İçeriğe Yönlendir

PC kasasında elektrik

Sani Gerşon

Recommended Posts

Sani Gerşon

Arkadaşlarım, pc kasam UPS'e bağlı. Yani topraklaması mevcut bildiğim kadarıyla. Ancak pc'mde sürekli bir elektrik kaçağı mevcut.

Kasayı dağıttım baştan topladım sonuç değişmedi. Kontrol kalemi ile kontrol ettiğimde ışığını yakabiliyor kısa süreli ve aralıklı.

Ne yapılabilir?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yok abi, psu'yu da dağıttım topladım :p :p

UPS'in toprak ucunu nasıl bulacağım?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Genelde kahveringi, bazen turuncu, zaman zamanda kasaya bağlı olur... :p

Fişi taktığın prizin sağında solunda bulunan yaylı uçlar olmasın sakın ....:p

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

psu ya direk elektirik verdiğinde psu nun kasasında elektik varmı kontrol ettin mi

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Genelde kahveringi, bazen turuncu, zaman zamanda kasaya bağlı olur... :p

Fişi taktığın prizin sağında solunda bulunan yaylı uçlar olmasın sakın ....:p

Abi elektrikten bi defa çarpıldığım için hiç anlamam, lütfen aptala anlatır gibi anlatın :)

Yaylı uçlara dokundum kalemi yakmadı.

psu ya direk elektirik verdiğinde psu nun kasasında elektik varmı kontrol ettin mi

PSU'ya direkt elektrik verdiğim zamanlarda bu iş olmuyordu. En azından babam bana dokunduğunda çarpılmıyordu :p

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

bide evdeki şebekenin topragını kontrol edermisin. multimeter varsa onunla ölç. toprak değeri bazen gerçekten önemli oluyor.

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
Multimeter yok :p

Tek teknolojik aletimiz kontrol kalemi :p

:p Kardeşim allah razı olsun akşam akşam krize soktun beni :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Avometredir onun adı...

Sani, toprak hattın bir problem var bence. Ehil bir teknisyen kontrol etmeli. Tehlikeli olabilir..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
:p Kardeşim allah razı olsun akşam akşam krize soktun beni :)

:p

Avometredir onun adı...

Sani, toprak hattın bir problem var bence. Ehil bir teknisyen kontrol etmeli. Tehlikeli olabilir..

Bak bu mümkün olabilir çünkü ilk pc'miz problem çıkarıyordu bu yüzden ve UPS almıştık.

Peki UPS topraklamayı düzgün yapması gerekmiyor mu?

Evin topraklamasında problem varsa ne yapılabilir?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Serkan abi

Analog olan avometre

dijital olan multimeter

http://en.wikipedia.org/wiki/Avometer

http://en.wikipedia.org/wiki/Multimeter

Avometre kısaltmadır, Amper Volt Ohm...Multimeter kibarcasıdır...Bakınız meslk bölümü...:p

Ups evdeki topraklama düzgün değilse birşey yapamaz.Ancak beslemesini çekersin, kasadaki elektrik kesilirse sağlamlığından emin olabilirsin. Ne kadar çok alternatif varmış bu arıznın tesbitinde, bende şaşırdım...

Ayrıca bu wiki yi kim yazıyor ? Sanırım internet kullanıcıları değilmi, istesem bende birşeyler yazabilirmiyim ?

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
Avometre kısaltmadır, Amper Volt Ohm...Multimeter kibarcasıdır...Bakınız meslk bölümü...:p

Ups evdeki topraklama düzgün değilse birşey yapamaz.Ancak beslemesini çekersin, kasadaki elektrik kesilirse sağlamlığından emin olabilirsin. Ne kadar çok alternatif varmış bu arıznın tesbitinde, bende şaşırdım...

:p yakın zamanda eve elektirikçi girdimi :p

bizimki gibi nötr ile topragı birbirine bağladıysa harbi fena kaçak yapıyor. bide herifin arkasından prizleri normale çevirdik :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Elektrikçi girdi ama kontrol ettirmedik bi türlü, unuttum :(

Şimdi internette okudum, kasanın bir vidasına kablo sarılıp herhangi bi demire kablonun diğer ucunu bağlarsak topraklama yapılıyormuş, mümkün mü?

Bi de su borusuna topraklama da bazı metodlarda güvenliymiş?

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu

Benim de hem pc kasasında hem de kalorifer peteğinde elektrik var. Birisi çaktırmadan kalorifer borusuna topraklama yaptı heralde.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Benim de hem pc kasasında hem de kalorifer peteğinde elektrik var. Birisi çaktırmadan kalorifer borusuna topraklama yaptı heralde.

Evet binadan birisi aynen dediğin gibi yapmış.Tüm binayı etkiliyor bu tip hareketler :(

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu
Evet binadan birisi aynen dediğin gibi yapmış.Tüm binayı etkiliyor bu tip hareketler :(

Kat kaloriferi olmasa komşulardan şüphelenirdim ama evde kimse anlamaz ki elektrikten :)

Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen
(düzenlendi)

bu tarz şeyler için kaçak akım sigortası kullanmak şart işte... toprak kaçağı oldu mu atıyor ve anlıyorsunuz, hem de çarpılmıyorsunuz...

sizin soruna gelince buradan bişey demek çok zor, yani sorunun nedeni birden fazla, arkadaşların da dedikleri gibi... bizzat yerinde işi bilen birisi bakarsa daha iyi olur, şakaya gelmez bu elektrik :)

tarihinde Aziz T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Cumartesiden itibaren artık istesede çarpamayacak beni.

Kısmetse 5 ay sonra döndüğümde bakarız artık... :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...