İçeriğe Yönlendir

Focus Benzinli ve Focus Dizel Bakım Masrafları

Ahmet Büyüktopçu

Recommended Posts

Ayhan Onaran

Dizel arabanın sporu mu olur..Spor araçlar benzinli olur.Ekonomi olsun dersen dizel alacaksın.Ama hiç bir zaman standart haliyle spor bir araç gibi kullanamazsın.Ses konusunda sesli oldukları bir gerçek ancak bunu içerdekiler değilde dışardakiler daha çok duyuyor..15 metre öteden park eden araç benzinli mi dizel mi çok rahat ayırt ediliyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yiğit

TDCI motor sorunsuz bir motor.özellikle diğer markaların dizelleri ile karşılaştırısanız.bende benzinli tercih ettim.sebebi aradaki 4500 tl farktı.ama şehir içi sadece ulaşım amaçlı araç alacak olsam 03-08 arası tdcı fiesta alırdım.şuana kadar gördüğüm en cefakar en az sorunlu(düzenli bakımları yapıldığı takdirde) araç.bide 1.6 90 ps bulursan yemede yanında yat

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hakan Amasyalı

2008 model Focus II TDCI larda gözüm var.(içi makyajlanmış olanlar :D ) imkanım olursa en kısa zamanda birine sahip olmayı düşünüyorum :( dizel konusunda tereddütlerim vardı ama yorumlardan anladığım kadarıyla dizel araç biraz nazik davranıldığında kolay kolay problem çıkartmayan ve ekonomi olarak çok büyük artıları olan bi tercih. ki şu anki aracımı şubat 2008 de aldığımı ve yaptığım 25000 km yi düşünürsek sağlıklı bir tercih olacak gibi :)

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Kullandığım şirket aracı hararet sorunu nedeniyle servise gidince, bizim kiralama şirketi geçici olarak Focus dizel verdi. Kullanırken aldığım keyfi anlatamam. 2000-3000 devir arası gaza basınca şahlanması çok güzel... Dizel motorun sesinden mahrum kalmayım diye radyoyu bile açmıyorum :(

Yorum bağlantısı
Hakan Amasyalı
(düzenlendi)
Hem 2008 makyajsız olsun, hem içi 2009 makyajlılar gibi olsun diyorsan collection öneririm. Gayet dolu bir araç. Çok memnun kalırsın!

(Fakat modifiye zevkinden mahrum bırakmamak için ghiaya göre birkaç eksik bırakmışlar tabi :( )

GHIA dan vazgeçmem :)

Hatta siyah veya füme olabilir ama siyah tercihimdir :D içi bej ayrıca bir ekstra donanım olarak sunroof ve bunlarında ötesinde Focus ST nin Bi-Xenon farları da olursa mütiş olur :D internette bi araç buldum yaklaşık 3 haftadır takip ediyorum. Siyah/İçi Bej+Sunroof ama biraz uzak gibi görünüyor şimdilik.. :( bahsettiğim ST farlarını bile buldum internette ama.. :D

tarihinde Hakan Amasyal? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Enis Sever

Dizel gibisi var mı? Turbo ve enjektörden sorun çıkmadığı sürece bakım amsrafları aynı. Tabii şehiriçi 700-750 km arası yol yapmak da ayrı bir keyif hızlanlar müthiş dizel kullanıcısı bir daha kolay kolay benzinlinin yüzüne bakmaz. Ayrıca dizel büyük bir özgürlüktür. Benzinli kullanıcılar uzak bir yere giderken iki kere düşünürler genelde

Yorum bağlantısı
Özdemir Erten
Dizel gibisi var mı? Turbo ve enjektörden sorun çıkmadığı sürece bakım amsrafları aynı. Tabii şehiriçi 700-750 km arası yol yapmak da ayrı bir keyif hızlanlar müthiş dizel kullanıcısı bir daha kolay kolay benzinlinin yüzüne bakmaz. Ayrıca dizel büyük bir özgürlüktür. Benzinli kullanıcılar uzak bir yere giderken iki kere düşünürler genelde

lpgli ise hiç düşünmez basar gider. :p şaka bir yana gerçekten dizel bence şuan en iyi yakıt.ve zamanla herkes dizel araba kullanacak.fakat şuda bir gerçek ki 2.el dizel sahibi olark söylüyorum bunu kesinlikle dizel araba 0 km veya geçmişi bilinen bakımlı olarak alınmalı.yoksa sonrasında insanın başını çok ağrıtıyor.

Yorum bağlantısı
Enis Sever

Km de 155-170 bin lira yakması focus tdci'n çok mu sizce dah az yakabilir mi?

Yorum bağlantısı
Özdemir Erten
Km de 155-170 bin lira yakması focus tdci'n çok mu sizce dah az yakabilir mi?

tam birşey diyemekle birlikte bilgi olması açısından benim c5 2.0lt dizel ankara şehir içinde 220-240 kuruş yakıyor tabi sakin kullanımda.bu soruya diğer focus dizel kullanıcıları daha net cevap verirler sanırım.

Yorum bağlantısı
Orhan Ünsal

bir arkadaşım 140 krş yaktıgını söyledi.

kekledimi beni yoksa gerçekten şu ana focus yakıtı ne kadar,?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Menü metrik sisteme ayarlı değilse, mpg olarak gözükebilir, ayarlayın, düzelir.

Yorum bağlantısı
Volkan Aydogdu

Bi depo yakıt ile 1000 kilometreden fazlasını görebiliyorsun...(benzinli araç kullanan arkadaşlar yine sinir olacak ;) )

Varmı daha ötesi öyle çok çok ses çıkarmıyor sabit devirde sürersen fark bile etmiyorsun..Enjektör ve mazor olayı doğru...Ama arabayı ömürlük de almıyoruz...

Ben benzinli araç alıp sürmeye kıyamayacağıma dizel alır sürüş keyfinin tadına varırım en doğrusu bana bu geliyor...Benzin fiyatlarına bakınca hele...

Yorum bağlantısı
Guest Bahad?r

Mazotlu çok binen ve Lpg sevmeyenler için kaçınılmaz seçim.Bakım masrafında da fazla bir fark yok görünüyor.

Yorum bağlantısı
Yusuf Celebi
Merhaba,

Bildiğiniz üzere Dizel ve Benzinli Ford Focus fiyatları arasında yaklaşık 4.000,00 TL kadar bir fark var? Sadece km hesabı yaparak yaklaşık 30000-35000 km civarlarında dizel araba kendini amorti ediyor, bu km'den sonra kara geçmeye başlanıyor.

Ama tabi bir de servis bakım masrafları var. Dizel bir Focus ile Benzinli bir Focus'un 15000,30000,4500km,... vs. bakım ücretleri arasında çok fark oluyor mu? Biri 200 TL tutarken diğeri 300 TL gibi farklar var mı? Yoksa dizel araba ile benzinli araba arasındaki bakım masrafları ihmal edilebilir mi? (Tabi yaklaşık 100000km'deki Turbo değişimini istisna tutuyorum).

Bilgisi olanlar cevap verirse sevinirim.

İyi günler.

Öncelikle arkadaşlar aranıza yeni katılan birisi olarak bu formu kuran ve burada bilgilerini paylaşan herkese teşşekkür ediyorum.

Benin aracım 09 focus dizel 15000 km bakımında bana maliyeti 380 tl oldu.benzinli modeller elbette bu kadar olmaz.dizellerin bakım maliyeti oldukça fazla..:(

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır
Normali 300-320 arası tutar. Bazı servisler, 350 yi geçirtip 50 lira yakıt çeki veriyorlar, aynıya geliyor.

Ya yakıt çekinizi vermeyip cebellezi yapmışlar, ya da ciddi ciddi fazla almışlar.

Bundan bizim niye haberimiz yok. :D

Bu gune kadar en fazla ödediğim 330 TL. O da indirimsiz fiyattı...

Bende en fazla 250TL falan ödedim.(Biraz pazarlık yapmayı severim,pazarlık sünnetmiş)

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Son bakım Km:25145

Motor yağı:4,5Lt=85,50 Cam sil.suyu:1Lt=3,15 Genel yağlayıcı:1Lt=8,00 Filtre (hava):1=31,54 Tapa -karter yağ.boşlt.:1=2,69 Temizleyici-fren-balata:1=5,67 Filtre komple,filtre-koku:1=45,02 Ateşleme bujisi:4=16,40 Filtre-Yağ(efl 600):1=9,18 Toplam=219,99TL

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz
Kusura bakmayın ama o kadarda değil BENCE bi an sizi düşündümde arkadaşınız bağırıyor "ADEEEEM" -EFEEEENDİİİİM :) egzoz modlu araçta bile bağırdığımı hatırlamıyorum:D

Ben gece şehiriçinde yolda aracın içindeki içtiğim kolanın baloncuklarının patlaklarını dün duydum söyleseler inanmazdım ama duydum sanırım dizel için dışarıdan ses var diyebilirim birde uzun yolda yol sesi geliyor içeri onuda lastik seçimiyle ve sefa beyin yaptığı izolasyola halledebiliriz gibime geliyor altına zift vs...Kendisi o fiyata pek memnun kalmamıştı hatırladığım kadarıyla ama..

Bahsettiğim olay kaymak asfaltlı bir yolda idi, TOYOTA ile de gittik aynı yolu (Kartal-İzmit arası) , gerçekten TOYOTA daha az sesli, ama performans ta yok tabii... Biz arkada yolcu idik.

Ekonomi için o sese katlanılır mı? Benzinin 3,28 TL olduğu bir ülkede katlanılır, Ben Dizelin sesini hatırlattığım bir akrabam, aksine Dizelin Sesini bu ekonomikliğinden ötürü çok sevdiğini söylemişti...

Dizel=Ekonomi+Ses+Titreşim

Benzin=Daha Pahalı+Daha az ses+Çok az titreşim

Dizel araçla uzun yol yapanlar (7-8 saat) bu konularda daha net bilgi verebilirler...

Bir de dizel motorlu araçlarda ses ve titreşim sanki zamanla artıyor, çünkü vibrasyon emici motor parçaları ve titreşim sensörleri yıllar geçtikçe yıpranıyor ve görevini layıkıyla yapamıyorlar...

Yorum bağlantısı
Mustafa Yalçın

Uzun yolda ses dizel aracta hız artıkca benzinliye nazaran ses çok yükselmiyor.

Bu da dizelin düşük devirlerde benzinliye göre daha fazla sürat yapması demek.

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz
Doğru katılıyorum ama içeride uzun yolda olan ses bence daha çok yol kaynaklı ben bu focusla Ankara-Mersin yol yaptım sesi dinledim birde fusionla izmir istanbul arası gittim benzinli fusionla, sıfır olmasına rağmen 100 ü geçtikten sonra otobanda ses alıyor.İkiside ses konusunda eşit gibi geldi (uzun yolda)ayrıca mersin ankara arsını yarım depoyla gitmem cabası...Dizel bana göre her açıdan yatırımdır kullanırken, satarken,Eskiden sürüş zevki yok denilebilrdi fakat şimdiki yeni nesil araçlar bu farkı ortadan fazlasıyla kaldırdı..

2003 model passat 1.8 tdi ile 2008 1.6 focus dizel arasında dağ gibi fark var.Düz yolda tren gibi hızlanabilirsiniz passatla fakat iş virajlara, şehir içine gelince hangisinin daha atak hangisinin dinamik yada hantal kaldığını anlıyorsunuz bu açıdan bence focusun yol tutuşu passatın kıç atışından bana daha zevkli geliyor.:D

Dizel=Ekonomi+Titreşim(sadece motoru kapatırken)+Uzun vadeli Yatırım(her açıdan satarken yada kullanırken)+Sürüş zevki sunuyor artık

Öncelikle karşılaştırmalar aynı segmentteki araçlarla yapılmalıdır, Fiesta platformunda üretilen bir FUSION ile apayrı bir sınıfta olan FOCUS hiç bir şekilde mukayese edilemez, FUSION daha çok şehir içine yönelik bir araç...

Passat'ı da MONDEO ile karşılaştırabiliriz, öncelikle üst segment araçlarda konfor daha bir ön plana çıkıyor ve yol tutuştan bir nebze feragat ediliyor, çünkü KONFOR ve YOL TUTUŞ ters orantılı, biri iyileşirken diğeri kötüleşiyor...

Araç üreticileri Müşteri beklentilerini gözönüne alarak en iyi optimizasyonu yapmaya çalışıyorlar...

Bir de bu FOCUS'un yol tutuşu meselesi ki (bu konuda aslında haklı) övüldükçe aracına fazlaca güvenen sürücüler tehlikeli kazalara karışıyorlar, ıslak zeminde dümdüz ve tenha otobanda (BURSA Çevre Yolu) bariyerlere bindirmiş bir FOCUS görmüştüm...

Ayrıca hiç bir araba iyi bir yatırım aracı değildir, yatırım yapmak isteyen Arsa falan alır bizim memlekette...

ÖNCE EMNİYET...

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger
(düzenlendi)

Dizel Focusumuzla defalarca uzun yol yaptım. Ne sesten ne de titreşimden rahatsız oldum. 2 yıldır hergün şehir içinde kullanıyorum ve ortalama ayda 3000 km yol yapıyorum. Kesinlikle ses rahatsız edici değil. Bence burada bazı benzinli araç sahibi arkadaşlar kendilerini tatmin etmek için dizeli yerden yere vuruyor. Bu kadar da abartmaya gerek yok, duyan da 78 model 200 Dizel Mercedes sanacak. Sonuçta dizel araç alacak olan insan motorunun daha sesli çalıştığının farkında olur. Benzinli kadar sessiz olmasını beklemek saçma...

tarihinde Mert Can tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

TDCI Focus Titanium X ,benim bugüne kadar yaptığım araştırma ve incelemelere göre sadece dünyada değil iddia ediyorum dünyadaki en iyi dizel arabalardan biridir kendi segmentinde.Ses,titreme,bakım masrafı v.s. hepsi teferruat . Çok iyi bir teknoljiye sahip TDCI motor. Bunu yazan ben Ti-VCT Duratec motorlu bir focus aldım.Çünkü TDCI Titanyum X Focusa param yetmedi. Benim arabayı alırken arada 9,5 milyar fark çekti Otosan,arabayı aldım,farkı 5.500 e düşürdü ama yinede alamadım,çünkü çok pahalı hala. O yüzden bakım masrafı 100 eksik 50 fazla çok önemli değil TDCI motorlu Focus alan için.Önemli olan maddi durum,imkan .Ben param olsa,TDCI Focusun bakım masrafı benzinlinin 5 katıda olsa yine TDCI Focusu alırdım.Mükemmel Motor TDCI.

Yorum bağlantısı
Guest Bahad?r
TDCI Focus Titanium X ,benim bugüne kadar yaptığım araştırma ve incelemelere göre sadece dünyada değil iddia ediyorum dünyadaki en iyi dizel arabalardan biridir kendi segmentinde.Ses,titreme,bakım masrafı v.s. hepsi teferruat . Çok iyi bir teknoljiye sahip TDCI motor. Bunu yazan ben Ti-VCT Duratec motorlu bir focus aldım.Çünkü TDCI Titanyum X Focusa param yetmedi. Benim arabayı alırken arada 9,5 milyar fark çekti Otosan,arabayı aldım,farkı 5.500 e düşürdü ama yinede alamadım,çünkü çok pahalı hala. O yüzden bakım masrafı 100 eksik 50 fazla çok önemli değil TDCI motorlu Focus alan için.Önemli olan maddi durum,imkan .Ben param olsa,TDCI Focusun bakım masrafı benzinlinin 5 katıda olsa yine TDCI Focusu alırdım.Mükemmel Motor TDCI.

Eyvaaaaaah :p Yoksa yine mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...