İçeriğe Yönlendir

5000 Parçalık Puzzle

Ayhan Onaran

Recommended Posts

Bilgin Uluoğlu
(düzenlendi)

Kayınbabam Sağolsun :) hesabı iyimiş o zaman güzel bir çerceve yaptırıp salona ası,n ben salona astım çoğu kişi dikkatli bakmadıkça puzzle olduğunu anlamıyor. Anlıyanlarda hemen puzzle almaya koşuyor:) Bi arkadaş gaza gelip ertesi gün almış haftasonu, 2 günde bitirmişti. Ondan görüp babası almı,ş ondan görüp eniştesi böyle artı dalgalar şeklinde devam ediyo puzzle sevdası :lol2: Ama yaparken cam sehpa yada masa üzerinde yapmasın kimse çünkü insan gaza gelip parçaları bastırabiliyor yerine oturmak için ki bahsettiğim arkadaş da oldu bastırınca cam kırılmış, hanımın ayağı kesildi allahtan ufak şekilde geçti....

tarihinde Sani Ger?on tarafından düzenlendi
nokta ile virg
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Çerçevesi puzzle'dan çok tutar. :lol2: Kesinlikle mukavvaya yapıştırma zamanla yamuluyor en iyisi arkasından bantlayıp çerçeveciye götürmek. Üzerine yapıştırıcı dökmeye gelince. Pazıla bir zararı olmaz ama yapıştırıcı aralarını doldurur, kısmen düz bir resim gibi görünür kimisi bundan hoşlanır, kimisi pazıl şekillerinin kalmasından hoşlanır. Üzerine yapıştırıcı dökersen kenarları kalkar yalnız dolayısıyla taşımak daha zor olur. :)

Anladım abi bak bunu hiç düşünmemiştim.Araları dolunca düz bir fotoğraf gibi duracaksa hoşuma gitmez sanırım.Yapboz olduğu belli olsun ki bir anlamı olsun :) O kadar emek verdik. Mukavva eğiliyor onu biliyorum şimdi altında duranlar bile yamuldular hep.Ayrıca salonda kağıt kokusu hakim..Kolay mı aylardır masada duruyorlar.Birde kediler girmesin diye kapıyı kapatıyoruz tam mukavva kokuyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

cam için parlamayan cam deyin anlar çerçeveyi yapan.

normalden pahalı bi camdır ama güneşti lambaydı falan üstüne düşmez, parlamaz.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Mehmet, benim taytılı Ayhan Onaran'a ver kardeşim... 5000 parça, 10 yıl... Bu beni bile aşar... :good1:

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik
Anladım abi bak bunu hiç düşünmemiştim.Araları dolunca düz bir fotoğraf gibi duracaksa hoşuma gitmez sanırım.Yapboz olduğu belli olsun ki bir anlamı olsun :good1: O kadar emek verdik. Mukavva eğiliyor onu biliyorum şimdi altında duranlar bile yamuldular hep.Ayrıca salonda kağıt kokusu hakim..Kolay mı aylardır masada duruyorlar.Birde kediler girmesin diye kapıyı kapatıyoruz tam mukavva kokuyor.

O zaman size bir yöntem daha söyleyeyim. Ağaç tutkalı kullanabilirsiniz ama üstten değil tabiki :D 2 mukavvanızı yan yana koyun. Boş olan mukavvanızın küçük bir bolumune ağaç tutkalınızı sürün. yapbozu 20şerlik 30arlık sizin karar vereceğiniz boyutlarda ayırarak tutkal sürdüğünüz diger mukavvaya yapıştırın. bu işlemi tüm yapbozu yeni mukavva üzerine aktarana kadar yapın. Mümkünse en ince mukavvalardan kullanmayın. Tutkalıda azar azar mukavvayı eğip bükmeyecek kadar sürün. Biraz daha meşakkatli ancak yapbozun üzerine birşey sürmediğinizden ara doldurma yada üzeri cilanlanma gibi bir durum olmaz. Gerçi ben bi zararını görmedim ve aralarda dolmadı ama riskede atılmaz. Kolay değil 5000 parça :) ama yapıştırmadanda çerçeveciye götüremezsiniz.Dağılırsa yamulursa çok üzülürsünüz :) Yada en güzeli çerçeveciyi eve getirin :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet, benim taytılı Ayhan Onaran'a ver kardeşim... 5000 parça, 10 yıl... Bu beni bile aşar... :D

Yoo seninki sabitlendi artık... Ama Ayhan'a da yazmak lazım... :good1:

Yorum bağlantısı
Ahmet Özdemir

bir zamanlar puzzle almaya heves etmiştim ama bir türlü almak fırsat olmamıştı.

bu kadar uzun zaman aldığını görünce iyikide almamışım dedim şimdi :good1:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Mehmet, benim taytılı Ayhan Onaran'a ver kardeşim... 5000 parça, 10 yıl... Bu beni bile aşar... :D

Evet abi sanırım hakettim :(

bir zamanlar puzzle almaya heves etmiştim ama bir türlü almak fırsat olmamıştı.

bu kadar uzun zaman aldığını görünce iyikide almamışım dedim şimdi :lol2:

Siz yinede alın ailecek yaparsınız kuşaktan kuşağa :lol2:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Ne bu... fotoğraf isteriz her neyse :lol2:

Fotoğrafları ilk sayfaya ekledim..

Yorum bağlantısı
Serdar Özbekar

Hiç çekinmeden educa'nın(kesinlikle bu markayı öneririm) puzzle yapıştırıcısını kullanabilirsiniz, benim 10 yıl önce yaptıklarım bile pırıl pırıl duruyor hemde zamanla dağılmasını önlüyor, camıda mat cam dan kestirdinizmi güzelce durur.

Yorum bağlantısı
Ali İmran Dal
Polisanın Puzzle yapıştırıcısı var. Kutusuda puzzle parçası şeklinde. (puzzle değilde yapboz desem daha hoş aslında ama yapıştırıcının üstünde puzzle yazdığı için karışmasın dedim.). Seffaf yapıştırıcı. Yapboz Mukavvanın üzerindeyken , parçaların aralarınada girecek şekilde ince bir katman halinde yapbozun üstünden uygulayın. Aradan sızan yapıştırıcılar bir miktar mukavvayada yapışmasını sağlıyor. Parçalar birbirine gayet sağlam yapışıyor ancak mukavvaya cok sağlam yapışmıyor. Dolayısıyla mukavva ile yapbozu tutkalın kurumasını bekledikten sonra ufak bir uğraşla sökün ve 2. bir mukavvaüzerine ters cevirin. tost seklinde cevirebilirsiniz :nazar: sonrada ilk mukavvanın tabanını tekrar tutkallayın ve yapbozu ortalayarak yapıştırın. Kuruduktan sonra istediğniz gibi taşıyın, çerçeveletin. 2500 , 2000 ve 1000 parçalık bir kaç tane yaptım. en uzunu 8 ay sürdü :) sonra bozuldu. onu kuzenime verdim 1 hafta sonra yapıştırılmış çerçeveletmeye hazır halde geri aldım :) en kolayı bu.

Merhaba en mantıklısı puzzle tutkalı uygulayın. Bende puzzle a meraklıyım yaptıklarımın hepsini bu yöntem ile yapıştırdım alttaki mukavvayı hiç oynatmadan puzzle üstünü gazete kağıtları ile gergin bir şekilde kapatıp çerçeveletmeye götürdüm bir tanesi bile bozulmadı gerçi ben 1000 parçalık yaptım ama sizde yapıştırın ve altındaki mukavvayı sağlam tutup götürün esnemelerden etkilenmiyor fakat çok fazla esner veya bükülürse kopabiliyor.

Fotoğraflarını bekliyoruz. ve sabrınızan dolayı teberik ederim

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Dün akşam Koçtaşa uğradım orda fiyat çıkarttılar..Çerçeve+mat cam = 225 TL Eğer çerceve içine başka bir çerçeve daha koyuyorlar onun adınada bişey dedi ama unuttum şimdi öyle olursada 275 TL olur dedi.Evinizede bırakırız dediler.

Yorum bağlantısı
Osman Bala
Eğer çerceve içine başka bir çerçeve daha koyuyorlar onun adınada bişey dedi ama unuttum

Paspartu onun adı. Yaptırmanı tavsiye ederim güzel olur ama büyük olunca gereksiz midir diye de aklımdan geçti.

Yorum bağlantısı
Adnan Murat Paçacıoğlu

Ben de bu konuya meraklıyım. Keşke yapmaya başlamadan önce satılan PUZZLE HALISI alsaydınız. Ama yinede önemli değil. Puzzle halısı ile yapmak daha kolay. Halıyı masaya koyuyorsunuz. Halının üzerinde 500-1000-1500 vs. pazıllara göre çizilmiş çizgiler var. Puzzle ı bu halı üstüne yapmaya başlıyorsunuz. Canınız mı sıkıldı, hemen yanında verilen büyük bir silindir rulo var. 10-15cm. çapında. Halıyı o ruloya sarıp kaldırıyorsuz. Yapmak istediğiniz zaman ruloyu dikkatle masaya açıyorsunu, herşey yerli yerinde duruyor. Bitirince halıyı ruloya sarıp çerçeveciye vermek kalıyor. Çerçeveciler zaten alışkın, halının üzerinden teslim alıyorlar. Size çerçeve beğenmek kalıyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Ben de bu konuya meraklıyım. Keşke yapmaya başlamadan önce satılan PUZZLE HALISI alsaydınız. Ama yinede önemli değil. Puzzle halısı ile yapmak daha kolay. Halıyı masaya koyuyorsunuz. Halının üzerinde 500-1000-1500 vs. pazıllara göre çizilmiş çizgiler var. Puzzle ı bu halı üstüne yapmaya başlıyorsunuz. Canınız mı sıkıldı, hemen yanında verilen büyük bir silindir rulo var. 10-15cm. çapında. Halıyı o ruloya sarıp kaldırıyorsuz. Yapmak istediğiniz zaman ruloyu dikkatle masaya açıyorsunu, herşey yerli yerinde duruyor. Bitirince halıyı ruloya sarıp çerçeveciye vermek kalıyor. Çerçeveciler zaten alışkın, halının üzerinden teslim alıyorlar. Size çerçeve beğenmek kalıyor.

Evet bu konuyu yapmaya başlamadan önce araştırmıştık ancak 5 bin parçanın sığabileceği halı yok.En çok 3 bin paraçalık var. :) Bu yüzden halı satanlarda hiçbir işe yaramayacağını söylediler.Hatta tam sığmadığı için yapmamızın daha zor olacağını belirtmişlerdi..Ve zaten o gün karar verdik bir daha bu işe kalkışırsak halı boyutlarında puzzle alalım dedik :)

Paspartu onun adı. Yaptırmanı tavsiye ederim güzel olur ama büyük olunca gereksiz midir diye de aklımdan geçti.

Evet Osman abi paspartu :) Daha şık duracağı kesin ama adam şöylede bişey dedi : Paspartulu olursa çok daha ağır olacak taşımayabilir dedi.Cam falan derken epeyce ağırlaşıyor sonra düşer falan başımıza iş çıkmasın :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Ayhan hocam bu ne hal, bir anda yaşlanmış gibi gördüm sizi :)

Ya hiç sorma bi anda saçlarım beyazladı..Ömrümü yedi bu puzzle :)

Yorum bağlantısı
Osman Bala
Evet Osman abi paspartu :) Daha şık duracağı kesin ama adam şöylede bişey dedi : Paspartulu olursa çok daha ağır olacak taşımayabilir dedi.Cam falan derken epeyce ağırlaşıyor sonra düşer falan başımıza iş çıkmasın :)

Ayhan kartondan paspartu da var. O ağırlaştırmaz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Ayhan kartondan paspartu da var. O ağırlaştırmaz.

Tamam kartondan paspartu olayını da bir sorayım..Daha fiyat araştırması yapıyorum :)

Yorum bağlantısı
Osman Bala
Tamam kartondan paspartu olayını da bir sorayım..Daha fiyat araştırması yapıyorum :)

O büyüklükte olmayabilir ama...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Zaten ebat büyük olduğu için paspartuya gerek yok dediler ama bilemiyorum..

gercekkten sabır isteyen bir iş tebrikler

Teşekkürler..Güzel bir uğraş aslında ama yer müsait olmalı.Yeri müsait olanlar bence alıp denesinler.

Yorum bağlantısı
Erhan Bulut

Asıl başarı puzzle'ı bitirmekten ziyade, 10 senedir hiç parça kaybetmemiş olmak.

O büyüklükteki resme uygun duvarınız yoksa ölü bir yatırım yapmışsınız demektir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Asıl başarı puzzle'ı bitirmekten ziyade, 10 senedir hiç parça kaybetmemiş olmak.

O büyüklükteki resme uygun duvarınız yoksa ölü bir yatırım yapmışsınız demektir.

Allahtan duvardan bol bişey yok :) 10 sene içinde sürekli eşimle birbirimizi yedik zaten sen kesin evi süpürürken makineye çektirmişsin diye her puzzle başına oturduğumuzda kavga çıkıyordu :rolleyes: Demek ki dikkatli süpürmüş :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...