İçeriğe Yönlendir

Focus Benzinli ve Focus Dizel Bakım Masrafları

Ahmet Büyüktopçu

Recommended Posts

Bora Akbaş
Eyvaaaaaah :p Yoksa yine mi?

Yok yok korkma.Ben arabamdan çok memnunum,hiç sorunum yok.Ama TDCI kesinlikle daha iyi bir motor.Onu vurgulamaya çalıştım.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

en iyi at bindiğin attır diyelim konu kapansın.yoksa bu konu aylarca tartışılır.

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
en iyi at bindiğin attır diyelim konu kapansın.yoksa bu konu aylarca tartışılır.

Aynen öyle.Ha dizel Ha benzinli "FOCUS FOCUSTUR" diyerek son noktayı koymak lazım. Eskiden TDCI almadım diye çok pişman olmuştum ama şimdi hiçönemli değil.FOCUS sahibiyim ya,olay bitmiştir. FOCUS sahibi olmak,ayrıcalıktır.

Yorum bağlantısı
Gökhan Uçak

arkadaşa aldığımız 2006 tdci ghia yı bugün periyodik bakıma götürdüm. gidip gelirken şöyle bir performansını yoklamak istedim. hızlanmalar büyük keyif veriyor gerçekten. ses ise benim 2001 benzinli ghia ya göre daha fazla geldi bana. her ne kadar dizel de olsa bence 5 yaş daha genç bir arabayı daha sessiz beklerdim. bir de bugün mersinde hava sıcaklığını 29 derece göstermesine ve yaklaşık 20 km yol gitmeme rağmen hararet göstergesi hala ortaya gelmemişti (normalde ortaya kadar geliyor mu bilmiyorum) gaz tepkileri benzinli den yavaş olmasına rağmen turbo devreye girer girmez o gecikmeyi kapatıp benzinliye fark atıyor. yol tutuş konusunda ise yeni model benzinli kullanmadım ama benim arabaya göre sanki daha az önden kayıyor gibi geldi. direksiyon ise daha rahat kullanılmasına rağmen spor modda bile benim elektrik desteği olmayan 2001 focus un direksiyonunun yolu daha iyi hissetmemi sağladığının farkına vardım. sanırım yenilerdeki elektrohidrolik direksiyon ve bana tepkileri ve yol hissi biraz daha yapay geldi. ama eski ve yeni focus un şasi tepkileri bakımından büyük fark var. yeni model yön değişimlerinde çok daha başarılı. aynı seviyeye ulaşmak için eski kasaya ancak spor amortisör ve kule gergisi gerekir sanırım. ama bu seferde konfor oldukça azalır. yeni focus hem sportif bir yol tutuşa sahip hem de konfordan ödün vermeden işini yapıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tuna Aksu

2010 model 4540km deki focus trend 1.6 115 beygir aracımla 946 km yol yaptım.Uzun yolda ara sıra trafiğe yakalandığım da olmadı değil.

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz
(düzenlendi)
2010 model 4540km deki focus trend 1.6 115 beygir aracımla 946 km yol yaptım.Uzun yolda ara sıra trafiğe yakalandığım da olmadı değil.

Rüzgarı arkanıza mı aldınız Tuna Bey, çok iyi rakam yakalamışsınız, ama nasıl olsa az yakar diye gaza bassanız emin olun uzun yolda bile 700 km'yi zor yakalarsınız...

Ben en son 750 km'yi gördüm, yol bilgisayarı 100 km daha gidersin diyordu, Benzinciye gittiğimde...

Ayrıca araba duruncaya kadar gittiniz mi? Yol Bilgisayarında Menzil kaç yazdı en son?

tarihinde Adem Cengiz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Fuat

LPG deki sarfiyat mı bu?

Uzun yol 88 km ile sabit giderseniz ancak bu ortalamayı tutar.

Yorum bağlantısı
Tuna Aksu
LPG deki sarfiyat mı bu?

Uzun yol 88 km ile sabit giderseniz ancak bu ortalamayı tutar.

aracım tamamen benzinli.aracı nasıl kullandığımı anlatim.

1-yakıt tüketim ayarına bakarak yol aldım ve elimden geldiğince 5.3 lt yi geçmemeye çalıştım.

2- rampa aşağı gaza hafif dokunup hız aldım rampa yukarıda çıkarken kademeli olarak ayağımı gazdan çektim.

3-80km ile 110 arasında gittim(normalde 110 km altına düşmem ama kendimi çooooooook kastım)

4- kesinlikle arabayı zorlamadım

ve yakıt tüketimi git gide azaldığını düşünüyorum. bu gidişle 180 krş a düşer diye düşünüyorum.

Ha bide şehir içi olayı var.allah focus sahiplerini şehir içine düşürmesin!

Rüzgarı arkanıza mı aldınız Tuna Bey, çok iyi rakam yakalamışsınız, ama nasıl olsa az yakar diye gaza bassanız emin olun uzun yolda bile 700 km'yi zor yakalarsınız...

Ben en son 750 km'yi gördüm, yol bilgisayarı 100 km daha gidersin diyordu, Benzinciye gittiğimde...

Ayrıca araba duruncaya kadar gittiniz mi? Yol Bilgisayarında Menzil kaç yazdı en son?

adem bey araba duruncaya kadar gidemedim çünkü evime yetiştim. sanırım 10-15km daha menzil gösteriyodu.

Yorum bağlantısı
İlhan Şahin

merhabalar 1 hafta önce 2006 focus trend benzinl i bir araç aldık. Ama aldıktan sonra öğrendik ki bu serinin en fazla yakan aracı bu imiş şimi sırf yakıt yüzünden memnun olduğumuz arabayı satıp dizel bi araba almayı düşünüyoruz. 100 km de yaklasık 9 litre yakıyor sehir içi fakat aracı 100 km/s ın üstünde kullanmıyoruz yani 30000 deviri pek gecmiyo acaba bu kadar benzin yakması normal mi bu modeller genelde ne kadar yakar yardımcı olursanız sevınırım.

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz
merhabalar 1 hafta önce 2006 focus trend benzinl i bir araç aldık. Ama aldıktan sonra öğrendik ki bu serinin en fazla yakan aracı bu imiş şimi sırf yakıt yüzünden memnun olduğumuz arabayı satıp dizel bi araba almayı düşünüyoruz. 100 km de yaklasık 9 litre yakıyor sehir içi fakat aracı 100 km/s ın üstünde kullanmıyoruz yani 30000 deviri pek gecmiyo acaba bu kadar benzin yakması normal mi bu modeller genelde ne kadar yakar yardımcı olursanız sevınırım.

Siz Jetta 1,6 102 BG aracın verileri hiç görmemişsiniz. Focus bu sınıfta az yakanlar arasındadır...

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik
(düzenlendi)

Herkese Merhaba,

Ben Hasan Kerik,

Cuma günü itibari ile 2005 model Renault Megane II HB Dynamique Dizel aracımı satıp 2006 Model Ford Focus 1.6 TDCI GHIA CVT otomatik sahibi olmuş durumdayım. Forumu epeyce okudum, ancak tümünü henüz okuyamadım malum henüz 5 gündür bu foruma arada bakabiliyorum , el kitabını indirdim ve hatmettim :unknw:

Aldığım araç biraz hor kullanılmış olmasına rağmen motoru , yürürü ve şanzımanı gayet iyi durumda. Ancak tabiki eski dizel aracıma göre cok fazla yakmakta ve yüksek hızlarda yol gürültüsünü (motor değil!!!) içeriye çok almakta. Megane'da ses yalıtımı muazzam iyiydi , 180 ile giderken sesini hiç yükseltmeden cok rahat konuşabiliyorduk. Bunda hakaten lastik ve yok gürültüsü cok geliyor . Ancak düşünülenin aksine yeni nesil dizel araçlarda sadece rölantide motor sesi benzinliden fazladır.

Otomatik dizel araç inanılmaz rahat , heleki hız sabitleme ile kullanmak çocuk oyuncağı direksiyonu tut yetiyor. Bunca zaman hamallık çekmişim vallahi. Birde bu CVT şanzıman ne acaip birşey yahu. Devir sabit hız artıyo hatta devir düşerken hız artıyo baktım kaldım ibrelere.

Yinede megane'da 5,4 litre karma yakıtım bu araçta 7 litreye çıktı , 1,6 litre cok yüksek bir fark . yinede alıştıkça ve hız sabitleme kullanmadığım sürece bu yakıtı düşüreceğimi tahmin ediyorum.Aracın özellikle alt devirlerde (2000 altı) sağır kalıyor olması üstdevirlerdeki roketlemesiyle tamamen zıt düşen bir yapıya sahip , burada bu şanzımanın hikmeti ortaya çıkıyor . Spor kullanıma ayarlayıp gazı köklediğinizde üstdevirlerdeki inanılmaz torkla resmen koltuğa yapışıp kesintisiz güç aktarımının tadına varıyorsunuz.

virajlarda yüksek torktan dolayı kafadan kayma yaşayan arkadaşlara da tavsiyem virajlarda devri yükselmemek ve azaltmamak gerekir , devir sabite çekilmelidir. Bu güvenli şürüş tekniklerinin en temel kurallarından biridir.

Aracımın KM si 133000 km ,bu kadar yüksek km li ir araç almazdım aslında ancak focusların ömürleri ve sağlamlıkları çok övüldüğü için takılmadım .

Birkaç şey sormak istiyorum izninizle;

1. Bakımları 15.000 de bir olarak okudum doğru mudur ?

2. Triger değişimi 90.000 de bir yapılıyormuş doğru mudur?

3. Yol bilgisayarı anlık tüketim değerlerini göstermiyor sanırım yoksa ben mi beceremedim ?

4. Bahçelievler civarında oturuyorum, yetkili/özel servis hangisine götürmeli ve önerebileceğiniz servis var mıdır?

5. El kitabında üzerinde orjinal Alarm olduğunu yazıyor , hatta alarmın sensörlerinide buldum aracın üzerinde ancak nasıl aktifleştirilir anlayamadım, yoksa ben hayali bir iş üzerinde mi uğraşıyorum :) ?

6. Forumda Hıza duyarlı merkezi kilitte olmadığını okudum bu modelde doğru mudur? doğruysa cok üzüleceğim.

İlginize çok teşekkür ederim.

tarihinde Hasan Kerik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Murat Hancı
Kalkışta benzinli daha seri. Dizel, torku yüksek olduğu için daha spor, çünkü gaz pedalına hızlı cevap veriyor.

Bence kalkışta dizeli 1750- 2000 devir arasında tutarsanız benzinliden daha seri kalkacaktır.

Yorum bağlantısı
İlhan Şahin

Arkadaşlar 2006 focus trend benzinli kullananınız var mı ne kadar yakıyor 100 km de

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik
Aracınız hayırlı olsun.

Bildiğim kadarıyla cevaplayabilirsem eğer;

1. Bakım periyodu 15.000 km'dir.

2. Triger değişimi 90.000 km veya 5 yıldan hangisi önce dolarsa yapılır.

3. 2007 Haziran öncesi üretimlerde anlık bilgisi yoktur.

4. İstanbul'daki arkadaşlar daha iyi bilir.

5. Alarm vardır. Kapı, bagaj, kaput açılınca devreye girer. Darbe duyarlı değildir. Anahtara iki kere üstüste basarak alarm aktif edilir.

6. Maalesef hıza duyarlı merkezi kilitleme yoktur.

Alper Bey , yanıtlarınız için teşekkür ederim. Anlık tüketim ve otomatik kilit olmaması üzücü ama ne yapalım en büyük derdimiz bu olsun :)

Bu arada biraz kasarak yakıt tüketimini 6,3 lt ye çektim daha düşürebilecekmiyim bilemiyorum.Aslında trafiğin yogun olmadığı saatlerde genelde aracımla çıkıyorum bu yüzden tüketim yüksek gibi. Onu da otomatiğe yoracağız artık.

Birşey daha sormak istiyorum, motor sogukken özellikle geri geri eğim çıkmak istediğimde (önedoğruda var ama daha az) araç gaz yemiyor ve biraz kayıyor normal midir ? yoksa bir servise göstermek gerekir mi?

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol
(düzenlendi)

Yaklaşık 1.5 saattir Focusla ilgili yapılmış olan tum yorumları okumaya çalıştım . Benzer şeyleri tekrarlamak istemiyorum ama 7 yıl boyunca Focusun her iki kasası ve her iki motorunuda kullanmış biri olarak ( 2004 benzinli ve 2007 tdci her iki tipinide 3'er yıl kullandım.) birkaç yorumda ben yapmak isterim . Öncelikle benzinli versiyonda birçok arkadaşında bahsettiği gibi 3000-3500 devir bandını çok geçmezseniz aracın çalıştığını nerdeyse anlamanız mümkün değil . Dizel versiyonda motor sesi ilk başlarda biraz rahatsızlık versede bir süre sonra alışıyorsunuz. Performans olarak bakacak olursak benzinlinin düz yol maksimum sürat performansı Dizele göre 15-20 km daha fazla . ( Benzinli ile yaklaşık 210 km'ye kadar çıktım , Dizelde 195-200 arası kaldı ) Ancak ara hızlanmalara bakacak olursak buna rampa performansıda dahil Dizelin üstünlüğü kesinlikle tartışılmaz . Bu arada dizel motoru eğer benim kullandığım gibi sert kullanmazsanız 200 bin km'leri rahtlıkla görebilirsiniz sorunsuzca. Ben biraz hoyrat davrandığım için 102 binde turbo patlattı sonra zaten bir daha hayır gelmedi arabadan . Son olarak ister benzinli olsun ister dizel Focuslarda şu rüzgar ve teker sesi izolasyonunu ne hikmetse çözemiyorlar yada çözmüyorlar ??? Babamda 2001 Mondeo var 175 binde ve arabada Allah sizi inandırsın ne teker ne rüzgar sesi duymanız mümkün değil...

tarihinde F?rat ?enol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Hilmi Eser
bakımda aradaki en büyük fark mazot filtresi.benzin filtresi 10 tl ise mazot filtresi 80 tl.onun haricinde yağ,hava filtrrsi vs.aynı.dizelde en önemli husus kaliteli mazot kullanımı+turboyu doğru kullanmak.100.000 km de turba değişecek diye bir mantık yok.genelde benzinli araç gibi dizel araçlarıda yolculuk sonrası hemen stop ettikleri için turbo zarara görüyor.oysa rolanti devrine düşmesini beklemek gerek.mazot konusundada kötü yakıt enjektörlere zarar veriyor.1 enj. yaklaşık 600-700 tl arası x 4 derseniz baya bir bedel.turboda yaklaşık1,5-2 000 tl arası.ama düzgün kullanımlarda bu parçalara kolay kolay birşey olmaz.

dizel araç kendini amorti etmesi hesabınız yanlış.zaten 2.el e düştümü benzinli 20.000 tl ise aynı aracın dizeli 24.000 tl (ortalama 35-50.000 km için)

Genelde dizelimi sakin sakin kullanır ve durduğumda hemen stop ederim.Rölanti devri demişsiniz genelde arabayı hızlı kullanmadığımdan yüksek rölantide durduğumu hatırlamıyorum fakat durdurunca hemen stop ediyorum bu ileride Turbo için bir sorun yarattır mı acep?

Yorum bağlantısı
Hilmi Eser
Parkettikten sonra, emniyet kemerini çıkartıp radyoyu kapatacak bir süre sonunda kontağı kapatsanız turbo sağlığı için çok iyi olur.

Uzun yol yaparsanız eğer, parkettikten sonra kontağı kapatmak için en azından radyodaki şarkının bitmesini bekleyiniz.

Yaklaşım süper =) aynen dediğinz gibi yapıyorum ben de irticalen...Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...