İçeriğe Yönlendir

Elektrik motorlu araçlara ufak bir bakış

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Paris 2010 fuarında yapılmış bazı açıklamalar:

Bursalı Fluence-ZE, Avrupa da, 21.300 Euroya satılacak, (bizde de ötv alınmaz ise fiyat aynı) sadece elektrik motoru var, yakıtlı motor ve batarya yok, batarya için her ay 80 Euro ödenecek. Güncel rakamlar ile, 100km de 3 TL lik elektrik yeterli , menzili, efendi kullanım ile 160 km.

motor 160 kg, bataryalar 250 kg. Toplam ağırlık 1600kg üstünde ( şase uzatılmış)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Her ay 80 euro derken? servise gidip akü mü alacaz :) 100 kmde 3 lira ayda 2000 km yapan biz için maliyet 80*2(euro kuru) +2000*3tl =160+60=220tl ama uzun yola gidemiyeceğiz yani :bravo:

Tek şarjla istanbula gidip gelemiyoruz :bravo: menzili 400 km fealn olsa bari :f1: 4 saatte bir mola vererek giderdik.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Paris 2010 fuarında yapılmış bazı açıklamalar:

Bursalı Fluence-ZE, Avrupa da, 21.300 Euroya satılacak, (bizde de ötv alınmaz ise fiyat aynı) sadece elektrik motoru var, yakıtlı motor ve batarya yok, batarya için her ay 80 Euro ödenecek. Güncel rakamlar ile, 100km de 3 TL lik elektrik yeterli , menzili, efendi kullanım ile 160 km.

motor 160 kg, bataryalar 250 kg. Toplam ağırlık 1600kg üstünde ( şase uzatılmış)

Batarya yoksa elektrikli motoru neyle çalıştıracağız? Nerede saklayacak? Her sabah camdan 220v kablo mu atacağız :crazy:

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Fordda geçsede bi eğitimi felan çıksa görsek nedir nevar ne yok :D

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Çağlar Bayur

Ben demedim, Maserati patronu ( Harald Wester) demiş ki: SIfır emisyondan bahsetmek saçmalıktır; elektrikli otomobilllerin karbndioksit salınımı, elektrik santrallerinden yapılan salınıma bağlıdır. Güncel rakamlar:

Avrupa: 86g//km

Amerika: 110g/km

Çin: 191g/km

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben demedim, Maserati patronu ( Harald Wester) demiş ki: SIfır emisyondan bahsetmek saçmalıktır; elektrikli otomobilllerin karbndioksit salınımı, elektrik santrallerinden yapılan salınıma bağlıdır. Güncel rakamlar:

Avrupa: 86g//km

Amerika: 110g/km

Çin: 191g/km

Nasıl, aküler de sıfır emisyonla üretilmiyor muydu :p

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yıllardır tek şeyi söylerim, insanın emisyonunu düşürsunler, devamında araçları hafifletsinler. Dün canlı gördük 500 kiloluk aracın nasılda uçtuğunu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Elektrikli araba Tesla olmadıktan sonra düşünmeye bile değmez bence :) hala acaip geriler, 160 km. yi bisikletle yaparım ben, 600-700 km giden şarjlı araba varken yerim şarjlı floresanı :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Osman Bilgin

konuyu hortlatayım mı? :=)
peki alınır mı prius? bakımı vs pahalı mı? üzer mi? 4 lt benzin çok hoşuma gitti..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İkinci elde ne kadar honda varsa hepsinin pilleri ölü. Yaklaşık 15.000 tl. Yaris alınır şu an için

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İkinci elde ne kadar honda varsa hepsinin pilleri ölü. Yaklaşık 15.000 tl. Yaris alınır şu an için

Akü değişim bedeli mi bu :shok:

Standart araç aküsü olmuyor mu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...