İçeriğe Yönlendir

Gaz kelebeği potansiyometresinin temizliği

Yetkin Akın
Çözüme git Enez Güner tarafından,

Recommended Posts

Yetkin Akın

Bir kaç haftadır araç gaza geç tepki vermeye başlamıştı başka bir Focus'un Pot'unu benim araca bağlayıp denedik ve sorunun Pot'ta olduğunu anladık ve potu açıp temizledikten sonra araca taktım gaz yemesi düzeldi aracımın. Forumdaşlara Faydalı olacağını düşünerek resimlerini ekledim.

Potansiyometre'yi açmak için Sekmanı çıkartıp iç kısmına ulaşıyoruz ardından Fırça kısmını yerinden çıkarıyoruz,Flex direnci sabitleyen ve kontakların teması için baskı sağlayan yayı alıyoruz yayı aldıktan sonra Flex direnç'i çıkarıyoruz.

Flex direnç üzerindeki kiri ve yağı alkollü peçete ile alıp bir silgi vasıtası ile silip temizliyoruz ardından yine Fırça uç kısımında bulunan yağlanmayı alkollü mendille temizliyoruz.Pırıl pırıl olmuş Esnek şerit direncimizi ve Fırça'mızı yerine takıp topluyoruz.

photo0004y.jpg

photo0009o.jpg

photo0011io.jpg

photo0014km.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Elinize sağlık..

İlk defa gördüm... Faydalı bir çalışma...

Rap sistemimiz olsa 10 rap almıştınız :)

Yorum bağlantısı
Yetkin Akın

:)

Elinize sağlık..

İlk defa gördüm... Faydalı bir çalışma...

Rap sistemimiz olsa 10 rap almıştınız :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Çalışma güzelde bu patansiyometresi tam olarak nerde :) adını biliyorum da yerini bilmiyorum. Ayrıca bu kalibre edilen şey değilmiydi ? :unknw::(:)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben hala bu parça nereden çıktı anlayamadım :) Yarın birde ben bakayım şuna..Biraz daha detaylı parçayı tam oalrak görseydik iyi olacaktı.Çok küçük bişey mi bu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ben hala bu parça nereden çıktı anlayamadım :)

Gaz kelebeğinin yanında...

Yorum bağlantısı
Guest Fuat

Çok yararlı bir çalışma.

Forumda bir arkadaşımız vardı LPG den sonra gaz kelebek potansiyemetrem bozuldu diyordu.Ford zorla da olsa garantiye almıştı parçayı.Madem temizlenen birşeyse neden değişim oluyor (sanırım 700-800 lira gibi bir rakam bunun fiyatı)

Ayrıca gerçekten gaz bu parçayı bozar mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Arada fırçayıda yedik :nazar: Hep bu otoamatik küçültmenin marifeti, ben boyuta dikkat etmemiştim desem :D

Yorum bağlantısı
Yetkin Akın
(düzenlendi)

Resimleri zaten 800*600 olarak yüklemiştim ne yapmak gerek dahada fazlamı küçülmesi gerekiyor serverler içinmi sakıncalı bu boyut?

tarihinde Yetkin Ak?n tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yakup Başaran

Pahalı bir parçaysa bence arızası olmayanlar sökmesin. 1 ohmluk pot piyasada 50-60 TL'ye bulunabilir diye biliyorum. Ayrıca bu parçanın sökülmesi ve temizliği pek kolaya benzemiyor. Kurcalamayın derim.

Yorum bağlantısı
Yetkin Akın
Pahalı bir parçaysa bence arızası olmayanlar sökmesin. 1 ohmluk pot piyasada 50-60 TL'ye bulunabilir diye biliyorum. Ayrıca bu parçanın sökülmesi ve temizliği pek kolaya benzemiyor. Kurcalamayın derim.

Bu o Radyo ve Diğer cihazlardaki POT gibi değildir özel bir POT tur.

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

Forumda herkes boğaz kelebeğini veya hava akış metreyi temizlettim diyor. Bu kısım o zaman temizlenmiyormu ayrıca bir işlemmi gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Forumda herkes boğaz kelebeğini veya hava akış metreyi temizlettim diyor. Bu kısım o zaman temizlenmiyormu ayrıca bir işlemmi gerekiyor.

Yok abi o temizlikle buranın alakası yok.Bende burayı yeni farkettim..Yoksa şimdiye kadar kurcalardım :D

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

Ayhan hocam tam sözün bittiği bir yer gibi bir şey bu çok hassaa benziyor her usta bunu temizleyebilirmi, yoksa Elektrik-Elektronik işler yapan ustalara mı göstermek gerekir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bana kalırsa çok ustanın bundan haberi bile yok..O yüzden dokundurtmamak lazım.Ben vaktim olduğunda bir el atacağım..Dikkatli hareket edilirse sorun olacağını sanmıyorum.. Baktım tekrar toplayamadım Yetkin abiii yetiş bi el atıver derim olur biter :D

Yorum bağlantısı
Celal Düzen
Bana kalırsa çok ustanın bundan haberi bile yok..O yüzden dokundurtmamak lazım.Ben vaktim olduğunda bir el atacağım..Dikkatli hareket edilirse sorun olacağını sanmıyorum.. Baktım tekrar toplayamadım Yetkin abiii yetiş bi el atıver derim olur biter :D

yaklaşık 5-6 ay önce başıma gelmişti gaz kelebek potansiyometresi (sensörü) denen bu parça için kaç usta dolaştım, bilgisayarda zaten gösteriyordu ama usta başka şeylerde denedi şansını sonra siparişini verdim parçanın 75 tl. taktık ve sorun halloldu (tekleme, ilk çalıştırmada bedford gibi çalışma ;) ) sonra bende söktüm içini çok basit bir yapısı var ama dikkat etmek gerekiyor ; fark ettimki su almış içine ve oksitlenme olmuş hani devre yollarında eğer bununla ilgili bir sorununuz varsa bence temizleyebilirsiniz sizde.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
Onur Efe

Benim araçta da çözemediğim rolanti sorunu var. Dün akşam bunu da deniyeyim diyerek söktüm potansiyometreyi. Ancak tertemizdi. sağa solan sıvanan yağları temizledim topladım. Bu kısım çok zor değil. Ancak takarken dalgınlığıma geldi. Delik gaz kelebeği mafsalını karşılasın derken ters yönde çevirdim fırçayı tutan ince tırnak kırıldı. Japon falan tutturdum ama hikaye. Arıza lambası yanıyor.

Yeni sipariş verdim. Fazla merak iyi bişey değilmiş :) 60 liraya patladı durduk yere.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun..Bu işler dikkat isteyen işler.Başınız kalabalıkken falan asla sökmeyin.Her kafadan bir ses çıkar :)

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik
Benim araçta da çözemediğim rolanti sorunu var. Dün akşam bunu da deniyeyim diyerek söktüm potansiyometreyi. Ancak tertemizdi. sağa solan sıvanan yağları temizledim topladım. Bu kısım çok zor değil. Ancak takarken dalgınlığıma geldi. Delik gaz kelebeği mafsalını karşılasın derken ters yönde çevirdim fırçayı tutan ince tırnak kırıldı. Japon falan tutturdum ama hikaye. Arıza lambası yanıyor.

Yeni sipariş verdim. Fazla merak iyi bişey değilmiş :) 60 liraya patladı durduk yere.

Keşke o yağları almasaydınız diyecektim ama zaten yenisini almışsınız. Benimki de tertemiz çıkmıştı, o krem gibi yağlar bence özel konmuş kaydırıcılık için.

Yorum bağlantısı
Onur Efe
Keşke o yağları almasaydınız diyecektim ama zaten yenisini almışsınız. Benimki de tertemiz çıkmıştı, o krem gibi yağlar bence özel konmuş kaydırıcılık için.

Evet bunu farkettim zaten. o yağlar bakır açınmasın diye beyaz bir tür yağ. Açtığıma deysin diğe sağa sola bulaşmış olanlarını temizlemiştim.

Neyse artık yenisi yolda.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...