İçeriğe Yönlendir

LPG ile beraber benzin de azalıyor:)

Mehmet Sinanoglu

Recommended Posts

Mehmet Sinanoglu

Merhaba arkadaşlar geçen hafta zavoli taktırdım 43 tl lik lpg aldım bu lpg ile yarı yarıya şehir içi ve şehir dışı 350 km yol yaptım;

1 - Yakıt tüketimim hakkındaki yorumlarınız nedir?

2 - Lpg ile birlikte çeyrek depo benzizn aldım tuhaftır bu 350 km lpg ile birlikte çeyrek deponun yarısı benzinde harcadı bu nasıl oluyor?

Yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Kemalettin Karatum
Merhaba arkadaşlar geçen hafta zavoli taktırdım 43 tl lik lpg aldım bu lpg ile yarı yarıya şehir içi ve şehir dışı 350 km yol yaptım;

1 - Yakıt tüketimim hakkındaki yorumlarınız nedir?

2 - Lpg ile birlikte çeyrek depo benzizn aldım tuhaftır bu 350 km lpg ile birlikte çeyrek deponun yarısı benzinde harcadı bu nasıl oluyor?

Yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

1- Kilometrede 12 kuruş yakmışsınız. Bence yakıt tüketiminiz gayet iyi.

2- Çeyreğin yarısı biraz fazla. Normal şartlarda benzin ibresi en fazla bir tık oynamalıydı.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Şehir içi çok kısa mesafede kullanıyorsanız benzinin okadar gitmesi normaldir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Sinanoglu
Şehir içi çok kısa mesafede kullanıyorsanız benzinin okadar gitmesi normaldir.

evet şehir içinde mesafe kısa ne yapmalıyım motoru mu ısıtmalıyım?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Aslında yapacak fazla bir şey yok, bence motor yeterince ısınmadığı için benzini harcıyor, bence asıl şuna bakılmalı, bu esnada neden lpgyi de harcıyor? Gündelik kısa mesafeli rotalarda lpg sistemi pek işe yaramaz. Park yerinde motor ısıtmaya çalışmak, tüketimi daha da artırmaktan başka işe yaramaz. Özellikle ilk 1 km de ki tüketim inanılmaz yüksektir. Mesela 25-40lt/100km, yani hep böyle gitse rakamı.

Yorum bağlantısı
Kemalettin Karatum

Bence burada başka bir sorun var.

Ben de ev-işyeri arası 3-4 km arası yol yapan birisiyim. Ancak bende sizdeki sorun olmuyor. Sabah aracı çalıştırdıktan çok kısa bir süre sonra yaklaşık 1 dakika içinde araç lpg ye geçiyor. Akşam eve dönüşte ise neredeyse direkt lpg de çalışıyor. (Malum Alanya sıcak memleket). En azından havaların nispeten sıcak olduğu bu dönemlerde bu kadar yakmaması gerekiyor.

Afyon soğuk bir memleketse biraz farkedebilir ama. Bu dönemde çok farketmemesi gerekir diye düşünüyorum.

Aracın LPG ye geçis ısısını düşürmeyi düşünebilirsiniz. İncelemek lazım.

Araç hareket ettikten sonra LPG ye ne zaman geçiyor takip etmek, ona göre davranmak lazımdır.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
Afyon soğuk bir memleketse biraz farkedebilir ama. Bu dönemde çok farketmemesi gerekir diye düşünüyorum.

Biz montsuz çıkamaz olduk dışarı.Özellikle sabah ve gece.Nerdeyse kombi çalıştıracağım :( Ah alanya ah :shok:

Yorum bağlantısı
Kemalettin Karatum

Hocam bugün yağan yağmurdan sonra ısı üç-beş derece aşağı indi ama, evin içinda hala şort, askılı t-shirt ile geziyoruz. Ramazanın bitmesi ile benim için deniz mevsimi yeniden açılmıştır. Bayram sonrası ilk hafta sonu sahillere/denize atacağım kendimi. Yolu düşen herkesi beklerim...... :moil:

Yorum bağlantısı
Erhan Bulut

Gaza geçiş derecesini ve saniyesini düşürtün. Böylece araç gaza çabuk geçeceği için benzin sarfiyatınız azalacaktır. Yalnız, bu değişiklikten dolayı kışın gaza geçerken stop edeceği için gaz ısıtıcı rezistans taktırmanız gerekir. Onun maliyeti de 100 lira civarındadır.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Bence LPG sistemini takan yere gidip LPG ye geçiş sıcaklığını ölçtürün.Ortalama 40 derece olur , 40 veya daha üstü ise biraz aşağıya aldırın.LPG ye daha kısa sürede geçer ve benzin aha az yanar.25 derece iyidir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

durum normal. kısa mesafe kullanımın sorunu bu. ben hesaplarken şöyle hesaplıyorum 100 kmde 10 litre lpg tüketimi varsa 1 litrede benzin tüketiyor şehir içi kullanımda. benzinde 9 litre yakıyorsanız lpgde 10 litre yakıyorsunuz (yaklaşık) ayrıca 1 litrede benzin tüketiyorsunuz. siz bakmayın lpgciler en az %40 felan diyor. o anca uzun yolda. şehir içi %30 gibi seyrediyor tasarruf.

benim hesabım doğru tabi bizim araçta

100km de ortalma 9 litre benzin yakıyorsam lpg de bu değer 8 litreye tekabül eden 10 litre gaz(1e 1.25 lpg kalibrayonu) + 1 motor ısınana kadar tüketilen 1 litre benzin.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Benim benzinde şehir içi-dışı ortalama tüketimim 7.5 lt,yani km de 25 kuruş yakıyorum,lpg de ortalama 20 kuruş+benzin yanıyorsa ya anormal bir durum var,yada lpg sanıldığı gibi ekonomik değil.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Şehir içi kısa mesafelerde benzinle mümkün değil km'de 25 kuruş.. Tansel seninki ortalama tüketim. LPG'de ortalamaya baktığında ben km'de 16 kuruş yakıyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Şehir içi kısa mesafelerde benzinle mümkün değil km'de 25 kuruş.. Tansel seninki ortalama tüketim. LPG'de ortalamaya baktığında ben km'de 16 kuruş yakıyorum.

kuruş hesabı sakat :D kaç litre yakıyorsunuz.

Benim benzinde şehir içi-dışı ortalama tüketimim 7.5 lt,yani km de 25 kuruş yakıyorum,lpg de ortalama 20 kuruş+benzin yanıyorsa ya anormal bir durum var,yada lpg sanıldığı gibi ekonomik değil.

tahmini lpgde tüketim 9 litre ve 1.40 dan (ankarada o civardı hatırladığım zamla ne oldu bilmem) 13 kuruş eder. 100 km de bir litre benzin yaksanız 16 kuruş o da size %35 gibi bir ekonomi sağlar en az en fazlada %45

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Evet benim 25 kuruş dediğim ortalama zaten,oda normal kullanımda az yakmak için uğraşmadığım zaman,

tamamen şehiriçi yaktığım yakıt 9lt/100 km.

kuruş hesabı sakat :rolleyes: kaç litre yakıyorsunuz.

tahmini lpgde tüketim 9 litre ve 1.40 dan (ankarada o civardı hatırladığım zamla ne oldu bilmem) 13 kuruş eder. 100 km de bir litre benzin yaksanız 16 kuruş o da size %35 gibi bir ekonomi sağlar en az en fazlada %45

Profilimin altında ortalama tüketimim yazıyor 7.6 lt/100 km,oraya tıklayıncada şimdiye kadar nerede ne kadar nasıl yaktığım görünüyor.

Ankara güncel lpg fiyatı 1.70 tl,ben bunu baz alarak hesapladım ve 20 krş+benzin çıkıyor ve fazla geldi bana göre.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2
Ankara güncel lpg fiyatı 1.70 tl,ben bunu baz alarak hesapladım ve 20 krş+benzin çıkıyor ve fazla geldi bana göre.

1,49 TL :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Akif Özkan
1,49 TL :rolleyes:

Yahu Cihan öyle rakamlar yazıyorsunuz ki bizim tüpcünün üstüne atlayasım geliyor:)

Bu tüketim hangi benzin ortalamasına denk geliyor aracında?

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2
Yahu Cihan öyle rakamlar yazıyorsunuz ki bizim tüpcünün üstüne atlayasım geliyor:)

Bu tüketim hangi benzin ortalamasına denk geliyor aracında?

Benzini katmadım ortalama tüketimi yazarken. Yaz aylarında bir kere 20 TL'lik benzin alınca, bir daha benzin almak için gittiğimde en son gittiğim zamanı unutuyorum :) Bu arada 1,49TL benim aldığım istasyonda. Zamanım olsa da sıra beklemeyi göze alsam, litresi 1,25TL'den Milangaz alabileceğim yerler de var :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Akif Özkan
Benzini katmadım ortalama tüketimi yazarken. Yaz aylarında bir kere 20 TL'lik benzin alınca, bir daha benzin almak için gittiğimde en son gittiğim zamanı unutuyorum :) Bu arada 1,49TL benim aldığım istasyonda. Zamanım olsa da sıra beklemeyi göze alsam, litresi 1,25TL'den Milangaz alabileceğim yerler de var :rolleyes:

Benimki 200 civarı yakıyor 1.720 liradan alıyorum.Biraz daha düşeceğini düşünüyorum 1000 km den sonra.

Cihan benim sormak istediğim lpg ile 10 litre ortalama tutturduğun sürüş stili ve güzergahda benzin ile kaç litreleri görüyorsun.Yani lpg nin benzine oranını bulmaya çalışıyorum.Moral açısından :)

Yorum bağlantısı
Kemalettin Karatum
Zamanım olsa da sıra beklemeyi göze alsam, litresi 1,25TL'den Milangaz alabileceğim yerler de var :rolleyes:

Hakikaten saç baş yolduracak rakamlar yazıyorsunuz.

Bizim buralarda 1,75 ti bugünkü fiyatlar.

Hayır olur da, bu kadar mı fark olur.............

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2
Benimki 200 civarı yakıyor 1.720 liradan alıyorum.Biraz daha düşeceğini düşünüyorum 1000 km den sonra.

Cihan benim sormak istediğim lpg ile 10 litre ortalama tutturduğun sürüş stili ve güzergahda benzin ile kaç litreleri görüyorsun.Yani lpg nin benzine oranını bulmaya çalışıyorum.Moral açısından :rolleyes:

Benzin ile hiç kullanmıyorum desem :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Cihan benim sormak istediğim lpg ile 10 litre ortalama tutturduğun sürüş stili ve güzergahda benzin ile kaç litreleri görüyorsun.Yani lpg nin benzine oranını bulmaya çalışıyorum.Moral açısından :rolleyes:

1 e 1.15-1.25 arası normal sanırım diğer türlü arıza lamabası yanıyor. genelde arıza lambası kısık ayarda yanıyor. usta da normal diyor kullanıcıda az yaktığı için üstelemiyor

Profilimin altında ortalama tüketimim yazıyor 7.6 lt/100 km,oraya tıklayıncada şimdiye kadar nerede ne kadar nasıl yaktığım görünüyor.

7.6 litre benzin tüketen araç lpg de 20kuruş + benzin yakamaz bence.

minimum 7.6litre lpg + benzin max 9,5 litre + benzin yakar. en az %25 tasarruf sağlar ki o bile yeterli

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
1 e 1.15-1.25 arası normal sanırım diğer türlü arıza lamabası yanıyor. genelde arıza lambası kısık ayarda yanıyor. usta da normal diyor kullanıcıda az yaktığı için üstelemiyor

7.6 litre benzin tüketen araç lpg de 20kuruş + benzin yakamaz bence.

minimum 7.6litre lpg + benzin max 9,5 litre + benzin yakar. en az %25 tasarruf sağlar ki o bile yeterli

Yani ayda 300 tl benzin harcıyorsam,lpg olunca 225 tl olacak,ayda 75 tl k

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...