İçeriğe Yönlendir

SubWoofer Hakkında Birkaç Soru

İlker Anıl

Recommended Posts

İlker Anıl

arkadaşlar aracıma elimde olan 25 cm 800 watt sunny marka subwooferı takmayı planlıyorum.. fakat yardım almam gereken birkaç konu var..

1- elimde sub olmasına rağmen bizim çok bilmiş elektronikçiler 500 lira masraf çıkartıyo .. 250 anfi 50 kablo 100 anfi çıkışı 100 kabin 50 takma bilmem ne.. hemde takacağı anfinin adını bile bilmiyo.. dandirik bi tane takıcak heralde .. diyo abi ben bunun göbeğini attırırım.. ama isim ne kaç watt onu bilmiyo :lol: adamı ayakta çarpmaya çalışıyolar. bende internetten almayı düşünüyorum parçaları.. sadece taktırmasına para vericem. sormak istediğim bizim teyplerde (rds5000) anfi çıkışı yokmu? çevirici almak gerekiyomu ? vede taktıran arkadaşlarımız varmı kablo kaç mt gidiyo onu bile internetten alacağım.. vede başka ayrıntılar. .neler lazım başka ??

2- anfi ucuz yollu bişey arıyorum niyetim mahalleye dinletmek değil focusun bass özürlü hoparlörlerini amorti etmek.. bu anfilerden hangisi bu 800 w lık bassı oynatır? yani jbl sony alcak kadar para ayırmadım bu civarlarda anfi düşünüyorum..

Anfi1

anfi2

3- elimdeki subwoofer olduğu için arka tarafı çok çıkık.. bu alete nasıl kabin yaptırabileceğim hakkında fikri olan varmı ? arka tarafı dışarıdamı olmalı içeridemi ? bir bağlantı hesap gibi bişey..

4- ve son olarak sub ın çift bobin olmasının bir avantajı yada dezavantajı varmıdır ?

şimdiden çok teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Alpin ampli işinizi görür,net de kablo kitleri var onlardan alabilirsiniz,üniteye birde çevirici almanız gerekiyor.

Sub. için 35x35x30 cm ölçülerinde bir kutu yapın(yaptırın-alın).

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
(düzenlendi)
Tansel usta el atmış işe. Olay bitmiştir kısa öz :))

Elimden geldiğince,sağolun.

Sizin sistemde 2 adet sub. var ve yaklaşık 800 wrms lik bir sistem,bu sisteme bence 1 farad capasitor takmak lazım :good1:

tarihinde Tansel Yavuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Özen

Sizin sistemde 2 adet sub. var ve yaklaşık 800 wrms lik bir sistem,bu sisteme bence 1 farad capasitor takmak lazım :good1:

+1 kapasitör şart :)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Sizin sistemde 2 adet sub. var ve yaklaşık 800 wrms lik bir sistem,bu sisteme bence 1 farad capasitor takmak lazım :D

farkındayım tansel ustam. Arkaya güzel bi fiber kaplama yapayım, bagajın yarısı gidecek ama olsun, şöyle şekilli birşeyler yapacağım. Klasik ve güzel olacak inşaAllah. O zaman ortaya ibibik gibi kapasitörü koyarım ;)))

Yorum bağlantısı
Ümit Özyürek
(düzenlendi)

2- Bence Alpin yerine Edison tercih etseniz alt seviye ürünler arasından, çok daha güzel olurdu.

Edison 505A modeli var 5 kanallı, onunla 1 woofer ve 4 hoparlör besleyebilirsiniz.

İlerde coaxial veya mid hoparlör desteği düşünürseniz oldukça işinize yarar.

Veya Edison 804A modeli ile 2 woofer veya 1 woofer + 2-4 hoparlör besleyebilirsiniz.

Edison 802A modeli ile 1 wooferı rahatça besleyebilirsiniz.

Alpin, "Alpine" takliti ve oldukça kalitesiz ürünler.

1 adet Sunny woofer olan bir sistemde kapasitör ihtiyacı olacağını zannetmiyorum.

Aracınızın alternatörü zaten yeterli beslemeyi sağlar, çok ağır bir sistem değil sonuçta.

Kaldı ki, 1 Farad kapasitör bence hiç olmamalı. Kapasitörün işe yarar durumda olması için en az 2 Farad ve üstü seçilmesi gerekiyor.

Yoksa pek bir faydası olmuyor.

Eğer 2 adet woofer düşünüyorsanız kapasitör ihtiyacı doğabilir ancak dediğim gibi imkanınız varsa 2F ve üstü kapasitör tavsiye ederim.

-------------------------

3- Wooferi ters olarak takmak genelde yarar sağlamaz. Rastgele bir kabin tasarlamak da doğru olmaz.

Eğer wooferın kitapçığı felan varsa ortalama kabin hacmi, port uzunluğu ve port çapı belirtmiş olmaları gerek.

Bunlardan hiçbiri yoksa ve tatmin edici bas alınmak isteniyorsa 80-90 litre hacminde portsuz kabin yapılabilir.

Portlu kabinler eğer düzgün tasarlanmazsa yarardan çok zarar sağlarlar, o yüzden rastgele bir portlu kabin yaptırmanızı tavsiye etmiyorum.

Eğer bir ses sistemcide çeşitli ölçü ve ebatlardaki kabinlerde wooferınızı deneyip en çok hoşunuza giden sesi aldığınız kabini seçerseniz sizin için en doğru seçim olur.

------------------------------

4- Subwooferların genelde çift bobin veya tek bobin olmasının doğrudan avantajı olmuyor. Koni yapısı ve bobin gücü yine aynı kalıyor.

Subwooferlar çift bobin yapılarak woofer empedansının belli ölçüde tutulması sağlanıyor.

Örneğin standart bir oto amplisi 4ohm bir wooferda 250W RMS güç verebiliyorsa, 2ohm bir wooferda 400W RMS güç verebiliyor.

Woofer üreticileri tek bobin 4 ohm yerine çift bobin 4er ohm olarak tasarlıyorlar mesela.

Bu sayede woofer bobinleri paralellenerek 2ohm net direnç elde ediliyor ve bu sayede ampliden alınan güç artmış oluyor.

Genelde 2+2 ohm bobin tasarlanıyor wooferlarda. Seri bağlanıp 4ohm, standart ampliler için, paralel bağlanıp 1ohm, üst düzey mono ampliler için.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
2- Bence Alpin yerine Edison tercih etseniz alt seviye ürünler arasından, çok daha güzel olurdu.

Edison 505A modeli var 5 kanallı, onunla 1 woofer ve 4 hoparlör besleyebilirsiniz.

İlerde coaxial veya mid hoparlör desteği düşünürseniz oldukça işinize yarar.

Veya Edison 804A modeli ile 2 woofer veya 1 woofer + 2-4 hoparlör besleyebilirsiniz.

Edison 802A modeli ile 1 wooferı rahatça besleyebilirsiniz.

Alpin, "Alpine" takliti ve oldukça kalitesiz ürünler.

1 adet Sunny woofer olan bir sistemde kapasitör ihtiyacı olacağını zannetmiyorum.

Aracınızın alternatörü zaten yeterli beslemeyi sağlar, çok ağır bir sistem değil sonuçta.

Kaldı ki, 1 Farad kapasitör bence hiç olmamalı. Kapasitörün işe yarar durumda olması için en az 2 Farad ve üstü seçilmesi gerekiyor.

Yoksa pek bir faydası olmuyor.

Eğer 2 adet woofer düşünüyorsanız kapasitör ihtiyacı doğabilir ancak dediğim gibi imkanınız varsa 2F ve üstü kapasitör tavsiye ederim.

-------------------------

3- Wooferi ters olarak takmak genelde yarar sağlamaz. Rastgele bir kabin tasarlamak da doğru olmaz.

Eğer wooferın kitapçığı felan varsa ortalama kabin hacmi, port uzunluğu ve port çapı belirtmiş olmaları gerek.

Bunlardan hiçbiri yoksa ve tatmin edici bas alınmak isteniyorsa 80-90 litre hacminde portsuz kabin yapılabilir.

Portlu kabinler eğer düzgün tasarlanmazsa yarardan çok zarar sağlarlar, o yüzden rastgele bir portlu kabin yaptırmanızı tavsiye etmiyorum.

Eğer bir ses sistemcide çeşitli ölçü ve ebatlardaki kabinlerde wooferınızı deneyip en çok hoşunuza giden sesi aldığınız kabini seçerseniz sizin için en doğru seçim olur.

------------------------------

4- Subwooferların genelde çift bobin veya tek bobin olmasının doğrudan avantajı olmuyor. Koni yapısı ve bobin gücü yine aynı kalıyor.

Subwooferlar çift bobin yapılarak woofer empedansının belli ölçüde tutulması sağlanıyor.

Örneğin standart bir oto amplisi 4ohm bir wooferda 250W RMS güç verebiliyorsa, 2ohm bir wooferda 400W RMS güç verebiliyor.

Woofer üreticileri tek bobin 4 ohm yerine çift bobin 4er ohm olarak tasarlıyorlar mesela.

Bu sayede woofer bobinleri paralellenerek 2ohm net direnç elde ediliyor ve bu sayede ampliden alınan güç artmış oluyor.

Genelde 2+2 ohm bobin tasarlanıyor wooferlarda. Seri bağlanıp 4ohm, standart ampliler için, paralel bağlanıp 1ohm, üst düzey mono ampliler için.

Yazdıklarınız orta seviye ve üst seviye sistemler için kısmen doğrudur.Fakat bu konuda sunny sub. dan bahsediyoruz,dolayısı ile fazla abartmamak lazım.

Cap. için ise yanlış düşünüyorsunuz alternatör veya akü beslemesi tamamen cap. dan farklı bir olaydır.0.5 F cap. bile işe yarar.

Size konu linkini okumanızı tavsiye ediyorum;

http://www.otoclubturkiye.com/forum/Kapasitoer...d3-t159884.html

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Tansel ustam haklı, capasitörlerin ANLIK ihtiyaç karşılamak için kullanıldığını az çok kabaca biliyorum.

Yorum bağlantısı
Özgür Karaca

bence öncelikle sen set için ortaya koyabileceğin maliyeti bi yaz.sadece sub mı çalıştıracaksın bağlıycağın anfi ile tweter yada oval tarzı hop takmıycaksın yani

Yorum bağlantısı
İlker Anıl

yok arkadaşlar mid yada tiz takmayı düşünmüyorum.. aslında bass ta düşünmüyordum ama ses çok hantal kalıyo kendim bile zevk alamıyorum.. cevaplarınız içinde çok teşekkür ederim. eğer tesisata ek yapacak olursam zaten iyi bi bütçe ayıyır bu dandirikleri emekli eder dişe dokunur birşey takarım..

şimdi arada kaldığım 1. nokta kabin di.. yani arka taraf içeridemi dışarıdamı kalacak .. sağolsun ümit arkadaşım çoğu soruma tatmin edici cevaplar vermiş.. normal olarak takacağım.. kitapçık falanda yok sadece.. yanlıs sunnynin sitesinde bi kabin buldum benim woofer ın aynı..

kabin..

burada ölçüler yazıyo ama tam açık değil.. yukarıdan kaç cm aşadan kaç cm olduğu yazmıyor.. orası biraz kör işi olacak zannedersem.. zaten eğer hazır bulursam süper olacak ama bulamadım daha..

diğer noktada bizim teyplerde anfi çıkışının bulunup bulunmadığıydı o sorunuda tansel abi çözdü..

sonuç: şimdi bir adet alpin anfi+5mt kablo takımı+kabin mi alıyoruz diğer anfi kaldı yani öylemi..

bu arada tekrar cevaplarınız için teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Ümit Özyürek

0.5F kapasitör de elbette işe yarar. Ben etkisiz olur demiyorum.

Ancak hissedilir derecede voltaj stabilitesi istiyorsanız "2F ve üstü" diye söylemiştim.

Focus I'in alternatörü ve aküsü çok abartı olmayan bu sisteme yeterli gelir diye düşünüyorum.

Ancak imkan varsa kullanmak iyidir, o da alıcıya kalmış birşey.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Cengiz Akar

beni bul 200 tl süper ses sistemi kuriyim sana

arkadaşlar aracıma elimde olan 25 cm 800 watt sunny marka subwooferı takmayı planlıyorum.. fakat yardım almam gereken birkaç konu var..

1- elimde sub olmasına rağmen bizim çok bilmiş elektronikçiler 500 lira masraf çıkartıyo .. 250 anfi 50 kablo 100 anfi çıkışı 100 kabin 50 takma bilmem ne.. hemde takacağı anfinin adını bile bilmiyo.. dandirik bi tane takıcak heralde .. diyo abi ben bunun göbeğini attırırım.. ama isim ne kaç watt onu bilmiyo :nazar: adamı ayakta çarpmaya çalışıyolar. bende internetten almayı düşünüyorum parçaları.. sadece taktırmasına para vericem. sormak istediğim bizim teyplerde (rds5000) anfi çıkışı yokmu? çevirici almak gerekiyomu ? vede taktıran arkadaşlarımız varmı kablo kaç mt gidiyo onu bile internetten alacağım.. vede başka ayrıntılar. .neler lazım başka ??

2- anfi ucuz yollu bişey arıyorum niyetim mahalleye dinletmek değil focusun bass özürlü hoparlörlerini amorti etmek.. bu anfilerden hangisi bu 800 w lık bassı oynatır? yani jbl sony alcak kadar para ayırmadım bu civarlarda anfi düşünüyorum..

Anfi1

anfi2

3- elimdeki subwoofer olduğu için arka tarafı çok çıkık.. bu alete nasıl kabin yaptırabileceğim hakkında fikri olan varmı ? arka tarafı dışarıdamı olmalı içeridemi ? bir bağlantı hesap gibi bişey..

4- ve son olarak sub ın çift bobin olmasının bir avantajı yada dezavantajı varmıdır ?

şimdiden çok teşekkür ederim..

[/indent]

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Cengiz Bey Müzik sistemlerine olan ilgi ve alakanız sevindirici. Ancak Forumumuzun kurallarını okumanızı tavsiye ederim :nazar:

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Bende isterim :p

kabin..

burada ölçüler yazıyo ama tam açık değil.. yukarıdan kaç cm aşadan kaç cm olduğu yazmıyor.. orası biraz kör işi olacak zannedersem.. zaten eğer hazır bulursam süper olacak ama bulamadım daha..

bu arada tekrar cevaplarınız için teşekkürler..

Yazıyor :nazar:

YÜKSEKLİK 39.5 CM

GENİŞLİK 46.5 CM

DERİNLİK 36 CM

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bende isterim, beyaz Fiestam var...Kasetçalarlı, artık uygun birşeyler buluruz herhalde...

Yorum bağlantısı
Amaç Keskin

lütfen forum kurallarına uyalım

Yorum bağlantısı
Cengiz Akar
Bende isterim, beyaz Fiestam var...Kasetçalarlı, artık uygun birşeyler buluruz herhalde...

yasakmış arkadaşlar formda ticaret yapamıyoruz :nazar: .

Yorum bağlantısı
Cengiz Akar

ya be müzik sistemimi arkadaşlara öneremezmiyimburda,ticaret dedikse biz bu işin esnaflığını yapmıyoruz elimizdeki mazemelerdeğerlensin maksadımız.nerden yazdım

Yorum bağlantısı
Cengiz Akar

hem benim memurluğuma inanmmamışsınız inandırmak zorundada değilim,müzik sistemlerine küçük yaşlardan beri ilgi duyuyorum elimdede birsürü malzeme var bununla ilgili diğer sitelerde ilanlarım var zaten,ilgilenen olursa link verebilirim.

Biz gıcık insanların bir araya gelmesinden oluşmuş, gayet gıcık ve kuralcı bir forumuz. Burada gıcık biri olmadığınız sürece pek de rahat edemezsiniz. Yeni gelen üyeleri gıcık etmediğimiz zamanlarda birbirimizi gıcık ederek rahatlarız. İlginç insanlarız vesselam.

gıcık oldum harbiden

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

İlk iki mesajınızda foruma birşeyler satmaya geldiniz gibi bir izlenim oluşturdunuz bizde.. Yanılmışta olabiliriz tabiki...Eğer paylaşımsa amaç, evet doğru yerdesiniz...Elinizdeki malzemeleri gerekli şartlar oluştuğunda ilanlar bölümümüzde değerlendirebilirsiniz. Engel olan olmaz. Ancak ticaret yasak...

Yorum bağlantısı
Cengiz Akar
İlk iki mesajınızda foruma birşeyler satmaya geldiniz gibi bir izlenim oluşturdunuz bizde.. Yanılmışta olabiliriz tabiki...Eğer paylaşımsa amaç, evet doğru yerdesiniz...Elinizdeki malzemeleri gerekli şartlar oluştuğunda ilanlar bölümümüzde değerlendirebilirsiniz. Engel olan olmaz. Ancak ticaret yasak...

bu siteye neden ticaretiçin girilirki anlamadım, burası fort clup ticater merkezimi :) .aracımda bazı sorunlar vardı araştırırken bu siteyi buldum müzik sistemlere olan merakımdan bu konudaki yere daldım hemen işte

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...