İçeriğe Yönlendir

5000 Parçalık Puzzle

Ayhan Onaran

Recommended Posts

Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Arkadaşlar 2000 yılında aldığımız Beş bin parçalık puzzle nihayet dün akşam bitti.Dönem dönem kaldırıp daha sonra tekrar ortalığa çıkarttığımız puzzle bitti bitmesine ama nasıl çerçeve yaptıracağımız konusunda şuanda bir fikrimiz yok.Neredeyse 10 yıl oldu ama tabii sürekli uğraşmadık :good1: Salonda yemek masası üzerinde yaptık.Altında mukavva da var.Yalnız boyutları oldukca büyük 155X108 cm :p Şimdi öylece evin ortalık yerinde yatıyor..Bunlar için üzerinden sürülen yapıştırıcılar var ancak bunlar daha sonraki zamanlarda yüzeye zarar veriyor deniliyor acaba doğruluk payı var mı?Sonra rezil etmeyelim de.Öneri ve yardımlarınızı bekliyorum.Evden nasıl çıkar veya evdemi çerçeve yapmak gerek..daha önce bu kadar büyük bir puzzle yapan olmuştur inşallah :rolleyes:

sdc10813w.jpg

sdc10808p.jpg

sdc10809m.jpg

sdc10801.jpg

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Mertol Kip

Aynı boyutta cam kestirip üzerine koyuyorsunuz, sonrasında tersini çevirip çerçevelettiriyorsunuz..

Yorum bağlantısı
Tayfun Yeşil

bir mukavva koy üstüne arkadan koli bandı ile bantla ayhan,sonrada çerçeveletmeye götür bence.

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

Puzzle bizim evdede sevilen bir oyun veya zeka geliştirici araç mı diyeyim fotolarını bir görsek Ayhan hocam :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ya şimdi altında mukavva var ama tersini çevirmeyi hiç göze alamıyorum.. :rolleyes: Mukavva çünkü tek parça değil en büyük boy mukavva bile olmadı ek yapmıştım.Şimdi o ek yerleri falan sağlam durumda değil.

Puzzle bizim evdede sevilen bir oyun veya zeka geliştirici araç mı diyeyim fotolarını bir görsek Ayhan hocam :p

Fotoğraf en kısa sürede gelecek :good1: Tabii birde duvara asabilirsem öyle de çekerim.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bitmiş halini görmek için 10 yıl beklemek gerçekten sabır işi :rolleyes:

Elinize sağlık..

Yorum bağlantısı
Tayfun Yeşil
Ya şimdi altında mukavva var ama tersini çevirmeyi hiç göze alamıyorum.. :rolleyes: Mukavva çünkü tek parça değil en büyük boy mukavva bile olmadı ek yapmıştım.Şimdi o ek yerleri falan sağlam durumda değil.

Fotoğraf en kısa sürede gelecek :good1: Tabii birde duvara asabilirsem öyle de çekerim.

mukavvayı puzzel ın üstüne koyucaksın ayhan,iki parça mukavva al onlarıda bantlarsın birbirine.masanın kenarına çek alttan boşa gelen kısmı bantla.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Bitmiş halini görmek için 10 yıl beklemek gerçekten sabır işi :rolleyes:

Elinize sağlık..

Evet hiç sorma büyük sabır istedi gerçekten..En sevindirici yanıda hiç bir parçası kaybolmamış tam :p En çok buna sevindik. Üniveristede öğrendi evinde bile yapmaya çalışıyordum bunu..Her gelen arkadaş 1-2 parça aldım bitirince haber ver gelip eksik kısmı ben takarım diyordu korkutuyorlardı beni :good1: Sağolsunlar kimse almamış.

mukavvayı puzzel ın üstüne koyucaksın ayhan,iki parça mukavva al onlarıda bantlarsın birbirine.masanın kenarına çek alttan boşa gelen kısmı bantla.

Evet bu mantıklı..Kaydırdıkca alttan bantlarım olabilir.

Yorum bağlantısı
Serkan Çok

Bir anım aklıma geldi paylaşmak istedim.

Bankada çalışırken bir kız arkadaşımız vardı işi gücü bunlardı

ama nasıl yapıyor nasıl ediyorsa 2500 pazılı üç dört gün içinde yapardı sigarasıda elinden eksik olmazdı.

dedimki bakalım rekor kırabilecekmi.

aldım bi puzzle verdim 2 pakette sigara

üzerinede şube müdürün senden hiç memnun değilmiş haberin olsun adam arıza biliyorsun dedim.

kız eve gitti ertesigün gece gel al pazılını bitti dedi.

nasıl dedim bittimi bitti dedi.ben 1 ay kadar uğraşırdım sanırım.

taktir etmiştim kızı.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Bir anım aklıma geldi paylaşmak istedim.

Bankada çalışırken bir kız arkadaşımız vardı işi gücü bunlardı

ama nasıl yapıyor nasıl ediyorsa 2500 pazılı üç dört gün içinde yapardı sigarasıda elinden eksik olmazdı.

dedimki bakalım rekor kırabilecekmi.

aldım bi puzzle verdim 2 pakette sigara

üzerinede şube müdürün senden hiç memnun değilmiş haberin olsun adam arıza biliyorsun dedim.

kız eve gitti ertesigün gece gel al pazılını bitti dedi.

nasıl dedim bittimi bitti dedi.ben 1 ay kadar uğraşırdım sanırım.

taktir etmiştim kızı.

Valla öyle birisini tanımayı çok isterdim.Çok yardımcı aradım ama bulamadım.Bizim puzzle a 10 dakika bile baksa yeterdi..

Fotoğraf yok mu? Puzzle'daki resim nasıl?

Fotoğraf yok ama bugün kesin çekerim..Çok farklı güzel bir manzara.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bence o boyutta ince bir kontrplak kestir, hani kahve rengi yaklaşık 4mm kalılıkta hem bunu çerçevenin arkasınada takabilirsin yada camcıdan resmi arkasına konan daha kalın mukavva benzeri şeyden uygun ebatta al, neyse bunu masanın üstünde yatan pazılın altındaki mukavvanın altına yavaşça sokucaksın, sonra camcıdan mika gibi olan camımsı şeyden alırsın adını unuttum büyük resimlerde kulanıyorlar plastik gibi yansıma yapmıyor vs., bunuda pazılın üstüne koy sonra buna uygun yaptırdığın çerçeveyide masanın üstünde monte et, böylece pazılı kaldırmadan çerçevelemiş olursun, benim aklıma bu geldi, yani malzemeleri al masanın üstünde montele, bu şakilde olur sanırım.

Daha kısa anlatıyım, pazılın ölçüsüne göre camcıda çerçeve cam ve altlığı hazırlat, sonra altlığı pazılın altına sür camı üstüne koy çerçeveyi montele, pazılı kaldırmadan işi hallet, sadece altlığın sert olmasına yani pazılı camla arada sıkıştırabilecek sertlikte olmasına dikkat et.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ali abi en iyi fikir sanki dediğin gibi yapmak..Hem götür getir derdi olmaz hemde kontraplak alırsam arkasında destek olarak kalır.Yapıştırıcı ile falan hiç uğraşmaya gerek yok gibi.Bazılarıda hani duvar kağıtlarını yapıştırmak için toz tutkallar var suya katıyorsun ondan alıp sür ucuz yollu işini görür diyorlar ama onca emek mahvolur diye cesaret edemiyorum :)

Hayırlı olsun :D fotoğrafı bekliyoruz

Teşekkürler.Fotoğraflar çok yakında :p

Yorum bağlantısı
Özden Sazlı
Arkadaşlar 2000 yılında aldığımız Beş bin parçalık puzzle nihayet dün akşam bitti.Dönem dönem kaldırıp daha sonra tekrar ortalığa çıkarttığımız puzzle bitti bitmesine ama nasıl çerçeve yaptıracağımız konusunda şuanda bir fikrimiz yok.Neredeyse 10 yıl oldu ama tabii sürekli uğraşmadık :) Salonda yemek masası üzerinde yaptık.Altında mukavva da var.Yalnız boyutları oldukca büyük 155X108 cm :) Şimdi öylece evin ortalık yerinde yatıyor..Bunlar için üzerinden sürülen yapıştırıcılar var ancak bunlar daha sonraki zamanlarda yüzeye zarar veriyor deniliyor acaba doğruluk payı var mı?Sonra rezil etmeyelim de.Öneri ve yardımlarınızı bekliyorum.Evden nasıl çıkar veya evdemi çerçeve yapmak gerek..daha önce bu kadar büyük bir puzzle yapan olmuştur inşallah :D

Öcelikle sizi tebrik etmek istiyorum geç olsun güç olmasın. :bravo::D Bende geçen sene 3000 lik puzzle almıştım. Aynen sizin gibi salonda yemek masasına kuruldum. Sadece kenarlarını yapmak 2 günümü aldı. Ama annem temizlik yapma sevdasına hepsini toplayıp kaldırmıştı. :p:D O gün bugün kutusuna bile dokunmuyorum :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Öcelikle sizi tebrik etmek istiyorum geç olsun güç olmasın. :bravo::D Bende geçen sene 3000 lik puzzle almıştım. Aynen sizin gibi salonda yemek masasına kuruldum. Sadece kenarlarını yapmak 2 günümü aldı. Ama annem temizlik yapma sevdasına hepsini toplayıp kaldırmıştı. :p:D O gün bugün kutusuna bile dokunmuyorum :)

Teşekkürler.Geçen zaman içinde bizde belki 5-6 defa toplayıp tekrar çıkarttık :) Kısmet bugüneymiş.Aynı evde 6 yıldır oturuyoruz.Artık eşim burdan taşınmadan bitiremeyeceğiz,taşınırken de başımıza bela olur bu diyordu ki bitirdim.. :D Ohhh beee... Bidaha alırmıyız? Asla :)

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik

Polisanın Puzzle yapıştırıcısı var. Kutusuda puzzle parçası şeklinde. (puzzle değilde yapboz desem daha hoş aslında ama yapıştırıcının üstünde puzzle yazdığı için karışmasın dedim.). Seffaf yapıştırıcı. Yapboz Mukavvanın üzerindeyken , parçaların aralarınada girecek şekilde ince bir katman halinde yapbozun üstünden uygulayın. Aradan sızan yapıştırıcılar bir miktar mukavvayada yapışmasını sağlıyor. Parçalar birbirine gayet sağlam yapışıyor ancak mukavvaya cok sağlam yapışmıyor. Dolayısıyla mukavva ile yapbozu tutkalın kurumasını bekledikten sonra ufak bir uğraşla sökün ve 2. bir mukavvaüzerine ters cevirin. tost seklinde cevirebilirsiniz :D sonrada ilk mukavvanın tabanını tekrar tutkallayın ve yapbozu ortalayarak yapıştırın. Kuruduktan sonra istediğniz gibi taşıyın, çerçeveletin. 2500 , 2000 ve 1000 parçalık bir kaç tane yaptım. en uzunu 8 ay sürdü :p sonra bozuldu. onu kuzenime verdim 1 hafta sonra yapıştırılmış çerçeveletmeye hazır halde geri aldım :) en kolayı bu.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Polisanın Puzzle yapıştırıcısı var. Kutusuda puzzle parçası şeklinde. (puzzle değilde yapboz desem daha hoş aslında ama yapıştırıcının üstünde puzzle yazdığı için karışmasın dedim.). Seffaf yapıştırıcı. Yapboz Mukavvanın üzerindeyken , parçaların aralarınada girecek şekilde ince bir katman halinde yapbozun üstünden uygulayın. Aradan sızan yapıştırıcılar bir miktar mukavvayada yapışmasını sağlıyor. Parçalar birbirine gayet sağlam yapışıyor ancak mukavvaya cok sağlam yapışmıyor. Dolayısıyla mukavva ile yapbozu tutkalın kurumasını bekledikten sonra ufak bir uğraşla sökün ve 2. bir mukavvaüzerine ters cevirin. tost seklinde cevirebilirsiniz :D sonrada ilk mukavvanın tabanını tekrar tutkallayın ve yapbozu ortalayarak yapıştırın. Kuruduktan sonra istediğniz gibi taşıyın, çerçeveletin. 2500 , 2000 ve 1000 parçalık bir kaç tane yaptım. en uzunu 8 ay sürdü :p sonra bozuldu. onu kuzenime verdim 1 hafta sonra yapıştırılmış çerçeveletmeye hazır halde geri aldım :) en kolayı bu.

Bu konuda tecrübelisiniz..Önerilerinizi dikkate alacağım.Bu akşam artık karar veririz nasıl bir yol izleyeceğimize :bravo:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

biz yaptığımızda yapıştırıcı ile sabitlemiş sonra neredeyse rulo kıvamına gelen puzzle'ı öyle camcıya götürmüştük.

parlamayan cam öneririm.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
biz yaptığımızda yapıştırıcı ile sabitlemiş sonra neredeyse rulo kıvamına gelen puzzle'ı öyle camcıya götürmüştük.

parlamayan cam öneririm.

Bu parlamayan camların bir adı var mı yoksa her camcıda oluyormu?

Yorum bağlantısı
Bilgin Uluoğlu

Ayhan bey bende birkaç tane yaptım ama en fazla 2000 parçaydı 5000 parça iyide ona yer bulmak yaparken zor yemek masasının üstünde hanım söylenmelerini dinleyerek yapmayı ben göze alamadım :lol2: bahsettiğiniz yapıştırıcı puzzle a hiçbir şekilde zarar vermez onu üzerine sürünce oldukça sağlam tutar parçalar birbirini hatta puzzle tutup kaldırabilirsiniz ama tavsiye ettem bi kaza olmasın bunca yıldan sonra Hasan beyin dediği gibi puzzle ı bir mukavvanın üzerine yapıştırırsanız daha iyi olur çerçevelerken hem yardımcı olur daha sonrada çerçevenin içinde sağa sola kaymasını ve deforme olup dalgalı bir hal almasını engeller. Cam konusundada parlamayan özel camları var ama fiyatı oldukça yüksek ben 3 sene önce 1500 parçalığı 50 ytl civarı çerçeveletmiştim puzzle ın kendisi 30 ytl di ama ankarada ikea mağazası yok sanırım ona benzer bir yapı marketten hazır çerçeveler var onlardan alabilirsiniz (6 ay önce 1500 parçalık için metal çerçeveyi hatta boyutları biraz büyüktü 20-30 tl gibi bir fiyata aldım ) onların önünde hazır mikamsı bir cam benzeri birşey var cam yarine onu kullanırsınız hem pek sırıtmıyo cam gibi duruyor hem sadece çerçeve parasıyla işi bitiriyosunuz cam parası cebe kalıyo :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bilgiler için teşekkürler..Cam ve çerceve parasını sağolsun Kayınbabam üstlendi.Siz bunu nasılsa bitiremezsiniz sanmıştım ozaman öyle demiştim ama napalım bittiyse kesin cezamı dedi :) Siz hoşunuza nasıl gidiyorsa yaptırın parası benden deyince epey sevindim.SAnırım 200 liradan aşağıya bir rakam çıkmaz.

Yorum bağlantısı
Osman Bala

Çerçevesi puzzle'dan çok tutar. :lol2: Kesinlikle mukavvaya yapıştırma zamanla yamuluyor en iyisi arkasından bantlayıp çerçeveciye götürmek. Üzerine yapıştırıcı dökmeye gelince. Pazıla bir zararı olmaz ama yapıştırıcı aralarını doldurur, kısmen düz bir resim gibi görünür kimisi bundan hoşlanır, kimisi pazıl şekillerinin kalmasından hoşlanır. Üzerine yapıştırıcı dökersen kenarları kalkar yalnız dolayısıyla taşımak daha zor olur. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...