İçeriğe Yönlendir

Debriyaj/Baskı Balata

Şükrü Güzelsu

Recommended Posts

Servet Saylan

ben baski balatayi aksaraydan aldim 130 lira ama bilye yok takimin icinde bilye ayri satiliyor onu degistirmedim iscilikte 150 lira verdim yakita hic katkisi olmadi bilginize

Yorum bağlantısı

ben baski balatayi aksaraydan aldim 130 lira ama bilye yok takimin icinde bilye ayri satiliyor onu degistirmedim iscilikte 150 lira verdim yakita hic katkisi olmadi bilginize

Balata bitikse,Yakıta olacağı katkı,%5 %10 olur en fazla...

bunuda çok ince hesap yapmayan kişi(her depoda)zaten farketmez bile.

Farkettiği en büyük etken,Daha rahat kalkış,daha rahat hızlanmak olur...

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

coşkun bey denedim. vitese taktım. gazı verdim. aracın devri 2000 e falan çıktı ve kalkmak istedi. stop etme gibi bi durum olmadı. bu ne anlama gelir. ayrıca servet bey de yakıt tasarrufunun olmadığını söylüyor. bu aracın yakarı km de 0,50 kuruşmudur. yani ne yapılırsa yapılsın bunu mu yakar bu araç? aracın kullanma kılavuzu duruyor. orada 100 km de şehir içi 9 , karma 6,7 yazıyor. benim araç 100 km de 11 litre yakıyor. debriyajı yaptırmam halinde 7 veya 8 litreye düşmez mi diyoruz şimdi :)

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

1. debriyaj değişimi ile %50 yakıtı azaltana fiesta benden hediye, anında notere, noter de hediye

2. prizdirek bilyası ile debryiyaj bilyası, eşekarısı ile arı kadar benzerdir, ne şekilleri ne tamir şekillleri ne de rakamları benzer

bu 2 bilgi benim için yeter, eğer ki tam olarak bunları doğru aktarmışsanız, çay içmeye adres sormnaya bil gitmem o ustaya

Çağlar bey benim aracımda pirizdirek bilyasının değişmesi gerektiğini söyledi motorcu, debriaj bilyesi ile ilgili bişi demedi. araçtaki o sesin debriaj bilyesinden de gelebilir mi diyorsunuz yani?
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

150 TL işçilik ile hem debriyajı hem de şanzımanı açıp prizdireği değişecek ise süper, yalnız baskı balata 175 TL, 600den kalan rakama prizdirek bilyası konumlanıyor, bulabilmilşse de değer, ses buradan ise, değişim sonrası %50 tüketim azalma hakkındaki teklfiim de geçerli hala

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

150 TL işçilik ile hem debriyajı hem de şanzımanı açıp prizdireği değişecek ise süper, yalnız baskı balata 175 TL, 600den kalan rakama prizdirek bilyası konumlanıyor, bulabilmilşse de değer, ses buradan ise, değişim sonrası %50 tüketim azalma hakkındaki teklfiim de geçerli hala

çağlar bey , peki yakıt konusunda şu an için 0,50 kuruş yakan aracım bu işlemleri yaptırdıktan yakıtında bi azalma olurmu? atıyorum 0,35 kuruş ve 0,30 kuruşa düşer diyebilirmisiniz? veya hiçbi değişme olmaz diyebilirmisiniz? ayrıca seyir halinde 1. visetden 2. vitese takarken araba kaçıyor. yani gaza basmış olmama rağmen bastığım anda araba gitmiyor 1-2 saniye sonra birden atıyor kendini ileri? bu durum 2. ve 3. viteslerde oluyor. 4 ve 5 te bunu hissetmiyorum. bu neyden kaynaklanıyor olabilir, prizdirekten mi debriyajından mı?
Yorum bağlantısı
Guest Coşkun Uçar
(düzenlendi)

coşkun bey denedim. vitese taktım. gazı verdim. aracın devri 2000 e falan çıktı ve kalkmak istedi. stop etme gibi bi durum olmadı. bu ne anlama gelir. ayrıca servet bey de yakıt tasarrufunun olmadığını söylüyor. bu aracın yakarı km de 0,50 kuruşmudur. yani ne yapılırsa yapılsın bunu mu yakar bu araç? aracın kullanma kılavuzu duruyor. orada 100 km de şehir içi 9 , karma 6,7 yazıyor. benim araç 100 km de 11 litre yakıyor. debriyajı yaptırmam halinde 7 veya 8 litreye düşmez mi diyoruz şimdi :)

Yürüyemediği halde motor stop etmeden 2000 devre çıktıysa debriyaj sıyırıyor demektir tabi'ki sağlam bir debriyajla yakıt tüketimini düşürürsünüz ama öle 3 - 4 litre değil, zaten aşırı yakıt tükettiği yerler özellikle rapma yukarı çıkış ve ilk kalkışlardır zira debriyaj sıyırdığı için motor boşa döner ve gereksiz yakıt harcamış olursunuz bu da km'ye vurduğunuzda aşırı yakıt tüketmiş gibi görünür, kavrama gerçekleştikten sonra zaten çok zorlanmadıktan sonra sıyırma gerçekleşmez ve yakıt tüketimi normale döner, fabrika verisi 9 L olan bir aracın gerçekte 10 litre yakması çok doğaldır eh bide debriyaj unsurunu ele alırsak şu anda 11 litre yakması çok normal...

"gaza basmış olmama rağmen bastığım anda araba gitmiyor 1-2 saniye sonra birden atıyor kendini ileri?"...zira balata sıyırdığı için kavrama hemen gerçekleşmiyor.

tarihinde Coşkun Uçar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

herkese tekrar merhaba.daha henüz arabayı ustaya götürmedim . fakat birr sorunla daha karsilastim.arabaya binip 1 e takıyorum . tam 2. vitese takip gaz vermek istedigimde araç stop ediyor.benzini mi koklamiyor nedir.bu olay iki haftada bir tekrar ediyor.sık sık olan bişi değil fakat debriajdan mi acaba diyorum.bu neyden kaynaklanir arkadaslar.tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

selam arkadaşlar, daha önce sabit bir halde motor çalışıyor iken debriaja basılıp çekildiğinde motordaki bariz ses duyuluyordu. geçen hafta gitmiş olduğum motorcu bu sesin prizdirek bilyasından geliyor demişti. dün bir başka motorcuya götürdüm , bu sesin prizlek bilyasından kaynaklanmadığnı, şarj dinamosu veya trigier kayışının yay bilyası ya da dinamonun önünde bir bir parça daha adını unuttuğum,, bunlardan kaynaklanıyor dedi. bu konuyla ilglii yorumlarınızı bekliyorum. ayrıca yorumunuzu öğrenmek istediğim ikinci konu da şudur. araba 1. viteste seyir halinde iken (yani yavaş ilerleyen trafikte iken) hızı yaklaşık olarak normal tempoda koşan bir insanın hızı kadar olduğunu düşündüğümzde (yaklaşık 5 km) ---- ( tam 5 km diyemiyorum çünkü benim araç bu yavaş seyreden aracımın bu hızını göstermiyor. nedendir bilmiyorum) aracımın bir ileri bir geri atttığını hissediyorum. bunu dünkü motorcuya da söyledim. şamandıradan olabilir dedi. bu konuyla ilgili de yorumlarını bekliyorum. teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Debriyaja basınca kesilen ses debriyaj bilyası sesidir..

Göstergenin 5 km hızı göstermemesi normaldir..

O hızla debriyaj bırakılı seyreden aracın bir ileri bir geri yapması normaldir... Bu hızlarda gitmeniz gerektiği anlarda yarım debriyaj yürüyün...

Bence, o usta sadece iyi çekiç kullanan birisi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

tekrar merhaba, bu debriaj bilyası ile prizdirek bilyası aynı şeylermidir. bir başka motorcu ya daha mı göstereyim acaba? iki farklı usta farklı şeyler söyledi. ne yapmamı önerirsiniz. ilk usta prizdirek bilyası dedi, dünkü usta şarj dinamosu veya trigier kayış bilya yayı dedi. ayrıca önemli bir konumudur bu prizdirek bilyası, yaptırmaz isem ne olur? gerçi debriaj yapılacak şanzuman inecek, bunu da yaptırayımmı?

Murat bey,

Daha önce aynı konuyu açtığınız için konuları birleştirdim.

teşekkürler

birde parçaları benim almam daha mı mantıklı olur, orjinal parçaların adı ne oluyor. sitelere bakıyorum marka olarak luk, mapa , fomoco vs gibi markalar var. orjinalin adı ne diye geçiyor? ford otosan mı? şayet bu ise bundada parça yok. bana şimdilik lazım olan debriaj ve arka kampana? ayrıca tabi bilya

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ustanızdan emin değilseniz, hepimizin emin olduğu Osman ile Fatih usta'ya gösterin. Nokta atışı ile sorununuzu bulsunlar.

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

Ustanızdan emin değilseniz, hepimizin emin olduğu Osman ile Fatih usta'ya gösterin. Nokta atışı ile sorununuzu bulsunlar.

nerdeler sani bey bu ustalar? bilgi verebilirmisiniz, adres ve telefon bilgisi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gürcan Çetin
(düzenlendi)

Merhaba benim arabanın debriyaj baskı ve balatasının değişmesi gerekiyor fiyat nedir bilginiz var mı sayın forum üyeleri saygılarımı sunarım.Bir de bu baskı ve balatanın ikisininde aynı anda mı değişmesi gerekiyor benden önceki sahibi acemi olduğu için vitese geçtikten sonra debriyajdan ayağımı kaldırırken araba vuruyor sorunum kısaca budur.

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
İmla kurallarına uyunuz.
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

aracınızın kilometresi nedir aracı yenimi aldınız araba hareket sirkeleme mevcutmu ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gürcan bey,

Forumumuzda imlaya çok özen gösteririz Sizden de aynı özeni bekleriz :flowers:

Debriyajınızı baskı ve balata olarak değiştirin. Aynı zamanda debriyaj bilyanızı da mutlaka değiştirin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Gürcan bey,

Forumumuzda imlaya çok özen gösteririz Sizden de aynı özeni bekleriz :flowers:

Debriyajınızı baskı ve balata olarak değiştirin. Aynı zamanda debriyaj bilyanızı da mutlaka değiştirin.

bu üçü kaça patlar acaba :unsure2:

Yorum bağlantısı
Metin Çilo

Ben Değiştirdim yazım baskı-balata-bilya. Parçayı kendi aldım internetten aldım 300TL işçilik 150 TL. Toplam maliyet 450. Yetkili serviler de ise fiyat 1250+KDV

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

herkese merhaba, arabamda debriaj değişimi sonrası yakıt tüketim değeri çok fazla farketmedi. 0,50 yakan araç şimdi 0,45 yakıyor, ama debriaj bitikmiş, bu değerler normalmi? ne yapmak lazım acaba (tüp harici) bu aracın 0,30 veya 0,35 kş yakması imkansız gibi, sakin kullanıyor olmmama rağmen ilginç,

Yorum bağlantısı
Gürcan Çetin

sağolun var olun arkdaşlar araba 22 binde kmde hanım kullandıgı içib yıprattı aracı vıtese atınca debrıyajdan ağanı kaldırırken ortasıda vurdugunu ve kavradıgını hissedıyorum metin çilo abı link verebılırmısın bır baksam harekette sirkleme yok

Yorum bağlantısı
Yiğit Kardıçalı

2 gün önce bostancı sanayide 2007 focusuma Debraj baskı balata değişimi ve bir kaç parça değişilkiğ yaptım kullanılanan malzeme

sanchs baskı balata seti ( araç üstünden çıkanda buydu )

Fiyat 700 tl işçilik dahil..

Baskı balatanın gittiğini nasıl anlarız :

Öncelilkle forumuda okudum ardından emin oldum açıkcası ancak benim anlamamı sağlayan nedenler..

Aracın kmsi geldiği için huylanmaya başladım önceleri ardından birden yakıt tüketimimin artmasına yordum..

Herhangi bir şekilde devirde artma tarzı birsey olmadı ancak yokuş cıkarken devir düşmesi zaman zaman yapıyordu..

Onun dışında araçta vites değiştirdikten sonra 1-2-3 uncu viteslerde trafikte yavaş giderken belirgin bir titreme oluşmaya başlamıştı..

Şimdi Focus kullanıcısı arkadaşlara bir kaç sorum olacak..

Ben debraj setini değiştirdim ve yukarıda kavrıyor. debraj yumuşacık, gaz vermeden kalkabiliyor araç.. bu debraja zarar verir mi haftaya gidip ayar yaptırmayı düşünüyorum..

Onun dışında bu işlem yapılırken akü söküldügünden Radyo Kod istiyor yardımcı olabilecek var mı ? aracım 2007 focus ghia sony teyp var..

Forumdaki diğer konularda yaşadıklarımı ve deneyimlerimi paylaşacagım yaklaşık 1 yıldır Focus TDCI kullanıyorum ve hatrı sayılır bakımlar yaptırdım.. Deneyımlendik ve gözlemlerimi paylaşmak isterim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...