İçeriğe Yönlendir

Domuz Gribi Aşısı

Emre Özen

Domuz Gribi A??s?  

152 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Vedat Orhan

Sanırım benim bir şeyler yazmam gerekiyor. Uzun süredir buralarda yoktum.

Bazı endişelerinizi okudum. Aşağıya yazdığım notu daha önce başka bir ortamda paylaşmıştım.Oradan kopyala yapıştır yapıyorum yazması uzun sürüyor.

Türkçe karekterler nedeniyle özür diliyorum.

----------------------

asi cok hizli uretilmistir cunku

zaten yakin sure once kus gribi icin calismalar yapiliyordu ve bu calismalar modifiye edilerek domuz gribine cevrildi.

bu nedenle islem hizli surdu. Teknik olarak normal grip asisindan hic bir farki yok.

sadece asinin icindeki ana madde herkese yetsin diye bu etken maddenin etkisi arttiracak adjuvan denilen aslinda asi etken maddesi

olmayan malzemeler kullanilir( bir nevi katalizor diyebiliriz) yan etkiyi yapanda bu adjuvan maddeler ki bu adjuvan maddeler yillardir cogu

asida kullaniliyor hali hazirda. bu nedenle asidan korkmayiniz .

Aşının içindekşi cıva etilmercury dir bu makul dozlarda zararsizdir aşıyı koruma amaçlıdır, vucuda zararlı aşı ise metil mercury dir bu da zehirlidir , hiçbir ilaç ve aşıya konmaz.

aslinda bu kadar yuksek mikytarda asi alinmasinin sebebi WHO yani dunya saglik orgutudur. WHO yu korkutan asil sey domuz gribi pandemisi degil kus gribi pandemisidir.

Pandemi(dunya capinda kitalararasi etkili salgin) nedeniyle WHO tum asiureticilerine mevcut asi uretim kapasitelerini arrttirmalarini

soylemistir(normalde 400 milyon adet/yillik uretim var dunya capinda) bu pandemilere hazir olabilmek icin WHO bu tarz bir talepte bulundu.Asi

ureticileride bir araya gelerek bu istege ancak ulkeler asi alimlarini taahhut ederlerse yapabileceklerini soylediler.

Bu nedenle asi satin alimi artti.Ben burada insanlik adina bir behis gormuyorum. Soz konusu sey dunya capinda pandemiye hazirliktir.

Ustelik te asi uretici sayi,si 26 dir. Turkiye FDA ve Avrupa ilac denetleme

birligi onayi almis 3 firmadan siparis vermis.(isin siyasi kIsmI kesinlikle

beni ilgilendirmiyor vede taraf degilim)

gelelim hastaliga:

Domuz gribi -swine influenza yada influenza A/H1n1 normal gripten cok fazla tehlikeli degil, ancak Bagisiklik sistemi zayiflamis yada risk grubu olan yada

cok kucuk yastaki ve cok yasli insanlara(can egrisinin uclari) bu asinin yapilmasinda fayda.Eger ki bu hastaliga pnomoni yani zaturre eslik

ederse o zaman olumcul olabiliyor. Risk grubu ve bu saydigim gruplarin disinda asi olunmasinda zorunluluk yok.

Ancak ilkokul ogrencileri ve ogretmenlerine veya benzeri kalabalik ortamlarda yasayanlarda yapilmasi gerekli.

bir KBB uzmani olarak carsam ba gunu yada persembe gunu asimi olacagim. Saglikli bir yetiskinseniz ve saydigim risk gruplarinda degilseniz(ayrica

kontrolsuz seker haastalari bobrek hastsari ve bagisikligi baskilanmis hastalar kanser hastalari vs) bu hastalarin da asi olmasinda fayda.

bu yazdiklarim benim profesyonel gorusumdur sadece beni baglar

saygilar

----------------------

Güncel ilave. 02.11.2009 pazartesi günü aşımı oldum, şu ana kadar hiç bir yan etkisi olmadı belli belirsiz bir halsizlik var hepsi o kadar, bu da son derece normaldir.

40mlyon aşı miktarına gelince bu kadar aşı alınmamıştır. 40 milyon adede kadar opsiyon belirtilmiştir.

kanada ~65 milyon doz , fransada 90 milyon doz aşı siparişi vermiştir.

~------------------------------------------

İlave olarak başbakanın açıklamasını yersiz buluyorum, boyle bir niyetin varsa bunu daha once sağlık bakanıylagoruşursun, ondan sonra uslubu uygun şekilde açıklamanı yaparsın. /not: bu bir siyasi açıklama değildir. Usul açısından yazıyorum.

----------------------------------------

Sözün özü: risk grubundaysanız aşı olunuzu

risk grubundaki çocuklarınıza da aşıyı yaptırınız, aşıdan korkmayınız.

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen
(düzenlendi)

Dün Tıp fakültesinde öğretim üyesi olan bir yakınımla yaptığımız konuşmada aynen şöyle dedi:

"Ne aşı medyanın abarttığı kadar tehlikeli ne de domuz gribi yine karşıt medyanın abarttığı gibi çok tehlikeli. Normal sürecinde yapılabilecek aşılar ve normal sürecinde devam eden bir grip çeşidi. Sadece olayı siyasi malzeme haline getirdiler".

Zaten gripten normalde de bağışıklık sistemi zayıf hastalar ölebiliyordu olay daha farklı değil" dedi.

aşı olmalımıyız bu tamamen kişisel bir tercih ben kendimde ve ailemde özellikle kış yaklaştığında bağşıklık sistemini güçlendirmeye yönelik beslenmeye dikkat etmeye çalışırım ve düzenli olarak doğal vitamin almaya gayret ederim.

ama bunun yanında riskli grupta bulunan annem ve babam her yıl düzenli olaraknormal grip aşılarını yaptırırlar. Tamamen tercih meselesi bence. Eğer vücut direncinizi yüksek tutabilecekseniz aşıya gerek yok bence virüs bulaşsa da bir süre sonra yenilecek ve zaten bağışıklık kazanacaksınız.

Tabi bunlar benim kişisel görüşlerim ve ben doktor değilim:) Forumda olan doktor arkadaşlarımız daha iyi yorum yapacaklardır sanırım.

tarihinde Mahmut T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Vedat Orhan
Peki ücretli midir bu aşı? Vurulmak isteyenler nerede vurdurabilirler?

Hayır herhangi bir ücret ödenmeyecek

sağlık bakanlığı risk sıralaması dahilinde yapılması gerekenleri ziyaret ettirecek

risk grubunda olmadığınız halde aşı olmak istiyorsanız il sağlık müdürlüklerine yada bu aşının yapıldığı sağlık oacaklarından gereken bilgiyi alabilirsiniz

eczanelerde bulunmaz bu aşı.

Yorum bağlantısı
Halit Beyinci

Son açıklamalara bakılırsa;

Risk taşıyan grup kesinlikle yaptırmalı deniyor. Kimler risk altında

a- Sağlık çalışanları,

b- Kronik hasta konumunda olanlar (Kalp,şeker....)

Bunlara kesinlikle öneriliyor. Diğer bir nokta bir aşının kullanılabilir denmesi için 10 faz denemeden geçirilmesi gerekiyor ki; bu aşı henüz 1 faz bile denenmemiş. ABD'de 1956 yıllarında yapılan aşının 4.'ncü faz yan etkileri (bakın aradan kaç yıl geçmiş....) üroloji problemleri olmuş.

ABD' de vurulan aşı ile ayni aşı değil, zira ordaki aşı katkısız. Aralık ayında hamilelere vurulacağı aşıda katsız olacakmış.

Diğer yandan;

Dünkü sağlık bakanımız ile başbakanımız arasındaki polemik. Aslında vahim bir tablo, Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda Başbakanımız vurdurmuyorum dediyse risk grubu dahilinde değil demek....

Ama Diabet Hastası olduğu herkes tarafından biliniyor...

Kendi kanım: Risk grubunda olmadığımı düşünerek, vurdurmayacağım. Bence çok abartıyorlar, bugüne kadar ortalıkta toz duman bırakmadılar topu topu kaç kişi öldü.... Zaten normal gribal dönemdede ayni sayı olmuyor mu... Bu biraz ağırı kabul ediyorum, ama yan etkileri gerçekten çok korkunç....

Bu şekilde anket yanıltıcı olur.

Yorum bağlantısı
Ahmet Özdemir

daha yan etkilerinin ne olduğu belli olmadığı için ben de yaptırmayı düşünmüyorum.

sizlerinde bahsettiği gibi beslenmeye dikkat etmek ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak en iyisi.

aşıyı yaptırarak yok yere virüsü almaya gerek yok :D

Yorum bağlantısı
Volkan Aydogdu

Sağlık bakanlığından yapılan bir açıklamada artık mevsim griplerinin sona erdiği şu ve havaların soğumasını takiben olacak griplerin domuz gribi olma olasılığının yüksek olduğunu milliyet de okumuştum...

Kesin bi bilgim yok fakat aklıma mantıken şu geliyor avrupanın bir çok ülkesinde bu aşı uygulamaya sokulmadan bizim ülkemiz neden bu aşıları uyguluyor 2. si madem yararı olacak biz ülke olarak geçmişten bugüne bu tarz faydalı şeylere avrupadan daha sonra ulaşırız peki bu 35 m aşı ne oluyor ?

Kusura bakmasın kimse hiç bi tanıdığıma ve kendime bu aşıyı uygulatmam kimsenin kobayı olamam bu gayet açık...

Hem domuz gribinden ölenlerin bünyeleri zayıf ve başka hastalıkları mevcut...

Aklıma kimin kobayı oluyoruz yada birilerinden para alarak bunların demesi mi yapılıyor diye komplo teorileri geçmiyor değil...Emin olmadığım bir şeyide uygulatmam ki bu sağlık allah korusun felç olma durumundan bile bahsediliyor ayrıca kurtuluş yolu değil ve sanki aids gibi yanse edilir oldu...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benim bildiklerimde şöyle; Eşimin çalıştığı işyerine gelen arkadaşı-bu kişi grip aşısını getiren firmada çalışan ilaç mümessili- daha önce başka aşılar gelince firma öncelikle kendi bünyesindeki personeli aşılıyordu ama bu sefer bu aşılardan kimseye vurulmadı demiş.Bizlere bile vurmuyorlarsa bende size önermem demiş.

Yorum bağlantısı
Tamer Ergen

eşim çalıştığı hastanede pazartesi yaptırmış. sıra gelince ben de yaptıracağım.

Yorum bağlantısı
Halit Beyinci
(düzenlendi)
Şu yaşlı dünyamızda inanın kimse kimsenin derdinde değil.

Biraz ağır konuşacağım ama, işin içinde olduğum için biliyorum, ne kanser ilacı üreten bir firma kanser vakalarının bitmesini ister, ne de tansiyon ilacı üreten firma tansiyon hastalarının iyileşmesini. İnsanlar kapitalist dünyada yürüyen banknotlardan başka birşey değildir aslında.

Siz sanıyormusunuz ki, devletimizden bir büyük;

"Eyvah domuz gribi geliyor, 30 milyon ülkem insanı tehlikede, ölümle burun buruna" dediğinde aşıyı üreten firmanın patronu

"Aman tanrım, olamaz, o kadar Türkün ölmesine izin veremem, onlar yaşamalılar" diye bir cevap vererek bir an önce aşı geliştirdiğini?

İşin ucunda para olmasa, o firmanın patronunun "gebersin pez...kler" diyerek kılını bile kıpırdatmayacağından adım gibi eminim.

Domuz gribi aşısı demek, inaktive edilmiş domuz gribi virüsü demektir. Bu firma 100milyonlarca aşıyı üretebilecek kadar domuz gribi virüsünü nereden buldu???

Not: Ray Moynihan ve Alan Cassels'in yazdığı Satılık Hastalıklar isimli kitabı okumanızı öneririm. Maalesef pek çok ilaç firması, değerli hekimlerimizi kullanarak cirolarına ciro katma peşindeler.

+1

Madem bu kadar bizleri düşünüyorlardı da; kene olayında paçalarınızı çorabın içine sokarak korunun diyen zihniyet...

Bu arada sabah Alem Fm (reklam yapmış olmayayım ama kaynağını belirtmek açısından) telefonla katılan bir dinleyici Sağlık Bakanlığı bünyesindeki 7 kişilik ekip üyelerinin hiçbirinin aşı yaptırmayacağı açıklamasını duymuş. Başka bağlanan bir Dr. ise söyledikleri hayli ilginç. Normal gribal enfeksiyonlarda yılda 15.000 kişi zaten ölüyor 15.000/365= 41 kişi bir günde ölen sayısı. Bu güne kadarki kopartılan yaygaraya bakın. Haa bu arada sayın Başbakanımız rivayetlere göre yurtdışı seyahati var biliyorsunuz. ABD'de vurduracakmış...(katkısız..) :D

tarihinde Halit Beyinci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Remzi Erkesim

Kusura bakmayın kopyala-yapıştır yaptığım alıntı ingilizce, AAP nin en son önerileri:

Tips on how to prevent the spread of germs

The flu (influenza) is spread by coughing, sneezing and unclean hands. The U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) encourages everyone to prevent the spread of germs by doing the following:

Cover your nose and mouth with a tissue when you cough or sneeze.

If you don?t have a tissue, cough or sneeze into your upper sleeve, not your hands

Put used tissues in the trash.

Clean your hands after coughing or sneezing. Wash with soap and water, or with alcohol-based hand cleaner.

Avoid touching your eyes, nose and mouth.

If you get sick, stay home from work or school, and limit your contact with others to keep from infecting them. People should stay home at least 24 hours after they are free of fever (100

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

vallahi ben şahsım adına olmayı düşünmüyorum kızıma da yaptırmayı düşünmüyorum. Her geçen gün o kadar şey duyuyorum ki aklım iyice karıştı. En son aşıyı getirten başbakan dahi ben olmayacağım diyorsa ve sabah radyoda duydum 100 milletvekiline sormuşlar olacak mısınız diye sadece 15 kişi olacağım demiş. Bizim vekillerimiz olmayı düşünmüyorsa bende olmuyorum anasını satayım... onlar vekilimiz değil mi?

Yorum bağlantısı
Fatih Dokcan

Bizim okulda da ilk önce 2ögrencide görülmüş, dünde asistan veya hocalardan birinde çıkmış ve bizim katı boşaltmışlar okulda.Fakültelerin çoğu aynı kampuste olunca.Kat kat dağılıyor bölümler.Okul Yenibosna da airport avm nin yanındaki kültür üniversitesi.

Yorum bağlantısı
Fatih Dokcan
Bizim okulda da ilk önce 2ögrencide görülmüş, dünde asistan veya hocalardan birinde çıkmış ve bizim katı boşaltmışlar okulda.Fakültelerin çoğu aynı kampuste olunca.Kat kat dağılıyor bölümler.Okul Yenibosna da airport avm nin yanındaki kültür üniversitesi.

Artık bende grip olmaya adayım cünkü asistan veya hoca değilmiş.Geçenlerde kantinde beraber oturduğumuz arkadaşmış.Dün okulda fenalaşmış ama bende anormal bi durum yok :D

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Yıllar öncesinde çernobil faciasında da bu ülekenin bir bakanı elinde çay bardağıyla poz verirken; "Bakın bende içiyorum radyasyon filan yok" dememişmiydi. Peki daha sonra ne oldu ve hala Karadeniz bölgesinde neler oluyor?

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Bu konu nerden geldi yine siyasete...

konu zaten siyasi Mehmet'im. gözlerinden öperim canım. :fiuw:

Sanırım benim bir şeyler yazmam gerekiyor. Uzun süredir buralarda yoktum.

Bazı endişelerinizi okudum. Aşağıya yazdığım notu daha önce başka bir ortamda paylaşmıştım.Oradan kopyala yapıştır yapıyorum yazması uzun sürüyor.

Türkçe karekterler nedeniyle özür diliyorum.

----------------------

asi cok hizli uretilmistir cunku

zaten yakin sure once kus gribi icin calismalar yapiliyordu ve bu calismalar modifiye edilerek domuz gribine cevrildi.

bu nedenle islem hizli surdu. Teknik olarak normal grip asisindan hic bir farki yok.

sadece asinin icindeki ana madde herkese yetsin diye bu etken maddenin etkisi arttiracak adjuvan denilen aslinda asi etken maddesi

olmayan malzemeler kullanilir( bir nevi katalizor diyebiliriz) yan etkiyi yapanda bu adjuvan maddeler ki bu adjuvan maddeler yillardir cogu

asida kullaniliyor hali hazirda. bu nedenle asidan korkmayiniz .

Aşının içindekşi cıva etilmercury dir bu makul dozlarda zararsizdir aşıyı koruma amaçlıdır, vucuda zararlı aşı ise metil mercury dir bu da zehirlidir , hiçbir ilaç ve aşıya konmaz.

aslinda bu kadar yuksek mikytarda asi alinmasinin sebebi WHO yani dunya saglik orgutudur. WHO yu korkutan asil sey domuz gribi pandemisi degil kus gribi pandemisidir.

Pandemi(dunya capinda kitalararasi etkili salgin) nedeniyle WHO tum asiureticilerine mevcut asi uretim kapasitelerini arrttirmalarini

soylemistir(normalde 400 milyon adet/yillik uretim var dunya capinda) bu pandemilere hazir olabilmek icin WHO bu tarz bir talepte bulundu.Asi

ureticileride bir araya gelerek bu istege ancak ulkeler asi alimlarini taahhut ederlerse yapabileceklerini soylediler.

Bu nedenle asi satin alimi artti.Ben burada insanlik adina bir behis gormuyorum. Soz konusu sey dunya capinda pandemiye hazirliktir.

Ustelik te asi uretici sayi,si 26 dir. Turkiye FDA ve Avrupa ilac denetleme

birligi onayi almis 3 firmadan siparis vermis.(isin siyasi kIsmI kesinlikle

beni ilgilendirmiyor vede taraf degilim)

gelelim hastaliga:

Domuz gribi -swine influenza yada influenza A/H1n1 normal gripten cok fazla tehlikeli degil, ancak Bagisiklik sistemi zayiflamis yada risk grubu olan yada

cok kucuk yastaki ve cok yasli insanlara(can egrisinin uclari) bu asinin yapilmasinda fayda.Eger ki bu hastaliga pnomoni yani zaturre eslik

ederse o zaman olumcul olabiliyor. Risk grubu ve bu saydigim gruplarin disinda asi olunmasinda zorunluluk yok.

Ancak ilkokul ogrencileri ve ogretmenlerine veya benzeri kalabalik ortamlarda yasayanlarda yapilmasi gerekli.

bir KBB uzmani olarak carsam ba gunu yada persembe gunu asimi olacagim. Saglikli bir yetiskinseniz ve saydigim risk gruplarinda degilseniz(ayrica

kontrolsuz seker haastalari bobrek hastsari ve bagisikligi baskilanmis hastalar kanser hastalari vs) bu hastalarin da asi olmasinda fayda.

bu yazdiklarim benim profesyonel gorusumdur sadece beni baglar

saygilar

----------------------

Güncel ilave. 02.11.2009 pazartesi günü aşımı oldum, şu ana kadar hiç bir yan etkisi olmadı belli belirsiz bir halsizlik var hepsi o kadar, bu da son derece normaldir.

40mlyon aşı miktarına gelince bu kadar aşı alınmamıştır. 40 milyon adede kadar opsiyon belirtilmiştir.

kanada ~65 milyon doz , fransada 90 milyon doz aşı siparişi vermiştir.

~------------------------------------------

İlave olarak başbakanın açıklamasını yersiz buluyorum, boyle bir niyetin varsa bunu daha once sağlık bakanıylagoruşursun, ondan sonra uslubu uygun şekilde açıklamanı yaparsın. /not: bu bir siyasi açıklama değildir. Usul açısından yazıyorum.

----------------------------------------

Sözün özü: risk grubundaysanız aşı olunuzu

risk grubundaki çocuklarınıza da aşıyı yaptırınız, aşıdan korkmayınız.

budur!

-----------------------

özellikle risk grubundaysanız aşı olun arkadaşlar. zatürreeye çevirirse kurtulma şansınız azalır. kuş gribi virüsüyle etkileşirse bu virüs, kuş gribi kadar öldürücü (%50) domuz gribi kadar çabuk yayılan bir virüsle karşı karşıya kalırsak ne olur düşünebiliyor musunuz? hadi siz hasta oldunuz ve atlattınız, ya bu esnada bu hastalıktan ölme ihtimali olan birilerine bu virüsü bulaştırırsanız? size zararı şimdiye kadar yaptırsığınız ve bundan sonra yaptıracağınız her aşı kadar olan bu aşıyı yaptırmakta ne zarar var? üstelik beleş... :nazar:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Başlığı anlamadım, giribin nesini yaptıracağız????

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Başlığı anlamadım, giribin nesini yaptıracağız????

sen yenisin galiba?... dünyada. :D

Yorum bağlantısı
Ömer Aydogan

Civa, sadece bu aşıda değil, nerdeyse tüm aşılarda vardır. Bu konu basında fazlasıyla yer almaktadır. Anlam veremediğim konu, Halkın neden kafası karıştırılıyor.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Dün oldum aşıyı. Biraz kolum ağrıyor. Dün gece hafif bir kırıklık yaşadım. Uykuda çok terledim ve huzursuz uyudum. Şu anda hiç bir şeyim kalmadı, gayet iyiyim. Üstelik, domuz gribi haberlerini okurken içim rahat artık :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şimdi aşıyı olunca tamamen risk ortadan kalkıyormu? (yan etkilerini falan düşünmezsek)

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Şimdi aşıyı olunca tamamen risk ortadan kalkıyormu? (yan etkilerini falan düşünmezsek)

hemen değil; 10-30 gün arasında tepe (peak) noktasına ulaşıyor unless i'm mistaken. :D

Yorum bağlantısı
Volkan Aydogdu
(düzenlendi)
Yıllar öncesinde çernobil faciasında da bu ülekenin bir bakanı elinde çay bardağıyla poz verirken; "Bakın bende içiyorum radyasyon filan yok" dememişmiydi. Peki daha sonra ne oldu ve hala Karadeniz bölgesinde neler oluyor?

O bakan değil Kenan Evren'di ve içtiği çay da radyasyonlu çay değil başka bir çaydı. Bu ülke, halkına sarı paketler halinde radyasyonlu çayları içirmiş bir ülke. Ve Allah'ın hikmeti bu ya Ukrayna'dan tazminat isteme hakkımız olmasına karşın Ukrayna'nın tüm komşularının da bu hakkı isteyip almalarına rağmen o zaman tek istekte bulunmayan ülke Türkiye idi. Kan kardeşlerimiz ya ondandır.

Bu ülkede hiçbri yöneticiye güven olmadığı gibi şu anda çoğu kuruma güvenilir gözü ile bakılmazken ben armutlama dalıp neden bu aşıyı kendi aileme kendime vurdurayım?

TV'er çok iyi yönetiliyor. Neymiş toplam 33 kişi domuz gribinden ölmüş. Peki günde kaç kişi mevsimlik grip ile ölüyor? 30 kişiden fazla. Onun aşısının reklamını niye yapmıyorlar?

Ayrıca 35 milyon aşı deniliyor. Bu aşıyı üretmek için o kadar virüsü nerden bulabilmişler? Ayrıca virüslerin büyük kısmı durdurulamıyor. Bildiğiniz üzere aşıda zayıflatılmış virüs bakteri vs bulunabiliyor. Bağışıklık sistemimizin karşı etkide bulunması için...

Aşı %1 çözüm bile değil. Bence olan kobay olur. Zaten 10 gün içinde de herhangi birşey kapmamak gerekiyormuş. Buna rağmen olanlara gülüyorum :angry:))

tarihinde M. Alper Ekinci tarafından düzenlendi
?mlaya dikkat..--> MAE
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...