İçeriğe Yönlendir

15.000 Km. Periyodik Bakım

Selçuk Ayoğlu

Recommended Posts

Yasin Çelik
(düzenlendi)

Az evvel yine servis ile görüştüm,Israr ile mazot filtresinin değişmemesi gerektiğini söylediler ( biz kontrol ederiz gerek var ise size haber veririr değiştiririz ) dediler.

Yarın sabah a randevu aldım birde tekrardan orada görüşeceğim bu mazot filtre işini.

Çağlar bey değişmesinin iyi olacağı telkinleri ile benim kafama soktu kesin değiştirtirim ben o filtreyi bakalım hayırlısı :unsure2:

tarihinde Yasin_ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman
Arkadaşlar merhaba, aracım focus comfort 1.6 benzinli 15bin bakımı geldi, Ankarada en ucuz nerede bakımlarını yaptırabilirim? tur oto 320 başer 330 dedi..

ben bu servis işiyle ilgili 2 şey sormak istiyorum:

1- ankara'da en iyi servis hangisi?

2- aracı illa ki aldığınız bayiye mi götürmeniz gerekiyor? mesela arabayı a otodan aldınız, servise b otoya gidebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman
bu sorunuza cevap vereyim ;

tabikide.. .aracı yetkili servise götürdüğünüz takdirde garanti dışı kalmaz.. yeterki yetkili servis olsun..aldığınız yer önemli değil ...

teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Emrah Yıldırım 2

bugün aracı servise bıraktım sonunda (Ankara TAN)

meşhur yakıt filtresini değiştirin şöyle böyle yararı var dedi oradaki arkadaş, çok aklım yatmadı ama gelmişken değişsin dedim.

birde polen filtresini değiştirelim dedi ama çıkardığı fiyat çok abartı geldi bana; 45 + kdv + 25 işçilik. Bende değişmesin gerek yok dedim. (Bu arada lafı geçmişken yeni fiesta da polen filtresi nasıl değişiyor bilen varmıdır alıp kendim takayım bari)

ayrıca motor yağ haznesi temizliği yapalım dedi (bir sıvı ile içerisini yıkıyorlarmış falan) ancak 100 küsür fiyat çıkardı onuda kabul etmedim gerekirse 30.000 bakımında yaptırırız.

Kesin ödediğim fiyatı ve fatura ayrıntılarını yarın yazarım.

Yorum bağlantısı
Emrah Yıldırım 2

bu sabah aracı teslim aldım. Fatura 235 TL tuttu. İçerik olarak yağ, yağ filtresi, hava filtresi, tapa, conta, cam suyu bir iki ıvır zıvır var.

İlginç olan durum dün satış danışmanı yakıt filtresi değişsin faydalıdır vs demişti ama bugün baktım yakıt filtresi değişmemiş. Arkadaşa sordum niye değişmedi diye afalladı biraz sonra km düşük diye usta gerek görmemiş dedi, tamam dedim ayrıldım.

merak eden arkadaşlara yardımcı olur biraz

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Emre Suna
(düzenlendi)

Herkese selamlar. Aracım 2010 tdci 109 sedan. Bugün 10,000 km yi gördük kazasız belasız çok şükür.Herkese de sorunsuz ve sıkıntısız günler dilerim. Arkadaşlar ben Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde görev yapıyorum. Bu yüzden Nazilli,Aydın,Muğla ve Denizli ye neredeyse eşit uzaklıktayım.10bin bakımı için bu yerlerde tavsiye edeceğiniz daha önce tecrübe edip memnun kaldığınız fiyat olarakta insaflı bayiler hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

Gerçi bugün aracıma aldığım bir adam reno'nun servisinden emekli bir motor ustasıymış.15binden önce gitme hiç gereği yok dedi ama içim rahat değil.Neticede uzun yıllar binmek isterim nasipte varsa.

10bin bakımı neleri kapsar acaba? İlk defa garantili bir araç ile servise gideceğim. Mesela 2. viteste gazdan ayağımı çekince lak-lak-lak diye ses yapıyor volanttan şüpheleniyorum, arka kapılarda muhtemelen perdelerin oradan bozuk yolda rahatsız edici sesler var bu gibi sorunları dile getirdiğimde kullanıcı hatası falan bahanesi için hakkımı nereye kadar aryabilirim? Yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar...

tarihinde Emre Suna tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
Herkese selamlar. Aracım 2010 tdci 109 sedan. Bugün 10,000 km yi gördük kazasız belasız çok şükür.Herkese de sorunsuz ve sıkıntısız günler dilerim. Arkadaşlar ben Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde görev yapıyorum. Bu yüzden Nazilli,Aydın,Muğla ve Denizli ye neredeyse eşit uzaklıktayım.10bin bakımı için bu yerlerde tavsiye edeceğiniz daha önce tecrübe edip memnun kaldığınız fiyat olarakta insaflı bayiler hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

Gerçi bugün aracıma aldığım bir adam reno'nun servisinden emekli bir motor ustasıymış.15binden önce gitme hiç gereği yok dedi ama içim rahat değil.Neticede uzun yıllar binmek isterim nasipte varsa.

10bin bakımı neleri kapsar acaba? İlk defa garantili bir araç ile servise gideceğim. Mesela 2. viteste gazdan ayağımı çekince lak-lak-lak diye ses yapıyor volanttan şüpheleniyorum, arka kapılarda muhtemelen perdelerin oradan bozuk yolda rahatsız edici sesler var bu gibi sorunları dile getirdiğimde kullanıcı hatası falan bahanesi için hakkımı nereye kadar aryabilirim? Yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar...

merhaba emre bey aracınız 15.000km bakımına gidecektir.10.000km değildir.eğer içiniz rahat etmicekse hava filtresi ve yağını değiştirebilirsiniz.servise giderseniz eğer polen filtresi yağ filtresi hava filtresi ve yağ değişimi olacaktır.lak lak diye gelen ses focuslarda kronik bir arızadır.bu ses aks lardan geliyordur servise gittiğinizde bunu özellikle belirtin.

Yorum bağlantısı
Emre Suna

Merhaba Göksel bey. Acele etmemin sebebi genel kanının tdci lerde her bakımın 10.000 de bir yapılması yönünde olması ve malum turbo nun hassas oluşu vs.Köyde öğretmen olduğum için toz toprak olayı şehre göre biraz daha fazla.Sizin aracınız da tdci 2010.Siz 15.000 demi gitmeyi düşünüyorsunuz?Sizin aracınızda da aks sesi var mı?

Yorum bağlantısı
Aydoğan Munanoğlu

Aracınız 15000 km de bakıma girer veya 15000 km olmamışsa her yıl. Eğer aldığınızdan bu yana 1 yıl geçtiyse servise sokunuz, fakat 1 yıl olmadıysa, 15000 bakımını 10000 de yaptırırsanız 30000 bakımını da 20000 demi yaptıracaksınız? servis zamanlarını bu şekilde kaydırmayın, aracınızı düzensiz servise girmiş diye garanti dışı bırakabilirler, bizim başımıza fiat punto ile gelmişti.

Servis kitapçığı vardır arabanın, orada yazar bakım zamanları ve servis te orayı kaşeler 15000 bakımı veya senelik bakım olan kısımı.

Yorum bağlantısı
Emre Suna
Aracınız 15000 km de bakıma girer veya 15000 km olmamışsa her yıl. Eğer aldığınızdan bu yana 1 yıl geçtiyse servise sokunuz, fakat 1 yıl olmadıysa, 15000 bakımını 10000 de yaptırırsanız 30000 bakımını da 20000 demi yaptıracaksınız? servis zamanlarını bu şekilde kaydırmayın, aracınızı düzensiz servise girmiş diye garanti dışı bırakabilirler, bizim başımıza fiat punto ile gelmişti.

Servis kitapçığı vardır arabanın, orada yazar bakım zamanları ve servis te orayı kaşeler 15000 bakımı veya senelik bakım olan kısımı.

O zaman Göksel beyinde dediği gibi sadece hava filtresi ve yağ değişimi mi yaptırsam acaba?

Yorum bağlantısı
Aydoğan Munanoğlu
Merhaba Göksel bey. Acele etmemin sebebi genel kanının tdci lerde her bakımın 10.000 de bir yapılması yönünde olması ve malum turbo nun hassas oluşu vs.Köyde öğretmen olduğum için toz toprak olayı şehre göre biraz daha fazla.Sizin aracınız da tdci 2010.Siz 15.000 demi gitmeyi düşünüyorsunuz?Sizin aracınızda da aks sesi var mı?

Emre bey, tdci için böyle bir durum yok, şirket olarak tüm araçlar ford, connect, focus, transit. Hepsi 15000 de servise girer. Siz yanlış kanıya varmışsınız, paranıza yazık, dediğim gibi 1 yıl dolduysa, motor yağı yağlama özelliğini kaybettiği için değişmesi gerekir.

Bazı firmalar 0 araç sattıklarında 5000 km de servise gelin sadece yağ değiştirelim diyorlar, bunun da sebebi yeni motor çapak yapabilir yağa karışır diye, ama ford böyle bir uygulama yapmıyor.

Yorum bağlantısı
Emre Suna
Emre bey, tdci için böyle bir durum yok, şirket olarak tüm araçlar ford, connect, focus, transit. Hepsi 15000 de servise girer. Siz yanlış kanıya varmışsınız, paranıza yazık, dediğim gibi 1 yıl dolduysa, motor yağı yağlama özelliğini kaybettiği için değişmesi gerekir.

Bazı firmalar 0 araç sattıklarında 5000 km de servise gelin sadece yağ değiştirelim diyorlar, bunun da sebebi yeni motor çapak yapabilir yağa karışır diye, ama ford böyle bir uygulama yapmıyor.

Eyvallah Aydoğan bey. Bir nebze de olsun rahatladım.Bekleyeyim ozaman ben.

Yorum bağlantısı
Aydoğan Munanoğlu
Eyvallah Aydoğan bey. Bir nebze de olsun rahatladım.Bekleyeyim ozaman ben.

Siz yine de sesten dolayı servise götürün aracı, sonuçta garanti devam ediyor, ücretsiz yaparlar. Kafanıza takılan sorun olurse servis elemanı sizi bilgilendirecektir.

Yorum bağlantısı
Emre Suna

Hazır mevzu açılmışken bir soru daha sorayım.Gece uzunları yaktığım zaman sağa ve sola doğru çok dağılma yapmıyor.Işık ortada yoğunlaşıyor.Eski aracım 2001 clio da daha rahattım.Far ayarı yapmak mümkün mü? yoksa alışmak zorunda mıyım?

Yorum bağlantısı
Aydoğan Munanoğlu

Belki far ayarsızdır, sanayide oto elektrikçiler 5 tl ye ayar yaparlar, ama açısı genişlemez sanırım, farlar mercekli mi?

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

siz sadece yağını ve hava filtresini değiştirin emre bey ortaya birde şu çıkıyor.10000km.de yağını değiştiriseniz eğer 15000km bakımı için tekrar servise gitmek zorundasınız yani yağ bozulmadan 5000km sonra tekrar yağ değişecektir.eğer 1 yılı geçmemisse aracınız değiştirmeyin derin.benim aracım şuan 32000binde 15 ve 30bin km.bakımlarında yağını değiştirdim.gelen lak lak ses benim arabımdada mevcuttu.servis garantiden bunu değiştirdi.forumda arama yaparsınız bunla ilgili bir konu açmıştım daha deyatlı bilgiye oradan ulaşabilirsiniz.

O zaman Göksel beyinde dediği gibi sadece hava filtresi ve yağ değişimi mi yaptırsam acaba?

:)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Her distribütör uygulaması farklı, 1 yıl veya 15.000km de bir bakım yapılacak, şahsen tdci bir motorda 5000km de bir hava filtresi (orjinal) değişin, yağı da 10.000km de bir değişin, 30-50 TL lik hadiselerdir. Türkiye de toz vardır, km yazmaz motor çalışır trafik vardır.

Vesile ile fluence ın filtresini 6000km olunca değiştim, çıkan simsiyahtı, meğerse beyaz kağıtmış :D

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
Abi Filtre diyince tüylerim diken diken oluyor Benim hava filtreleri malum şantiye sahasının birinden cimento tozu alıyor diğerinden sarı kum Limandan da Kömür tozu oluyor 5.000 km olmadan çıkartıyorumki akıllara zarar filtre değil sanki hava süzemez değil geçirmez hale geliyor.

ben 15.000km.de değiştirdim ilk bakımda ne hikmetse çok fazla kirlenemişti ama bu yaz dağ tepe gezdim tozlu yollarda 7000km.de değiştirdim simsiyahtı yani yol ve hava koşulları çok etkili

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
Aynen çok kötü oluyor İltebermi desem Gökselmi ağzımız alışmış kanka İlteber'e ama Benimde ismin Başında İsmail var ama lisede kullandık İsmail'i duruyor öyle şimdi.

:D aynen senin gibi yaa işyerinde arkadaş ortamında göksel burda ilteber manyaklaşıyordum:) en iyisi göksel olsunda yabancılık çekmiyim

Yorum bağlantısı
Emre Suna
Belki far ayarsızdır, sanayide oto elektrikçiler 5 tl ye ayar yaparlar, ama açısı genişlemez sanırım, farlar mercekli mi?

Mercekli değil Aydoğan bey.

Yorum bağlantısı
Emre Suna
(düzenlendi)

Bugün Aydın Zafer Ford servisine gittim. Ayağımı gazdan çekince gelen sesin volanttan kaynaklandığını bunun bir arıza olmadığını söylediler. Hatta servis sahibinin bir yakını için aynı işlemi garantiden yaptıklarını, gönderdikleri parçanın ford tarafından kendilerine tekrar sağlam diye gönderdiklerini ve 2500 tl faturanın ellerinde patladığını anlattılar faturayı da göstererek.

Ancak bu sesin 100.000 km den sonra arttığını yine bir arıza sebebi olmadığını ancak müşterilerin sesten rahatsız oldukları için değiştirklerini söylediler. usta garantinin sonuna doğru değiştirelim hem için rahat etsin hemde 100.000 de değilde 150-180 binde rahatsız edici seviyelere gelsin dedi. focus 2 lerin motor ve şanzıman sistemlerinin birebir aynısı volvo s40 larda kullanıldığını onlarda da bu sesin olduğunu, bunun bu motorlar için karakteristik bir durum olduğunu anlattı.

Arka kapılardan ve emniyet kemerlerinin olduğu direklerden gelen ses içinde garanti kapsamı içinde cebimden tek kuruş çıkmadan direklere ve kapı içlerine izalasyon, kapı fitillerine polyemid (1cm çapında içi dolu silikon boru imiş) uygulayacaklarmış. Tüm izalasyon malzemelerini ford Almayadan getirtiyomuş ellerinde şu an için kalmamış haftaya cumartesi tekrar gideceğim yaklaşık 8 saat süren bir iş olduğunu da belirttiler.

forumda bir arkadaş c-max için uygulamıştı. bende yapmayı kafaya koymuştum.Garanti kapsamında ücretsiz olması piyango gibi oldu. Bir de 250 tl'ye çamurluklara ve ön camın motorla buluşuğu kısma da asfalt ve motor sesini %60 yakın kesen bir işlem yapıyorlarmış eğer istersem. Ben kapı fitillerine uygulanacak işlemin asfalt sesini de azaltacağına inanıyorum bakalım ne olacak? Gelişmeleri aktaracağım.

Herkese saygı ve selam ile.....

tarihinde Emre Suna tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Tokat

Arkadaşlar herkese merhabalar,

Siteyi epeydir takip ediyorum ama üyeliğimi arabayı alınca yapıyım dedim ve şimdi aldım 2006 fiesta 1.4 TDCİ şimdi sizlerden ricam ilk defa dizel araç kullanan biri olarak bana yardımcı olmanız özellikle 10.000 bakımını yaptırtmak istiyorum nette pek bulamadım 10 bin bakımında aracın neleri değişir neler yapılır servise gitmeyi tercih ederim 10 bin bakımında pek fark etmiyor diye biliyorum vakti olanlardan birazcık detaylı bilgi bekliyorum ya da link yaptıranlar mutlaka vardır masrafı ne kadar tutar bilmek istiyorum aşağı yukarı sitede okuduğum kadarı ile ford servisleri biraz tuzlu galiba servise telefon edip sormadan formdan bir ön bilgi almakta fayda gördüm umarım yardımcı olursunuz.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Arkadaşlar herkese merhabalar,

Siteyi epeydir takip ediyorum ama üyeliğimi arabayı alınca yapıyım dedim ve şimdi aldım 2006 fiesta 1.4 TDCİ şimdi sizlerden ricam ilk defa dizel araç kullanan biri olarak bana yardımcı olmanız özellikle 10.000 bakımını yaptırtmak istiyorum nette pek bulamadım 10 bin bakımında aracın neleri değişir neler yapılır servise gitmeyi tercih ederim 10 bin bakımında pek fark etmiyor diye biliyorum vakti olanlardan birazcık detaylı bilgi bekliyorum ya da link yaptıranlar mutlaka vardır masrafı ne kadar tutar bilmek istiyorum aşağı yukarı sitede okuduğum kadarı ile ford servisleri biraz tuzlu galiba servise telefon edip sormadan formdan bir ön bilgi almakta fayda gördüm umarım yardımcı olursunuz.

Saygılarımla,

Aracınız öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız binin. Öncelikle size cevap verebilmemiz için araç kaç binde onu belirtmeniz lazım. Her 10000 bakımı aynı detayı içermez.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tokat

Teşekkür ederim, sağolun.. 110 binde araç şu anda 90 binde tirger seti değişmiş bir kaç ay evvel de baskı balata değişmiş gelirken biraz yağ ilave ettim yağı komple değiştirin denmişti zanediyorum bununla birlikte değişmesi gerekenlerde var herhalde..

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Anladığım kadarıyla araç 20.000 km'dir bakıma girmemiş. Acil bir şekilde yağ, yağ filtresi, hava filtresi önceki bakımda değişmiş olsa bile bence mazot filtresini değiştirin +4 polen filtresinide.

110.000 de araç, direksiyon ve fren hidroliklerinede bakmakta fayda var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...