu dönemler devriyeye çıkıyor, pusuya yatıyorduk. Bizi gören köylüler tuttuğu balıkları bırakıp kaçıyordu ya çok üzülüyordum. Ama abartısız 70-80 cm boyunda canlı sazan gördüm ben. Ya bi keresinde gece 3'te gölün kenarında yola pusu attık. Ben şöförüm yatıyorum transitte. Arkadaş kapanı yola sermiş. Başında beklemek yerine, kimse geçmez diye, yatıyoruz arabada 3 arkadaş. Diğerleri komutanla göle gittiler bakmaya. Bir sesle irkildik birden bire. Bir teneke sesi... Bir motorsiklet geçti. Arkasına teneke bağlamış domuzlar korksun diye. Kapandan geçti gitti. Dedik lastik patlamadı heralde. Aradan yarım saat geçti iki kişi geliyor. Bir baktık az önce geçen adam motorsikleti almış ellerine getiriyolar. İki lastik de patlamış. Komutanla beraber kopmuştum. Ya o zaman tabi bize bişey diyemediler. Kamyonet getirdiler aldılar gittiler motorunu. Yani çok gülmüştük ya sizlerle paylaşmak istemiştim ve bunu gibi bir çok olay yaşadım ben ya.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
ben ısparta askerlik yaparken gördügüm ve yedigim balıgı hiç yemedim

Nerede yaptınız askerliği tam olarak? Eğirdir, Hoyran ya da Barla civarında mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...