İçeriğe Yönlendir

Devirdaim değişimi,antifiriz değişimi,hararet

Gürbüz Koçoğlu

Recommended Posts

Gürbüz Koçoğlu

Arkadaşlar 2005 eski kasa f1 arabamın devirdaim su pompası arıza vermişti ve devirdaimi değiştirdik.onun üzerine 3 lt kırmızı antifiriz koyduk ve arabamı teslim aldım.arabamı aldıktan sonra rampayı 80 km hızla çıkarken birde baktım ki hararet göstergesinin kırmızıya dayandığını gördüm.hemen aracı sağa çekip biraz bekledim stop etmeden,fan devredeydi ve ne olduysa 45 sn ile 1 dk arası bir zaman diliminde hararet göstergesi aniden ortaya 90 a geldi ve fan durdu.suyuna baktım herşey normaldi,ustamı aradım ve hava yapmıştır dedi.Sonra yola gene devam ettğimde yine rampa yukarı aynı şey gene oldu yani gösterge gene kırmızıya dayandı ve hareket halindeyken gene tekrar ortada sabitlendi.O günün akşamında ustama götürdüm ve nasıl bir sistemse hava alırken bi kaç sigortayı yerinden çıkardı ve arabayı 3000 devirde sıcaklığına bakarak 104 derecede fanın devreye girmesini bekledi fan devreye gitrdikten sonra tamammdır dedi ve beni gönderdi.Havası nasıl alındı anlayamadım.hiçbir kapağı da sökmedi hortumuda sökmedi.Sonra gene aynı rampada aynı hatayı verdi,gösterge sadece 30 veya 45 sn liğine ( daha fazla değil) kırmızıya hızlı bir şekilde dayanıp hızlı bir şekilde ortada sabit kalıyor.Sorun nerde olabilir.Düz yolda farketmedim bu söylediğimi..fan ise dediğim gibi 1 dk da duruyor bu göstergelerden sonra.Arkadaşlar nedir sorun bilen varmı?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sisteminizde hava var..Ustanız bunu biliyor ama nasıl alınacağını bilmiyor.Ankarada olsanız yardımcı olurdum ama maalesef..Sizin bu işten anlayan bir usta bulmanız gerek.Kendi ustanızla vakit harcamayın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

Aramıza hoşgeldiniz. Ben 8 ay sonra düzeltebildim Allah size kolaylık versin.

Havasını alması o kadar kolay değil, ben kaç usta dolaştım ondan sonra çözebildim sorunu.

Uzun süredir değişmemişse müşiri bir değiştirmenizi öneririm. Ucuz bir parça zaten ve değiştirmesi de kolay.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Bakkal

Havasını alması o kadar kolay değil, ben kaç usta dolaştım ondan sonra çözebildim sorunu.

Uzun süredir değişmemişse müşiri bir değiştirmenizi öneririm. Ucuz bir parça zaten ve değiştirmesi de kolay.

Müşir nerede? Nasıl değiştirilir?

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu
Ben neden çevremde böyle sorunu olan araba göremiyorum :D

lpg li olmadıkları içindir abi :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

lpg ile alakası yok :)

bizim burda sıradan bir ustaya gitmiştim bu soğutma sıvısı değişimi için hiç sorun olmadı. ama forumda bir iki kişinin sorunu var bu aralar ki kışın hararet yapan arabaya yaz sıcağında hiç binilmez :D

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu
lpg ile alakası yok :p

bizim burda sıradan bir ustaya gitmiştim bu soğutma sıvısı değişimi için hiç sorun olmadı. ama forumda bir iki kişinin sorunu var bu aralar ki kışın hararet yapan arabaya yaz sıcağında hiç binilmez :p

sorunları olanların hepside gazlı :p:D ....hortum kiti ilavesini kimse yazmamış...ben yazayım bari...

aracı lpg li olupta hararet sorunu yaşan motorlara hortum kiti takılıp bu sorun gideriliyormuş...yeni bir uygulama değil...bende forumda okumuştum...

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu
:p lpg hava yapmaz kötü usta yaptırır. :p

lpg yi kuru fasulyeye benzetir oldum iyice :p ....sistem gazlanıyo ama bir türlü içindeki sıkışmış havayı çıkartamıyo :D

Yorum bağlantısı
Gürbüz Koçoğlu

arkadaşlar yorumlarınızı okudum ve bazılarının 8 ay gibi bi sürede halledebildiklerini gördüm.Arabanın motoruna veya daha başka aksamlarına zarar verebilir mi bu olay?anlık gösterge yükselmesi ve tekrar 90 a inmesi* mantıken gerçek anlamda bi hararet sorunu değil sanırım haklımıyım?

mehmet bey sizinde aracınız lgp limi? siz nasıl çözdünüz sorunu ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Özay

Kızmayın bana ama bence termestat...Geç açıyor...Zaten açıncada soğuk su girincede hararet normale düşüyor bi anda...Termostat'da ucuz bir parçadır değiştirmenizi öneririm..

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar
arkadaşlar yorumlarınızı okudum ve bazılarının 8 ay gibi bi sürede halledebildiklerini gördüm.Arabanın motoruna veya daha başka aksamlarına zarar verebilir mi bu olay?anlık gösterge yükselmesi ve tekrar 90 a inmesi* mantıken gerçek anlamda bi hararet sorunu değil sanırım haklımıyım?

mehmet bey sizinde aracınız lgp limi? siz nasıl çözdünüz sorunu ?

Evet lpg li ama lpg ile alakası yok. Sorun sitemde hava olması. Ancak müşir de bir mikta yüksek gösteriyor. Müşir motor üst kapağında. Bujilerin tam ortasında.

Sorun termostat değildi bende. Termostat ve devridaim motoru değişmesine rağmen düzelmedi. Adam akıllı havasını almak için borulardan birisine bir aparat taktılar. ortasındaki deilkten sürekli su gelene kadar devridaim yaptırdık. Sonra o deliği kapattık. Şu an su çok güzel bir şekilde dönüyor sistem içinde.

Ancak bunlar yapılınca da kesin düzelir diyemez hiçkimse. Çünkü herkesinki fakrlı bir şekilde çözüldü.

Bence müşir ve termsotat ile başlayın, havasını tam olarak aldırın. Usta gerekirse telefon numaraları da verebiliriz.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Guest Bora Uluocak

2000 focus ghia (lpg li) aracımın antfrizi artık ömrünü tamamladı diye gittim antifrizi değiştittirdim.(kırmızı antfriz 30tl) . Antfriz değiştirdikten sonra , yola çıktım 5 km sonra hararet göstergesi kırmızının sonuna dayandı araba boğuldu gitmiyor, ostim sanayiye yakın bi yerde bu sorun meydana geldiği için, yavaş yavaş sanayiye gittim. Sorun arabanın hava yapması. Çözümü : Isı müşürü değişti(80tl), radyatör kapağı değişti (10tl), hava tahliye borusu(20tl) takıldı. Sorun çözüldü. Lpg li focuslar antfriz değişimi sırasında hava yapıyor. Mecbur kalmadıkça antfiriz değiştirmeyin, antfirizi değiştirecekseniz de bu işlemden önce hava tahliye borusu taktırın ki havasını alabilesiniz , böylece ısı müşürünü değiştirmek zorunda kalmazsınız. (bana 200 liraya mal oldu(50 tl de işçilik))

Yorum bağlantısı
Yetkin Akın
2000 focus ghia (lpg li) aracımın antfrizi artık ömrünü tamamladı diye gittim antifrizi değiştittirdim.(kırmızı antfriz 30tl) . Antfriz değiştirdikten sonra , yola çıktım 5 km sonra hararet göstergesi kırmızının sonuna dayandı araba boğuldu gitmiyor, ostim sanayiye yakın bi yerde bu sorun meydana geldiği için, yavaş yavaş sanayiye gittim. Sorun arabanın hava yapması. Çözümü : Isı müşürü değişti(80tl), radyatör kapağı değişti (10tl), hava tahliye borusu(20tl) takıldı. Sorun çözüldü. Lpg li focuslar antfriz değişimi sırasında hava yapıyor. Mecbur kalmadıkça antfiriz değiştirmeyin, antfirizi değiştirecekseniz de bu işlemden önce hava tahliye borusu taktırın ki havasını alabilesiniz , böylece ısı müşürünü değiştirmek zorunda kalmazsınız. (bana 200 liraya mal oldu(50 tl de işçilik))

Geçmiş olsun;

hava tahliye borusu(20tl) takıldı

DEDİ

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Bu sorunu yaşayan araçların tamamı lpg li arkadaşlar.aynısını babamda yaşadı.eğer benzinli olupda bu sorunu yaşayan varsa yazsın lütfen.bence parça değişimiyle ilgisi yok.çünkü bütün bu problem soğutma suyunu değiştirmeye kalkınca oluşuyor.parça arızası olsa daha öncesinde yada daha sonrasında da olurdu.sorun sistemin havanın tam alınamamasında.makyajlı kasa F1 lerde bu sorun yok.çünkü soğutma sisteminin hortum uzunluğu daha kısa.sistemin havası kolaylıkla alınabiliyor.makyajsız F1 lerde zaten soğutma suyu sisteminin uzunluğu fazla birde lpg takılıp sistem dört dolandırılıyor.sonuç motor havası alınamıyor.bunun yanında iki model arasında motor üst kapağının yapısının farklı olmasının da etkisi olduğu söyleniyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Guzel

pekala arkadaşlar madem bu sorun lpg li araçlardasoğutma suyu değişiminde oluyor pekala benimki niye su eksiltip duruyor kaçakta yok. benimkide dediğiniz gibi suyu değiştirdikten sonra olmaya başladı. gösterge daha hiç kırmiziya fırlamadı ama yakında o da olur sanırım:( devamli su eksiliyor. bana yardımcı olun.

Yorum bağlantısı
İsmail Teke

Değerli ford club üyeleri bu hararet sorunu bendede vardı ve çözümü tahmin edemeyeceğiniz kadar basit.Fordclub ta çözüm bulunamayan sorun kalmasın.Açıklyorum formulü.Hararet müşürünü söküp altına 1 adet bakır pul koyuyorsunuz ve problemden kurtuluyorsunuz.Başka parçalrı değiştirerek gereksiz masraf etmeyin.Saygılar

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar
Değerli ford club üyeleri bu hararet sorunu bendede vardı ve çözümü tahmin edemeyeceğiniz kadar basit.Fordclub ta çözüm bulunamayan sorun kalmasın.Açıklyorum formulü.Hararet müşürünü söküp altına 1 adet bakır pul koyuyorsunuz ve problemden kurtuluyorsunuz.Başka parçalrı değiştirerek gereksiz masraf etmeyin.Saygılar

Yani kafamızı kuma gömüyoruz. O da güzel.

pekala arkadaşlar madem bu sorun lpg li araçlardasoğutma suyu değişiminde oluyor pekala benimki niye su eksiltip duruyor kaçakta yok. benimkide dediğiniz gibi suyu değiştirdikten sonra olmaya başladı. gösterge daha hiç kırmiziya fırlamadı ama yakında o da olur sanırım:( devamli su eksiliyor. bana yardımcı olun.

Eğer hiçbiryerden kaçırmadığına eminseniz, conta yakmış olma ihtimaliniz yüksek.

Yorum bağlantısı
İsmail Teke
Yani kafamızı kuma gömüyoruz. O da güzel.

Eğer hiçbiryerden kaçırmadığına eminseniz, conta yakmış olma ihtimaliniz yüksek.

Neden kafamızı kuma gömüyoruz ki bana bu sırrı veren 35 yıllık bir ustadır ve bu çözümü bulana kadar değiştirmedik parça bırakmamışlar.Tabiki boşa saçılacak paranız çoksa istediğinizi değiştirin ve problemin çözülmediğni tecrübe edinin.

Yorum bağlantısı
İsmail Teke
Ismail bey, yaptiginiz hareket cok tehlikeli. Aracin isiyi dogru okumasini engelliyorsunuz. Bu sizin hararet sorunuzu cozmuyor, sadece sorun olustugunda gormemenizi sagliyor. Mazallah conta yakarsaniz, sonra o ustaya cok beddua edersiniz. Derdimiz size para verdirtmek degil, elbette ki secim sizin, ancak, bu olay basiniza daha buyuk sorunlar acabilir, benden soylemesi

Muhsin Bey; bu sabah fordun yetkili servisine gittim ve problemden bahsettim.Usta bi zamanlar bizde bi çare bulamamıştık fakat daha sonra müşürü dereceli sıkarak (belli bi ayarda) çözümü bulduk dedi.Yani onlar müşürü az sıkıyorlar bende altına pul koyarak çare buldum aynı iş.

Yorum bağlantısı
İsmail Teke
Ismail bey, Ford yetkili servislerinin buldugu cozumler cok tartisilir cozumlerdir, hatta Ford yetkili servislerinin bazi yaptigi seyler, daha sonra kullanicilarimizin bir cogunun canini yakmistir, o yuzden tum servisleri kotudur demiyorum, ama bu konuda unlerini duymayan kalmadi. Forumda bizim onay verdigimiz, ve ne yaptiklarindan emin oldugunu bildigimiz servislerle iletisime gecip, bu cozumunuzu bir de onlarla paylasin derim ben. Ben usta degilim, onlar kadar anlamam, ama onlar size kesinlikle dogru bilgi vereceklerdir.

Şu an bende problem yok bu işlemden sonra sorun kalmadı.Çözüm bulamayan arkadaşlara tavsiye ettim sadece.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...