İçeriğe Yönlendir

Sıralı LPG sistemlerinde LPG filtresini düzenli değiştirin

Amaç Keskin

Recommended Posts

Onur Demir

Malumunuz Artık LPG cilerle kanka oldum :)

Zavolilerde; birtane ufacık bi filtre, birtanede resimdeki gibi ama farklı bi filtre var. Normal değişim süresi 10.000. fiyatları kişiden kişiye 60-75TL arası değişiyor.

10bin km de gittim filtre değişimine tertemiz sıfır gibi daha (Aygaz-opet) sonra dedim zaten temiz değiştirmeyeyim gitsin. 20bin km yi falan buldum (toplamda 40bin civarı) araç saçmalamaya başladı resmen. gitmiyor- fazla yakıyor vs.

gittik çıkardı filtreyi tertemiz yine. Aldanma sakın dedi ve ince ayrıntıları gösterdi (arkdaşım bu arada servis sahibi) Geçirgenlik %70e kadar azalmış(süzüyor ama herşeyi :D ) artık yanlardan kaçırmaya başlıyor dedi belli bir zaman sonra. Aracı kullanırken anlamazsın dedi yavaş yavaş olduğundan dedi.

Gerçektende bakımdan sonra aracın menzili arttı, ve hızlanmasında belirgin farklılıklar oldu.

Ha şunuda söyliyeyim. Filtrede markadan markaya değişir değişim süresi. En güzeli distribütörü veya ana bayii vs. aramak ve kesin bilgi almak. Kaç diyorsa ona göre değiştirmek. Böylece hem daha emniyetli, tasarruflu ve uzun ömürlü olur.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

bugün atiker servisine uğradım.benzinden lpg ye geçerken silkeleme oluyordu.bi ayar yaptılar çok eskisi gibi sarsıntısız geçiyor artık.bana da dediler 20.000 km de lpg nin filtresinin değiştirilmesi lazım yoksa garanti dışı kalır diye.sordum toplam 50 tl imiş.yakında bi uğraycam artık.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Mehmet Uslu

arkadaşlar dün değiştirdim lpg filtrelerini.Birisi yağ filtresi gibi büyük diğeri daha küçük hava filtresinin minyatürü gibi bişey.büyük olan aracın kendi yağ filtresi gibi simsiyah kir içindeydi.küçük olanında bulunduğu yerde tortu oluşmuştu.Lpg ustası gaz aldığın yeri değiştir dedi.Euro lpg + alıyorum dedim.nereden alıyosan değiştir işte dedi :)ancak 20.000 km oldu lpg takılalı belki uzun zaman kullanımdan da kaynaklı olabilir.bu arada arabamın yakıtı artmıştı, hava filtresini de değiştireyim dedim.normalde elastik olan hava filtrem kaskatı kesilmiş, bükmeye çalıştım elimde kırıldı.berbat durumdaydı.poleni de elim değmişken değiştirdim.ama lpg bakımını yaptırmanızı öneririm.filtreler değişince benim içim rahatladı.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Bende gazı opetten alıyorum Ama euro lpg satrmaya başladıktan sonra farkettimki,filitreler yağlanmaya başladı.Çabuk kirleniyor.

Büyük filitrenin fiyatı 10 tl, küçüğü ise 30 tl...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben shellden alıyorum sürekli olarak.Filtreye kontrol için baktıklarında çok temiz aldığın yeri sakın değiştirme demişlerdi.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Filitreyi söktükten sonra ters çevirip yağı süzdüm,yaklaşık çeyrek çay bardağı yağ birikti...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ben shellden alıyorum sürekli olarak.Filtreye kontrol için baktıklarında çok temiz aldığın yeri sakın değiştirme demişlerdi.

shell auto gas mı :lol2:

iki depodur babam ipragaz almış ben hep shelden alıyordum çekişte düşme hissediyorum. shelin auto gas ı bence 10 numara hem çekişi hem menzili hemde temizliği

Yorum bağlantısı
Ali Emre Öksüz
benim atiker 30000 km olmak üzere bir ara götürüp göstermekte fayda var gecen gün romano nun başka bir servisine gittim 40000 km olmuştu adamlar abi buna takılırken filtre konulmamış dedi o kadar zamandır filtesiz mi kullanıyormuşuz dedim evet dedi bunun şimdiye kadar kendini fark ettirmemesi ilginç degil mi o kadar gaz aldım hiçbirinin içinde az olsa kirlilik yok muymuş dedim adam abi şanslıymışsın dedi

Nuri Abi Romano demek komple ya şans yada komple şanssızlık işi. Ben bunu anladım. Bize taktırırken bu Romanonun filtresi sökülüp temizlenir geri takılır dediler. 1kere temizletmiştim, (Shell hariç almam) az biraz kurum çıkmıştı. 10000 bakımda 10TL filtre parası aldılar anlamadım gitti. Garantinin son ayında da map mı maf mı ne senserünü değiştirdik Allahtan. bundan sonraki arızalar cepten...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
shell auto gas mı :)

iki depodur babam ipragaz almış ben hep shelden alıyordum çekişte düşme hissediyorum. shelin auto gas ı bence 10 numara hem çekişi hem menzili hemde temizliği

+1

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bahtiyar Aydoğdu

biraz önce lpg'ciyi aradım filtre için 70 tl dedi yüksekmi acaba ankara'da degiştiren kimse varmı acaba kitim atiker.....

Yorum bağlantısı
Özdemir Erten
biraz önce lpg'ciyi aradım filtre için 70 tl dedi yüksekmi acaba ankara'da degiştiren kimse varmı acaba kitim atiker.....

iş yerinde bir abim değiştirdi 30tl.size verilen 70 tl fiyat 2 filtre için sanırım.onunkinde tek filtre değişimi için 30 tl almışlar.bu 2 filtre işi nedir?birini anladım da 2. si neredeki?

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Benim aracımda da BRC marka lpg takılı ildi.Aracı aldığımdan itibaren 25.000 km yatım ve bu zamana kadar lpg filtresini hiç değiştirmemiştim. BEnden önce değiştiğinide sanmam Brc sistemi aldığımda 2 yıllıktı ve gaz filitresi orjinaldi. Ancak ben filitreyi değiştirdim (farklı bir marka filitre takıldı) şuan aracım eskisinden daha çok gaz yakmaya başladı, bujiler ve buji kablosu değişimi belki 10.000 olmamıştır, Sebebi ne olabirlir ki? Değiştiğime pişman oldum..

Yorum bağlantısı
Bahtiyar Aydoğdu

arkadaşlar, filtreleri degiştirdim ikisi ve gaz ayarı yaptırdım,masraf 50 tl filtreler biraz kirlienmişti, yarın fotolarını ekliyecem bu arada lpg'ci röle olayına sıcak bakmadı yaptırma falan dedi ama anlamadım yani.....

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Bu ikinci filtreden kasıt hava filitresi mi? :p

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Bu ikinci filtreden kasıt hava filitresi mi? :p

Her ikiside lpg sisteminin filtresi.birisi zaten yağ filtresi boyutlarında büyük olan filtre.diğerisanırım lpg nin depodan sonra motor bölümüne ilk uğradığı yerdeki genelde sarı renkli metal kutucuğun içinde.bu filtre ufak bi parça.

Yorum bağlantısı
Özdemir Erten
arkadaşlar, filtreleri degiştirdim ikisi ve gaz ayarı yaptırdım,masraf 50 tl filtreler biraz kirlienmişti, yarın fotolarını ekliyecem bu arada lpg'ci röle olayına sıcak bakmadı yaptırma falan dedi ama anlamadım yani.....

röle olayı derken kastettiğiniz nedir?arkadaşın 2004 colectionda da atiker takılı.motor soğukken çalıştırıp lpgye geçtiğinde vites boşta olunca stop ediyor.aynı sorunu mercedesli biri yaşamış ve röle değiştirerek çözülmüş sorunu.bu röle aynı rölemi ki?

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Sanki o sayfa başında gösterilen filitre tıpkı yağ filitresi gibi , lpg ciye lpg filtresi değişme zamanı geldi dedim o da sadece motora yakın kısımdaki bir filitreyi değişitirdi, yakıtda o gün bugündür arttı, ne hikmetse..

Yorum bağlantısı
Özdemir Erten
Benim aracımda da BRC marka lpg takılı ildi.Aracı aldığımdan itibaren 25.000 km yatım ve bu zamana kadar lpg filtresini hiç değiştirmemiştim. BEnden önce değiştiğinide sanmam Brc sistemi aldığımda 2 yıllıktı ve gaz filitresi orjinaldi. Ancak ben filitreyi değiştirdim (farklı bir marka filitre takıldı) şuan aracım eskisinden daha çok gaz yakmaya başladı, bujiler ve buji kablosu değişimi belki 10.000 olmamıştır, Sebebi ne olabirlir ki? Değiştiğime pişman oldum..

farklı marka derken serdar bey takılan filtre brcninki değilmiydi?

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
(düzenlendi)

filtreler bunlar.en baştaki az önce anlattığım yağ filtresi gibi olan.diğeride küçük olan filtre, diğer parçanın içinden çıkıyor.

tarihinde Fatih Mehmet Uslu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özdemir Erten
(düzenlendi)

en sağdaki nedir?

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özdemir Erten

şemada sadece 1 adet filitre görülüyor.peki lpgcilerin değiştirdiği 2. filitre ne oluyor?kafam karıştı. :p

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Hayır BRC takılmadı. Yeni filitre press /döküm filitreymiş bu BRC den daha iyi gaz kacağı felan kesinlikle olmazmış..TAkılanında markasıda belli değil gibi bir etiket yazılı ama yan sanayi gibi bişey belirgin bir LPG ürününe ait değil..

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
şemada sadece 1 adet filitre görülüyor.peki lpgcilerin değiştirdiği 2. filitre ne oluyor?kafam karıştı. :p

Değişenlerden birisi;filtre yazan parça diğeri ise lpg e.v. yazan parçanın içindeki küçük filtredir.

Yorum bağlantısı
Özdemir Erten

anladığım kadarıyla halk arasında üniversal olarak tabir edilen ürünlerden yani belirli bir markaya adaptasyon veya bire bir uyum durumu yok.hali ile bu filitre ile yakıt tüketiminiz artmış olabilir.

Değişenlerden birisi;filtre yazan parça diğeri ise lpg e.v. yazan parçanın içindeki küçük filtredir.

şimdi anladım.yani 50 tl li rakamlar çıkması doğal bu 2 filitre ile bilgi için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...