İçeriğe Yönlendir

Focus 1 Için Hangi Marka Lpg Taktırmalıyım?

Gökhan Aksu

Recommended Posts

Özgür Ahkem Gökce

Lpg taktırma işi n'oldu acaba? Hangi marka ve hangi ustaya taktırdınız?

sorun yaşadınız mı? yaşadıysanız sorunlar kısa sürede giderildi mi?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erdoğan Yeşilçiçek

Arkadaşlar merhaba, benimde 99 model 1,6 focus/ambiente sedan kasa aracım var. Lpg taktırmayı bende düşünüyorum.Ancak forumda bu konu ile ilgili, çok arkadaşımızın lpg konusunda yaşadığı sıkıntıları okudukça,biraz tereddüte düşüyorum.Aynı sorunları bende yaşarmıyım diye,bu konuda tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

Ben de zavoli kullanıyorum ve çok memnunum. 98 Fiesta 1.25 aracımda ancak herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Ayar ve montaj konusunda tecrübeli kişilere montaj yaptırın.

Yorum bağlantısı
Yakup Başaran
(düzenlendi)

Önce servis ve kalite arkadaş. Marka, hemen hemen hepsi aynı kalitede. Servisin ve işçiliğin güzel olmasına dikkat edin.

tarihinde Yakup Ba?aran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Arkadaşlar merhaba, benimde 99 model 1,6 focus/ambiente sedan kasa aracım var. Lpg taktırmayı bende düşünüyorum.Ancak forumda bu konu ile ilgili, çok arkadaşımızın lpg konusunda yaşadığı sıkıntıları okudukça,biraz tereddüte düşüyorum.Aynı sorunları bende yaşarmıyım diye,bu konuda tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.Teşekkürler...

Taktıracaksınız ve bu sıkıntılara göğüs gereceksiniz.. Bu devirde bu fiyatlar ile benzinli arabaya binmek bana göre yanlış...

Önce servis ve kalite arkadaş. Marka, hemen hemen hepsi aynı kalitede. Servisin ve işçiliğin güzel olmasına dikkat edin.

Bu yanlış hepsi aynı kalitede değil...

Ne kadar para o kadar köfte hesabı bu iş...

Yorum bağlantısı
Kemal Gürses

merhaba arkadaşlar 2004 collection kullanıyorum aracım benzinde şehir içi 310 tl yakıyor lpg taktırmayı düşünüyorum en sorunsuz hangisi olur yardım ederseniz sevinirim...Birde lpg de yakıt nekadara düşer

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
merhaba arkadaşlar 2004 collection kullanıyorum aracım benzinde şehir içi 310 tl yakıyor lpg taktırmayı düşünüyorum en sorunsuz hangisi olur yardım ederseniz sevinirim...Birde lpg de yakıt nekadara düşer

Lpg kitlerinden, ödediğiniz parayla doğru orantılı olarak fayda sağlarsınız...

Şehir içi hesabı karışıktır..

Uzun yolda % 30-35 tasarruf sağlarsınız...

Yorum bağlantısı
Servet Korgan

Ben de yaklaşık 2 ay önce LPG sistemi taktırım şimdilik bir sorun yok. Memnunum.

Bu arada, herzaman LPG için iyi usta şart denilir. İyi usta neden şart, ustanın nasıl bir etkisi olabilir sistem çalışmasına gibi merak ettiğim sorular var. bu konuda bilgisi olan bir arkadaş bu nedenleri sıralayabilir mi?

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik
Ben de yaklaşık 2 ay önce LPG sistemi taktırım şimdilik bir sorun yok. Memnunum.

Bu arada, herzaman LPG için iyi usta şart denilir. İyi usta neden şart, ustanın nasıl bir etkisi olabilir sistem çalışmasına gibi merak ettiğim sorular var. bu konuda bilgisi olan bir arkadaş bu nedenleri sıralayabilir mi?

Forum'dan öğrendiğime göre manifold doğru yerder delinmesi gerekiyor,enjektörlerin manifolda uzaklığı, yakınlığı.

Yorum bağlantısı
Emre Okur

birkaç aydır atiker lpg kullanmaktayım.şehir iç dış karışık net 550km yaptım 110ytl ile yani 20 kuruşa tekabül ediyor.ses konusunda tereddütüm vardı arkadaşımın lancer ının kabinine enjektör sesi geliyordu hafiften. fakat focus 1 de hiçbir fark yok ki ben takıntılıyımdır sese.dışarıdan bile anlamak güç kaputu açacaksın ya da lastiklerin yanına eğileceksin.

uzun vadede sorun yaşar mıyım bilmem ama standart kullanımda hiçbir farkı hissedemezsiniz o kadar söyleyeyim.

tek sıkıntım 5bin devir üzerinde atikliğini yitirmesi :rolleyes: 1. ve 2.viteste hemen kesiciye ulaşıyordu benzinde(3te de ulaşıyordu),hala ulaşıyor ilk iki viteste ama 5binden sonra cansızlaşıyor artık.

son hız değişmedi 190ı deviriyor yine.

kazanç elde ettiğimiz yerde bu kadar feragat etmemiz kaçınılmaz olsa gerek.benzin olmuş 3.7 neyime 5k devir.

usta kitten önemli diyorlar katılıyorum şöyle ki..bu işlem çok manuel bir işlem.yani aracı bilgisyara bağlayınca usta direkman focus değerlerini yüklesin otomatik diye bir seçenek yok.adam tüpe geçme ısısından süresine,son devirden rölantiye herşeyi elle giriyor gibi.bilgili ve tecrübeli olması şart kişisel kanaatim.

ithal kitlerin ne artısı olur bilemiyorum o yüzden yorum yapamam.yol bilgisayarında kalan km ye veda etmekte zorlandım ama hayat işte...

Yorum bağlantısı
Akif Özkan
Lpg kitlerinden, ödediğiniz parayla doğru orantılı olarak fayda sağlarsınız...

Şehir içi hesabı karışıktır..

Uzun yolda % 30-35 tasarruf sağlarsınız...

Abi ben bunu anlamıyorum.

Teleflex ve Prins dışındaki tüm sistemler benzin enjektörlerindeki veriyi geciktirerek lpg enjektörlerine gönderiyorlar.Lpg enjektörlerinin hızını dikkate almazsak yazılımın nasıl bir fark oluşturuyor?

Kitden kasıt yazılım + enjektör(hepsi) midir ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Kitden kasıt yazılım + enjektör(hepsi) midir ?

Kit bir bütündür...

Ecusu, enjektörü, tesisatı, yazılımı.. hepsi..

Yorum bağlantısı
Akif Özkan
Kit bir bütündür...

Ecusu, enjektörü, tesisatı, yazılımı.. hepsi..

O zaman Teleflex ve Prins dışında tüm yazılımlar aynıdır.Bu aynılar içindeki farkı enjektörlerin hızı ve ömrü belirler diyebilirmiyiz?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erhan Doruk

bundan önceki kullandığım tüm araçlarda OMVL marka kullandım ve hep aynı yerde montaj yaptırmıştım. biraz daha pahalıydı ama 1 kere bile ayara gitmemiştim. şimdilik aldığım araçta BRC var. fordun lpg ye çok uyumlu olmadığından mıdır nedir, sorunsuz diyemeyeğim. bu hafta sonu tekrar ayara gidicem ancak aracın nerede montaj yapıldığını bilmiyorum. BRC disti si ile görüştüm plakadan sorguladılar , montajı onlar yapmamışlar. h.sonu bi bakacaklar bakalım.

bu yüzden kit o yada bu olsun. ustan iyi olsun. OMVL servis ağı az ama çok kaliteli.

Yorum bağlantısı
Mazhar Uzun

bundan önceki kullandığım tüm araçlarda OMVL marka kullandım ve hep aynı yerde montaj yaptırmıştım. biraz daha pahalıydı ama 1 kere bile ayara gitmemiştim. şimdilik aldığım araçta BRC var. fordun lpg ye çok uyumlu olmadığından mıdır nedir, sorunsuz diyemeyeğim. bu hafta sonu tekrar ayara gidicem ancak aracın nerede montaj yapıldığını bilmiyorum. BRC disti si ile görüştüm plakadan sorguladılar , montajı onlar yapmamışlar. h.sonu bi bakacaklar bakalım.

bu yüzden kit o yada bu olsun. ustan iyi olsun. OMVL servis ağı az ama çok kaliteli.

üç senedir BRC takılı kullanıyorum lpg den dolayı bir ikaz almadım memnunum

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
O zaman Teleflex ve Prins dışında tüm yazılımlar aynıdır.Bu aynılar içindeki farkı enjektörlerin hızı ve ömrü belirler diyebilirmiyiz?

Diyemeyiz tabiki...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Gökhan Aksu

Az önce lpg montajını yaptırdım.Tercihimi zavoliden yana kullandım.Umarım sorun çıkmaz.Eve gelene kadar benzinden lpg'ye geçişte hiç birşey fark etmedim.Performans ve yakıt tüketimi konusunda ilerleyen zamanlarda izlenimlerimi aktarırım.

Ecu'yu sigorta kutusunun altına monte ettiler.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Duran Sevinç
Mesela landirenzo; Uygulama sonucu oksijen sensöründen veri alacaklar.. Arıza lambası yanacak.. Gideceksin lpg'ciye, oksijen sensörün arızalı diyecek.. Yenisini alacaksın.. yine sönmeyecek, gibi...

Tavsiye ederim... :)

merhabalar 2001 model focus cihia aracım var önce kesinlikle lpg ye karşı idim iki yıldır direniyorum ama benzin fiyatları malum.lpg taktırmak istiyorum tartarani tavsiye eden oldu ama bu araçlarda hangi marka kullanırsanız arıza lambası yanıyor dediler bu beni rahatsız ediyor.hangi marka lpg taktırayım arıza lambasına çözüm varmı ? saygılarımla

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam
merhabalar 2001 model focus cihia aracım var önce kesinlikle lpg ye karşı idim iki yıldır direniyorum ama benzin fiyatları malum.lpg taktırmak istiyorum tartarani tavsiye eden oldu ama bu araçlarda hangi marka kullanırsanız arıza lambası yanıyor dediler bu beni rahatsız ediyor.hangi marka lpg taktırayım arıza lambasına çözüm varmı ? saygılarımla

Duran Bey, Fordlarda ariza lambasi yanar diyen ustayla muhattap olmayin, istenirse yanmiyor. Forumda bir cok arkadasimiz LPGli araclarini sorunsuzca, ariza isigi yanmadan kullaniyorlar.

Ben 1.500 kilometredir Teleflex GFI kullaniyorum, fazla para verdim; ancak degdi. Hem yakit tuketimimde ciddi bir dusus oldu hem de herhangi bir sorunla karsilasmadim. Bunun yaninda 160.000 km.dir Teleflex kullanan bir tanidigim var, onun da araci Focus I, sorun yasadigini hic duymadim. Size de Teleflex'i oneririm ki su an piyasadaki en sorunsuz LPG kitlerinin basinda Teleflex gelmektedir.

Ariza lambasinin yanmasinin cok cesitli sebebi vardir; ancak sebeplerin en basinda kalibrasyon hatasi gelmektedir. Referansi olan bir serviste duzgun montaj ve kalibrasyon yapildiktan sonra cok ciddi sorunla karsilasacaginizi zannetmiyorum.

LPG montaji yaptirmak arac sahibi icin biraz problemli bir surectir. Kotu montaj aracinizda bir cok soruna yol acabilir ki ben LPG yuzunden arabasini yok pahasina satan cok adam taniyorum. O yuzden iyi arastirma yapmanizi oneririm.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

O fanın arksına koyulan regülatörse değişik bir montaj olmuş. İnşallah o montaj yerini ilk defa denemiyodur. Sorunsuz günlerde binin.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gökhan Aksu
O fanın arksına koyulan regülatörse değişik bir montaj olmuş. İnşallah o montaj yerini ilk defa denemiyodur. Sorunsuz günlerde binin.

Tam olarak fanın arkasında değil regülatör.Sol taraftaki boşluk kısmında.Sürekli aynı şekilde montaj yapıyorlarmış.Şu ana kadar bir sorun çıkmadı.İnşallah bundan sonrada olmaz :)

Yorum bağlantısı
Gökhan Aksu
Teleflex takılı araçların regülatörüde aynı yerde. Kural olarak radyatörün alt hizasında olması gerekiyormuş.Bende arkadaşın aracını sızdırmazlık raporuna götürünce farkettim. hatta mühendisler bile görünce hemen teleflex mi demişlerdi...

Bana böyle bir açıklama yapılmamıştı ama demek ki doğru montaj :)

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Bülent Demirci

herkese S.A yaklaşık 6 ay önce 1999 Ghia aldım bende lpg taktırmak için baya araştırdım herkes bi marka tavsiye etti en son focusu olan başka bi arkadaş zavoliyi önerdi 1500 tl ye taktırdım çook memnunum.lpg den önce 100 tl benzin koyuyordum 3-5 gün içinde bitiyordu bazı aylar 350 tl yakıt parası ödediğim oldu çok gezen biriside değilim.lpg den sonra aylık 70-100 tl arası yakıt alıyorum yetiyor.geçen tamamen boş olan depoya 20 tl lpg koydum şehir içinde 107 km yol gittim.ayrıca performans benzinden hiçbir farkı yok arabayı benzindemi lpg demi kullanıyorum ne zaman lpg ye geçti hiç hisettirmez.zavoli iyi bir marka ayrıca enjektörleri ayrı ayrı yani arızalanırsa sadece arızalı olanı değişiyorsun diğerlerinde komple değiştirmen gerekiyor ben tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...